Ana Sayfa » G. Kıbrıs » "ban Kararlı Adımlar İstiyor"

"ban Kararlı Adımlar İstiyor"

Rum Basınına Göre Raporun Büyük Kısmı Mülkiyetle İlgili.

 
 
DİPLOMATİK KAYNAKLAR: "RAPOR BETİMSEL VE DENGELİ"


Lefkoşa, 13 Mart 12 (T.A.K): BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon'un raporunun, Kıbrıs sorunun çözüm perspektifine ilişkin önceki raporlarına oranla, daha ayakları yere basan nitelikte olduğu belirtildi.


Rum gazeteleri, Ban'ın, dün gayri resmi olarak Güvenlik Konseyi üyelerine verilen rapor taslağına geniş bir şekilde yer verdiler.


Politis gazetesi, Ban'ın bu nedenden dolayı, yeni raporunda, iki tarafın; özlü olarak "Mülkiyet" ve "Yönetim" başlıklarına yönelik herhangi bir ileri adım atmadığına işaret ederek, görüşme sürecinin çıkmaza çok yakın olduğunu tasvir ettiğini yazdı.


Ban'ın sorumluluk paylaştırma mantığına girmeksizin, sürecin sorunlu unsurlarını göstererek iki tarafa; bir anlaşmanın olanakları içerisinde olduğunu kanıtlamaları için kararlı adımlar atma çağrısında bulunduğunu yazan gazete Ban'ın ayrıca, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'a, askıda bulunan sorunların çözümlenmesine odaklanmalarını da vurguladığını belirtti.


Habere göre, Ban rapor taslağında "Şimdi bir anlaşma zamanıdır. Yerel, bölgesel ve uluslararası koşullar durmaksızın değişiyor. Mevcut fırsat penceresi sınırsız değildir ve geleceğin elverişli durumlar getireceğini savunanlar da azdır" ifadesini de kullandı.


Ban, BM'nin, gerekli siyasi iradenin ortaya konulması halinde çözümün mümkün olduğuna emin olduğunu belirtti.


Ban, Downer'in çabalarına yönelik güvenini dile getirdi.


Gazete, Ban'ın bu yöntemle de, Downer'e yönelik yoğun eleştirilere yanıt vermiş olduğunu yazdı.


Gazete, ayırt edilen bir noktanın da, çok taraflı uluslararası konferansa yönelik özlü ifade eksikliği olduğunu, bunun da; muhtemelen, bu planının mümkün olmadığının görüldüğü bilincine de atıfta bulunduğunu yazdı.


BM Genel Sekreteri Ban'ın, son açıklamasının aksine, uluslararası konferanstan bahsetmemeyi tercih ettiğini yazan gazete, bunun, Downer'in Mart ayı sonundaki değerlendirmesinin hemen ardından sürecin nasıl ele alınacağına ilişkin olarak diplomatik geri çekilmesi şeklinde yorumlandığını belirtti.


İlginç olan bir diğer ifadenin ise, "Kıbrıs aidiyeti" ifadesi olduğunu yazan gazete, bunun "Kıbrıs aidiyeti ve liderliğine ilişkin bu sürecin, müzakereleri başarılı bir sona ulaştırmasını sağlamak için liderlere bağlı olduğu" şeklinde yer aldığını, böylelikle BM'nin çözüm empoze etme niyetinde olmadığını liderlere teyit etmiş olduğunu belirtti.


Habere göre Ban, raporunun büyük bir bölümüne "Mülkiyet" konusuna değindi ve iki tarafın; Mülkiyet konusundaki anlaşmanın, toprak üzerinde anlaşmaya bağlı olduğunu ve sonraki aşamada haritaların görüşüleceğini de bildiklerini ifade etti. Ban, iki tarafın; söz konusu kararlara bağlı olan basit ve net olan Mülkiyet konusuna ilişkin ortak bir anlayış üzerinde anlaşması gerektiğini de ortaya koydu.


Ban ayrıca şu anda üzerinde anlaşmaya varılması için geriye kalan çok özlü konu bulunmasına karşın, müzakerelerin çıkmaza yakın olduğunu ifade etti.


Ban, liderlerin; defalarca, müzakereleri yoğunlaştırma taahhütlerine ve de bunları en kısa zamanda sonlandırma konusunda ikna edilmesine karşın, son aylarda, özlü konulardaki görüş birliği gidişatında, sınırlı hareketlilik bulunduğunu ve bunun; endişe konusunu teşkil ettiğini belirtti.


Müzakerelerin yapıldığı siyasi çevrenin giderek zorlaştığını belirterek liderlerin; müzakerelerin gizliliğini muhafaza ederek ve birbirleriyle süreç hakkındaki negatif söylemlerden kaçınarak, görüşmeler için, daha çok yardımcı bir atmosfer yaratmalarının, belirleyici olacağını da ifade etti.


Habere göre diplomatik bir kaynak (Rum Haber Ajansı'na) yaptığı açıklamada, raporun teknokratik olduğunu, Ban'ın, sürecin kapısını açık tuttuğunun net olduğunu ayrıca anlaşmaya ulaşılması zamanın şimdi olduğunu hatırlatmayı sürdürdüğünü söyledi.


Fileleftheros gazetesi "Genel Sekreteri'nden Eşit Mesafe Taktiği" başlıklı haberinde Ban'ın raporuna yer verdi.


Gazete, çok taraflı konferansın toplanmasına ilişkin zaman takviminin değerinin düşürülmesi, eşit mesafe ve Ban'ın; geçtiğimiz Ocak ayındaki açıklamasının ruhunda ısrarlı olmasının Ban'ın raporunun temel özelliklerini teşkil ettiğini yazdı.


Habere göre, diplomatik kaynaklar Ban'ın raporunu "betimsel ve dengeli" olarak nitelendirdiler.


Bir diplomatik kaynak ise gazeteye yaptığı açıklamada raporun üslubunun, Ban'ın kendisinin ortaya koyduğu yol haritasının muhafaza edilmesi olanaklarını artık sınırlı olduğunu kastettiğini  söyledi.


Aynı kaynak yoğun Türk tepkilerine bağlı olarak, sürecin Rum Başkanlık seçimlerine kadar dondurulmasının da muhtemel olduğunu ifade etti.


Gazete, Ban'ın raporda; bugüne kadar çıkan görüş birlikleri ve görüş ayrılıklarını sıraladığını ayrıca bugüne kadar ve özellikle Greentree'deki iki görüşmenin ardından ortaya çıkmayan ilerlemeden duyduğu hayal kırıklığını da dile getirdiğini yazdı.


Habere göre, çözümün; AB hukukuna entegre edilmesine de raporunda değinen Ban, iki tarafın öneriler sunduğunu ancak hiçbir tarafın, diğer tarafın önerilerini memnun edici bulmadığını ifade etti.


İddiaya göre Ban, "Güvenlik" ve "Garantiler" konusunda ise, önemli bir ölçüde iç boyutlarda anlaşmaya varıldığını, dış boyut olarak addedilen boyutların ise sadece garantör devletlerle görüşmelerle çözümlenebileceğini belirtti.


Ban ayrıca, "Yürütme Gücü"nün tercih edilmesindeki mevcut çıkmazın aşılması ve Mülkiyet ile Vatandaşlık konularında, daha fazla kararlılıkla ilerleme sağlanması yöntemlerinin de bulunması gerektiğine vurgu yaptı.


Alithia gazetesi, Ban'ın raporunda, Mülkiyete ilişkin verilerin takasından bahsettiğini ve bunun,  ayrı ayrı sunulan öneriler temelinde ortak uzlaşma sağlanmasına yardımcı olacağından bahsetti.


Habere göre Ban, "Vatandaşlık" konusunda iki tarafın, bütünlüklü çözüm uygulamaya konulduğu zaman, üzerinde anlaşılmış sayıdaki kişinin birleşik Kıbrıs vatandaşı olacağı yaklaşımını kabul ettiğini de belirtti.


"KÖPRÜ KURUCU ÖNERİLERLE DÜN İLK DENEME"


Fileleftheros gazetesi bir başka haberinde, BM grubunun, ilk kez dün, Kıbrıs Rum tarafına, Mülkiyet konusuna ilişkin fikirleri sunduğunu belirtti.


Gazete Kıbrıs Rum müzakere grubu ile BM teknokratlarının dün bir araya geldiğini ve bu görüşmede BM yetkililerinin, Mülkiyete ilişkin kendi taslaklarını okuduğunu yazdı.


Habere göre, Kıbrıs Rum tarafının "teslim almadığı" taslak, takas, tazminat ve iadeye ilişkin bir dizi kriteri ortaya koyuyor.


BM, köprü kurucu önerileri içerisinde, topraksal düzenleme altındaki topraklarda bulunan mülklerin, iade edilmesinden bahsediyor.


Gazete, bu bölgelerin ilk andan itibaren Kıbrıs Rum Yönetimi'nin idaresi altında bulunacağını da yazdı.


Gazete, ayrıca bunun içerisinde anlaşmanın sağlanmasının ardından mülklerin idare edilmesi için kurulacak olan komiteden de bahsedildiğini belirtti.


Gazete, Kıbrıs Rum tarafının, duydukları konusunda görüşlerini ortaya koymaktan çekinmesi nedeniyle görüşmenin yapılmadığını da yazdı.


"FİKİRLERLE DORUĞA ÇIKMA"


Politis gazetesi yukarıdaki başlıkla verdiği bir başka haberinde, BM'nin dikkatini, liderlerin gelecek hafta yapacakları görüşmeye çevirdiğini, bunda, Cumhurbaşkanı Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın, Ban'ın Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer grubunun sunduğu köprü kurucu fikirlere ilişkin takınacakları tavrın kaydedilmesine başlanacağını yazdı.


Gazete aldığı bilgilere dayanarak, Downer'in, iki tarafa, köprü kurucu fikirlerin müzakere edilmesinin, kendi raporunun içeriğinin, çok taraflı konferansın toplanması veya toplanmaması olanağına ilişkin olarak katalizör aşama olduğunu ima ettiğini belirtti.


Aynı bilgilere dayanarak gazete başarısızlık durumunda, Downer'in, kendi raporu içerisinde sorumluluk yükleme mantığına girmesinin de muhtemel olduğunu yazdı.


Gazete ayrıca, BM'nin, Downer'in raporu öncesinde müzakereler aşamasına kısa bir uzatma vermeyi düşündüğünü ancak bunun bir haftadan fazla olmamasının da beklendiğini, bunun bir diğer deyişle Avustralyalı diplomatın raporunu Mart ayı sonunda değil de Nisan ayı başlarında Ban'a göndermesi anlamına geldiğini belirtti.


Gazete ayrıca çok taraflı konferansın toplanmasının çok uzak bir senaryo olduğunun üç müdahil tarafta ortak sır olduğunu da yazdı.


Habere göre müzakerelerden haberdar olan bir kaynak gazeteye yaptığı açıklamada, iki tarafın; köprü kurucu fikirlere yönelik çabalara güven duymamasının, Downer grubunun cesaretini kırdığını ifade etti.


MÜLKİYETE İLİŞKİN TÜM BOYUTLARIN ELE ALINMASI"


Haravgi gazetesi, iki tarafın, uzmanlar düzeyinde, bugüne kadar görüşülen belgeler temelinde, Mülkiyet konusunun tüm boyutlarının görüşülmesine ilişkin bütünlüklü çaba sarf ettiğini yazdı.


Gazete, bilgilere dayanarak, teselli edici noktanın, BM'nin, Mülkiyet konusunun Toprak konusuyla ilişkilendirilmesi yaklaşımını benimsemesinin olduğunu belirtti.


Gazete ayrıca Kıbrıs Rum tarafının temel önkoşulunun, 100 bin göçmenin, mülklerinin mutlak iadesiyle,  Kıbrıs Rum yönetimi altına dönmesi olmayı sürdürdüğünü, bununla birlikte Kıbrıs Türk idaresi altında kalacak geriye kalanların ise mülklerine ilişkin ilk söze sahip olmasının da talep edildiğini yazdı.


İki tarafça, Mülkiyet konusunda sundukları çeşitli fikirlerin, BM yardımıyla görüşüldüğünü ve üzerinde çalışıldığını yazan gazete, BM'nin, yardımcı rolünü sürdürmeye devam ettiğini de belirtti.


Gazete yine aldığı bilgilere dayanarak, iki tarafın, veri takasına devam ettiğini buna rağmen Kıbrıs Rum tarafının, önemli sayılabilecek verilerin sunulmaması nedeniyle bundan memnun olmadığını da yazdı.


(FK/HÖ)


*****************


 
13 Mart 2012 Salı 13:11
Okunma: 536
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu