Ana Sayfa » Kıbrıs » Ban Cenevre'ye "Yol Haritası" istiyor

Ban Cenevre'ye "Yol Haritası" istiyor

BM'nin Kıbrıs Türk ve Rum tarafları arasında ciddi görüş ayrılıkları olduğunu bilmekle birlikte 7 Temmuz'da Cenevre'de yapılacak yeni üçlü görüşmeden somut sonuçlar çıkmasını istediği; Cenevre'nin ertesi günü için bir yol haritası belirlenmesini zaruri bulduğu ve 3 yıldır devam etmekte olan müzakerelerin ilânihaye devam edemeyeceği görüşünde olduğu bildirildi.

 
 
Ban Cenevre'ye
Fileleftheros; "Ban Ki Moon Üçlü Görüşmeden Sonuç Çıkmasını, Cenevre Görüşmesinde 'Yol Haritası' Belirlenmesini İstiyor... Başkan Kötümser Görüntü Çizdi" başlıklı haberinde, Genel Sekreter'in Özel Danışmanı Alexander Downer'ın bu iki gün, Cenevre görüşmesinin hazırlıkları için Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'la ayrı ayrı görüşmesinin beklendiğini yazdı.

Gazete, Rum Dışişleri Bakanlığı Genel Müdürü Nikos Emiliu'nun New York'taki temasları (BM Genel Sekreter Yardımcısı Lynn Pascoe'yla görüştü), hemen ardından Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun Özel Temsilcisi Kudret Özersay'ın BM Merkezi'ndeki temaslarından sonra BM yetkililerinin Kıbrıs sorununun çözüm prosedürü ve çözüm felsefesinde anlaşmazlık saptadıklarını belirtti, özetle şunları kaydetti:

"Diplomatik bir kaynak gazetemize Emiliu'nun muhatabına; Kıbrıs sorununun iç yönlerinde görüş birlikleri olmadan uluslararası konferans gerçekleştirilemeyeceğini söylediğini, sahte devlet temsilcisinin ise dörtlü konferansın derhal çağrılmasını talep ederek, böyle bir şeye Cenevre görüşmesinde karar verilmemesi halinde bunun; müzakere prosedürünün başarısızlığı için geri sayım anlamına geleceği izahında bulunduğunu söyledi.

Aynı bilgilere göre Ban Ki Moon ve çalışma arkadaşları, iki tarafın tezlerinden bağımsız olarak, Cenevre görüşmesinde, bundan sonra atılacak adımlar konusunda bir çeşit 'yol haritasının' belirleneceği bazı somut kararlar alınası yöntemleri arıyor. Pascoe ve Downer, gerek prosedürün gelişme takvimi gerek 7 Temmuz randevusundan sonra müzakerelerin çerçevesine dair alternatif öneriler hazırlıyor.

BM yetkilisi, 'Genel Sekreter'in iki liderle önceki iki görüşmesinin tekrarı olamaz. Müzakereler ilânihaye devam edemez' dedi.

Bu arada Özersay; Pascoe'yla görüşmesinin dışında BM Güvenlik Konseyi daimi üyesi 5 ülkenin temsilcileriyle de görüşme planladı.

HRİSTOFYAS TÜRK TARAFINDAN "MANTIKLI ÖNERİLER" BEKLİYOR

Başkan Dimitris Hristofyas; yeni büyükelçilerin itimatnamelerini peş peşe kabulünde, yürütülmekte olan prosedürün görüntüsünü ortaya koydu. Başkan Hristofyas, bugüne kadar 7 müzakere başlığından 3'ünde (Yönetim ve Güç Paylaşımı, AB ve Ekonomi) önemli görüş birlikleri kaydedildiğini ancak bu başlıklar içerisinde ciddi görüş ayrılıkları bulunduğunu, hala görüşülmeyen başlıklar da olduğunu söyledi.

Temmuz 2010'da sunduğu ancak Türk tarafınca reddedilen; mülkiyet ve toprak düzenlemelerinin birleştirilmesi önerisine de işaret eden Hristofyas, BM Nüfus Fonu gibi uluslararası örgütlerin nezaretinde Ada genelinde nüfus sayımı yapılmasını da önerdiğini ancak bunun da reddedildiğini söyledi.

Hristofyas, 7 Temmuz üçlü görüşmesi arifesinde, önümüzdeki ay mantıklı önerilerde bulunulması dileğinde bulundu. Söylediği üzere kendisi 'daha fazla ilerleme kaydedilebilmesi için gerçekçi ve mantıklı önerilerde bulunmaya devam edecek'".

Gazete, Hristofyas'ın dün Filistin Büyükelçisi Walid Hasan, Slovenya'nın Güney Kıbrıs'a akredite ettiği Atina Büyükelçisi Robert Basej; İspanya Büyükelçisi Ana Maria Salomon Perz ve Yeni Zelanda'nın Güney Kıbrıs'a akredite ettiği Atina Büyükelçisi Trevor Matheson'un (Yüksek Komiser olarak) itimatnamelerini peş peşe kabul ettiğini yazdı.

Haravgi; "Başkan, Kıbrıs Türk Tarafından Mantıklı Öneriler Bekliyor" başlıklı haberinde, Cenevre görüşmesinde çok daha fazla ilerleme kaydedilmesini, mülkiyetin ve toprak düzenlemelerinin birleştirilmesi önerisine olumlu yanıt almayı beklediğini söyleyen Hristofyas'ın, "Kıbrıs'ın mümkün olan en kısa zamanda yeniden birleştirilmesinin anahtarı; uzlaşılmış çözüm zemininin sözde ve özde teyit edilmesidir" dediğini yazdı.

Habere göre Hristofyas, "şifahen teyit etmesine rağmen Kıbrıs Türk tarafınca sunulan önerilerin büyük bölümünün "uzlaşılmış çözüm zeminine uygun olmadığını" savundu ve bundan endişe duyduğunu söyledi.

DOWNER CENEVRE GÜNDEMİNİ BELİRLEMEYE ÇALIŞACAK

Politis; "Gündem Downer'la... Yeni Üçlü Görüşmede Karar Alınmasına İlişkin İngiliz 'Dikeni'" başlıklı haberinde; Ban'ın müzakere prosedürünün geleceğine ilişkin bir eylem planı belirlenmesine çalışacağı Cenevre görüşmesinin gündeminin belirlenmesi konusunda var olan olanakların bugün itibarıyla Alexander Downer'ın eline geçeceğini yazdı.

Gazete Downer'ın, taraflarla ilk hazırlık istişarelerinde bulunmak üzere bugün Ada'ya dönmesinin beklendiğini yazdı ve edindiği bilgilere dayanarak Downer'ın Eroğlu ve Hristofyas'la peş peşe görüşerek; üçlü görüşmenin gidişatına ilişkin tezlerini dinleyip, farklı amaçların üzerine köprü kurmaya çalışacağını kaydetti, özetle şunları yazdı:

"Avustralyalı diplomat, yapacağı bu görüşmelerle Cenevre gündemini 'bağlamaya' çalışacak ki iki liderin (Kıbrıs Türk tarafının ilgili talebi üzerine 15 Haziran saat 14.00 olarak belirlenen) bir sonraki görüşmesinde iç güvenlik ve uluslararası anlaşmalar konusuna devam edilsin.

Downer, birbirinden taban tabana zıt görüşleri saptayıp, prosedürde atılacak sonraki adımlara ilişkin asgari bir anlaşma elde etmeye çalışacak. Başkan Hristofyas; Cenevre'ye; çok taraflı konferans gibi 'sürprizleri' peşinen dışarıda bırakmadan gitmek istemediğini net şekilde ortaya koydu. Buna paralel olarak mülkiyetin yerleşikler konusuyla birleştirilmesi ve toprak konusunun da nihayet açılmasını al - ver prosedürünün zirvesine oturttu.

"İNGİLİZ DİKENİ"

Öte tarafta Kıbrıs Türk tarafı, Cenevre görüşmesinin; al - ver'in ilerlemeyi gündeme getirmemesi halinde çok taraflı konferans çağrılması ve somut takvimler belirlenmesi yönünde karar alınması gibi müzakere prosedürüne ilişkin özlü değişiklikleri gündeme getirmesini istiyor.

Barış Gücü'nün görev süresinin uzatılmasına ilişkin karar taslağına eklenen; İngiltere tarafından sunulan; 7 Temmuz'daki üçlü görüşmeden anlaşma çıkacağına ilişkin ifade Kıbrıslı Türklerin bu talebini güçlendirir niteliktedir. Kıbrıs Cumhuriyeti tam da bu ifadenin taslaktan çıkartılmasını istiyor. Kıbrıs Rum tarafı, taslaktaki üç konuda daha değişiklik yapılması yönünde çaba harcıyor."

Simerini; İngiltere, ABD ve BM'nin; Genel Sekreter'in iki liderle Cenevre'de yapacağı üçlü görüşmeye kadar herhangi bir karışıklık çıkmaması ve BM Barış Gücü'nün görev süresinin uzatılması konusunda "teknokratik ve ılımlı" bir karar taslağı sunulsun diye çabalarken Kıbrıslı Türklerin ve Türklerin; akıllarında dörtlü görüşme olduğunu ve bunu doğrudan BM yetkililerine götürdüklerini iddia etti.

"ÖZERSAY DÖRTLÜ KONFERRANSIN PAZARLAMACILIĞINA SOYUNDU"

Gazete; "Özersay Dörtlü Konferansın Pazarlamacılığına Soyundu"  başlıklı haberinde, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun Özel Temsilcisi Kudret Özersay'ın New York'taki görüşmeleri sırasında BM Genel Sekreter Yardımcısı Lynn Pascoe'ya dörtlü konferans konusunu açtığını yazdı.

Devamla Özersay'ın temaslarıyla ilgili KKTC menşeli haberlere yer veren gazete, BM'den bir kaynağın; Özersay - Pascoe görüşmesiyle ilgili olarak "müzakere sürecine ilişkin konular ve iki liderin Genel Sekreter'le görüşmesi hazırlıkları üzerinde duruldu" demekle yetindiğini kaydetti.

KARAR TASLAĞINDA 3 - 4 DEĞİŞİKLİK YAPMAYA ÇALIŞIYORLAR

Haravgi; "Kıbrıs Heyetinin Değiştirmeye Çalıştığı 3 - 4 Mesele Var" başlıklı haberinde, BM Güvenlik Konseyi'nin, Barış Gücü'nün görev süresinin uzatılmasına ilişkin karar taslağının diplomatik kaynaklarca "teknokratik ve ılımlı" olarak nitelendiğini, İngiltere, ABD ve BM'nin Cenevre görüşmesi öncesinde herhangi bir karışıklık çıkmaması yönünde görüş birliği içerisinde göründüğünü yazdı.

Gazete, buna rağmen; Rum diplomatik heyetinin değiştirmeye çalıştığı 3 - 4 konu bulunduğunu ve diplomatik bir kaynağın, değiştirme çabalarıyla ilgili olarak "olgular olumlu yönde hareket ediyor" dediğini kaydetti, özetle şunları aktardı:

"İlki mayın temizleme konusundadır. Taslakta, Türk Ordusu ve Milli Muhafız Ordusu'na atıfta bulunulmasına rağmen Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlardan da söz ediliyor.

İkinci konu, İngilizlerin önceki taslaklarında yer alan, Türk idaresinden söz eden ve sonunda çıkartılan değişmez ifadelerdir.

Üçüncüsü BM Barış Gücü'nün görev süresinin sona erme zamanıyla ilgilidir. Genel Sekreter, görev süresinin 15 Aralık'a kadar uzatılmasını talep ediyor, taslak 25 Kasım tarihini temel alıyor. Diplomatik kaynaklar, bir yanlış söz konusu olduğunu değerlendiriyor ve başka bir izahta bulunulmadı.

Değiştirilmeye çalışılan dördüncü ve belki en önemli konu, 7 Temmuz'da varılacak anlaşmadan söz eden bizim tarafın, taslağa eklenmesini hiç istemediği gerekçeli hükümle ilgilidir. Dahası anlaşma konusunda henüz kimse bir şey bilmiyor, Genel Sekreter de raporunda bununla ilgili bir şey belirtmedi.

BM Genel Sekreteri'nin iyi niyet misyonu raporu konusuyla, 7 Temmuz görüşmesinden sonra yayınlanması itibarıyla ilgilenilecek.

Güvenlik Konseyi üyelerinin bugün, Kıbrıs'taki BM Barış Gücü'ne askeri kontenjanlarıyla katılan ülkelerle görüşmesi, Pazartesi günü ise Genel Sekreter'in Kıbrıs'taki Özel Temsilcisi Lisa Buttenhaim tarafından bilgilendirilmesi bekleniyor. Bunun hemen ardından Güvenlik Konseyi oylama için açık toplantı yapacak.

Lynn Pascoe'nun birkaç gün önce Dışişleri Bakanlığı Genel Müdürü Nikos Emiliu'ya söylediği üzere Ban Ki Moon Cenevre'den sonra prosedürü yoğunlaştırmayı ve tarafların kısa zamanda çözüme ulaşabilmeleri için müzakerelerin ikincil konulardan; özlü bir al - ver'e geçmesini hedefliyor."

 
8 Haziran 2011 Çarşamba 14:43
Okunma: 803
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu