Ana Sayfa » Kıbrıs » Bakanlar Kurulu Sona Erdi

Bakanlar Kurulu Sona Erdi

Trafik Tek Çatı Altında Toplandı.

 
 
Bakanlar Kurulu Sona Erdi
YABANCILARIN MAL ALIMIYLA İLGİLİ 124 DOSYA ONAYLANDI... DEVLETİN KASASINA 4 MİLYON TL GİRECEK


ALSANCAK'TA YANAN AĞAÇLARIN YERİNE 40 BİN FİDAN DİKİLECEK


DEVLET ARAZİSİNİN KİRASIYLA İLGİLİ BİR KARAR İPTAL EDİLDİ


YABANCI İŞÇİLERİN İŞ DEĞİŞTİRME PROSEDÜRLERİ KOLAYLAŞTIRILDI


Lefkoşa, 3 Temmuz 13 (T.A.K): Bakanlar Kurulu, trafikle ilgili tüm yetkileri Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı bünyesinde topladı. Yabancıların KKTC'den mal almasıyla ilgili 124 işlem dosyasını onaylayan kurul, devletin kasasına 4 milyon TL girmesini sağlayacak. Hükümet, önceki hükümet döneminde bir devlet arazisinin kiralanmasıyla ilgili kararı da iptal etti.


Bakanlar Kurulu'nun Başbakan Siber başkanlığında yaklaşık 2 saat süren toplantısı tamamlandı.


Başbakan Sibel Siber, toplantının ardından yaptığı açıklamada, trafikle ilgili tüm yetkilerin Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı çatısı altına toplandığını söyledi.


Yabancı işçilerin iş değiştirmesine dair prosedürlerin bazı durumlarda sorun yarattığını anlatan Siber, bazı durumlarda yabancı işçilerin prosedürleri yerine getirmeden iş değiştirebilmesinin önünü açtıklarını kaydetti.


Alsancak'taki yangında yok olan orman arazisinin yerine konacağını belirten Siber, bölgeye 40 bin ağaç dikileceği bilgisini verdi.


Siber, bugünkü Bakanlar Kurulu toplantısında, devlet arazisinin kiralanmasıyla ilgili bir kararın da iptal edildiğini duyurdu.


TRAFİK TEK ÇATI ALTINDA TOPLANDI


Başbakan Sibel Siber, trafikle ilgili tüm yetkilerin Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı çatısı altına toplandığını dile getirdi.


Daha önce trafikle ilgili 11 farklı yasanın yürütülmesinin farklı bakanlıklara bağlı bulunduğuna işaret eden Siber, tek elden koordinasyonun trafiği daha güvenli hale getireceğini kaydetti.


YABANCILARIN MAL ALIMIYLA İLGİLİ 124 DOSYA ONAYLANDI... DEVLETİN KASASINA 4 MİLYON TL GİRECEK


Bugünkü Bakanlar Kurulu'nda, tüm evrakları tamamlanmasına rağmen uzun süredir beklemede olan 124 yabancıya ait mal alımı dosyasının onaylandığı bilgisini veren Siber, bu malların devir işlemleriyle devletin kasasına 4 milyon TL gireceğini söyledi.


Siber, bunun yapılması gereken bir icraat olduğunu, bu işlemlerin bekletilmesinin devleti zarara uğrattığını dile getirdi.


YABANCI İŞÇİLERİN İŞ DEĞİŞTİRMESİ KOLAYLAŞTIRILDI


Yabancı işçilerin iş değiştirmesine dair prosedürün bazı durumlarda işçi haklarına aykırı durumlar yarattığını ifade eden Başbakan Siber, işçilerin işverenleri maaşlarını ödemediği, sosyal sigortalarını yatırmadığı durumlarda da 6 ay beklemek, yurt dışına çıkmak gibi prosedürleri yerine getirmek durumunda kaldığını söyledi.


Siber, bu gibi durumlarda yabancı işçilerin prosedürleri yerine getirmeden iş değiştirebilmesinin önünü açtıklarını kaydetti.


ALSANCAK'TA YANAN AĞAÇLAR YERİNE KONULACAK


Başbakan Sibel Siber, Alsancak'ta yanan orman arazisinin yerine 40 bin fidan dikileceğini ve yangının telafi edileceğini kaydederek, uygun doğa şartları sağlandığında ekim işleminin gerçekleştirileceğini belirtti.


Siber, sosyal medyada orman arazisinin inşaat yapılabilmesi için yakıldığına yönelik görüşler çıktığına da değindi. Böyle bir şeyin asla mümkün olamayacağını vurgulayan Siber, "Ormanlarımız arsa olamaz. Ormanlarımız rant olamaz" diye konuştu.


DEVLET ARAZİSİNİN KİRASIYLA İLGİLİ BİR KARAR İPTAL EDİLDİ


Kamu yararına kiralanan devlet arazileri konusuna da değinen Siber, şunları söyledi


"Kamu yararına devlet arazileri kiralanabiliyor. Ama bu demek değildir ki x şahıs bir devlet arazisini (denize sıfır 25 dönüme yakın lebiderya) turizm amaçlı kiralamak için bir ay önce şirket kursun. Sonra Bakanlar Kurulu'na önerge olarak verilsin ve kamu yararına ne olduğu ne olacağıyla ilgili hiçbir rapor olmadan Bakanlar Kurulu kararıyla şahsın ismi de verilerek kiralansın."


Bu tip konulara Maliye Bakanlığı'nın karar vermesi gerektiğini, Yüksek Mahkeme'nin konuyla ilgili bir kararına ithafta bulunarak anlatan Başbakan Siber, "Bizim önergelerin birçoğunda İçişleri Bakanlığı 'filan şahıs yatırım yapmak amacıyla filan parseli kiralamak istemiştir' diye geçiyor. Biz yatırıma karşı değiliz. Ülkeye katkı yapacak ekonomik gelirleri artıracak, doğayla barışık yatırımlara karşı değiliz. Karşı olduğumuz rant olarak birilerine peşkeş çekilmesidir" diye konuştu.


Bu tip dosyaların tek tek inceleneceğini vurgulayan Siber, bugün böyle bir dosyayı iptal ettiklerini belirtti.


Başbakan Sibel Siber, çalışmalarının devam ettiğini dile getirerek, bugün Vakıflar İdaresi'yle toplantı yapacaklarını, topluma güzellikler katmak için çalışan tüm personele teşekkür ettiğini ekledi.


(DOĞ/GÜL)


 
3 Temmuz 2013 Çarşamba 15:24
Okunma: 740
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu