Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Ban'ın Esnekliğine Güney'de tepki...

Ban'ın Esnekliğine Güney'de tepki...

BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon'un Kıbrıs sorununda her iki taraftın da işbirliği, kazan-kazan ruhu ve esneklik göstermesi gerektiği açıklaması Rum yönetimini ve siyasilerini kızdırdı.

 
 
Ban'ın Esnekliğine Güney'de tepki...
Haravgi "Federal Çözüm İçin Esneklik ve Gerçekçilik" başlıklı haberinde Rum Yönetimi Sözcüsü Stefanos Stefanu'nun Genel Sekreter Ban'ın İstanbul'da yaptığı açıklamayı yorumlarken "Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın iki bölgeli, iki toplumlu federasyon çözümünün başarılması için gerekli esnekliği ve gerçekçiliği gösterdiğini" iddia ettiğini yazdı.

Habere göre Stefanu, Hristofyas'ın geçen yıl yaz döneminde sunduğu üç eksenli (Maraş'ın açılması, Mağusa limanının müşterek işletilmesi ve mülkiyet-toprak-TC kökenliler başlıklarının birleştirilmesi) öneriler paketinin "müzakerelere ivme katmayı hedeflediğini" de iddia etti.

Simerini "Hükümet ve Partiler Tepki Gösteriyor... Uluslar Arası Konferansa Hayır" başlıklı haberinde, Rum Dışişleri Bakanı Markos Kiprianu'nun, Kıbrıs sorununda uluslar arası konferansın prosedürün sonunda ve sadece uluslar arası yönleri için yapılabileceği yönündeki Rum yönetiminin görüşünü yinelediğini yazdı.

Habere göre Kiprianu BM Az Gelişmiş Ülkeler Toplantısı ve Avrupa Konseyi Dışişleri Bakanları toplantısına katılmak üzere İstanbul'a hareketinden önce yaptığı açıklamada, Ban'ın sözlerinin tam bir memnuniyet yaratmayabileceğini, ancak aleni açıklamalarda her zaman diplomatik üslup kullanılmasının beklenmesi gerektiğini söyledi. "Bizim taraf, hükümetin tezlerini ve Kıbrıs sorununun çözüm prosedürünün nasıl gelişmesini beklediğimizi açıklıkla ortaya koyacak" diyen Kiprianu, şunları söyledi:

"Prosedür belirlenmiştir ve BM'nin de objektif bir tavır sergilemesi, daha zor ve daha az yapıcı olan tarafı cesaretlendirmesi gerekir ki tavır ve yaklaşımını değiştirsin. Biliyoruz ki Türkiye seçim öncesi dönemdedir, ancak bir aya kadar seçim dönemi bittiğinde Türkiye'den tavır değiştirmesini ve daha esnek olmasını bekliyoruz."

Markos Kiprianu, Türk tarafının "Kıbrıs sorununda izlenen prosedürün değiştirilmesi önerisini" de değerlendirdi ve "Müzakerelerin şimdiki şekliyle kendisini baskı altında hissediyor olabileceği için bunu ortaya koydu. Ancak prosedür uzlaşılmıştır. Müzakereler başladığında prosedürün şeklinin ortada olması ana şart idi ve bizim taraf uzlaşılanlar üzerinde ısrar ediyor" dedi.

AKEL Basın Sözcüsü Stavros Evagoru Türkiye'nin Kıbrıs sorununda "uzlaşmaz tezleri olduğunu" iddia ederek "bu tezlerini değiştirmek için inisiyatif alması gerektiğini" öne sürdü, ancak seçim dönemi geçene (Haziran) kadar böyle bir şey olmasını beklemediğini söyledi.

Genel Sekreter'in her iki tarafa da daha çok uzlaşıcı olmaları yönündeki çağrısını yorumlayan Evagoru, bunu, "BM'nin yıllardır yaptığı rutin çağrılarından biri" olarak niteledi ve prosedürde BM Güvenlik Konseyi'nin de söz sahibi olduğu görüşünü ortaya koydu.

DİSİ tarafından yapılan açıklamada Genel Sekreter'in açıklamaları ve Kıbrıs'taki iki toplum liderine yaptığı esneklik ve işbirliği ruhu göstermeleri çağrısıyla "her iki tarafı da, müzakerelerin batağa saplanmasının ortak sorumluları gibi göstererek eşitlediği" görüşünü ortaya koydu, şunları ekledi:

"Bunun ötesinde BM Genel Sekreteri'nin açıklamaları, Başkan Hristofyas'ın ve AKEL'in, Hristofyas'ın politikası ile Türk tarafının köşeye sıkışmış olduğu iddialarını çürütüyor, bugünkü prosedürdeki çıkmazı teyit ediyor ve Türkiye'yi sorumluluklarından kurtarıyor."

DİKO Başkanı Marios Karoyan, Kıbrıs sorununda uluslar arası konferansın, ancak Kıbrıs sorununun çözüm yörüngesine girmesi halinde yapılacağı görüşünü yineledi, şunları söyledi:

"Biz Genel Sekreter'e; iki tarafın çok önemli konu başlıklarındaki tezleri arasında uçurum bulunan iç yönetim konularında anlaşma yörüngesine girilip girilmediğine karar verme hakkı tanımıyoruz. Uluslararası konferans ancak gerçekten anlaşma yörüngesinde olduğumuzda yapılacak ve buna BM Genel Sekreteri değil, Türkiye'nin yaklaşımı değil, diken gördükleri için Kıbrıs sorunundan kurtulmak isteyen sistemin diğer bazı güçlü oyuncuları değil; objektif olgular temelinde hepimiz karar vereceğiz."

EDEK Rum yönetimini, Genel Sekreter'e, "görevinin BM'nin Kıbrıs'la ilgili kararlarını ve uluslararası hukukun ilgili ilkelerini uygulamaya dönük faaliyette bulunmak olduğunu" söylemeye çağırdı. EDEK Merkez Komite Genel Sekreteri Andonis Kutalianos, Genel Sekreter Ban'ın eşit mesafe siyaseti güderek doğrudan müzakerelerde esneklik gösterilmesini istediğini, ancak "Kıbrıs sorununun yaratılması ve sürdürülmesinin nedeni olduğunu" iddia ettiği Türkiye'nin rol ve sorumluluklarını sildiğini söyledi.

EURO.KO Basın Sözcüsü Mihalis Yorgallas, Genel Sekreter'in İstanbul'da yaptığı açıklamaların, Hristofyas hükümetinin ve AKEL'in; Hristofyas'ın politikasının Türk tarafını köşeye sıkıştırdığı iddiasını çürüttüğünü söyledi. Yorgallas "Türkiye köşeye sıkışmış değil sadece köşeye oturmuş Hristofyas'ın 'hediyesini' ve Anastasiadis'in bizim taraf hiçbir karşılık almadan Kıbrıs sorununun kapatılmasına yönelik önerilerini kapmak için uygun zamanı kolluyor" dedi.

Ekologlar ve Çevreciler Hareketi ise yazılı açıklamasında "BM Genel Sekreteri nihayetinde Kıbrıs sorununun varlık sebebine, gerçek zalime; yani Türkiye'ye yönelsin. İşgal ordularını çekmek gibi barış adımları atması gereken Türkiye'dir" iddiasında bulundu.

Fileleftheros haberi "Ban'ın Sözleri Hoşlarına Gitmedi Ama Tepkileri Çeşitli... Partiler BM Genel Sekreteri'nden Türkiye'ye Yönelmesini İstiyor" başlığıyla yansıttı.

Kaynak : TAK

 
10 Mayıs 2011 Salı 17:57
Okunma: 909
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu