Ana Sayfa » Kıbrıs » Bakanlar Kurulu Kararı Anayasaya aykırı!

Bakanlar Kurulu Kararı Anayasaya aykırı!

LTB Başkanı ve Belediye Meclisi üyelerinin 90 gün süre ile izne çıkarılması yönünde Bakanlar Kurulunca Yasa Gücünde Kararname çıkarılarak alınan karar Anayasaya aykırı...

 
 
Bakanlar Kurulu Kararı Anayasaya aykırı!
İşte Anayasanın konu ile ilgili olan maddeleri


Unutulmamalıdır ki anayasada bulunan bu iki maddenin varlığı geriye kalan tüm dayanak yasaların da kaynağını oluşturuyor. Haliyle aşağıdaki Anayasa madeleri bağlayıcıdır.

Anayasa'nın 112. Maddesi Yasa Gücünde Kararname

(1)   Ekonomik konularda, ivedilik varsa, Bakanlar Kurulu yasa gücünde kararname çıkarabilir.  Yasa gücünde kararname, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girer ve aynı gün, gerekçesi ile birlikte Cumhuriyet Meclisine sunulur.

(2)   Cumhuriyet Meclisine sunulan yasa gücünde kararnameler, İçtüzüğün, yasaların görüşülmesi için koyduğu kurallara göre komitelerde ve Genel Kurulda, diğer bütün konulardan önce, öncelik ve ivedilikle görüşülüp karara bağlanır.

(3)   Meclis bu konudaki kararlarını doksan gün içinde verir.


(4)   Bu maddede öngörülen yasa gücünde kararnameler ile, yeni mali yükümlülükler getirilemez, kişisel ve siyasal hak ve özgürlükler kısıtlanamaz.Yasa Gücünde kararname çıkarılma esaslarını belirleyen 112. Maddenin 4. Fıkrası alınan bakanlar kurulu kararını direk olarak Anayasaya Aykırı bir pozisyona sokuyor.

Anayasa'nın 128. Maddesi Olağanüstü Durum ve Sıkıyönetim Süresince Yasa Gücünde Kararname Çıkarma Yetkisi

(1)   Olağanüstü durum ve sıkıyönetim  süresince, Cumhurbaşkanının başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu, olağanüstü durumun veya sıkıyönetimin gerekli kıldığı konularda, yasa gücünde kararname çıkarabilir.  Bu kararnameler, Resmi Gazete'de yayımlanır ve derhal Cumhuriyet Meclisinin onayına sunulur.  Bu kararnameler, Cumhuriyet Meclisinin üye tamsayısının salt çoğunluğunun oyu ile reddedilmedikçe, olağanüstü durum ve sıkıyönetim süresince yürürlükte kalır.

(2) Bu şekilde sunulan yasa gücünde kararnameler hakkında 112. maddenin (2). ve (3). fıkra kuralları da uygulanır.

Anayasanın 128'inci madesinde kişisel ve ya siyasal haklar kısıtlanamaz ibaresi olmasa da Bakanlar Kurulu Cumhurbaşkanı Başkanlığında toplanmadığı ve olağan üstü hal durumu olmadığı için alınan Bakanlar Kurulu Kararını yasal hale getirmiyor.İddia edildiği gibi konu ile ilgili olarak savcılık görüşü alınmışssa hangi maddeye göre uygunluk verilmiş olduğunu biz de merak ediyoruz. Ama unutulmamalıdır ki ayni savcılık Emeklilerden Vergi alınması konusuna da uygunluk vermişti.
 
4 Temmuz 2012 Çarşamba 22:09
Okunma: 1593
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu