Ana Sayfa » Kıbrıs » Banka ile pazarlık

Banka ile pazarlık

UBP Milletvekili Mehmet Tancer, saraydan dönen ve yeniden şekillenen Faiz Yasası’nı anlattı

 
 
Banka ile pazarlıkUlusal Birlik Partisi Milletvekili Mehmet Tancer, mazbata mağdurları tarafından dört gözle beklenen Faiz Yasası’yla ilgili olarak değerlendirmelerde bulundu. Saray’dan dönen ve yeniden şekillenen yasada borçluların banka ile pazarlık yapabileceğini belirten Tancer; “Yasa tasarısı 2010 yılından sonraki borçları da kapsayacak hale getirildi”dedi.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun meclise geri gönderdiği Faiz Yasası olarak bilinen “Borç İlişkilerinden Kaynaklanıp Tahsili Geciken ve/veya Tahsil Edilemez Hale Gelen Borçların Ekonomik İyileştirme Kapsamında Yeniden Yapılandırılması” adlı yasa, yeniden şekillendirildi. Yapılan değişiklikle hüküm alma zorunluluğu ortadan kaldırıldı. Böylelikle banka borçlu ile mutabakata varmadan icraya gidemeyecek ve müşterinin banka ile pazarlık yapma şansı doğacak. Ayrıca yeni tasarı ile yasa 2010 yılından sonrasını da kapsayacak. Borçların iyileştirilmesine yönelik hazırlanan tasarının yanı sıra tamamlayıcı ve ileriye dönük bir tasarı da hazırlanıyor. Konuyla ilgili Star Kıbrıs’a açıklama yapan Komite Başkanı UBP Girne Milletvekili Mehmet Tancer, Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun hüküm alma zorunluluğuna ve yasanın 2010 yılı öncesini kapsamasına itiraz ettiğini belirterek, iki itiraz noktası üzerinde değişikliklerin yapıldığını, tasarının iki hafta sonra meclise sunulacağını söyledi. Komitede iki farklı tasarı hazırlandığını söyleyen Tancer,şuanda komitede görüşülen yasa tasarısının geçmişe dönük borçları temizleme tasarısı olduğunu, diğer tasarının ise bu yasayı tamamlayıcı ileriye dönük bankacılık uygulamaları ile ilgili bir tasarı olduğunu belirtti.Tancer, KKTC’deki bankacılık sisteminin Türkiye ve Avrupa Birliği ülkeleri ile aynı seviyeye getirileceğini, temerrüt faiz ve kapitalize faiz yerine basit faiz uygulamalarının bankacılık sisteminde uygulamaya konacağını açıkladı.

‘BORÇLU İLE BANKA MASAYA OTURACAK’: Saraydan geri dönen yasa tasarısının yeniden görüşüldüğünü açıklayan Tancer, Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun yasa tasarısında itiraz ettiği iki noktanın olduğunu ve yeni yasa tasarısı ile bu noktaların yeniden düzenlendiğini söyledi. ‘Cumhurbaşkanının itiraz ettiği iki nokta vardı: Birincisi hüküm alma zorunluluğu, diğer ise tasarının 2010 yılından önceki borçları kapmasıydı’diyen Tancer, yapılan değişiklikle hüküm alma zorunluluğunun ortadan kaldırıldığını da vurguladı. Hüküm alma mecburiyetinin ortadan kaldırılması ile borçlu ile banka arasında pazarlık şansı doğduğunu belirten Tancer, “hüküm alabilmek için banka ile borçlu arasında bir mutabakat sağlanması gerekiyor. Bu mutabakat sağlanmadığı takdirde hüküm alınamayacak. Bu borçlu ile banka arasında pazarlık yapılmasına yol açacak. Dolayısı ile bu yasanın vermiş olduğu indirimin de altında bir sözleşme yapılmasının önü açılacak” şeklinde açıklama yaptı.

‘MUTABAKAT YOKSA İCRAYA GİDEMEZ’: Pazarlıklar yapılıp, mutabakatla hüküm alındıktan sonra borçlunun buna rağmen ödemelerini yapmadığı takdirde bankanın icraya gidebileceğini belirten Tancer, “Eğer mutabakatla hüküm almamışsanız banka icraya gidemez” dedi.

‘2010 SONRASINI DA KAPSAYACAK’: Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun itiraz ettiği noktalardan biri olan yasanın 2010 yılından öncesini kapsaması konusuna değinen Tancer, “Yasa 2010 yılından önceki olayları kapsıyordu.Cumhurbaşkanı esas buna itiraz etti. Ayrıca Bankacılar Birliği’nin de üzerinde durduğu nokta da burasıydı. Birlik, yasa kapsamına 2010 yılından sonraki hesaplarda alınırsa zor duruma gireceklerini düşünüyorlardı. Ancak karşılıklı uzlaşmayla yasa tasarısı 2010 yılından sonraki borçları da kapsayacak hale getirildi” dedi.

‘EN SON SÖZ HÜKÜMETİNDİR’: Yasa tasarısında faiz indirimde uygulanacak katsayı oranlarını Pazartesi günü Başbakan İrsen Küçük’ün de bulunacağı toplantıyla ele alacaklarını söyleyen Tancer, katsayılarda bir değişiklik olup olmayacağına dair kararın yapılacak toplantı sonrası netlik kazanacağını ifade etti. Bankacılar Birliği’nin faiz indirimlerinin daha fazla olmamasını istediğini açıklayan Tancer, “Yasa tasarısı hazırlanırken, Bankacılar Birliği’nin de maddelerle ilgili görüşleri tek tek alınmıştır. Ve bu şekilde bir mutabakat ortaya çıkmıştır. Hükümetin de ortaya çıkardığı ana görüşler ekseninde ve uzmanların çalışmasıyla ortaya çıkardığı bir konsensüs yasasıdır. Ancak önemli olan hükümetin kararıdır. Siyasi otorite yasayı yapacaktır, vatandaşlar ve bankacılar yasaya uymak mükelleftir. En söz hükümetindir” şeklinde konuştu.

‘BORÇ TARİHİ FAİZ İNDİRİMİNİ ETKİLEYECEK’: Yasa tasarısının iki hafta sonra meclis onayına sunulacağını kaydeden Tancer, yasayla vatandaşın geçmiş borçlarından kurtulacağını, işadamlarının ve esnafın yeniden ekonomi çarkına katılacağını söyledi. Uygulanacak borç indirimini örneklerle açıklayan Tancer, “2000 yılında 2 bin TL kredi alıp, ödemelerini yapmadığı için borcu 2 milyon TL olan bir vatandaş bu yasa geçerse 20 bin TL ödeyerek borcundan kurtulacak. Borcun tarihi ne kadar eski ise indirim miktarı da o kadar çok olacaktır. Kat sayılara göre, borç nekadar yeni ise indirim miktarı o kadar az olacaktır” dedi.Ayrıca, 9 yıla varanvadeler ve küçük miktar taksitlerle borç ödenebileceğini söyleyen Tancer, totalde 400 milyon borç indirimi yapılmasının öngörüldüğünü açıkladı.

‘BAŞKA BİR TASARI DA VAR’: Komitede iki farklı tasarının hazırlandığını belirten Tancer, şuanda komitede görüşülen yasa tasarısının geçmişe dönük borçları temizleme tasarısı olduğunu, diğer tasarının ise bu yasayı tamamlayıcı ileriye dönük bankacılık uygulamaları ile ilgili bir tasarı olduğunu belirtti. Tancer, KKTC’deki bankacılık sisteminin Türkiye ve Avrupa Birliği ülkeleri ile aynı seviyeye getirileceğini, temerrüt faiz ve kapitalize faiz yerine basit faiz uygulamalarının bankacılık sisteminde uygulamaya konacağını açıkladı.

‘MÜŞTERİ YANILTILMAYACAK’: Bankalardan kredi alanların doğru bilgilendirilmesi gerektiğine vurgu yapan Tancer, bankacılarımız güncel bankacılık şartlarına ayak uyduracak. İnsanlarımız alacağı kredilerle ilgili doğru bilgilendirilecek: ne kadar faiz ödeyeceği, ödemelerini nasıl yapacağı konusunda tam bir şekilde aydınlatılacak. Poliçeler okunmayacak kadar küçük yazılarla hazırlanıp, müşteriye imzalattırılıyordu. Bu değişecek: poliçeler büyük yazılarla yazılacak, müşteri poliçeyi alıp evine götürüp iyice kontrol ettikten sonra imzalayacak. Ayrıca banka reklamlarının müşteriyi yanıltacak içerikte yapılması da önlenecek” şeklinde açıklama yaptı. 

Suna ERDEN / STARKIBRIS
 
11 Şubat 2012 Cumartesi 11:02
Okunma: 1222
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu