Ana Sayfa » Kıbrıs » Bakanlar Kurulu, 8 Tasarıyı Onaylayarak Meclis'e Sevk Etti

Bakanlar Kurulu, 8 Tasarıyı Onaylayarak Meclis'e Sevk Etti

Gıda Güvenliğiyle İlgili Yasaları Bilinçli Olarak İhlal Edenlere Uygulanan Ceza 15 Kata Kadar Artırılacak .

 
 
Bakanlar Kurulu, 8 Tasarıyı Onaylayarak Meclis'e Sevk Etti

Bakanlar Kurulu, mali konular ve gıda güvenliğiyle ilgili 8 yasa tasarısını onaylayarak, Cumhuriyet Meclisi'ne sevk etti.


Bu çerçevede Vergi Usul (Değişiklik) Yasa Tasarısı, Bilançoların Güncellenmesi ve Tahsilatın Hızlandırılması Geçici Kurallar Yasa Tasarısı, Katma Değer Vergisi (Değişiklik) Yasa Tasarısı, Motorlu Araçlar ve Yol Trafik Yasa Tasarısı, Kamu Alacaklarının Tahsili Usulleri, Kurumlar Vergisi (Değişiklik) Yasa Tasarısı onaylanırken; taşınmaz mal alım satımında bulunan vatandaşlara "profesyonel ve amatör" ayrımı konusunda yasal düzenleme yapıldı.


Bakanlar Kurulu, gıda güvenliği ile ilgili hükümleri bilinçli olarak ihlal edenlere uygulanan cezaları 15 kat artıran yasa tasarısını da onaylayarak Meclis'e sevk etti.


Bakanlar Kurulu'nun haftalık olağan toplantısının ardından açıklama yapan Kurul Sözcüsü, Dışişleri Bakanı Özdil Nami, Bakanlar Kurulu'nda bugün bir çok konunun görüşüldüğünü ancak esas olarak Maliye Bakanlığı'nın alanına giren konularda önemli yasa tasarılarının kabul edilerek Meclis'e sevk edildiğini söyledi.


Nami,  bu çerçevede onaylanan Vergi Usul (Değişiklik) Yasa Tasarısı'nın, önemli ve kapsamlı bazı değişiklikler öngördüğünü vurguladı.


Buradaki ana fikrin, gelişen teknolojiyi vergi denetiminde daha etkin bir şekilde kullanmak olduğunu belirten Nami, tasarının bu yönde yapılan önemli değişiklikleri içerdiğini kaydetti.


Aynı yasa içerisinde "Üst İtiraz Komisyonu" oluşturulduğunu ifade eden Nami, komisyonda, Maliye Bakanlığı yetkililerinin yanında, hukukçu ve yetkili muhasip murakıpların da bulunacağını, bu şekilde daha etkin bir itiraz imkanı bulunacağını söyledi.


Bilançoların Güncellenmesi ve Tahsilatın Hızlandırılması Geçici Kurallar Yasa Tasarısı hakkında da bilgi veren Nami, bu tasarıda da bilançoların aktif ve pasiflerinin güncel değerlere kavuşturulabilmesine yönelik düzenlemeler yapıldığını belirterek, bu sayede şirketlerin bankalardan kredi imkanlarını geliştirebileceğine dikkat çekti.


Katma Değer Vergisi (Değişiklik) Yasa Tasarısı'nın da, 3 yıl katma değer vergisini düzenli ödeyenlere bir sonraki yıl ödeyecekleri vergide belirli bir indirim öngördüğünü belirten Nami, bunun düzenli katma değer vergisi ödenmesinin teşvik edilmesi amacıyla yapıldığını vurguladı.


Özdil Nami, Motorlu Araçlar ve Yol Trafik Yasa Tasarısı'nın ise, ekonomik şartlardan dolayı ödemesini geciktiren, cezaya giren veya aracı kayıttan düşen vatandaşlara rahatlama getirmek için ceza silmeyi içerdiğini, bunun yanında 4 yıl düzenli ödeme yapanlara bir sonraki ödemesinde yüzde 5 indirim öngördüğünü anlattı.


Kamu Alacaklarının Tahsili Usulleri ile ilgili yasa tasarısı ve Kurumlar Vergisi (Değişiklik) Yasa Tasarısı'nın da önemli düzenlemeler içerdiğini anlatan Nami, 12 yıl geriye gidecek kadar belgelerini muhafaza etmek zorunda olan kurumlar için bu sürenin 7 yıla indirildiğini kaydetti.


Nami, tasarının, kurumlar vergisini 3 yıl düzenli ödeyenlere 4. yıl indirim öngördüğünü; ayrıca gelir vergisinin 2 taksitte ödenebileceğini de anlattı.


Taşınmaz mal alım satımında bulunan "profesyonel ve amatör" ayrımı konusunda da çalışma yapıldığını ifade eden Nami, bu konuda da çalışma yapıldığını, belirli bir miktarda taşınmaz malı alıp satan insanların belirli bir zaman sonra profesyonel olarak kabul edildiğini ve şu anki uygulamayla profesyonel tanımı içerisine giren vatandaşların bu tanımdan çıkmadığını, az mal satsa da aynı vergiyi ödemek zorunda kaldığını anlattı. Nami, yapılan değişiklikle, profesyonel kapsamına girdikten sonra 3 yıl süre ile satış yapmayanların tekrar amatör kapsamına alınabileceğini, böylece daha az vergi ödeyebileceğini anlattı.


Dışişleri Bakanı Nami, Bakanlar Kurulu'nun, gıda güvenliği ile ilgili bir karar aldığını da kaydetti.


Nami, son zamanlarda gıda ile ilgili bazı yasakların bilinçli olarak ihlal edildiğine dikkat çekerek, bununla ilgili yasaların gözden geçirildiğinde yasaların yeterince caydırıcı olmadığının  gözlemlendiğini ve bilinçli olarak ihlal  halinde cezaları mevcut halinin 15 kat daha fazlasına kadar artırma imkanı getiren bir yasal düzenleme yapıldığını ekledi.


(EMR/GUR) 


 
29 Ocak 2014 Çarşamba 16:36
Okunma: 2993
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu