Ana Sayfa » Kıbrıs » Ban Ki Moon'un Bütçe Raporuna Göre Müzakereler 2012'ye Sarkıyor

Ban Ki Moon'un Bütçe Raporuna Göre Müzakereler 2012'ye Sarkıyor

Kıbrıs Sorununa İlişkin Takvimlerin 2012'ye Nakledildiği, Bm'nin İse 2012'nin İkinci Yarısından; Yani Güney Kıbrıs'ın Ab Dönem Başkanlığını Devralmasından Önce Bir Anlaşmaya Varılması Hedefini Gütmeyi Sürdürdüğü Bildirildi.

 
 
Ban Ki Moon'un Bütçe Raporuna Göre Müzakereler 2012'ye Sarkıyor
Gazete "Takvimlerin Nakli... BM: 2012'nin İlk Yarısında Ağırlık Kıbrıs Sorunundaki Çabalara... Hedef, AB Kıbrıs Dönem Başkanlığından Önce Sonuç Olması" başlıklı haberinde yukarıdaki izlenimi; müzakere masasındaki sonuçlarla da bağlantılı olarak, şu iki olgunun güçlendirdiğini yazdı:

"1- BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon'un AB dönem başkanlığını 2012'nin ilk yarısında devralacak olan Danimarka'nın Başbakanı Helle Thorning-Schmidt'e yaptığı çağrı. Ban, Schmidt'le Kopenhag'da yaptıkları görüşmeden sonra Danimarka'nın AB dönem başkanlığına değinirken 'Danimarka'nın yeni başbakanı olarak dünya liderliği rolünüzü gerçekten icra etmeniz için size büyük bir fırsat olacak' dedi. Schmidt'le, AB dönem başkanlığından neler beklediklerini görüştüklerini söyleyen Ban 'Kıbrıs önemli konulardan biridir' dedi ve Kıbrıs'ın iki lideri ile 30 Ekim'de New York'ta yeni bir üçlü görüşme yapacaklarını hatırlattı.

2- BM Genle Sekreteri'nin BM Genel Kurulu'na yönelik, BM'nin özel siyasi operasyonlarının finansmanıyla ilgili raporu. Raporda kullanılan ifadeler, BM'nin niyetleri açısından göstergedir. Genel Sekreter Eroğlu ve Hristofyas'ın, temsilcilerinin, Çalışma grupları ve Teknik komitelerin 2012'de artan görüşmelerine işaret ediyor.  Müzakereciler arasında 60, lider temsilcileri arasında 89 görüşme hedefi ortaya konuluyor. Liderler 2010 yılında 36 görüşme yapmıştı, 2011'de 55 görüşme planlanıyor. Lider temsilcilerinin 2010'daki görüşme sayısı 46 ve bu yıl planlanan görüşme sayısı 70'tir.

Raporda Özel Danışman'ın bölgesel ve uluslar arası oyuncuların prosedürün desteklenmesine yönelik özlü konulara dahil oluşlarını artırması ve (Bu ifade Downer'la ve Downer'ın çeşitli başkentlere seyahat masrafları ile ilgilidir) Ocak ayında Cenevre'de yapılan üçlü görüşmede karar verildiği üzere müzakere prosedürüne dahil edilen BM uzmanlarının değerlendirilmesi gereğine vurgu yapılıyor.

Sahne, yeni üçlü görüşmede, Genel Sekreter bundan sonra atılacak adımları müzakerecilerin önüne koyduğunda netleşecek. O zaman da ikilemlerle karşı karşıya kalınması bekleniyor."

Gazete Genel Sekreter'in, Genel Kurulu'a yönelik Bütçe-Raporu'nda çalışma grupları ve teknik komitelerin faaliyetlerine, geçmiş yıllardaki faaliyetleriyle kıyaslayarak yer verdiğini ve 2012'de, daha önceki yıllardakinden çok daha fazla sayıda güven yaratıcı önlem alınmasının beklendiğine işaret edildiğini yazdı.

Haberde Genel Sekreter'in 2012 için 3 milyon 861 bin 900 dolarlık bütçenin onaylanmasını istediği, bu yıl için talep ettiği bütçenin geçen yılkinden 387 bin 400 dolar daha fazla olduğu da kaydedildi.

Simerini haberi "Yabancıların Katkısı İle Kıbrıs İçi Müzakereler... Ban, Downer'ın Prosedüre Daha Çok Yardımcı Olmasını İstiyor" başlığıyla yansıttı.

Gazete Ban Ki Moon'un Kıbrıs içi müzakerelere çok daha uluslar arası nitelik katmak niyetinde olduğunu, müzakere prosedürüne uluslar arası unsuru katma görevini aldığı için Özel Danışmanı Aleksander Downer'ı; elinde bir bavulla hayal ettiğini yazdı.

Çözümün de 2011 içerisinde beklenmediğini çünkü BM'nin, oluşturduğu bütçe ile müzakereleri 2012'ye aktardığını belirten gazete Genel Sekreter'in uluslar arası unsurun harekete geçirilmesi konusunda; sızan belgelerden Downer'ın tezleri bilindiğinden, vereceği yanıtın olumlu olmasının beklendiğini kaydetti, özetle şunları yazdı:

"Ban'a göre Downer  'bölge başkentlerine, özellikle de garantör ülkelerin başkentlerine seyahat etmek isteyecek. Bu ifadeye önem addediliyor çünkü şu ana kadar İngilizler Genel Sekreter'in Özel Danışmanı'nın beklediğinden çok daha az rol oynadılar. Rapordaki ilgi çekici ifadelerden biri de, Ankara, Atina ve Brüksel seyahatlerine Londra güzergahının da sıklıkla eklenmesidir. Türkiye'nin de 'bölgesel ve uluslar arası oyuncular arasına konulması da dikkat çekicidir yani; sorunun değil çözümün bir parçası olduğu görüntüsü verilerek Türkiye bir kez daha; Kıbrıs sorununda doğrudan rol oynamayan Yunanistan ve Birleşik Krallık ile benzer muamele görüyor. Bunun bütçeye ek bir külfet getirmeyeceğine işaret eden Ban, "part timer" olarak nitelendirdiği Downer'ın, sadece misyonunu kullandığında ödendiğine dikkat çekiyor."

Simerini "DİKO Prosedürde Yeniden Şekillendirme Saptıyor" başlıklı haberinde DİKO'nun gelişmeleri hiç de olumlu görmediğini yazdı.

Gazeteye göre Basın Sözcüsü Fotis Fotiu Ban Ki Moon'un bütçe raporundan; BM'nin doğrudan müzakerelerle ilgili prosedürel konuları çok teferruatlı şekilde planlamış olduğunun anlaşıldığını söyledi ve şunları ekledi:

"BM'nin projeleri müzakereleri yoğunlaştırıyor ve süratlendiriyor ve Özel Danışman Aleksander Downer'a çok daha yükseltilmiş rol veriyor. Acaba BM Genel Sekreteri bu prosedür planlamasını, doğrudan müzakerelerde önemli ve özlü ilerleme mi kaydedildi ki bunların bir sonuca ulaşmasına ivme kazandırılsın diye müzakereler yoğunlaştırılıp süratlendiriliyor?"

Haravgi haberi "Kıbrıs Sorununda Görüşme Sayısının Artmasını Bekliyor... BM Genel Sekreteri BM Genel Kurulu'na Yönelik Raporunda Müzakereler İçin Ne Diyor" başlığıyla aktardı.

Gazete raporda, yürütülmekte olan doğrudan müzakerelerle ilgili küçük bir kronolojik bilgi verildiğini, liderlerin ve temsilcilerinin görüşmelerine devam edecek olmalarından dolayı Kıbrıs Özel Danışmanı'nın, müzakereleri kolaylaştırma misyonunu devam ettirmesi gereğine işaret edildiğini yazdı.

 
13 Ekim 2011 Perşembe 15:07
Okunma: 622
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu