Ana Sayfa » Kıbrıs » Ban Tarafların Bazı Farklı Yaklaşımlarını "evlendirecek"

Ban Tarafların Bazı Farklı Yaklaşımlarını "evlendirecek"

BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer'ın bugünkü liderler görüşmesinde de; 7 Temmuz Cenevre görüşmesinin içeriği konusunda tarafların birbirinden farklı yaklaşımlarının üzerine köprü kurmaya çalışacağı haber verildi.

 
 
Ban Tarafların Bazı Farklı Yaklaşımlarını
Politis; "Cenevre'de 'Evlendirme'... Üçlü Görüşme Eylem Planı Konusunda Ön Anlaşma İmkânsız" başlıklı haberinde BM'nin; bu argümanın hiç de sürpriz olmayan bir şekilde boşa çıkacağının farkında olduğunu, çünkü Downer'ın, farklı talepleri not etmekle yetindiğini, hedeflenenin ise; Ban Ki Moon'un bu farklı taleplerden bazılarını; Cenevre'de açıklaması beklenen eylem planında "evlendirmesi" olduğunu yazdı.

Edindiği bilgilere dayanarak, geçen hafta Downer'ın himayesinde düzenlenen çalışma yemeğindeki tek gündem konusunun Cenevre görüşmesinin gündemi olduğunu kaydeden gazete, Rum Başkanlık Komiseri Yorgos Yakovu'nun bu yemekte Rum tarafının; toprak (haritalarla) başlığı açılmadan ve bu başlıkta müzakere tüketilmeden bir pazarlığa girmeyi kabul etmediği kırmızıçizgisini yinelediğini belirtti.

Habere göre Yakovu, buna ilaveten Kıbrıs Türk tarafının Cenevre'de; İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat zamanında Yönetim ve Güç Paylaşımı Başlığı'nda varılan görüş birliklerine itirazı olmadığını yeniden teyit etmesini de istedi.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun Özel Temsilcisi Kudret Özersay ise, Cenevre'den sonra prosedürde ilerleme olmaması durumunda BM'nin neyin ne zaman olacağını söylemesi gerektiğini belirterek, eylem planının istasyonları ve izlenecek prosedür üzerinde durdu.

Gazete, ortak zemin olduğu görünen tek noktanın; Cenevre sonrasında iki tarafın (liderler, temsilciler ve gruplar) haftada en çok 5 defa görüşmesiyle prosedürün yoğunlaştırılması olduğuna işaret etti.

BM'DEN "TÜRK ÖLÇÜLERİNE GÖRE KESİLİP BİÇİLMİŞ YOL HARİTASI"

Fileleftheros, BM Genel Sekreteri'nin Türk ölçülerine göre kesip biçtiği bir yol haritası hazırlamış göründüğünü, en azından Türk medyasına yansıyan haberlerden böyle bir sonuç çıktığını yazdı.

Gazete haberi; "2012'de Referandum Öngören Yol Haritası... Türk Haberleri Kıbrıs Sorunundaki Bundan Sonraki Hareketleri Ortaya Koyuyor... Yeni Üçlü Görüşme, Uluslararası Konferans ve Kıbrıs Dönem Başkanlığı Öncesinde Bitiş Öngörülüyor" başlık ve spotlarıyla yansıttı.

Gazete, İngilizce yayımlanan Hürriyet Daily News'e dayanarak; Cenevre görüşmesinde sunulacak yol haritasında, Güney Kıbrıs'ın AB dönem başkanlığından önce konunun sonlandırılması için Eylül ayında yeni bir üçlü görüşme, yıl sonunda veya 2012 başlarında uluslararası konferans ve gelecek Mayıs ayında da bir referandum öngörüldüğünü yazdı.

RUM TARAFI PERDE GERİSİNDEN KAYGILI

Aynı gazete; "Perde Gerisi... Lefkoşa Senaryoların Tekrarını Görüyor... BM Çevreleri Ortam Yaratmak İstiyor" başlıklı haberinde ise, Rum yönetiminin, bu dönemde Türk medyası tarafından müzakerelerle ilgili bir yol haritası lanse edilmesini tesadüf görmediğini yazdı.

Gazete, daha önceki üçlü görüşmeler öncesinde de aynı şeyin tekrarlandığını savunarak; özetle şunları yazdı:

"Ancak bu bilgilerin ileri götürülmesinin arkasında New York'taki BM çevrelerinin olması ve bu çaba ile Cenevre görüşmesi öncesinde bir ortam yaratmaya çalışıyor olmaları kaygı yaratıyor.Lefkoşa'daki diplomatik çevreler, Başkan Hristofyas'ın Kıbrıs Türk toplum temsilcisi ve BM Genel Sekreteri ile önceki üçlü görüşmelerinin öncesinde de benzer haberler olduğunu söyledi. BM merkezindeki bazı çevrelerin iki tarafı, ama özellikle de Kıbrıs Rum tarafını peşinen taahhüt altına sokmak ümidiyle bazı katalizör tarihler geçirmeye çalıştıkları ortadadır."

"NOEL BABA'NIN TORBASI"

Simerini; "Noel Baba'nın Torbasında Uluslararası Konferans" başlıklı haberinde, Türk medyasının Kıbrıs sorununda çözüme ilişkin bir yol haritasının varlığından söz eden haberler yaydığını; en kötü yol haritası senaryosunu da İngilizce yayımlanan "Hürriyet Daily News" gazetesinin ortaya koyduğunu yazdı.

İlgili habere dayanarak, gerek Genel Sekreter'in Kıbrıs Özel Danışmanı Downer'ın gerek Genel Sekreter Yardımcısı Pascoe'nun Türk tarafına; BM'nin çözüm için zaman sınırını bu yılın sonu olarak gördüğünü ilettiğini yazan gazete, yol haritasının; yıl sonunda veya 2012 başlarında uluslararası konferans çağrılması ve Kıbrıs sorununun, Güney Kıbrıs'ın AB dönem başkanlığını devralmasından önce çözülmesini içerdiğini belirtti.

Gazete, Milliyet'in ise, BM'nin Downer ve Pascoe aracılığıyla Türk tarafına; Kıbrıs sorununun çözümü için zaman sınırını bu yılın sonu olarak ilettiği yolunda haber yayınladığına işaret etti.

Gazete, Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün'ün Rum Dışişleri Bakanı Markos Kiprianu'nun açıklaması üzerinde yaptığı yazılı açıklama ile "saldırdığını" savunurken, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın bugün saat 10.00'da başlayacak görüşmelerinin "BM tarafından yapılan bu gayrı resmi baskı çerçevesinde gerçekleşeceğini" öne sürdü.

Gazete, Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun, Kıbrıs sorununda bir anlaşma olacaksa bunun en fazla 5 ay içerisinde olacağına işaret ederek, Türk medyasında yer alan haberlerle doğru orantılı bir açıklama yaptığını yazdı.

KİPRİANU DOWNER'LA GÖRÜŞTÜ: "OLUMLU VEYA OLUMSUZ SÜRPRİZ BEKLEMİYORUZ"

Simerini; "Andros Kiprianu Downer'le Görüşmesinden Sonra Yatıştırıcı Konuştu... 'Cenevre'de Sürpriz Beklemiyoruz'" başlıklı haberinde, AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu'nun Alexander Downer'la görüşmesinin ardından; AKEL'in, Cenevre üçlü görüşmesinde olumlu veya olumsuz sürpriz beklemediğini açıkladığını yazdı.

Habere göre Kiprianu, Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas'ın Cenevre'ye "Kıbrıs sorununun çözüm çabalarına özlü bir ivme katmak hedefiyle Cenevre'ye hazırlanmış şekilde gideceğine" inanç belirtti.

Gazete, son zamanlarda Türk tarafınca gerek haber gerek değerlendirme olarak sızdırılanların aksine AKEL'in Türk faaliyetlerini; çözüm meselesinin Türkiye için öncelikli konu olmadığı şeklinde okuduğunu yazdı.

Habere göre Kiprianu, Downer'le ana görüşme konularının Cenevre görüşmesi olduğunu, bu konuda çok yapıcı bir görüş alışverişinde bulunduklarını; Kıbrıs sorununun özüne ilişkin genel konuları da irdelediklerini kaydetti.

 

 
21 Haziran 2011 Salı 14:08
Okunma: 654
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu