Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Ban-Downer Görüşmesi Gerçekleşti...

Ban-Downer Görüşmesi Gerçekleşti...

Çoklu Konferans Konusu Şu Anda Gündemde Yok.

 
 
Ban-Downer Görüşmesi Gerçekleşti...
BM PARAMETRELERİN DEĞİŞTİRİLMESİ VEYA DEĞİŞTİRİLMESİNİN TAAHHÜT EDİLMESİ GEREKTİĞİNE İNANIYOR


ÖZERSAY BM'YE B PLANI HAKKINDA BİLGİ VERDİ


DOWNER BAN'IN PROSEDÜRÜN NASIL DEVAM EDECEĞİNE İLİŞKİN ÖNERİSİYLE GELECEK


Lefkoşa, 22 Nisan 12 (T.A.K.): BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon ve Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer'ın beklenen görüşmesi Cuma akşamı New York'ta BM merkezinde gerçekleşti. Kıbrıs sorununda bundan sonra atılacak adımların belirlendiği görüşmede, sonuçların müdahil taraflarla görüşülmesine kadar karartılması kararlaştırıldı. Rum gazeteleri BM merkezindeki görüşmeyle ilgili haberlere geniş yer verdi.


Fileleftheros "Ban-Downer: Çoklu Konferans Senaryosu Geçmiyor... BM: Prosedürün, Devamı Formülünü Şartlı Olarak Ortaya Koyuyor" başlıklı haberinde Kıbrıs sorununda hazirana kadar çoklu konferans çağrılması ihtimalinin BM açısından, mümkün bir senaryo görülmediğini yazdı.


BM merkezindeki görüşmeden çıkan sonuçların, müdahil taraflarla görüşülmesine kadar karartılmasına karar verildiğine işaret eden gazete bilgi sahibi kaynaklara dayanarak BM'nin Kıbrıs doğrudan görüşmeler prosedürünün, esas da olacak bazı ön koşullar altında devam etmesine ilişkin bir formül kararlaştırdığını kaydetti.


Gazeteye göre esas, prosedürün kesilmemesi değil bu şartlarda ve müzakerelerin devam yönteminde olacak. Bu formül aracılığıyla, çoklu konferansın 2013 yılı içerisinde çağrılması perspektifinin güçlü şekilde hayatta tutulması ihtimali de göz ardı edilmiyor.


Aynı kaynakların, BM'nin yarından itibaren müdahil tarafları üç düzeyde bilgilendirmeye başlayacağına da işaret ettiklerini belirten gazete BM Genel Sekreteri'nin Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ı telefonla arayarak bilgilendireceğini; böyle bir hareketin, kararlaştırılan formülün normal şekilde uygulanması için olası tepkilerin önüne geçeceğini yazdı.


Habere göre Genel Sekreter'in Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer yarın (Pazartesi) Türkiye, KKTC, Yunanistan ve Rum daimi temsilcileriyle ayrı ayrı görüşecek, Güvenlik Konseyi üyeleriyle temas edecek. Downer önümüzdeki Perşembe günü New York'tan Ada'ya gelecek ve Cumhurbaşkanı Eroğlu, Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas'la görüştükten sonra Avustralya'ya gidecek.


Gazete BM'nin kararlarıyla ilgili kapsamlı bir görüntü oluşturulabilmesi için bulmacada pek çok eksikler bulunduğuna dikkat çekti ancak müzakerelerin Güney Kıbrıs'ın AB dönem başkanlığında da devam edeceği senaryosu doğrulanırsa, bunun kabul edilebilmesi için şu düzenlemelerin yapılması gerekeceğine işaret etti:


"Kıbrıs Rum tarafı, prosedürün devamıyla, Türk tarafı da eklenen ve çok daha önemli olacak ve prosedürün muhtemel değiştirilmesiyle ilgili olacak ön şartlarla tatmin olur.  Geçen Cuma günkü toplantıyla ilgili önemli bir unsur da toplantının süresi ve katılanlarıydı. Görüşme yarım saat sürdü ve Ban Ki Moon ve Downer dışında, Genel Sekreter Yardımcısı Lynn Pascoe ve İrlandalı Yönetim uzmanı John McGarry de katıldı.


Görüşmenin kısa sürmüş olması, Genel Sekreter'in sadece Pastoe ve Downer'dan, bundan sonra olacaklara ilişkin bilgi aldığı anlamına geliyor. Kıbrıs sorununun yönetilmesi sorumluluğunu taşıyan Pascoe ve Downer Perşembe gecesi görüşüp görüntüyü netleştirdi ve hazırlanan rapor temelinde bilgilendirme (Ban'a) yaptı. Yönetim konuları uzmanı İrlandalı McGarry'nin de toplantıda hazır bulunması, bütün çabaların bu başlıktaki zorlukların aşılması üzerine odaklanma çabalarına işaret ediyor. Özellikle yürütme erkinin seçimi, yani dönüşümlü başkanlık konusunda...


Birleşmiş Milletler Davutoğlu ve Eroğlu'nun, çoklu konferans çağrılmasıyla bağlantılı kılmalarına karşın çapraz oyla dönüşümlü başkanlıkla ilgili formül meselesini görüşmeye hazır oldukları açıklamalarını olumlu buluyor. BM bunu 'açılım' olarak görüyor.


Lefkoşa'nın BM'ye, bunun Türk tarafının bir manevrası olduğu yolundaki görüşlerini yazılı olarak ilettiği hatırlatılıyor. Bugün istenilen, BM kararlarının kabul edilmesidir. Özellikle de, ya çoklu konferans toplanır veya prosedür sona erer şeklinde ültimatom gönderen ve halen B planını uygulamaya koyan Türkiye tarafından...


Gazete haberin "Downer'dan Yeni Deneme" başlığıyla ayırdığı bölümünde Downer'ın BM Genel Sekreteri'ne yönelik raporunda 4 senaryo ortaya koyduğunu, bu senaryoların, öncelik sırası belirlenmeden, olası bütün ihtimalleri kapsadığını ancak BM merkezinde yapılan görüşmelerde prosedürün, ön şartlarla devam ettirilmesi senaryosunun benimsendiğini yazdı, şunları ekledi:


"Avustralyalı BM yetkilisi pek çok sınav verdi ve başarısız oldu. Tavrıyla, özellikle de söyledikleriyle tepkilere neden oldu. Ancak şurası açıktır ki, bu sefer, Pascoe'yla birlikte, Kıbrıs sorununda bundan sonra atılacak adımlar konusunu bu sefer üst sıralara aldı. Her ikisinin de (Pascoe ve Downer) sözleşmelerinin haziranda sona ereceğine işaret ediliyor. Pascoe emekli oluyor ve BM'den ayrılıyor. Downer'in sözleşmesi ise 6 ay daha uzatılabilir."


"TÜRK BELGESİ"


Fileleftheros "Türk Belgesi Maraş'ı Sahte Devletin Toprağı Olarak Lanse Ediyor" başlıklı haberinde ise Türk Dışişleri Bakanlığı'nın BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri'nin Kıbrıs'la ilgili (12 Mart 2012) raporuna çok sayfalı bir belgeyle yanıt verdiğini yazdı.


Gazete okurlarına, KKTC Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün'ün imzasını taşıyan belgede 1963'te olanlarla ilgili bir versiyon anlatılarak, Limasol'daki Kıbrıs Türklerin okullarına, Güney'deki camilerin durumuna ilişkin bir dizi konuda Rum yönetiminin suçlandığını, Kıbrıslı Türklerin haklarına saygı gösterilmediğini göstermek için de bir dizi "münferit" olaya işaret edildiğini aktardı.


Gazete Maraş konusuna da yer verilen belgede Türk tarafının, kapalı Maraş bölgesinin sorumluluğunun Türk askerinde olduğunu reddederek sorumluluğun, demokratik seçimlerle oluşan KKTC hükümetinin elinde bulunduğuna işaret edildiğini Maraş'ın Annan planına da BM'nin diğer önerilerine de (1985, 1992, 2004) konulduğunu ancak bütün bunların Rumlar tarafından reddedildiğine vurgu yapıldığını yazdı.


BAN-HRİSTOFYAS TELEFON GÖRÜŞMESİ


Haravgi "Ban Ki Moon-Dimitris Hristofyas Telefon Görüşmesi" başlığıyla yansıttığı haberinde BM Genel Sekreteri'nin dün akşamüzeri Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'la telefon görüşmesi yaptığını yazdı.


Gazete Ban'ın Hristofyas'a; Cuma akşamı yaptıkları görüşmede Downer ve Pascoe'dan aldığı bilgilerden, müzakerelerde önemli konularda gerekli görüş birliklerine varılamadığını saptadığını, bu nedenle uluslararası konferans çağrılması konusunun şu anda gündemde olmadığı bilgisini verdiğini yazdı.


Gazete Ban'ın Hristofyas'a ayrıca, düşüncelerini kendisine (Hristofyas'a) 27 Nisan'da Lefkoşa'da yapacakları görüşmede Özel Danışmanı Aleksander Downer'ın aktaracağını söylediğine de işaret etti.


BM PARAMETRELERİN DEĞİŞTİRİLMESİ VEYA DEĞİŞTİRİLMESİNİN TAAHHÜT EDİLMESİNİ GEREKTİĞİNE İNANIYOR


Politis "BM, Türkiye'nin 'B Planı' Konusunda Bilgilendirildi... BM'nin Yükseltilmesiyle Değişim" başlıklı haberinde BM'nin, müzakerelerin Kıbrıs aidiyeti parametresinin düşürülerek aynı zamanda BM'nin rolünün ve arabuluculuğunun yükseltilmesi parametresine değiştirilmesi veya değiştirileceğinin taahhüt edilmesi gerektiğinin altını çizdiğini vurguladı.


Habere göre Kıbrıs müzakere prosedürünün geleceği konusunda çok konuşulan Ban Ki Moon-Aleksander Downer görüşmesinin kısa prosedürler ve önemli bir zaman dilimi ayrılmadan Cumartesi gününün ilk saatlerinde tamamlandı. İlk bilgiler Downer'ın masaya, olgular ve müzakerelerin kazanımlarının yitirilmemesi ve prosedürün 2013'te Rum tarafında yapılacak seçimlerden sonra yeniden tırmandırılması maksadıyla bundan sonra yapılabileceklerle ilgili yön işaretleri koyduğu yolunda.


Gazete o zamana kadar, en azından prosedüre ilişkin bazı rötuşlar atılabileceğini, BM'nin müzakere parametrelerinin; Kıbrıs aidiyetinin indirgenmesi, BM'nin rolü ve arabuluculuğunun yükseltilmesiyle değiştirilmesi veya değiştirileceğinin taahhüt edilmesinin şart olduğunun altını çizdiğini kaydetti.


Habere göre diplomatik kaynaklar bunun aslında, BM'nin müzakerelerin geleceği konusunda dağıtmaya çalışacağı kart destesi olduğunu değerlendiriyorlar. Ancak bu planlamanın prosedürün 1 Temmuz'dan, Rum başkanlık seçimlerinin hemen ertesine kadar kesilmesini, devamını veya değerinin düşürülmesini öngörüp öngörmediğinin öğrenilemedi.


BM'nin, iki tarafın BM'nin rolünün yükseltilmesi konusunda birbirinden tamamen farklı yaklaşımlar içerisinde olduğunu, Kıbrıs Rum tarafının, prosedürün Kıbrıs aidiyeti çizgisinin biraz altına inebileceğini ancak Kıbrıs Türk tarafın istediği gibi hakemlik ve plan sunuculuk çizgisine kadar ulaşamayacağını iyi bildiğini yazan gazete özetle şunları aktardı:


ÖZERSAY BM'YE B PLANI HAKKINDA BİLGİ VERDİ


"Diplomatik kaynaklara göre Kıbrıslı Türk liderin danışmanı Kudret Özersay New York'ta yaptığı temaslarda Pascoe ve Downer'a Türk tarafının B planı hakkında bilgi verdi. Aynı kaynaklara göre Özersay muhataplarına, Kıbrıs'ın AB dönem başkanlığını yürüteceği 6 aylık dönemde sahte devletin Kıbrıs sorununun olgularını değiştirecek bazı tek taraflı adımlardan ve 'açılımlardan' (Maraş'ın açılması gibi) söz etti.


Özersay, Derviş Eroğlu'nun müteaddit defalar tekrarladığı üzere, müzakerelerin, yeni bir müzakere tablosu zemininde yeniden başlaması gerektiğini anlattı. Özersay işgal bölgelerine döndüğünde Kıbrıslı Türkler ve Rumlar arasında işbirliği modelinin uygulanmasından (tek taraflı) söz etti ancak hedefin, iki taraf arasında güvenin artırılması olduğunu söyledi.


Dünkü Ban-Downer toplantısına BM Genel Sekreter Yardımcısı Lynn Pascoe ve İrlandalı Yönetim uzmanı McGarry de katıldı. McGarry'nin katılımı; Eroğlu'nun, uluslararası konferans çağrılması halinde çapraz oyu kabul edebileceği (yalnız müzakere masasına değil Ban'a yönelik mektubunda da ilettiği) konusuna ışık tuttuğu değerlendiriliyor. Ancak bu yön dışında, BM'nin fikirleri ve Sliding Scale mekanizmasına karşın iki tarafın, çözülmeleri için özlü müzakereler yapamadığı toprak ve mülkiyet konuları da var.


BM'den kaynaklar gazetemize, Pascoe ve Downer'ın Ban'la görüşmesi öncesindeki ön çalışmanın sadece, bundan sonraki adımların teyidi için yapıldığını söylediler. Downer gerekli temaslarda (Güvenlik Konseyi üyeleriyle) bulunmak için 25 Nisan'a kadar New York'ta kalacak, birkaç günlüğüne Kıbrıs'a gelerek iki tarafı Cuma günkü görüşme hakkında bilgilendirecek. İki tarafa bundan sonraki zaman sürecinin nasıl akacağını izah edecek, ardından Avustralya'ya dönecek."


DOWNER BAN'IN PROSEDÜRÜN NASIL DEVAM EDECEĞİNE İLİŞKİN ÖNERİSİYLE GELECEK


Öte yandan haftalık Kathimerini "Downer Prosedürün Devamı Formülüyle Dönüyor... BM'den, Diyaloğun İdamesi İçin İki Tarafın Uzlaşısı Konusunda Son Hareket" başlıklı haberinde Aleksander Downer'ın Ada'ya 26 Nisan'da; Genel Sekreter Ban'ın iki tarafa, 2013 Rum başkanlık seçimlerinin hemen ertesine kadar Kıbrıs sorunundaki müzakere prosedürünün nasıl devam edeceği konusundaki önerisiyle geleceğini yazdı.


Habere göre Downer Ada'da kalacağı süre içerisinde Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'la görüşerek, bütün taraflarca kabul edilecek ve aynı zamanda Güvenlik Konseyi'nin verdiği yetkiler sınırı içerisinde hareket edecek bir karşılıklı anlayış formülü şekillendirmeye çalışacak.


Gazete (Ban'ın) önerinin omurgası Downer'ın BM merkezinde gerçekleştirdiği iki günlük (Perşembe ve Cuma) temaslar sırasında tamamlanmış göründüğünü belirterek özetle şu detaylara yer verdi:


"BM'de, iki liderin prosedürün devamı için bir formül bulabileceğine inanılıyor. Ancak bu başarılamazsa Genel Sekreter'in tek seçeneği talimatlar için Güvenlik Konseyi'ne başvurmaktır.


Downer'ın ana analizi masasında ve sonrasında iki tarafın mülkiyet verilerini takas etmelerinden sonra da müzakere masasında ilerleme olmamasına dayanıyor. Uluslar arası konferans çağrılması konusundaki ana şart olan, Kıbrıs sorununun iç yönlerinde görüş birlikleri sağlanması hasıl olmadı.


Yine, Kıbrıs Türk tarafının, Genel Sekreter'in uluslararası konferans çağırması konusundaki ısrarının, 1 Temmuz'dan sonra Kıbrıs dönem başkanlığına yarattığı pratik zorluklara da dayanıyor. Dahası Downer müzakerelerde ister aylar sürecek ara ister çıkmaz ilan edilmesiyle olsun, bir kesintinin; müzakerelerin 'yavaş' devam etmesinden çok daha fazla soruna yol açabileceğini de dikkate alıyor.  Bunun ötesinde BM müzakerelerin Kıbrıs aidiyetini olgu olarak kabul ediyor. Son olarak Downer bir yandan rolünü kolaylaştırmak bir yandan da halen B Planı'nı uygulamaya başlamış olan Kıbrıs Türk tarafını tatmin etmek için metodolojide bazı 'düzenlemeler' yapılması gerektiğine inanıyor."


(ŞA/HA)


 
22 Nisan 2012 Pazar 11:18
Okunma: 750
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu