Ana Sayfa » Kıbrıs » Barolar Birliği Açıklama

Barolar Birliği Açıklama

Barolar Birliği Ve Baro Konseyi, Borçlarını Ödemedikleri İçin Haklarında Dava Açılanların, Elzem İhtiyaçlarını Gidermek Dışında Bir Gelire Sahip Değillerse Takside Bağlanmaması; Takside Bağlanmış Bir Davalının Da Borcunu Ödeyemeyecek Hale Gelmişse Bunu Mahkemede Yargıca İzah Etmesi; Gerekirse Yüzlerce Kez Mahkemeye Gidip Gelmeyi Göze Alması Gerektiğini Belirtti.

 
 
Barolar Birliği Açıklama
Borç Faizlerine Sınırlandırma Getirilmesi İçin Üç Yıldır Uğraştığını Kaydeden Birlik Ve Konsey, Kktc'de İcra Ve Tebliğ Sorunlarına Yasama Ve Yürütme Tarafından İvedilikle Çözüm Getirilmesini İstedi.

Birlik Ve Konsey Başkanı Hasan Sözmener İle Genel Sekreter Feyzi Hansel İmzasıyla Yapılan Açıklamada, Son Zamanlarda Taksitlerini Ödemedikleri İçin Hapse Gönderilen Borçluların Eşleri Ve Yakınları Ve Birçok Borçlu Veya Borçsuz Kişinin, Barolar Birliği'ne Giderek Veya Telefon Ederek, Mahkemeleri, Avukatları Ve Siyasileri Suçladıkları Belirtildi.

Şikayet Edenlerin Birleştikleri En Önemli Noktaların; "Avrupa'daki Yasal Düzenlemelerden Dolayı, Avrupa'da Sivil Borçları Nedeni İle Borçluların Hapse Gönderilmesi Sözkonusu Olamaz.

KKTC'de Bu Tür Yasal Düzenlemeler Yoktur, Mahkemeler Taksit Emrine Uygun Olarak Taksitlerini Ödeme Güçleri Olmayan Borçluları Hapse Göndermektedirler, Yüksek Faizler Nedeni İle, Ödenen Tüm Taksitler Faize Gitmektedir Ve Borçlar Azalacağı Yerde Yükselmektedir" Şeklinde Olduğu Belirtilen Açıklamada, Baro Konseyi'nin Avrupa Örneğine Ve Dünya Bankası'nın Faizlere Sınır Getirilmesini Doğru Bulmadığı Görüşüne Katılmadığı İfade Edilerek, "Artık Bu Taklitçi Davranışlardan Vazgeçmemizin Zamanı Çoktan Gelmiş Ve Geçmiştir" Denildi.

"KKTC'de Uygulanan Yüksek Faizlere İşaret Edilen Ve Benzeri Bir Devlet Olmadığı" İddia Edilen Açıklamada, Dünya Bankası'nın Bu Durumu Bilse Böyle Rapor Vermeyeceği İfade Edildi.

"Mahkemelerin Hapse Gönderdiği Görüşü Yanlış"

Barolar Birliği Ve Baro Konseyi Açıklamasında, Mahkemelerin, Ödeme Gücü Olmayan Borçluları Hapse Gönderdiği Hususundaki Yaygın Görüşün İse Yanlış Olduğu Belirtilerek, Şu Bilgiler Verildi:

"Yürürlükteki Mevzuatımıza Göre, Borcunu Ödemeyen Borçlu Aleyhine Öncelikle Alacaklının Bir Dava Açması Gerekmektedir. Açılmış Olan Bir Davada, Davalıya Müdafaa Hakkı Verilmekte Ve Sonuçta Mahkeme, Davacıyı Haklı Bulur İse, Davalının, Davacıya Bir Miktar Parayı Ödemesine Dair Hüküm Vermektedir.

Davacı, Davalı Aleyhine Bir Hüküm Elde Ettikten Sonra, Davalı Hükme Bağlanan Parayı Davacıya Ödemediği Takdirde, Davacı Davalı Aleyhine İcra Yollarına Başvurmaktadır. Öncelikle Başvurulan İcra Yöntemi, Davalının Taşınır Mallarının Zapt Edilerek Satılmasına Yöneliktir. Maalesef Bu İcra Yöntemi Genelde Sonuçsuz Kalmaktadır.

Şu Veya Bu Nedenle, Davalının, İcraya Tabi Bir Taşınır Malı Bulunamamaktadır. Bu Arada Davacı, Davalının Takside Bağlanması Talebi İle Mahkemeye Başvurmaktadır. Mahkemenin, Davalıyı Takside Bağlayabilmesi İçin, Davalının, Elzem Giderleri Dışında Bir Gelirinin Olması Gerekmektedir. Davalının Geliri, Elzem Giderlerinin Üzerinde Değil İse, Davalı, Takside Bağlanamamaktadır. Daha Doğrusu Bağlanmaması Gerekmektedir.

Borçluların Yaptığı Yanlışlar

Genellikle Borçlular İlk Yanlışlığı Bu Noktada Yapmaktadırlar. Birkaç Tehirden Sonra, Sırf Mahkemeye Gelmemek İçin, Bir Miktar Taksiti Ödeyeceklerini Kabul Etmekteler Ve Mahkeme De Davalıların Kabul Beyanları Üzerine, Davalıları Takside Bağlamaktadırlar.

Davalılar Bu Şekilde Günü Kurtardıklarını Zannetmektedirler. Halbuki, Ödeme Güçleri Olmadığı Halde Sırf Mahkemeye Gelmeme Uğruna Kabul Ettikleri Taksitlerin İleride Başlarına Bela Olabileceğini Düşünmemektedirler. Bu Noktada Halkımızın Bilmesi Gereken Şudur; Elzem Giderlerinizin Üzerinde Bir Geliriniz Yoksa, Lütfen Herhangi Bir Taksit Miktarını Kabul Etmeyiniz. Gerekirse, Yüzlerce Defa Mahkemeye Geliniz Ve Gidiniz."

Mahkeme Tarafından Takside Bağlanmış Olan Bir Davalının, Taksitini Ödemediği Gerekçesiyle Hapsedilemeyeceği, Hapis Cezası İçin Ödeme Gücü Olduğu Halde Kasten Ödememiş Olması Gerektiği Anlatılan Açıklamada, Taksitlerini Ödemedikleri İçin Kendilerine Dava Tebliğ Edilenlerin Mahkemeye Gitmeyerek Ödeme Güçlerinin Olmadığını Mahkemeye Bildirmeyerek İkinci Yanlışı Yaptığı Belirtildi.

"Halbuki Davalılar, Takside Bağlanmış Olmalarına Rağmen, Sonradan Ödeme Güçlüğü İçerisine Girmiş Olabilirler. Böyle Bir Güçlük İçerisine Girmiş Olan Davalılar, Bu Durumlarını Mahkemeye İzah Edebilirler Ve Bu Konuda Mahkeme Tatmin Olduğu Takdirde, Taksitlerini Ödemeyen Davalıları Hapse Gönderemez" Denilen Baro Konseyi Açıklamasında, Şu Tavsiyelerde Bulunuldu:

Takside Bağlandıktan Sonra Ödeme Güçlüğüne Girmişse...
"Bir Davalı Takside Bağlandıktan Sonra Ödeme Güçlüğü İçerisine Girmişse Ve Taksitlerini Kasten Değil De İçerisine Düşmüş Olduğu Ödeme Güçlüğü Nedeni İle Ödeyemiyorsa, Aleyhine Yapılmış Hapislik Dilekçelerine Kayıtsız Kalmamalı Ve Dilekçe Gününde Ve Saatinde Mahkeme Huzurunda Hazır Bulunarak Bu Durumunu Mahkemelere İzah Etmelidir.

Takside Bağlandıktan Sonra Bağlandığı Taksit Miktarını Ödemeyen Davalının, Ödememe Nedenini Mahkemeler Kendiliklerinden Bilememektedirler. Genelde Takside Bağlanmış Olan Davalılar, Bağlandıkları Taksit Miktarlarını Zamanında Ödememekte Ve Alacaklıların Hapis İstemi İle Yapmakta Oldukları Dilekçeleri Kaale Almamaktadırlar. Böyle Olunca Da, Alacaklılar, Davalıların Gıyabında, Davalıların, Ödeme Güçleri Oldukları Halde Taksit Borçlarını Ödemediklerini İleri Sürmekte Ve Mahkemeler De, Davalıların Gıyabında İleri Sürülmekte Olan Bu Yöndeki İddiaları Doğru Kabul Ederek, Davalıları Hapse Göndermektedirler.

Halbuki, Takside Bağlanmış Olan Bir Davalı, Taksit Borcunu, Ödeme Güçlüğü Nedeni İle Ödeyemiyorsa, Mahkeme Böyle Bir Davalıyı Hapse Gönderemez. Yeter Ki, Davalı, Hakkında Hapislik İstemi İle Yapılmış Olan Dilekçe Gününde Mahkemede Hazır Bulunarak Bu Durumunu Mahkemeye İzah Etmiş Olsun."

Barolar Birliği Ve Baro Konseyi Açıklamasında, Yargıçların Bu Konularda Borçlulara Söz Hakkı Vermedikleri Ve Gerçek Durumu Araştırmadan Davalıları Hapse Gönderdiği Yönündeki Şikayetlerde Haklılık Payı Bulunduğu Da Savunularak, Bazı Kişilerin Ödeme Gücü Olduğu Halde Ödememeleri Nedeniyle Yargıçların Gerçek Durumu Ortaya Çıkarmak İçin Biraz Sert Davranışlar İçine Girmesinin Hoş Karşılanması Gerektiği Kaydedildi.

"Rahatınızı Bozup Gününde Mahkemeye Gitmediniz..."
açıklamada "Taksitlerini Ödemedikleri İçin Hapiste Olanlara Ve Hapse Düşecek Olanlara" Seslenilerek Şöyle Denildi:

"Rahatınızı Bozup Gününde Mahkemeye Gitmediniz Veya Mahkemeye Gidip De Korktuğunuz İçin Veya Utandığınız İçin Veya Sindiğiniz İçin Veya Size Bağırılıp Çağrılmasına Tahammül Edemediğiniz İçin Veya Tehdit Edildiğiniz İçin, Durumunuzu İzah Etmediniz Ve Ödeme Gücünüzün Üzerinde Taksit Kabul Ettiniz. Hapislik Dilekçelerinin Gününde Mahkemeye Gitmediniz Veya Gidip De Ses Çıkarmadınız Ve Mahkeme De Eldeki Bilgilerle Sizleri Hapse Gönderdi. Sizlerin Bu Tutumlarınız Nedeniyle, Mahkemelerimiz, Avukatlarımız Suçlanmaktadır. Eşlerinizi, Ailelerinizi, Çoluk Çocuğunuzu Mağdur Etmiş Durumdasınız. Buna Hakkınız Yoktu."
 
8 Aralık 2011 Perşembe 10:40
Okunma: 885
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu