Ana Sayfa » Kıbrıs » Bakanlar Kurulu Toplantısı Tamamlandı (2-son)

Bakanlar Kurulu Toplantısı Tamamlandı (2-son)

Ltb'deki Grevin Kalkması İçin Uzlaşılan Karar Hükümetçe De Onaylandı.

 
 
Bakanlar Kurulu Toplantısı Tamamlandı (2-son)

"GREV KESİNTİSİ OLMAMASINA KARŞILIK CUMARTESİLERİ ÇALIŞMA"

3. ÜLKE UYRUKLULARIN TAŞINMAZ MAL ALMALARINDAKİ İŞLEMLERİ HIZLANDIRACAK BİR TÜZÜK VE KADINLARIN GKK'DA SUBAY MEVKİİNDE DE GÖREV YAPABİLMESİNE İMKAN VEREN TÜZÜK ONAYLANDI

Lefkoşa, 29 Şubat 12 (T.A.K.): Bakanlar Kurulu, Lefkoşa Türk Belediyesi'nde 15 Şubat'tan beri devam eden süresiz grevin kaldırılması için tarafların uzlaştığı konuda kararı onayladı. İlgili taraflarca kurulacak komisyonun yazıya dökeceği karar, protokol olarak da imzalanacak.

Karara göre, greve katılan belediye çalışanlarından maaş kesintisi yapılmayacak ve buna karşılık grevdeki gün sayısı kadar gün, cumartesileri çalışılarak Lefkoşa'ya hizmet verilecek.

BÜROKRATLARDAN BİLGİ

Başbakan İrsen Küçük başkanlığındaki Bakanlar Kurulu toplantısının ardından alınan kararları basına açıklayan Kurul Sözcüsü, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, toplantıda ülkenin gündemiyle ilgili konuları konuştuklarını; bilgi ihtiyacı hissedilen konularda bürokratların da toplantıya davet edildiğini söyledi.

YABANCILARIN MAL EDİNMESİNE SÜRAT KATACAK TÜZÜK

Toplantıda alınan kararlardan birinin yabancıların taşınmaz mal edinmelerini kolaylaştıracak bir tüzük olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, 2011'de TC vatandaşlarının güvenlik soruşturmasının kaldırılması yönünde karar aldıklarını ve geçtiğimiz ocak ayında da bu adımı attıklarını hatırlattı.

Çavuşoğlu, ilgili taraflarla yaptıkları toplantı sonucunda, üçüncü ülke uyruklu insanların mal alışlarına sürat katmak için bir tüzüğün de bugün onaylandığını; Resmi Gazete'de yayımlandıktan sonra yürürlüğe gireceğini bildirdi.

TÜK YÖNETİMİYLE İLGİLİ TÜZÜK DE ONAYLANDI

Nazım Çavuşoğlu, Toprak Ürünleri Kurumu (TÜK) Yönetim Kurulu'nun toplanma şekli ve çalışma esaslarıyla ilgili tüzüğün de kabul edildiğini ve böylece büyük bir eksikliğin giderildiğini ifade etti.

GKK'DA KADINLAR DA SUBAY OLABİLECEK

Güvenlik Kamu Görevlileri (Değişiklik) Yasa Tasarısı'nın da onaylandığını açıklayan Sözcü Çavuşoğlu, bu değişiklikle Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı'nda (GKK) kadınların da muvazzaf subay mevkiinde görev yapabilmelerinin yolunun açıldığını söyledi. Çavuşoğlu, bunun ülke için ciddi bir değişiklik olduğuna işaret ederek, "Çünkü askerlik konuları hep erkeklerle ilişkilendirilmekteydi ve bir süreden beridir GKK kadın er çalıştırmaktaydı. Bu yasayla subay olabilmelerinin önü açılmış olacak. Kadınlarımız da ülkenin güvenliğiyle ilgili görev üstelenebilecektir" dedi.

BAŞKENT BELEDİYESİNDEKİ GREV

Bakanlar Kurulu toplantısında ele alınan önemli konulardan birinin de LTB'deki grev olduğunu belirten Nazım Çavuşoğlu, bu grev nedeniyle belediyelerin sürdürülebilirliği, yapıları, grevin haklılığı, nüfus sayımıyla ortaya çıkacak yüzde 8.5'luk devlet katkısı gibi birçok konunun da tartışılmasını sağladığına işaret etti. Çavuşoğlu şöyle konuştu:

"Bu grev belediyelerin içinde bulunduğu durumu, taleplerini, sıkıntılarını ve halkın onlardan beklentilerinin tümünü ortaya çıkarmıştır. 15 gündür de bu grevin kalkması için Sayın Başbakan başta olmak üzere Çalışma Bakanı ve ben sürekli sendika ve belediye arasında arabuluculuk üstlenmeye ve grevi kaldırmaya yönelik büyük çaba sarf ettik.

Sendikanın ortaya koyduğu talepler listesi gayet uzun ve geniştir. Her görüşmede bunların bir tanesi hallolmuştur. En son hizmet şeması ve grev kesintileri noktasında bir sıkıntı kalmıştı. Bunu aşmak için Sayın Başbakan beni görevlendirdiğinde bu görevi yapabilmek adına sürekli taraflar arasında görüşmelerde bulundum. Dün akşam sendika ve Başbakan'la, bu sabah da hem belediye başkanımız hem sendikayla yaptığımız görüşmelerde belediyenin grevden dolayı geciken işlerinin yapılabilmesine olanak sağlamak adına, cumartesi günleri normal mesai günü, güne gün şartıyla, grev kesintilerinin yapılmaması yönünde bir mutabakat sağlandı. Ancak belediye başkanı ve meclis üyeleri bunun Bakanlar Kurulu'ndan bir karar olarak çıkarılması yönünde talepte bulundular. Bu talebi yerine getirdik. Benim imzaladığım önerge Bakanlar Kurulu'ndan çıkmıştır ve Resmi Gazete'ye gönderilmiştir.

CUMARTESİ ÇALIŞILACAK; KARŞILIĞINDA GREV KESİNTİSİ OLMAYACAK

Buna göre, sendika üyeleri grev yaptıkları gün kadar, cumartesileri çalışarak Lefkoşa halkının ihtiyaç duyduğu hizmeti yapacak. Buna bağlı olarak da grev kesintileri yapılmayacak. Ancak 15 gündür grev nedeniyle Lefkoşa Belediyesi'nin kasasına giriş olmamıştır. Bunu da dikkate aldığımızda, takdir edersiniz ki belediyenin ödeme güçlüğü ortaya çıkmıştır. Buna da sendika tarafı iyi niyet göstermiştir. Hep beraber çalışılacak, performans sergilenecek ve maaşlar, belediyenin alacaklarının toplandığı gün, yeterli miktarda para toplandığı gün ödenecek şeklinde bir mutabakat sağlandı. Bu mutabakata bağlı olarak önerge Bakanlar Kurulu'ndan geçtikten sonra sendika grevi kaldırıp hizmete başlayacak. LTB de üzerine düşeni yapacak.

PROTOKOL İMZALANACAK

Ayrıca bugüne kadar yapılan görüşmelerde varılan mutabakat, Çalışma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, BES ve LTB taraflarından oluşturulacak bir komisyonda bir metin haline dönüştürülecek. Bunu önümüzdeki 24 saat içinde planlıyoruz, arkadaşlar yetiştirebilirse... Ülkemizde belediyelerden beklenen hizmetin kesintisiz sürdürülmesi yönünde LTB'nin bir örnek olması dileğiyle bu protokole imza atacağız."

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, bundan sonra belediyelerin daha kesin takipçisi olarak, sendikanın uyarılarını da dikkate alarak, üstlendikleri misyonu, olaylar olmadan önce de daha etkin kullanma yönünde bir kanaatleri oluştuğunu da ifade ederek, "Umudumuz ve arzumuz odur ki, KKTC sınırlarında bundan sonra böyle uzun süreli grevler olmasın. Grevlere vesile olacak sıkıntılar olmasın dileklerimizle grevin biraz sonra kalkmasını bekliyoruz. Hayırlı, uğurlu olsun" dedi.

BELEDİYELER BİRLİĞİ İÇİNDE UZLAŞI YOK

Bakan Çavuşoğlu, bir soru üzerine, Belediyeler Birliği Başkanı Mahmut Özçınar'ın açıklamasını da yorumladı. Çavuşoğlu, özellikle kırsal belediyelerin, aylardır nüfus sayımına bağlı olarak yerel yönetimlere devlet katkısının dağılımındaki adaletsizliği sürekli söylediğine işaret ederek, "Biz bununla ilgili değişik versiyonlarda çalışmalar yaptık. Belediyeler Birliği'nde uzlaşıcı bir mutabakata varmaları halinde biz bunu dikkate alırız. Ancak bilinmesini isterim ki, kesinlikle Belediyeler Birliği kendi içinde bu konuda anlaşmaktan çok uzaktır" diye konuştu.

Devlet katkı payları artacak belediyelerin yeni sisteme onay verirken, düşecek olanların karşı çıktığını belirten Nazım Çavuşoğlu, oluşmuş sistemin sürdürülebilir olmadığını; sürdürülebilir bir yapıya ulaşmak için uzlaşıcı pozisyonu korumak istediklerini ancak Belediyeler Birliği bu konuda ortaya görüş koymazken, ortak görüş varmış gibi hükümetin suçlanmaya çalışılmasını kabul etmediğini söyledi.

Çavuşoğlu, süreç içinde Belediyeler Birliği'nin görüşünü talep edeceklerini; verip veremeyeceklerini ise hep beraber göreceklerini kaydetti. Bu tartışmaların aksayan birçok yönün daha çok tartışılmasını sağladığını belirten Bakanlar Kurulu Sözcüsü Çavuşoğlu, kazançlardan birinin de bu olduğuna dikkat çekti. Çavuşoğlu, büyük ve kırsal belediyelerin uzlaşması ve sorunun sağlıklı bir zeminde çözümlenmesi dileğinde bulundu.

Nazım Çavuşoğlu, LTB'deki grevin kalkması için Bakanlar Kurulu'nun aldığı kararla ilgili yaptığı açıklamanın ardından gerekenin yapılacağını düşündüğünü de belirtti.

(GÜL/HA)

 
29 Şubat 2012 Çarşamba 17:54
Okunma: 630
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu