Ana Sayfa » Kıbrıs » Barolar Birliği Merkez Bankası Yasa Taslağına Tepki Gösterdi

Barolar Birliği Merkez Bankası Yasa Taslağına Tepki Gösterdi

"Yasa Taslağı, Yasa Dışılığı, Acımasızlığı, İnsafsızlığı, Yasal Hale Getirme Çabalarının Bir Ürünüdür..."

 
 
Barolar Birliği Merkez Bankası Yasa Taslağına Tepki Gösterdi
Barolar Birliği ve Baro Konseyi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Merkez Bankası'nın faizleri disiplin altına alma iddiasıyla hazırladığı yasa taslağının, yasa dışılık, acımasızlık, insafsızlığı yasal hale getirmeye yönelik çabanın ürünü olduğunu ileri sürdü.

Birlik ve Konsey Başkanı Hasan Sözmener ile Genel Sekreter Feyzi Hansel imzasıyla yapılan yazılı açıklamada, faiz mağdurlarına çare üretmek üzere hazırlanarak Merkez Bankası'nın internet sitesinde yayımlanan yasa taslağı için "büyük bir şaşkınlık ve hayal kırıklığı" değerlendirmesi yapıldı.

Açıklamada, "KKTC Merkez Bankası yetkililerinin ciddi olabileceklerine inanamadık" ifadesi kullanılarak, "Dağ fare bile doğuramadı hatta fareyi bırakınız bit bile doğuramadı" denildi.

Yazılı açıklamada, faizlerle ilgili olarak Anayasa Mahkemesi olarak oturum yapan Yüksek Mahkeme'nin 2007 yılında verdiği kararda faizler konusunda düzenleme yapma yetkisinin yasama organına ait bir yetki olduğu; bu yetkinin sınırsız bir şekilde KKTC Merkez Bankası'na devredilmesi  Merkez Bankası'nın da bu yetkilere istinaden yaptığı faiz düzenlemesinin Anayasa'ya aykırı olduğunu  yoruma yer bırakmayacak şekilde çok açık ve seçik olarak karara bağladığı hatırlatıldı.

Merkez Bankası'nın Yasa taslağı çalışmasında Anayasa Mahkemesi'nin karırında belirttiği hiçbir hususa rastlanmadığı ifade edilen açıklamada, "Sanki da böyle bir karar yokmuş gibi hareket edilmiştir. Bu çalışmada, borç ve mükellefiyetler üzerinden alınacak faiz oranlarına veya toplamda alınabilecek faiz miktarına hiçbir sınır getirilmemektedir" iddiası yer aldı.

Yazılı açıklamada, bu çalışmayla, Merkez Bankası, faiz mağdurlarına çare getirecek yerde, alacaklılarca acımasızca ve insafsızca uygulanmakta olan bileşik faiz, temerrüt faiz uygulamasını yasallaştırmaya çalışarak, Merkez Bankası'nı, faiz mağdurlarının birçok müdafaa haklarını ellerinden almaya çalışmakla suçlandı.

"Bu çalışmanın mevcut şekliyle  yasallaşması durumunda, faiz mağduru halkımızı, takdir kendilerinde olmakla birlikte, çalışmada öngörülmekte olan ve tuzaklarla dolu ve yeni mağduriyetler yaratabilecek olan,  borç yapılandırmasına, girişmemelerini tavsiye etmekteyiz" denilen Barolar Birliği ve Baro Konseyi açıklamasında, Merkez Bankası'nın bu çalışmasının tüm borç ilişkilerini değil, sadece bankaların ve tefecilerin taraf oldukları borç ilişkilerini düzenlediğine de işaret edilerek, oysa faiz yasalarının sadece banka ve tefecilerin taraf olduğu borç ilişkilerinde değil, tüm borç ilişkilerini düzenlemesi gerekliliği üzerinde duruldu.

TATAR VE MİLLETVEKİLLERİNE SESLENİŞ

Yazılı açıklamada, Maliye Bakanı Ersin Tatar ile milletvekillerine seslenilerek, halkın beklediği faiz yasasının bu olmadığı ifade edilerek, "Sizlerin söz vermiş olduğunuz faiz yasası, Merkez Bankası'nın hazırladığı ve önerdiği şekilde bir faiz yasası değildir" denildi.

Açıklamada, "sizlerin söz verdiğiniz ve halkın beklediği faiz yasası, acımasızlığı, insafsızlığı ortadan kaldırabilecek, faiz felaketlerine çare olabilecek, bir faiz yasasıdır" denilerek, halkın beklentisinin tefeciliği, felaketlere yol açmakta olan bileşik faizi, temerrüt faiz uygulamasını yasalaştırmak değil, "Barolar Birliğinin 3 yıl kadar önce hazırlayarak sizlere vermiş olduğu çalışmanın yasallaşmasıdır" ifadeleri yer aldı.

"YÜKSEK MAHKEMEYE DE SESLENİYORUZ"

Barolar Birliği ve Baro Konseyi açıklamasında, felaketlere yol açmakta olan faiz uygulamaları konusundaki Yüksek Mahkeme kararlarının yok farz edilerek kararların aleyhine uygulamaların yasalaştırılmak istendiği savunuldu.

Açıklamada, bu noktada Mahkeme kararları aleyhine bu tür bir çalışma içinde olanların en büyük savunmalarının  yargılama ve icra sürecinin "çok uzamakta oluşu" olduğu ileri sürülerek, şöyle denildi:

"Böyle bir savunma, ortaya çıkmış olan acımasızlığa ve insafsızlığa bir savunma teşkil edemez, ancak eğri oturup doğru konuşmak gerekirse, yargı sürecinin ve özellikle icra sürecinin hoş görülemeyecek kadar uzamakta olduğu hususu da inkar edilemeyecek bir gerçektir. Barolar Birliği'nin bu konulara çare getirebilecek nitelikteki çalışmasının yasallaşmasının Yüksek Mahkeme tarafından engellenmekte olduğuna dair de çok ciddi ve inanılır duyumlar alınmaktadır. Bir çok ülkede Adalet Bakanlığına ait olan yetkiler bizde Yüksek Adliye Kuruluna verilmiştir.

Yüksek Adliye Kurulunun oluşumu hakkındaki görüşlerimiz saklı kalmak kaydı ile bu yetkilerin böyle bir kurula verilmiş olmasını, yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığı açısından savunabiliriz ancak, Yüksek Adliye Kurulu'nun da, özellikle, mahkeme kararlarının yok sayılmaya çalışıldığı durumlarda artık sessiz kalmaması gerektiğini ifade etmek isteriz."

 
30 Kasım 2011 Çarşamba 10:45
Okunma: 972
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu