Ana Sayfa » Kıbrıs » Bakanlar Kurulu Toplandı... Gündemde "Kıta Sahanlığını Sınırlandırma Anlaşması"

Bakanlar Kurulu Toplandı... Gündemde "Kıta Sahanlığını Sınırlandırma Anlaşması"

Küçük: "Bakanlar Kurulu Anlaşmayı Onaylayarak Meclise Sevk Edecek"

 
 
Bakanlar Kurulu Toplandı... Gündemde
Bakanlar Kurulu, 21 Eylül'de New York'da Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanan Kıta Sahanlığını Sınırlandırma Anlaşması'nı ele alıyor.  

Başbakan İrsen Küçük, anlaşmanın hayata geçmesi için altıncı maddesi gereği iki ülkenin Bakanlar Kurulu'nca onaylanıp meclislerinden geçmesi gerektiğini belirterek, "Daha sonra iki ülke belge değişimi yapacak. Bakanlar Kurulu'nun bugünkü gündeminde ağırlıklı olarak anlaşma görüşülerek onaylanacak" dedi.

Bakanlar Kuruluı saat 12.10'da Başbakan İrsen Küçük başkanlığında toplandı.

Toplantıya girmeden basına açıklama yapan Başbakan Küçük, geçen hafta New York'da kıta sahanlığı konusunda gelişmeler yaşandığını hatırlatarak, Rum Yönetimi'nin tüm uyarılara rağmen doğal gaz ve petrol aramalarına başlaması üzerine, Kıbrıs Türkleri'nin haklarının korunması için Cumhurbaşkanı Eroğlu ile TC Başbakanı Erdoğan'ın New York'da anlaşma imzaladığını anlattı.

Anlaşmanın imzalanmasının ardından Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun Rum Yönetimi'ne önerilerde de bulunduğunu ifade eden Küçük, ancak bu önerilerin reddedildiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile dün biraraya gelerek Kıta Sahanlığını Sınırlandırma Anlaşması ve yapılan çalışmalar konusunda görüş alış vrişinde bulunduklarını kaydeden Küçük, "Bundan sonraki yöntemin ne olacağı üzerinde durduk" dedi.

Anlaşmanın son maddesi olan 6'ncı maddenin anlaşmanın taraflarca onaylanmasının ardından onay belgelerinin değişimini öngördüğünü belirten Küçük, "Buna göre iki ülke bakanlar kurulunca görüşülüp meclise sevkedilip onaylanmasının ardından belgelerin değişimi yapılacak. Böylece anlaşma hayata geçecek" ifadelerini kullandı.

Anlaşmanın geçen hafta çarşamba günü imzalandığını ve perşembe günü mecliste kendi talebi üzerine Meclis Başkanı'nın siyasi parti başkanlarını toplantıya çağırarak anlaşma hakkında bilgi verdiğini anlatan İrsen Küçük, anlaşma metninin daha sonra parti başkanlarına verildiğini söyledi.

Bakanlar Kurulu'nun bugün ağırlıklı olarak anlaşmayı görüşüp onaylayacağını ifade eden Küçük, daha sonra mecliste görüşüleceğini ancak yarına yetişmesinin mümkün olmadığını ifade etti.

HAYVAN ÜRETİCİSİNE HAYVAN BAŞINA VERİLEN DOĞRUDAN GELİR DESTEĞİ ARTIRILDI


LİSE ÖĞRENCİLERİNİN TAŞINMASI İÇİN DÜRÜST'E KAR-İŞ'LE GÖRÜŞME KONUSUNDA YETKİ VERİLDİ


Başbakan İrsen Küçük başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu, New York'ta Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan arasında imzalanan Kıta Sahanlığını Sınırlandırma Anlaşması'nı onaylayarak Meclis'e sevk etti.


Bakanlar Kurulu yaklaşık 5 saat süren toplantısında,  arpa fiyatlarından kaynaklanan olumsuzlukların giderilip üretimin devam etmesi için hayvan başına verilen doğrudan gelir desteğini, ayrıca süt üreticilerine litre başına verilen  desteği de artırdı.


Bakanlar Kurulu, uzun süredir tartışma konusu olan  lise öğrencilerinin taşınması konusunda ise,  konuyla ilgili olarak bütçede ayrılan 15  Milyon TL ile sınırlı kalmak kaydıyla, Kar-İş yetkilileriyle görüşme yapmak için Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst'ü yetkilendirdi.

HAYVAN ÜRETİCİSİNE HAYVAN BAŞINA VERİLEN DOĞRUDAN GELİR DESTEĞİ ARTIRILDI


LİSE ÖĞRENCİLERİNİN TAŞINMASI İÇİN BAKAN DÜRÜST'E KAR-İŞ'LE GÖRÜŞME KONUSUNDA YETKİ VERİLDİ


Başbakan İrsen Küçük başkanlığından toplanan Bakanlar Kurulu, New York'ta Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan arasında imzalanan Kıta Sahanlığını Sınırlandırma Anlaşması'nı onaylayarak Meclis'e sevketti.


Bakanlar Kurulu yaklaşık 5 saat süren toplantısında,  arpa fiyatlarından kaynaklanan olumsuzlukların giderilip üretimin devam etmesi için hayvan başına verilen doğrudan gelir desteğini, ayrıca süt üreticilerine litre başına verilen  desteği artırdı.


Bakanlar Kurulu, uzun süredir tartışma konusu olan  lise öğrencilerinin taşınması konusunda ise  konuyla ilgili olarak bütçede ayrılan 15  Milyon TL'de sınırlı kalmak kaydıyla lise öğrencilerinin taşınabilmesi konusunda Kar-İş yetkilileriyle görüşme yapmak için Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst'ü yetkilendirdi.


KITA SAHANLIĞI ANLAŞMASI


Bakanlar Kurulu'nun aldığı kararlar Bakanlar  Kurulu Sözcüsü, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu tarafından açıklandı.


Bakanlar Kurulu Sözcüsü Çavuşoğlu, bugün gerçekleştirilen toplantıda ülke  sorunlarının görüşülmesi yanında,   bakanlıklardan gelen önergelerin değerlendirildiğini söyledi.


Bakanlar Kurulu'nun bugünkü en önemli konularından bir tanesinin Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanan Kıta Sahanlığını Sınırlandırma Anlaşması olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, geçen perşembe günü Başbakan İrsen Küçük'ün parti başkanlarıyla Meclis'te yaptığı görüşmede sözkonusu anlaşmanın Türkiye Büyük Millet Meclisi ile eşzamanlı olarak onaylanması konusunda bir mutabakata varıldığını anımsattı.


Buna karşın, Meclis Genel Kurulu'nda yapılan konuşmalarda "Anlaşma niye Meclis'e gelmedi?"  şeklinde görüşler ortaya konulduğunu, Başbakan Küçük'ün de "İlk Bakanlar Kurulu'nda görüşülüp Meclis'e sevedilecektir" diye yanıt verdiğini ifade eden Çavuşoğlu, "Sayın Başbakanımız inisiyatif kullanarak  konuyu bugünkü Bakanlar Kurulu'nun gündemine getirmiş ve Kıta Sahanlığını Sınırlandırma Anlaşması onaylanarak Meclis'e sevk edilmiştir" dedi.


Milletvekillerinin hassasiyeti dikkate alınarak bu kararın alındığını, böylelikle "TBMM ile eş zamanlı onaylanma" konusunun devre dışı kaldığını ifade eden Çavuşoğlu, "Tabii ki bu anlaşma taraf devletlerce onaylandıktan sonra onay belgelerinin değişim tarihinden itibaren yürürlüğe girecektir" şeklinde konuştu.


HAYVANCILARA DESTEK


Çavuşoğlu, Bakanlar Kurulu'nun hayvancıların yaşadığı sorunları da bugünkü toplantısında değerlendirerek kararlar ürettiğini söyledi.


Fiyatların borsalarda belirlenmesi nedeniyle arpa fiyatına zam yapmak durumunda kalındığını anımsatan Çavuşoğlu, hükümetin hayvancılığın sürdürülmesi ve üretimin devamı adına  verilen desteği artırma kararı aldığını vurguladı.


Küçükbaş hayvan besleyicilerine Veteriner Dairesi'nden alınacak beyanlar baz alınarak, her damızlık anaç ve erkek küçük baş hayvan için 1 Temmuz 2011-31 Aralık 2011 dönemini kapsayacak şekilde verilen desteğin artırıldığını kaydeden Çavuşoğlu, alınan kararı şöyle açıkladı:


"Daha önce 1-200 hayvana sahip olan üreticiye hayvan başına 8 TL verilirken, bu rakam 16 TL'ye; 201-300 hayvana sahip üreticiye verilen 6 TL'lik doğrudan gelir desteği 14 TL'ye; 301-500 hayvana sahip üreticiye verilen 4 TL'lik destek 12 TL'ye yükseltilmiştir. Daha önce 501  ve üzeri hayvana sahip üreticiye destek verilmezken, bu üreticilere de  hayvan başına 4 TL destek verilmesine karar verilmiştir. " 


SÜT ÜRETİCİLERİNE DESTEK


Çavuşoğlu, arpa fiyatındaki artış nedeniyle hayvancının giderlerinin arttığını dikkate alan hükümetin, süt fiyatı konusunda da bir karar ürettiğini açılayarak, şöyle dedi:


"Hayvan besleyicilerinin Süt Endüstrisi Kurumu'na teslim ettikleri günlük 2 bin litreye kadar olan süte ödenmekte olan litre başına 12 kuruşluk litre desteği,  1 Ekim 2011-31 Aralık 2011 dönemi için  litre başına 17 kuruşa yükseltilmiştir.  Bu arpa zammının süte yansıması 2 kuruştur.  Buna karşın hükümetimiz litre başına 5 kuruş destek verilmesini karara bağlamıştır. Burada da hayvancımızı korumak ve üretimi sürdürebilmek adına ciddi bir destek sağlamış bulunuyoruz. Gerek hayvan başına verilen desteği yüzde 100'ün üzerinde artıran, gerekse arpa zammından sütün maliyetine yansıyan 3 kuruşu da 5 kuruş olarak üreticimize veren hükümetimiz, üretimim bu topraklarda sürekli kılmak için  her türlü mücadeleyi yapmakta kararlıdır."


ÖĞRENCİ TAŞIMACILIĞI


Hükümetin tasarruf tedbirleri çerçevesinde lise öğrencilerinin okullara taşınmaması konusunda aldığı karara yönelik oluşan tepkileri dikkate alan Bakanlar Kurulu'nun, konuyu yeniden değerlendirdiğini de açıklayan Çavuşoğlu, "Hükümetimizin her türlü sıkıntıya rağmen öğrencilerin taşınması için ayrılan 15 milyon TL'nin içinde kalmak kaydıyla lise öğrencilerinin taşınmasından yana olduğunu vurgulamak isteriz. Bakanlar Kurulu 15 milyon TL'de sınırlı kalmak kaydıyla bu taşımacılığın yapılması konusunda  Kar-İş yetkilileri ile görüşmeler yapmak için ilgili bakanımızı yetkilendirmiştir" dedi.


Çavuşoğlu,  ilgili bakanla Kar-İş yöneticileri arasında yapılacak görüşmelerde  15 Milyon TL çerçevesinde uzlaşmaya varılması durumunda lise öğrencilerinin taşınmasına başlanacağını, bu çerçevede anlaşmaya varılmaması durumunda ise daha önce alınan kararın geçerli olacağını vurguladı.


SOSYAL GÜVENLİK PRİM BORÇLARI


Sosyal güvenlik ve Sosyal Sigorta prim borçlarıyla ilgili yasa gücündeki kararnamelerin 21 Eylül'de resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdiğini de belirten Bakanlar Kurulu Sözcüsü Nazım Çavuşoğlu, bu aflardan yararlanmak isteyen vatandaşların ilgili kurumlara bir an önce başvurmaları çağrısında bulundu.
 
28 Eylül 2011 Çarşamba 17:12
Okunma: 668
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu