Ana Sayfa » Kıbrıs » Ban İle Hristofyas arasında sert çatışma iddiası

Ban İle Hristofyas arasında sert çatışma iddiası

Son Greentree Zirvesinde, 25 Ocak Gecesi; BM Genel Sekreteri'nin Zirvenin Sonucuyla İlgili Yapacağı Açıklamanın İçeriği, Özellikle De Çok Taraflı Konferans Düzenlenmesi Konusunda BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon Ve Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas Arasında Sert Çatışma Yaşandığı Bildirildi.

 
 
Ban İle Hristofyas arasında sert çatışma iddiası
Politis "Hristofyas New York'ta Açıklama Savaşını Böyle Kaybetti... 'ama Sayın Ban, Kıbrıs'a Nasıl Dönerim?'" Başlığıyla Yansıttığı Makarios Drusiotis İmzalı Haberinde, Rum Tarafının, Bir Gece Önce Hristofyas'a Farklı Konuştuğunu Söyleyerek Genel Sekreter'i Suçluyor Olmasına Karşın Ban'ın Çok Taraflı Konferans Konusundaki Niyetinin Kesin Olduğunu Yazdı.

Gazete, Ban'ın Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu Ve Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'a İlk Verdiği Açıklama Metninde "Mart Sonunda Özel Danışmanım Aleksander Downer'dan İlerlemeyi Gözden Geçirmesini İsteyeceğim. Raporu Olumlu İse, İki Tarafla İstişare Ettikten Sonra, Nisan Sonu Veya Mayıs Başı Çok Taraflı Konferans Çağıracağım" İfadesinin Yer Aldığını Yazdı, Özetle Şunları Aktardı:
"Bir Önceki Gece Kıbrıs Rum Heyetinin Kanaati; Genel Sekreter'in Prosedüre Lefkoşa'da Devam Edilmesini İsteyeceği, Liderleri Yeni Bir Üçlü Görüşmeye Çağırmayacağı Şeklindeydi. Bu Nedenle Ban'ın; Nisan Veya Mayıs Ayında Çok Taraflı Konferans Çağırma Niyetini Belirttiği Açıklaması Rum Heyetin Başına Kiremit Gibi Düştü.
Ban Ki Moon Çok Taraflı Konferans Çağırma Niyetini Greentree-2 Öncesinde De Sonrasında Da Açıkça Ortaya Koymuştu. İki Lidere Gönderdiği 6 Ocak Tarihli Davet Mektubunda Bu Hedefine İşaret Etti.

7 Ocak'ta İki Lideri Uluslar Arası Konferans Yönünde İlerlemeye Çağırdı. Greentree Zirvesinin Başlangıcında Liderlerle Yaptığı Çalışma Kahvaltısında; Görüşmenin Bitmesiyle Birlikte Prosedürün Uluslar Arası Konferansa Nasıl Yönlendirileceğini Görüşeceğini Söyledi. Zirvenin İkinci Gününde Yaptıkları Görüşmede Liderlere; Aleksander Downer'ın Rapor Hazırlayacağını Ve Bunun Olumlu Olması Halinde Konferansı Çağıracağını Bildirdi. Bunlar Işığında, Çok Taraflı Konferans Çağrılacağı Bekleniyor Olmalıydı.
Dimitris Hristofyas Ban'ın Açıklama Taslağını Okuduğunda Diplomatik Şoka Girdi. Greentree'ye, Konferans Hedefiyle Giden Eroğlu Evet; Tam Aksi Hedefle Giden Hristofyas Hayır Dedi. Açıklama Metnine İlişkin Anlaşma Görüşmesi Ban Ki Moon İle Dimitris Hristofyas Arasında Çatışmaya Dönüştü. Hristofyas Açıklamaya; Rum Tarafının Çok Taraflı Konferans İçin Koştuğu; Bütün İç Yönlerde Anlaşmaya Varılması Ve İki Tarafın Rızası Şartlarının Eklenmesini İstedi.

genel Sekreter Bütün İç Yönlerde Anlaşmanın, Arzu Edilmesine Karşın Ön Şart Olmadığı Cevabını Verdi. İki Tarafın Rızası Konusunda İse; Kimsenin, Davetini Kabul Etmeye Zorlanamayacağını Söyledi. Hristofyas Güvenlik Konseyi'nin Bm Barış Gücü'nün Görev Süresinin Uzatılmasına İlişkin Son Kararına (2026) Atıfta Bulundu Ve Alternatif Çözüm Olarak, Çok Taraflı Konferanstan Söz Eden Ve -Hristofyas'ın Yorumuna Göre- Toplanmasını Şartlara Bağlayan Paragrafın Açıklamaya Eklenmesini Önerdi.
BM Genel Sekreter Yardımcısı Lynn Pascoe Araya Girerek O İfadenin Genel Sekreter'in Konferansı Çağırmasını Yasaklamadığını Söyledi. Büyükelçi Nikos Emiliu Kararı Yorumlamaya Kalkınca Lynn Pascoe'nun Tepkisini Çekti. Pascoe Bm'nin Güvenlik Konseyi Kararlarının Ne Dediğini Çok İyi Bildiğini Vurguladı.
İhtilaf Konusu Paragrafta, Güvenlik Konseyi Genel Sekreter'in; İki Tarafın Görüşmesinden Hemen Sonra Çok Taraflı Bir Konferansa İlerleyebilmemiz İçin Meselenin Bütün İç Yönlerinin O Zamana Kadar Çözülmesi Beklentisini Yansıtır Deniliyor.

Bu, Ban Ki Moon'un Greentree-1'den Sonra Söylediğiydi Ve Güvenlik Konseyi De Kararında Bu İfadeyi Benimsedi Ama Ön Şart Olarak Değil; Genel Sekreter'in Beklentisi Olarak (Secretary-general's Expectation). Genel Sekreterliğe Göre Hristofyas'ın Yorumu Keyfiydi, Genel Sekreter'in Beklentisi Ön Şart Değildi. Ban Hristofyas'ın; İlgili Paragrafın Açıklama Metnine Konulması İsteğini Reddetti.

Genel Sekreter, Eklemeyi Kabul Edebileceği Tek Şeyin Bm Kararlarına İlişkin Genel Bir İfade Olduğunu Söyledi. Hristofyas Bir Geri Adım Daha Attı Ve 2026 Sayılı Karara, İçeriğine Yer Verilmeden, Adıyla Atıfta Bulunulmasını İstedi. Genel Sekreter Ve Çalışma Arkadaşlarının Açıklamada Değişiklik Yapmaya Niyeti Yoktu. Ban, Bm Kararlarına İlişkin Genel İfade Tutumunda Israr Etti.
Hristofyas Oyunu Tamamen Kaybettiğini Hissetti Ve Ban Ki Moon'a 'do You Wont To Demolish Me?' (Beni Bitirmek Mi İstiyorsun?) Diyerek Çıkıştı. Bunu; İç Cephede Karşılaşacağı Sorunlara, Ulusal Konsey'e Verdiği Sözlere, Muhalefetten Aldığı Eleştirilere İlişkin Ağlamaklı Bir Monolog İzledi Ve Bm'nin 4 Yıldan Beridir Yapılan Çalışmayı Mahvetmek Mi İstediğini Sordu. Hristofyas Çok Sert Eleştirilerle Karşılaşacağını İma Ederek Sözlerini; 'you Know I Have To Returne Back İn Cyprus' Diyerek Tamamladı.
Ban Ki Moon Tutumunda Israr Etti Ve Anlaşma Olmaması Halinde Basına Yapmayı Planladığı Açıklamayı İptal Edeceği, Müzakerelerin De Orada Biteceği Tehdidinde Bulundu. Ban, Böyle Bir Durumda Kaybedenlerin Kıbrıslı Türkler Ve Rumlar Olacağını Söyledi.

Genel Sekreter 10 Dakikası Olduğunu, Başka İşlerinden Dolayı Oradan Ayrılacağını Söyleyerek Dar Takvimler De Koydu. Açıklama Metnine Kalemiyle 'güvenlik Konseyi Kararlarına Da Bağlı Olarak' İfadesini Ekledi Ve Hristofyas'a, Tamam Mı Diye Sordu.  Cevap 'hayır' İdi. Bunun Üzerine Ban 'sayın Hristofyas Neden Her Şeye Hayır Diyorsunuz?' O An Hristofyas Oyunu Kaybetti Çünkü Genel Sekreter, Başarısızlığın Bütün Sorumluluğunu Kendisine Yükleyecekti.  Ban Odadan Çıktı Ve Birkaç Dakika Sonra Geri Döndü.

Hristofyas Ve Eroğlu'na Hitaben 'let's Go' (Gidelim) Dedi. Hristofyas, Gidip Gitmeyeceğine Üç Saniye İçerisinde Karar Vermeliydi. Bir Şey Söylemeden Durdu, Dışarı Çıktı Ve Açıklamasını Okurken Ban'ın Yanında Durdu Ve Böylece Açıklamanın İçeriğine Rıza Göstermiş Oldu.

Ban Ki Moon Bu Tutumu İle Uluslar Arsı Konferans Çağırma Hakkını Saklı Tuttu. Edinilen Bilgiler; Hristofyas Katılmayı Reddetse De, Nasıl Çıkacağını Bilmeden Gitse De Bunu Yapacağı (Konferansı Toplayacağı) Yönünde. kısa Süre Sonra Hristofyas Gazetecilere Konuşurken 'söz Sahibi Olacağız Ve Genel Sekreter; İlerleme Olup Olmadığı, Konferansın Çağrılıp Çağrılmayacağı Konusunda  Bizimle İstişare Edecek' Dedi."
 
5 Şubat 2012 Pazar 10:59
Okunma: 499
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu