Ana Sayfa » G. Kıbrıs » "ban'dan Anastasiadis'e Çalışma Arkadaşları Vasıtasıyla Güvence"

"ban'dan Anastasiadis'e Çalışma Arkadaşları Vasıtasıyla Güvence"

"bm'den Lefkoşa'ya Yönelik Yeniden Yakınlaşma Hareketleri".

 
 
"ANASTASİADİS-DOWNER İLİŞKİSİNDE DERİN UÇURUM"


Lefkoşa, 24 Mayıs 13 (T.A.K): New York'ta bulunan BM Genel Sekreterliğinin, Rum kesimi ile BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer arasında patlak veren krizi yatıştırmak için çeşitli yöntemler aramakta olduğu haber verildi.


Haberi yukarıdaki başlıkla yayımlayan Fileleftheros, Genel Sekreterliğin, ya Rum kesiminin New York'ta bulunan daimi temsilciliğine bazı güvenceler verilmesini, ya da BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Temcilcisi Lisa Buttenheim'ın, Genel Sekreter Ban'ın, liderler yemeğinin sosyal içerikli olacağına dair görüşlerini Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'e iletmeyi üstlenmesini gözden geçiriyor göründüğünü yazdı.


Haberde, bunun ya sabah saatlerinde New York'ta, ya da geç vakitlerde Rum kesiminde gerçekleşeceğini belirtti.


Downer'in önümüzdeki Pazartesi günü adaya gelişi ışığında, hiçbir zaman sınırlaması bulunmadığını çünkü yemeğin Perşembe günü yapılacağını anımsatan gazete, ABD'de Pazartesi gününün tatil olmasından ötürü, bugünkü günün belirleyici olarak addedildiğine dikkati çekti.


Haberde, Genel Sekreter Ban'ın Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis ile şahsi bir şekilde iletişime geçmesi halinde, bunun yakın çalışma arkadaşı olan Downer'i ortada bırakmış gibi olacağının aşikar olduğu da ifade edildi.


Öte yandan, BM merkezinde, Anastasiadis'in Ban'a yönelik mektubundaki ilgili ifadeleri kendi yöntemleriyle yorumlayabileceklerine dair bir düşünce hakim olduğunu anlatan gazete, BM kaynaklarının, Ban'ın "kişisel güvencelerinin" üçüncü bir şahıs aracılığıyla da verilebileceğine işaret etmekte olduklarını kaydetti.


Haberde, BM yetkililerinin yeniden yakınlaşma hareketlerine rağmen (yemeğin tarihinin 30 Mayıs'a alınması ve Güvenlik Konseyinin de bu sosyal buluşma öncesinde bilgilendirilmesi), Anastasiadis ile Downer arasındaki ilişkilerde bulunan uçurumun derin olduğunun açık olduğuna işaret edildi.


Downer'in çabalarına rağmen, şimdiye kadar Downer ile Anastasiadis arasında bir görüşme ayarlanmadığına da dikkati çeken gazete, Anastasiadis'in, ortaya çıkan konunun netleşmemesi halinde, Downer ile görüşmeyi kabul etmeyeceğinin açık olduğunu vurguladı.


"BAN'IN VERECEĞİ GÜVENCE BEKLENİYOR"


Politis gazetesi ise yukarıdaki başlıkla yer ayırdığı haberinde, Rum kesiminin, liderler arasında gerçekleştirilmesi beklenen yemeğin sosyal içerikli olacağı konusunda beklediği güvenceye rağmen, dün akşam üzerine kadar, BM veya BM Genel Sekreteri Ban tarafından buna herhangi bir yanıt gönderilmediğini bildirdi.


Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in, temaslarda bulunduğu Brüksel'den dün akşam adaya döndüğünü yazan gazete, elde edinilen bazı bilgilerin, konuyla ilgili hareketlilik yaşandığını ve yanıtın ya dün geldiğini, ya da bugün geleceğini gösterdiğini ekledi.


Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis'in Downer'in hareketleriyle ilgili şikayet mektubunu göndermesinin üzerinden bir hafta geçtiğini de anımsatan gazete, bunun diplomatik olarak, BM'nin, Downer'den şüphe duyulmasından rahatsız olduğu şeklinde yorumlanabileceğini ifade etti.


Aynı bilgilerin, bu gibi durumlarda uygun kaçmasa bile, yanıtın yazılı bir şekilde olmasının ihtimal dahilinde olduğunu belirttiklerini kaydeden gazete, herkes için en uygun olan şeyin, yanıtın Ban'ın yakın bir çalışma arkadaşı vasıtasıyla, telefonla verilmesi olacağını anlattı.


"ALTI KİŞİLİK YEMEK"


BM tarafından verilecek yanıt beklenirken, yemeğin ayrıntılarıyla ilgili düzenlemelerin de belirsizlik içerisinde kaldığını yazan gazete, buna örnek olarak, yemeğe katılacak olanların tam bileşimini örnek gösterdi.


Başlangıçta ifade edilen şeyin, yemeğin yuvarlak bir masada yapılacağı ve yemeğe Anastasiadis-Eroğlu çiftleri, Ban'ın Kıbrıs Özel Temsilcisi Buttenheim ve Kıbrıs Özel Danışmanı Downer'in katılacağı şeklinde olduğunu anımsatan gazete, gündeme gelen meselelerden birinin de, liderlere gayri resmi zabıt katiplerinin eşlik edip etmeyeceği olduğunu kaydetti.


Haberde, bilindiği üzere, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun İngilizceye yeterli derecede hakim olmamasından dolayı, bu tür durumlarda Eroğlu'na birinin eşlik etmesi gerektiği savunuldu.


Haberde, yemeğin bileşiminin şekillenme aşamasında olduğu yinelendi.


"DAVUTOĞLU İLE YEMEK"


Gazete yukarıdaki başlıkla yayımladığı haberinde ise, Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis ile Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun, önümüzdeki Pazartesi günü aynı masada bulunma ve (bulundukları takdirde) konuşma fırsatına sahip olacaklarını yazdı.


Bu fırsatın, Brüksel'de yapılacak olan AB Dış İlişkiler Konseyi toplantısı ile ortaya çıkmakta olduğunu kaydeden gazete, konsey toplantısının daha çok Suriye konusuyla meşgul olacağını ifade etti.


Haberde, AB Dış İlişkiler Konseyine, AB'nin 27 üye ülkesinin dışişleri bakanları ile katılım adayı olan ülkelerin bakanlarının, bir diğer ifadeyle Türkiye Dışişleri Bakanı'nın da katılacağı belirtildi.


Elde ettiği bilgilere dayanarak, Konsey toplantısının Suriye konusuyla meşgul olacağını, ancak gündemde ortak güvenlik ve savunma, Orta Doğu ve İran konularının da bulunacağını kaydeden gazete, toplantının iki günlük olacağını, bununla birlikte, iki dışişleri bakanın olası yakınlaşmasıyla ilgili fırsatın, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton'un, toplantıya katılan bakanlar onuruna vereceği yemek çerçevesinde ortaya çıkabileceğini iletti.


PARTİLER DOWNER BELGESİNE TEPKİ GÖSTERMEYE DEVAM EDİYOR


Rum basınında bugün yer alan haberlerde, Rum siyasi partilerin, Downer'in Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak taraflara sunduğu belgeye tepki göstermeye devam etmekte oldukları da haber verildi.


Rum Meclisi ve EDEK Başkanı Yannakis Omiru'nun, Downer aleyhinde ağır suçlamalarda bulunmakta olduğunu yazan Fileleftheros, Omiru'nun, Downer'in Kıbrıs sorunundaki belgesinin, görüş birliklerinin kayda geçirilmesi yerine, çözüm taslağı niteliği taşımakta olduğunu söylediğini iletti.


Gazeteye göre Omiru, BM Genel Sekterliğini, müzakerelerin ara bir anlaşma olarak kabul edilebilecek belge temelinde sürmesini amaçladığı konusunda da eleştirdi.


Devamla, DİKO, EDEK ve EVRO.KO partilerinin, belgenin bağlayıcı olmadığına işaret etmekte olduklarını ve Downer aleyhinde "oldu bitti yaratma çabası suçlamasında bulunulmakta olduğunu" kaydeden gazete, DİKO Basın sözcüsü Angelos Votsis'in ise, Rum Yönetimi eski başkanı Dimitris Hristofyas'ın müzakereler çerçevesindeki "cömert önerilerine" odaklanmayı seçtiğini belirtti.


Gazeteye göre Votsis, bahse konu önerilerin geri çekilmesi halinde, bunların bugün Downer belgesinde yer almayacaklarını savundu.


Habere göre, EVRO.KO partisi de Downer'in niyetleri konusunda şüphe ve soru işaretleri gündeme getirirken, EVRO.KO Basın Sözcüsü Mihalis Yorgallas, BM Genel Sekreterliğinin, Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis'in önümüzdeki hafta gerçekleştirilecek liderler yemeği konusunda güvenceler verilmesi konusundaki yazılı talebine, yorum getirmemesini yorumladı.


Gazeteye göre EVRO.KO, Downer'i müzakerelerin yeniden başlaması için, oldu bitti yaratmak ve siyasi arka plan oluşturma niyeti konusunda serzenişte bulundu.


(İY/KAR)


 
24 Mayıs 2013 Cuma 10:45
Okunma: 650
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu