Ana Sayfa » Kıbrıs » Bakanlar Kurulu Ltb'yi Masaya Yatırdı

Bakanlar Kurulu Ltb'yi Masaya Yatırdı

Başbakan İrsen Küçük, Lefkoşa Türk Belediyesi'nde Yaşanan Sorunlarla İlgili Olarak Başbakanlık'ta Bakanların Da Katılımıyla Toplantı Yaptı. .

 
 
Bakanlar Kurulu Ltb'yi Masaya Yatırdı
Toplantının ardından, Başbakan, kabine üyeleriyle birlikte basının karşısına geçti.


Lefkoşa Türk Belediyesi'nde çalışanların ödenmemesiyle birlikte baş gösteren sorunun çözümü için hükümetin her türlü uzlaştırıcı çabayı sürdürdüğüne dikkat çeken Küçük, grev kararı sonrasında beledi hizmetlerin yerine getirilmemesinin halk ve çevre sağlığını ciddi tehdit ettiğini vurguladı.


Hükümetin her şartta halk ve çevre sağlığının korunması için her türlü tedbiri almakta kararlı olduğunu belirten Küçük, LTB'deki grevin ertelenmesi kararlarının da halk ve çevre sağlığına duydukları hassasiyetin somut ifadesi olduğunu kaydetti.


Başbakan Küçük, Lefkoşa Türk Belediyesi'ndeki gelişmelerin belediyede yeniden bir yapılanmanın kaçınılmaz olduğunu ve belediyenin hizmet, hesap ve işlemlerinin teftiş ve denetlenmesinin süratle yapılmasını, yasalara aykırı işlemlerin tespiti halinde sorunların yargıya havalesi gerektiğine inandıklarını söyledi.


Başbakan maaşların ödenmesi için yatırım ve hizmetleri ertelemeye karar verdiklerini de şu sözlerle açıkladı:

"Hükümet, başka yatırım ve hizmetleri erteleyerek, büyük özveriyle belediye çalışanlarının mağduriyetini önlemek, özellikle halkın ve çevrenin sağlığını korumak maksadıyla ödeme mükellefiyeti olmamakla beraber belediye çalışanlarının 2 aylık maaşlarının ödenmesine destek olmaya ve personel maaş listelerinin belediye tarafından hazırlanması koşuluyla ödemelerin yapılmasına karar verdi"


Başbakan açıklamasının devamında, Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı'yla Belediye Meclis Üyeleri arasında yaşanan huzursuzluğa da dikkat çekti ve Başkan Bulutoğluları'nın makul bir süre izne çıkması önerisinde bulundu.

"Hükümetin Lefkoşa Türk Belediyesi'nin maaşlarının ödenmesine destek olmak yanında Belediye Başkanı ile çoğu Belediye Meclis üyesi arasındaki çatışmayı ve uyumsuzluğun var olduğunu ve bunun neticesinde belediyelerinin görevlerini yerine getiremediğini gözlemlemektedir. Başkanla meclis üyeleri arasındaki huzursuzluğun yeniden yapılandırmayı engellediği ve söz konusu durumdan ötürü belediyeden hizmet bekleyen halkımızın zarar gördüğü kanaatindeyiz.Hükümet olarak belediye başkanlarını görevden alma veya izne çıkarma yetkimiz bulunmamakla birlikte, Lefkoşa Türk Belediyesi'nin yeniden yapılandırılmasına olanak sağlamak için LTB Başkanının makul bir süre izne ayrılmasını önermekteyiz"


LTB çalışanlarının ödenmesi için verilecek paranın halkın beklediği bazı yatırımların ertelenmesiyle ortaya çıktığının unutulmamasını isteyen Küçük, hiç kimsenin yasaların önünde olmadığını ve bu konuda taviz verilmeyeceğini vurguladı.


Anayasanın 40'ıncı maddesinde yer alan çevreyle ilgili maddeye de dikkat çeken Başbakan Küçük, çevre sağlığı için Lefkoşa'daki çöplerin acilen toplanması gerektiğine dikkat çekti.


Bunun için de Lefkoşa Türk Belediyesi'nin mevcut imkanlarının yeterli olmadığı bilincinde olduklarını ifade eden Küçük, şöyle devam etti:
"bu konuda yarın sabah saat 08.00'den itibaren özel sektörden hizmet satın alarak yürütülen hizmetleri hızlandırma ve süratle çöpleri toplama kararındayız"


Başbakan Küçük, gazetecilerin sorularını da yanıtladı.


2 aylık maaşın ardından üçüncü maaşın ödenmesinin ne olacağının sorulması üzerine Başbakan, çalışanın göreve başlamasıyla birlikte para toplamaya başlanacağını aktararak, belediye çalışanlarının hizmetleri tam olarak vermesini temenni etti.


Eylem süresince vatandaşların gerekli paraları yatıramadığının ve bu aşamada faiz uygulanıp uygulanmayacağının sorulması üzerine Başbakan Küçük, bu kararları belediye meclislerinin aldığını ve halkın mağduriyetinin göz önünde tutulmasını önerdi.


Bir başka soru üzerine, Belediye Başkanının makul bir süre izne çıkmasını önerdiklerini ancak kararın kendisine ait olduğunu ifade eden Küçük, Başkanın öneriyi reddetmesi gibi bir durum olursa yasal sürecin başlayacağını ve gereğinin yapılacağını vurguladı.


Başbakan "Makul sürenin" ne olduğunun sorulması üzerine ise "çalışma barışı sağlanana kadar" yanıtını verdi.


 
17 Mayıs 2012 Perşembe 18:52
Okunma: 550
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu