Ana Sayfa » Kıbrıs » Barolar Birliği, Evliliklerde Kadınların Mağduriyetlerinin Giderilmesi Konusunda Çalışma Bakanı'na Öneriler Sundu

Barolar Birliği, Evliliklerde Kadınların Mağduriyetlerinin Giderilmesi Konusunda Çalışma Bakanı'na Öneriler Sundu

"adli Yardımlaşma Çalışmamız Derhal Yasallaşmalı".

 
 
Barolar Birliği, Evliliklerde Kadınların Mağduriyetlerinin Giderilmesi Konusunda Çalışma Bakanı'na Öneriler Sundu

"ANNELERE SOSYAL YARDIM MAAŞI BAĞLANMASINDA NAFAKANIN GELİR KABUL EDİLMESİ KADAR YANLIŞ BİR UYGULAMA OLAMAZ... SOSYAL DEVLETTE BU AFFEDİLEMEZ"

Lefkoşa, 26 Ağustos 11 (T.A.K.): Barolar Birliği ve Baro Konseyi, "adli yardımlaşma" konusundaki çalışmalarının derhal yasallaşmasını; sosyal yardım maaşı bağlanması konusundaki yanlışların da düzeltilmesini istedi ve bu konuda her türlü katkıyı yapmaya hazır ve istekli olduğunu duyurdu.

Barolar Birliği ve Baro Konseyi Başkanı Hasan Sözmener ile Genel Sekreter Feyzi Hansel imzasıyla yapılan açıklamada, bu konulardaki önerilerin dün bir yazıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na iletildiği belirtildi.

Ekonomik gücü yetmediği için avukat tutup haklarını savunamayan kişilere ve özellikle bu durumdaki kadınlara ücretsiz hukuki destek sağlamaya yönelik önerilerinin yasallaşmaması nedeniyle birçok sıkıntı yaşandığı kaydedilen açıklamada, birçok kadının bu yüzden çok kötü şartlarda evliliklerini devam ettirmek zorunda kaldıkları anlatıldı.

Açıklamada, sosyal yardım maaşı alabilmek için boşanmak zorunda kalan aileler bulunduğu ifade edilerek, çocuklar için babanın verdiği nafakanın annenin geliri kabul edilmesi yüzünden de sosyal yardıma ihtiyacı olduğu halde maaş alamayan anneler olduğu kaydedildi.

Barolar Birliği, bu konularda dün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na gönderdiği yazıyı, kamuoyuyla da paylaşarak, "Sırf bir kuru inat uğruna bu konudaki önerilerimizin yasallaşmasını geciktirenleri veya engelleyenleri bu konuda bir defa daha ve tekrar tekrar düşünmeye davet ediyoruz" dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi'ye gönderilen yazıda, sivil hukukta yargılama usulleri konusundaki çalışmalarının Bakanlar Kurulu'nca benimsendiği ancak bir türlü meclise ulaştırılamadığı savunularak, söz konusu tasarıda "adli yardımlaşma" konusunun da düzenlendiği anlatıldı.

Sosyal hukuk devletinde ekonomik açıdan yargı yollarına müracaat edemeyen veya kendini müdafaa edemeyen vatandaşlara devletin bu olanağı sağlaması gerektiği belirtilen yazıda, Barolar Birliği'nin hazırladığı yasa çalışmasında adli yardımlaşmanın bu amaçla düzenlendiği ve bir adli yardım fonu kurulmasının önerildiği vurgulandı.

"HUKUKİ YARDIM VERİLİYOR AMA TÜMÜNE YETİŞMEK MÜMKÜN DEĞİL"

Barolar Birliği'nin boşanma davalarında ekonomik yetersizliği olan kadınlara hukuki yardım desteği verdiği belirtilen yazıda şöyle denildi:

"Hemen belirtmeliyiz ki, ekonomik yönden hukuki yardıma ihtiyacı olan vatandaşlarımızın sayısı tahminlerimizin çok üzerindedir ve bizim bu durumda olan tüm vatandaşlarımıza yetişmemiz söz konusu olamamaktadır. Adalet fonu ile ilgili önerimizin çok kısa bir zaman içerisinde yasallaşacağına inanarak bu hizmeti başlatmıştık. Ancak bu beklentimizin boşa çıkarılmış olduğunu üzülerek müşahede etmekteyiz."

Barolar Birliği'nin Çalışma Bakanı'na gönderdiği yazıda, sosyal güvenlik haklarıyla ilgili de bilgiler verilerek, yürürlükteki mevzuat yüzünden birçok hazin ve üzücü olaylar yaşandığını; geçimini sağlayamayan ailelere ve kadınlara evlilikleri gerekçe gösterilerek sosyal yardım verilmediğini; bu nedenle birçok karı-kocanın sırf sosyal yardım maaşı alabilmek uğruna boşandığı bildirilerek, şu görüşlere yer verildi:

"Cüzi bir miktardaki sosyal yardım maaşını alabilmek için insanlarının boşanmak zorunda kaldığı bir devlete, "sosyal devlet" demek, olanaksızdır. Yeterli maddi olanaktan mahrum olduğu için bir avukat tutarak yargı yoluna başvuramayan azımsanamayacak sayıdaki kadınımızın, çok zor şartlarda veya işkence altında veya işkence tehdidi altında evliliklerini sürdürmek zorunda olduklarını bilmek bizleri kahretmektedir."

"SOSYAL DEVLETTE AFFEDİLEMEZ"

Annelere sosyal yardım maaşı bağlanmasında, çocuklar için verilen nafakaların annenin geliri kabul edilmesi kadar yanlış bir uygulama olamayacağı belirtilen yazıda, sosyal devlette bunun affedilemeyeceği ifade edilerek şöyle denildi:

"Çocuk nafakaları asla annenin şahsi bir geliri olarak nitelendirilemez. Çocuk nafakalarının saptanmasında mahkemeler annenin şahsi giderlerini değil, çocukların ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmaktadırlar. Hatta çocuk nafakalarının miktarlarının tespitinde, annenin geliri de dikkate alınmaktadır. Yani çocuklara anne ve babaların bakmaları gerekirken, kendisine çocuk nafakası ödenmekte olan anneye, nafaka alan çocuğun bakmakta olduğu gibi garip bir durum yaratılmıştır. Velayeti altındaki çocuklarına bir bakıcısı olmayan bir annenin çalışabilmesi ve gelir elde edebilmesi hemen hemen mümkün değildir. Zaten böyle durumdaki bir annenin çalışması da beklenmemelidir."

(GÜL/HA)

 
26 Ağustos 2011 Cuma 13:15
Okunma: 834
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu