Ana Sayfa » Kıbrıs » Bariyerler için 4 milyon TL

Bariyerler için 4 milyon TL

Trafik ve Ulaştırma Hizmetleri Komisyonu, sürücü ve trafik güvenliğini artırmak, etkin çalışmayı sağlamak amacıyla 23 karar aldı

 
 
Bariyerler için 4 milyon TL


HEDEF YOL GÜVENLİĞİ
... Trafik ve Ulaştırma Hizmetleri Komisyonu’nun aldığı 23 karar arasında 4 milyon TL maliyetli, trafik güvenliği kapsamında “bariyer ve döküm temini” de var. Komisyon, aldığı kararları listeleyerek yasa gereği, şeffaflık olgusuna bağlı kalarak Bakanlar Kurulu’na bildirdi. Kararlar, Resmi Gazete’de açıklandı.PROJELER, SABİT RADAR GELİRLERİNDEN ÖDENECEK... Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Suat Yeldener, projelerin hız tespit kameralarından toplanacak paralarla yapılmasını öngördüklerini söyledi. Yeldener, projelerin devlete mali yük veya külfet getirmeyeceğini vurguladı. Komisyonun uzun bir aradan sonra ilk kez bir araya geldiğini ifade eden Yeldener, biriken problemlerin bu toplantıda görüşüldüğünü ifade etti.


Ergül ERNUR  KIBRIS

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı bünyesinde oluşturulan Trafik ve Ulaştırma Hizmetleri Komisyonu, yol güvenliğini artırmak, çalışma ortamını iyileştirmek, kazalara müdahalenin etkinleştirilmesi amacıyla 23 ayrı karar aldı.

Bu kararlarda öngörülen projeler ve harcamalar da belirlendi.

Uzun süredir toplanmayan komisyon kararlarından en çok dikkat çekeni 4 milyon TL maliyetli “trafik güvenliği kapsamında oto korkuluk (bariyer) ve döküm temini” oldu. Yol güvenliğini artırma gerekçesiyle alınan bu kararın, ne zaman hayata geçeceği bilinmiyor.

Komisyon, toplantı sonrasında aldığı kararları listeleyerek yasa gereği, şeffaflık olgusuna bağlı kalarak Bakanlar Kurulu’na bildirdi. Kararlar, 12 Mart 2014 tarihli Resmi Gazete’de açıklandı.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Suat Yeldener, projelerin hız tespit kameralarından toplanacak paralarla yapılmasını öngördüklerini söyledi.

Yeldener, projelerin devlete mali yük veya külfet getirmeyeceğini vurguladı. Komisyonun uzun bir aradan sonra ilk kez bir araya geldiğini ifade eden Yeldener, biriken problemlerin bu toplantıda görüşüldüğünü ifade etti.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı altındaki komisyon, YÖDAK, Milli Eğitim Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Karayolları Dairesi, Başsavcılık, Planlama İnşaat Dairesi, Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi, Polis Genel Müdürlüğü, Trafik Kazalarını Önleme Derneği, Belediyeler Birliği, Trafikte Kazasız Yaşam Derneği, Kıbrıs Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği temsilcilerinden oluşuyor.Yol güvenliği ve teknik eksiklikler

Trafik ve Ulaştırma Hizmetleri Komisyonu’nun son yaptığı toplantıda 23 karar üretildi. Bu kararların her biri yeni bir projeyi anlatıyor. Projelerin maliyet hesaplarının da belirtildiği kararlarda, trafikteki birçok sorunun çözü ve iyileştirmeler hedefleniyor.

Gerekçeleriyle birlikte Resmi Gazete’de yer alan kararlarda, “Sabit radar ve ışıklandırmalarının aynı sayaçtan, enerji akımı aldığından meydana gelen olumsuzlukları” gidermek amacıyla “sayaçları ayrıştırılmayan trafik ışıkları ve kameralara sayaç temini” öngörüldü. Bu projenin maliyetinin 5 bin TL olduğu kaydedildi.

Polis Genel Müdürlüğü bilgi işlem bölümüne cezaların gününde aktarılması amacıyla da kablosuz veri aktarımının sağlanması gerektiği ortaya kondu. Bu çalışmanın bedeli ise, 326 bin 625 dolar olarak belirlendi.

Ülkemizin en büyük eksiklikleri arasında yer alan, günlerce tartışılan ve birçok ölümlü trafik kazasına sebebiyet veren oto korkuluk eksikliği de toplantıda gündeme alındı. Yol güvenliğini artırma gerekçesiyle trafik güvenliği kapsamında otokorkuluk ve/veya döküm temini için 4 milyon TL’ye ihtiyaç duyulduğu ortaya kondu.17 adet el radarı alımı için 85 bin sterlin

Toplantıda alınan diğer kararlar şöyle:

“Yol ve trafik güvenliğinin artırılması amacıyla, uyarıcı ve bilgi verici levha temini ve montajı için 505 bin TL.

Çalışma ortamını iyileştirme gerekçesiyle, polis trafik bilgi işlem bölümünde kullanılmak üzere server, bilgisayar, printer ve ısıtma soğutma sistemi giderleri için 50 bin TL.

Yol güvenliği amacıyla, yollara yapılacak yatay işaretlemeler için 30 bin TL.

Sabit radar sisteminin güvenliği için kurulumu tamamlanan tüm sabit radarların sigortalanması için 50 bin TL.

Sabit radarların doğal afet ve kazalara karşı güvenliğinin artırılması gerekçesiyle, sabit radarların oto korkuluk ile kazalara karşı önlem alınması ve betonlanması için 50 bin TL.

Sürücü ve yol güvenliğinin artırılması için, altı adet hız tespit kamerasının alt yapısının ihale edilip ödenmesi 150 bin TL.

Kazalara müdahalenin etkinleştirilmesi için, İtfaiye Müdürlüğü’ne kaza anında yangınlara müdahale edebilen iki adet itfaiye kurtarma aracı için 280 bin Euro.

Trafik güvenliğinin artırılması için Polis Genel Müdürlüğü’ne 17 adet el radarı alımı için 85 bin sterlin.

Devriye araçlarının daha etkin bir şekilde çalıştırılması için Polis Genel Müdürlüğü’ne alınan sekiz adet devriye aracına akaryakıt, bakım, onarım (lastik alımları dahil) 150 bin TL.Yeni ceza dağıtım ihalesinin

tahmini gideri için 290 bin TL

Ehliyet sınavlarında güvenliğin artırılması gerekçesiyle Sürüş Ehliyetleri Müfettişliği’ne ihtiyaç duyulan dört adet motosiklet (250cc), 10 adet bluetoothlu helment, beş adet bluetoothlu mikrofon ve kulaklıklı motosiklet kaskı, 10 adet su geçirmez tulum, 10 adet eldiven, 10 adet koruyucu dizlik, 10 adet koruyucu kolluk için 20 bin TL.

Yeni ceza dağıtım ihalesinin tahmini gideri için 290 bin TL.

Sabit kamera ve sinyalizasyonların elektrik akımı giderler için 25 bin TL.

Polis bilgi işlem bölümüne kırtasiye alımı için 25 bin TL.

Trafik ışıkları onarımı için 100 bin TL.

Sabit hız tespit kameralarının rutin bakım ve yedek parça ihtiyaçları için 600 bin TL.

Eğitim parkıyla yapılan protokol gereği, Trafik Eğitim Parkı giderleri (personel maaşları, taşımacılık, bakım, tamir ve işletme giderleri) için 385 bin TL.Point to point kamera

sistemi için 320 bin Euro

İtfaiye Müdürlüğü’ne ait araç içerisinde sıkışan kişilerin kurtarılması için gereksinim duyulan aparat temini için 5 bin 300 Euro.

Hollanda Gatsometer B.V. arasında yapılan yol güvenliği projesi sözleşmesi kapsamında point to point kamera sistemi için 320 bin Euro.

Trafik ışıkları bakımı için 20 bin TL.

Polis Genel Müdürlüğü’nün seyyar eğitim aracına alınan eğitim malzemeleri için 2013 mali yılından 2014 mali yılına devreden mükellefiyetler için 10 bin TL”.
 
26 Mart 2014 Çarşamba 09:55
Okunma: 1249
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu