Ana Sayfa » Kıbrıs » Bakanlar Kurulu: Başkan İzne ayrılmalı...

Bakanlar Kurulu: Başkan İzne ayrılmalı...

Bakanlar Kurulu, Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB)’deki sorunu çözmek amacıyla Belediye çalışanlarının alacağı olan iki aylık maaşlarının ödenmesine katkı; LTB’de yeniden yapılanmaya olanak sağlamak amacıyla Belediye Başkanı Cemal Bulutoğluları’na makul bir süre izne çıkma önerisi yapma kararı aldı.

 
 
Bakanlar Kurulu: Başkan İzne ayrılmalı...

LTB’ye yönelik olarak alınan karar bugün Başbakan İrsen Küçük tarafından Bakanların da katılımıyla Bakanlar Kurulu toplantı odasında kamuoyuna açıklandı.


Başbakan İrsen Küçük, maaş alacaklarının Belediye tarafından ödenememesi nedeniyle LTB’de baş gösteren sorunun çözümü için Hükümet’in başından itibaren her türlü uzlaştırıcı çabaları sürdürdüğünü hatırlattı.


Küçük, Belediye Emekçileri Sendikası (BES)’in grev kararı sonrasında çöplerin toplanmaması, Belediye hizmetlerinin yerine getirilmemesinin halk ve çevre sağlığının ciddi tehditle karşı karşıya kalması sonucunu yarattığına işaret ederek, “Hangi şart altında olunursa olunsun  Hükümetimiz halkın ve çevrenin sağlığının korunması için her türlü tedbiri almaya kararlıdır. Lefkoşa Türk Belediyesi’ndeki grevin ertelenmesi kararımız halk ve çevre sağlığı konusunda duyduğumuz hassasiyetimizin somut bir ifadesidir” dedi.


LTB’de yaşananların Belediye’de yeniden bir yapılanmanın kaçınılmaz olduğunu;  Belediyenin hizmet, hesap ve işlemlerinin teftiş ve denetlenmesinin süratle yapılması ve yasalara aykırı işlemlerin tespiti halinde sorumluların yargıya havalesi soncunu yarattığını ifade eden Küçük şöyle dedi:


“Hükümetimiz başka yatırımları ve hizmetleri erteleyerek ve büyük özveri ile belediye çalışanlarının mağduriyetini önlemek ve özellikle halkın ve çevrenin sağlığının korunmasını sağlamak amacıyla ödeme mükellefiyeti olmamakla beraber belediye çalışanlarının iki aylık maaş alacaklarının ödenmesine destek olmaya ve personel maaş listelerinin belediye tarafından hazırlanması koşulu ile ödemelerin yapılmasına karar vermiştir.”


Başbakan Küçük, Hükümet’in LTB çalışanların maaşlarının ödenmesine destek olma yanında, Belediye Başkanı ile çoğu belediye meclis üyeleri arasındaki çatışma ve uyumsuzluk nedeniyle görevlerini yerine getiremediği tespitini yaptığını açıkladı.


BULUTOĞULULAR’NA MAKUL SÜRE İZNE AYRILMA ÖNERİSİ


Küçük, tespite Belediye Başkanı Cemal Bulutoğluları ile Belediye Meclis üyeleri arasındaki uyumsuzluğun bu safhada yeniden yapılandırmayı engellediği ve söz konusu durumdan ötürü belediyeden hizmet bekleyen halkın zarar gördüğü gerçeğini de ekleyen Hükümet’in, LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları’na Belediye’nin  yeniden yapılandırmasını kolaylaştırmak üzere makul bir süre izne ayrılmasını önerdiğini belirtti.
İrsen Küçük, Hükümet’in Belediye Başkanlarını görevden alma veya izne çıkarma yetkisinin yasal olarak bulunmadığına da işaret etti.
“Lefkoşa Türk Belediyesi çalışanlarının ödenmesini sağladığımız iki maaş alacaklarının halkın diğer kesimlerinin refah ve mutluluğu için öngörülen bazı yatırımların ertelenmesi neticesi sağlandığı unutulmamalıdır” diyen Küçük, Hükümet’in hiç kimsenin yasaların üzerinde olmadığını ve hiçbir kanun dışılığa ödün verilmeyeceğini açıkça vurguladığına da işaret etti.


ÇÖPLERİN TOPLANMASI İÇİN YARIN SAAT 08.00’DEN İTİBAREN ÖZEL SEKTÖRDEN HİZMET ALINACAK


Başbakan İrsen Küçük, Hükümet’in Anayasanın 40’nci maddesinde yer alan “Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek Devletin, gerçek ve tüzel kişilerin ödevidir” hükmünden hareketle, çevre kirliliği yaratan ve kamu sağlığını tehdit eden Lefkoşa’daki çöplerin acilen toplanması için LTB’nin var olan imkanlarının yeterli olmadığı bilinciyle yarın sabah saat 08:00’den itibaren özel sektörden hizmet satın alarak yürütülen hizmetleri hızlandırma ve süratle çöpleri toplatma kararında olduğunu söyledi.


SORULAR


Başbakan İrsen Küçük bir gazetecinin mayıs ayının ortasına gelindiği bu nedenle 15 gün sonra ortaya çıkacak 3’üncü maaş konusunda bir düşünceleri olup olmadığı sorusunu, LTB çalışanlarının öncelikle işlerinin başına dönerek alacakları toplamaya başlamasının önemli olduğunu söyleyerek yanıtladı.
Küçük, bir başka gazetecinin eylem nedeniyle geciken belediye alacaklarına faiz uygulanıp uygulanmayacağı yönündeki sorusunu ise “Belediyeler özerk yapılardır. Belediye Meclisi çalışmaya başlayınca bu konuda karar alır diye düşünüyorum” diyerek cevapladı.
Küçük, bir başka gazetecinin Bulutoğluları’na önerilen makul sürenin ne kadar olduğu yönündeki soruyu ise “bozulan çalışma barışı düzelip yeniden çalışma barışı sağlanana kadar” diye yanıtladı.
 
17 Mayıs 2012 Perşembe 17:23
Okunma: 1348
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu