Ana Sayfa » Kıbrıs » Bankalardaki iç dolandırıcılığa dikkat

Bankalardaki iç dolandırıcılığa dikkat

Hayatı bankalara ve üniversite öğrencilerine finans alanında ders vermekle geçen Prof. Dr. Hatice Jenkins, mevduat sahiplerine önemli uyarılarda bulundu

 
 
Bankalardaki iç dolandırıcılığa dikkat

HAVADİS

DAÜ Bankacılık ve Finans Bölümü Öğretim Üyesi ve eski Bölüm Başkanı Doç. Dr. Hatice Jenkins, dünyada yaygın olarak görülen banka iç dolandırıcılığının son yıllarda KKTC bankalarında da artış gösterdiğini belirtti

Prof. Dr. Hatice Jenkins: Kariyerimin 20 yılını bankalara ve üniversite öğrencilerine finans dersleri vermekle geçirdim. Fakat ne yazık ki yakın bir geçmişte kendim de bir dolandırıcılık kurbanı oldum. Akıllara durgunluk veren olaylar yaşadım, 7 bin 500 TL gibi bir param uçup gitti

DAÜ Bankacılık ve Finans Bölümü öğretim üyesi ve eski bölüm başkanı Doç. Dr. Hatice Jenkins, dünyada yaygın olarak görülen banka iç dolandırıcılığının son yıllarda KKTC bankalarında da artış gösterdiğini belirtti. Gazetelerde çıkan dolandırıcılık haberlerinin sadece tespit edilebilen ve basına yansıyan dolandırıcılık vakaları olduğunu belirten Doç. Dr. Hatice Jenkins, KKTC’de tespit edilemeyen veya bankalar tarafından basına yansıtılmayan dolandırıcılık vakalarının da bulunduğunu ifade etti. Banka içi dolandırıcılığa herkesin maruz kalabileceğini hatta kendisinin de bir süre önce bir KKTC banka şubesinde dolandırıldığını söyleyen Doç. Dr. Jenkins iç dolandırıcılık konusunda halkı uyarma ve bilinçlendirme ihtiyacı duyduğunu ifade etti ve sözlerine şöyle devam etti:


“Uluslararası araştırmalar banka dolandırıcılık vakalarının 60% kadar büyük bir oranının bankaların kendi personeli veya yöneticileri tarafından yapıldığını ortaya çıkartmıştır. Bankaların dış dolandırıcılığa karşı sürekli önlem almalarına rağmen iç dolandırıcılığı bir tehdit olarak görmemeleri bankaların en büyük zafiyetidir. Bankaların kendi sistemini ve iç denetim şeklini en iyi bilen kendi personelidir. Bu nedenle tecrübeli bir banka personeli eğer sahtekarlık yapabilme karakterine sahipse kendisine verilen yetkileri kötüye kullanıp bunu banka yönetiminden ustaca saklayabilmektedir.


KKTC’de iç dolandırıcılığın artmasındaki önemli nedenlerden bazıları şöyle sıralanabilir:


1. Cezaların caydırıcı olmaması, polis soruşturması ve yargının yavaş çalışması,
2. KKTC kökenli bankaların online sistemine geçmesi ile müşteri bilgilerinin sadece bir şubede değil aynı bankanın tüm şubelerinde banka personeli tarafından görülebiliyor olması,
3. Genel olarak bankalarda imza teyidi zorunluluğunun bulunmaması ve bankanın sadece kimlik bilgileri ile işlem yapabilme yetkisi olması
4. Banka personelinin rotasyon zorunluluğu olmadan yıllarca aynı şubede çalışabiliyor olması, şubelerin genellikle küçük ve sabit sayıda personel ile devam etmesi,
5. Bankaların müşteriye dekont vermeden veya banka kitapçığı olmadan işlem yapabilmesi
6. Bankalarda ÍT denetiminin olmaması
Mukayese edildiği zaman Türkiye kökenli bankaların KKTC kökenli bankalara göre çok daha sıkı bir iç denetime sahip olduğu dikkati çekmektedir. KKTC kökenli bankalar arasında ise büyük özel bankaların iç denetime daha çok yatırım yaptıkları dikkat çekmektedir.
Tüm önlemlere rağmen çoğu zaman bankaların iç denetimi banka personeli tarafından işlenen dolandırıcılığı ortaya çıkartmaya yetmez. İç dolandırıcılık genellikle müşteri tarafından fark edilip banka yönetimine şikayette bulunduğu zaman ortaya çıkar. Fakat bu gibi durumlar da başka sıkıntılar doğurabiliyor. Bankalar kendi personelleri tarafından işlenen dolandırıcılık olaylarını, eğer personel suçüstü yakalanmamış ise, kolay kolay kabullenemezler. Bu hem psikolojik bir tepki hem de bankanın kendi ismini koruma içgüdüsüdür. Bu nedenle bazı bankalar delillerin yetersiz olduğunu ileri sürüp inkar etme yolunu ve hatta var olan delilleri karartma yolunu da seçebilir.


Böyle bir duruma düşmemek için, bankalara güvenseniz de muhakkak kendinizi koruyunuz. Çünkü iç dolandırıcılığı önlemek onu ortaya çıkarmaktan daha kolaydır. Kendinizi korumak için yapmanız gerekenler ise zor değildir.

Bunlardan en önemlileri;
1. Bankada imzalamanız için önünüze konan belgeleri okumadan ve doğruluğunu teyit etmeden kesinlikle ve kesinlikle imzalamayınız.
2. İnternet bankacılığını kullanıp hesaplarınızı kontrol ediniz veya banka hesap extrelerinizi bankadan düzenli bir şekilde isteyip hesaplarınızdaki hareketleri ayda bir kontrol ediniz.
3. Yaptığınız banka işlemlerinde muhakkak dekont isteyiniz. Banka kitapçığınız varsa banka işlemlerinizin kitapçık içine işlenmesini isteyiniz.
4. Yaşlı yakınlarınız bankaya giderken onlara eşlik ediniz. Yapılan banka işlemlerinin doğruluğunu kontrol ediniz, işlemler için dekont verildiğinden veya deftere yazıldığından emin olunuz.
5. İşlemlerinizi her zaman aynı veznedara değil farklı veznedarlara da yaptırınız. Aklınıza yatmayan bir işlemi başka bir banka personeline sormaktan çekinmeyiniz.
6. Eğer çekmediğiniz bir para sizin tarafınızdan çekmiş gibi gösteriliyorsa muhakkak banka dekontunun orijinalini görmek isteyiniz ve imzanızı kontrol ediniz. Eğer parayı kendiniz çekmediğinize eminseniz, imza sizin imzanız dahi olsa, durumu sadece şube müdürüne değil, muhakkak genel müdürlüğe de ihbar ediniz ve banka kameralarının incelenmesini talep ediniz. Banka kamera kayıtları sadece 6 ay saklandığı için böyle bir durumda hiç beklemeden genel müdürlük ile görüşmenizde fayda vardır.
7. Bütün bunlar bir sonuç vermezse, fakat dolandırıldığınızdan hala eminseniz muhakkak polise gidip ifade veriniz ve yaşadığınız dolandırıcılığın incelenmesini talep ediniz.
Banka iç dolandırıcılığı büyük bir para kaybı söz konusu olduğu zaman dikkatleri üstüne çeker. Fakat dolandırıcılık ille de büyük bir vurgun yapma anlamına gelmez. Küçük miktarlarda ama çok sayıda müşteri hesabında yapılan dolandırıcılık olayları da bankalar için ciddi ve tehlikeli olabilir. Hatta kolay fark edilemediği için böyle durumlar banka içinde uzun bir süre devam edebilir, personel içinde yayılabilir ve büyük kayıplara yol açabilir.
Müşterinin hesabından çekilen miktar küçük olduğu zaman durum fark edilse bile bunu yapan banka personeli müşteriye “paranızı siz kendiniz çektiniz fakat unuttunuz” deyip müşteriyi ikna edebilir. Müşteri ise, hesabından kaybolan miktar büyük değilse genellikle bu gibi söylemlere inanır. İnanmasa da uğraşmaya değmez deyip takip etmez ve dolayısıyla bunun gibi birçok dolandırıcılık olayı banka yönetiminin bilgisine gelmez. Gelmeyince de banka yönetimi kendi içindeki dolandırıcılığı fark edemez ve gereken önlemleri alamaz. Ülkemizde yaşanan banka iç dolandırıcılığı genellikle bu şekilde olduğu için banka müşterilerinin son derece dikkatli olması ve banka üst yönetimine bu gibi olayları derhal bildirmeleri gerekmektedir. Bu hem kendi hem de bankalarının güvenliği için son derece önemlidir.”

 
4 Ocak 2014 Cumartesi 12:16
Okunma: 1639
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu