Ana Sayfa » Kıbrıs » Barış Ve Özgürlük Bayramı Kutlamaları Yarın Başlıyor

Barış Ve Özgürlük Bayramı Kutlamaları Yarın Başlıyor

Kutlamalar Top Atışı Ve Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun Konuşmasıyla Başlayacak.

 
 
Barış Ve Özgürlük Bayramı Kutlamaları Yarın Başlıyor

Lefkoşa, 18 Temmuz 12 (T.A.K): Barış ve Özgürlük Bayramı, törenler ve çeşitli etkinliklerle kutlanacak. Kutlamalar yarın başlıyor. 

Türkiye'nin 20 Temmuz 1974'te gerçekleştirdiği ve Kıbrıs Türk halkını özgürlüğüne kavuşturan Barış Harekatı'nın 38'inci yıldönümü kutlamaları, yarın saat 12.00'de 21 pare top atışı ve Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun BRT'den yapacağı konuşma ile başlayacak.

YARINKİ TÖRENLER

20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı çerçevesinde yarın 3 tören var.

Kıbrıs Türkü Halkının Varoluş Mücadelesi Lideri Dr. Fazıl Küçük'ün anıt mezarının bulunduğu Anıttepe'deki tören saat 18.00'de anıta çelenklerin konulmasıyla başlayacak.

Saygı marşı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile bayrakların göndere çekilmesinin ardından tören, anıt özel defterinin imzalanmasıyla sona erecek.

Bu yıl ilk defa Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş'ın mezarının bulunduğu Cumhuriyet Parkı'nda da tören düzenlenecek. Buradaki tören ise, saat 18.30'da protokol sırasına göre çelenklerin konuşmasıyla başlayacak.

Tören, saygı marşı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'yla bayrakların göndere çekilmesi ardından, anıt özel defterinin imzalanmasıyla tamamlanacak.

Boğaz Şehitliği'ndeki tören ise saat 19.00'da başlayacak. Buradaki törende protokol sırasına göre çelenkler anıta sunulacak; saygı marşı, saygı duruşu, saygı atışı ve İstiklal Marşı eşliğinde bayrakların göndere çekilmesi ve anıt özel defterinin imzalanmasıyla tören sona erecek.

20 TEMMUZ TÖRENLERİ

20 Temmuz Cuma günü Lefkoşa'daki ilk tören Lefkoşa Atatürk Anıtı önünde yer alacak.

Protokol sırasına göre çelenklerin anıta sunulmasıyla saat 08.30'da başlayacak törende, saygı duruşunda bulunulacak ve İstiklal Marşı eşliğinde bayraklar göndere çekilecek. Tören, anıt özel defterin imzalanmasıyla tamamlanacak.

Lefkoşa Şehitler Anıtı önündeki tören de saat 08.50'de çelenklerin anıta sunulmasıyla başlayacak.

Tören, saygı duruşu ve saygı atışının ardından şehitlik özel defterinin imzalanmasıyla sona erecek.

Lefkoşa Dr. Fazıl Küçük Bulvarı'ndaki tören saat 09.30'da İstiklal Marşı ve bayrakların göndere çekilmesiyle başlayacak. Tören birliklerinin denetlenmesi ve halkın bayramının kutlanmasının ardından mesaj teatisi yapılacak.

Daha sonra Yavuz Çıkarma Plajı'ndan getirilen bayraklar Cumhurbaşkanı'na sunulacak.

Türkiye Cumhuriyeti hükümeti adına TC Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ve Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun konuşmasının ardından tören halk dansları, kılıç kalkan gösterisi ve resmigeçitle sona erecek.

GAZİMAĞUSA'DAKİ TÖRENLER

Gazimağusa'daki ilk tören, saat 17.30'da Zafer Anıtı'na çelenklerin konulmasıyla başlayacak.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile bayrakların göndere çekilmesinin ardından buradaki tören sona erecek.

Gazimağusa'daki ikinci tören Polatpaşa Bulvarı'nda saat 18.00'de başlayacak. Tören, birliklerin ve halkın bayramının protokol tarafından kutlanması ile başlayacak. Ardından İstiklal Marşı ile bayraklar göndere çekilecek, günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapılacak ve şiirler okunacak. Tören resmigeçitle sona erecek.

Gazimağusa bölgesinde, Akdoğan Atatürk Anıtı ve Geçitkale Atatürk Büstü önünde de sabah saat 09.00'da törenler düzenlenecek.

GİRNE'DEKİ TÖRENLER

Girne'deki ilk tören saat 08.55'te Yavuz Çıkartma Plajı'nda protokol sırasına göre çelenklerin denize bırakılmasıyla başlayacak.

Tören çerçevesinde saat 09.15'te 21 pare top atışı yapılacak ve denizden adaya bayrak çıkarılacak. Meşale yakılmasından sonra GAÜ öğrencileri Lefkoşa'ya götürmek üzere meşaleyi devralacak.

Tören, Karaoğlanoğlu Şehitliği'nin ziyaret edilmesi ve kabirlere çiçek bırakılmasıyla son bulacak.

Girne'deki ikinci tören ise Atatürk Anıtı önünde saat 16.05'te anıta çelenklerin konulmasıyla başlayacak. Saygı duruşu ve bayrakların göndere çekilmesinin ardından birlikler ve halkın bayramı kutlanacak.

Tören, konuşmalar ve şiirlerle devam edecek, ardından resmigeçitle son bulacak.

İSKELE'DEKİ TÖREN

İskele'deki tören, saat 17.30'da Ecevit Meydanı'nda yer alacak. Tören protokol sırasına göre çelenklerin konulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşıyla bayrakların göndere çekilmesiyle başlayacak.

Birlikler ile halkın bayramını kutlamasıyla devam edecek törende, bir subay günün anlam ve önemini belirten konuşma yapacak, okul öğrencileri de şiirler okuyacak. Halk dansları gösterilerinin ardından geçit resmi gerçekleştirilecek.

GÜZELYURT'TAKİ TÖREN

Güzelyurt'taki tören ise saat 18.30'da Atatürk Anıtı'na çelenk konulmasıyla başlayacak.

Şehitler için saygı duruşunda bulunulacak, İstiklal Marşı eşliğinde bayrakların göndere çekilmesinin ardından saat 19.00'da tören birlikleri denetlenecek.

Günün anlam ve önemine ilişkin konuşmalardan sonra, öğrenciler tarafından şiir okunacak. Halk oyunları gösterilerinden sonra, tören resmigeçitle sona erecek.

LEFKE'DEKİ TÖRENLER

Lefke'deki ilk tören ise Lefke Şehitliği'nde saat 09.15'de protokol tarafından çelenklerin konulmasıyla başlayacak. Saygı duruşu, saygı atışı ve istiklal Marşı'nın ardından şehitlik özel defteri imzalanacak.

Atatürk Anıtı'ndaki tören ise saat 10.00'da çelenklerin konulmasıyla başlayacak. Saygı duruşu, İstiklal Marşı ve bayrakların göndere çekilmesinin ardından tören birlikleri denetlenecek. Şiirler ve konuşmaların ardından geçit töreni yapılacak.

CUMHURBAŞKANI EROĞLU VE EŞİ RESEPSİYON VERECEK

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile eşi Meral Eroğlu, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı dolayısıyla resepsiyon verecek.

Resepsiyon, 20 Temmuz Cuma günü saat 19.30'da, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda yer alacak.

ETKİNLİKLER

Barış Harekatı'nın 38'inci yıldönümünde törenlerin yanı sıra çeşitli etkinlikler gerçekleştirilecek.

BARIŞ VE ÖZGÜRLÜK RALLİSİ

Bu çerçevede, 20 Temmuz kutlama etkinliklerinin başlaması için bayrak getirecek 15 tekne dün denize açıldı.

12 yıldan beri süregelen 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Yat Rallisi için, Yelken Motor Kürek Federasyonu ve ona bağlı kulüplerden Girne Yat Kulübü ve Kuzey Kıbrıs Yat Kulübüne bağlı yelkenli ve motorlu tekneler bu yıl da bayrak teatisi için, denize açıldı.

Girne'den hareketle Aydıncık'a varacak olan tekneler ve mürettebatı Aydıncık'ta yapılacak tören ile KKTC bayrağı verip TC bayrağı alacaklar.

Yarın dönüşe başlayacak olan yatlar 20 Temmuz sabahı 1974 Barış Harekatı'nın başladığı saat olan 08.30'da Yavuz Çıkartma Plajına varacak.

Bayraklar, saat 09.15'te 21 pare top atışı ile askeri ve sivil protokole teslim edilerek göndere çekilecek.

HASANPAŞA FİRKATEYNİ KKTC'Yİ ZYARET EDECEK

Kutlamalar çerçevesinde Türk Deniz Kuvvetlerine ait TCG C.G. Hasanpaşa (A-579) firkateyni de KKTC'yi ziyaret edecek.

Firkateyn yarın ve 20 Temmuz'da halkın ziyaretine açık olacak. Gemi yarın 14.00-17.00 saatleri arasında, 20 Temmuz Cuma günü ise 10.00-12.00 ile 14.00-17.00 saatleri arasında Girne Turizm Limanı'nda ziyaret edilebilecek.

MASTERLER FUTBOL KARŞILAŞMASI

Öte yandan yarın, "Masterler Futbol Karşılaşmaları" gerçekleştirilecek.

Güzelyurt Karması-Antalya Masterleri futbol karşılaşması saat 17.45'de Girne 20 Temmuz Stadyumu'nda, Lefkoşa Karması-Yeniboğaziçi Karması futbol karşılaşması ise saat 19.00'da yine Girne 20 Temmuz Stadyumu'nda yer alacak.

3. BEŞPARMAK DAYANIKLILIK KUPASI

Atıcılık Federasyonu, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı kutlamaları çerçevesinde "3. Beşparmak Dayanıklılık 20 Temmuz Kupası"nı gerçekleştiriyor.

20-21 Temmuz tarihlerinde yapılacak yarışmalarda, serbest tip havalı tüfekler kullanılacak. Atışlar 20 Temmuz Cuma günü öğleden sonra saat 18:00'de Atatürk Stadyumu'nda (Lefkoşa) başlayacak. Müsabakaların 2. günü olan 21 Temmuz Cumartesi günü ise atışlar Alayköy Avcılık Atıcılık Kulübü tesisinde gerçekleştirilecek.

ŞAFAK NÖBETİ TUTULACAK

Etkinlikler çerçevesinde, yarın gece Yavuz Çıkarma Plajı'nda "Şafak Nöbeti" tutulacak.

"Şafak Nöbeti" organizasyonu saat 21.00'de Kültür Dairesi Halk Dansları topluluğu gösterisiyle başlayacak. 21.20'de Kafkas Ekibi gösterisi, 21.40 SOS Konseri ve Gazilerin iki koldan bayraklarla tören alanına girişi, 22.20'de Kılıç Kalkan gösterisi, 23.00 Ayşen Konseri 23.30 Kürşat Başar-Zeynep Talu, 00.00 Yeşim Salkım, 00.30 İlhan Şeşen, konseriyle devam edecek.

Saat 01.45'e meşale alayının yürüyüşü ardından 03.00'te dualar okunacak, 04.15'te gaziler buluşmasının ardından Şafak Nöbeti, 04.30'da sabah ezanı ve havai fişek gösterisiyle sona erecek.

SERGİ

Öte yandan 20 Temmuz günü "Tarihe Damgasını Vuran Lider Rauf R. Denktaş" adlı fotoğraf sergisi Girne Amerikan Üniversitesi Spectrum Salon Fuaye'de saat 17.00'de açılacak.

SOLO TÜRK

Solo Türk'ün uçuş gösterisi ise, Girne semalarında yer alacak ve saat 18.00'de başlayacak.

Solo Türk'ün "Şehit Teğmen Cengiz Topel Anıtı'nı Selamlama Geçişi" Lefke Şht. Teğmen Cengiz Topel Anıtı'nda saat 09.30 sıralarında yapılacak.

BANDOLAR

Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Bandosu Gazimağusa Tören Alanı'nda saat 17.30'da konser verecek.

Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Bandosunun gösterisi ise Girne'de saat 19.00'da yer alacak.

Etkinlikler 23 Temmuz'a kadar sürecek. Bu çerçevede, 21 Temmuz Cumartesi sabahı saat 10.00'da Mehmetçik Köyü'nde "TRT Haydi Meydana" adlı programın çekimi yapılacak.

Etkinlikler, 23 Temmuz Pazartesi akşamı saat 21.00'de Girne Port Cratos Otel'de yer alacak Cem Kafkas konseriyle sona erecek.

ŞEHİTLER TÖRENLERLE ANILACAK

Öte yandan milli mücadele yıllarında ve 1974 Barış Harekatı sırasında şehit düşenler de düzenlenecek törenlerle anılacak.

1974 Barış Harekatı sırasında, Geçitkale Bölüğü Alaminyo Takımı'nda görev yaparken şehit olan 20 kişi için 21 Temmuz Cumartesi günü saat 19.30'da Değirmenlik Alaminyo Şehitleri Anıtı önünde anma töreni yapılacak.

Topçuköylü 9 şehit ise, 22 Temmuz Pazar günü saat 18.30'da Topçuköy Şehitliği'nde düzenlenecek törenle anılacak.

Tuzla şehitleri için ise 23 Temmuz Pazartesi günü saat 09.00'da Tuzla Şehitliği'nde tören düzenlenecek.

(HA)

 
18 Temmuz 2012 Çarşamba 10:12
Okunma: 692
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu