Ana Sayfa » G. Kıbrıs » "başarısızlığı Ancak Etkin Bir Amerikan Müdahalesi Engelleyebilir"

"başarısızlığı Ancak Etkin Bir Amerikan Müdahalesi Engelleyebilir"

Anastasiadis Ab'yi Devreye Sokmak İçin Eroğlu'yla Görüşmeden Sonuç Çıkmamasını Brüksel'de Kanıt Olarak Kullanacak.

 
 

MAVROYANNİS "DURUM TRAJİK... TÜRK TARAFI İKİ EGEMEN DEVLET VAR VE BUNLAR BİR GÜN OTURUP BAZI KÜÇÜK YETKİLERİNİ MERKEZİ YÖNETİME VERMEYE KARAR VERECEĞİNDE ISRAR EDİYOR"

Lefkoşa, 27 Kasım 13 (T.A.K.): Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in Pazartesi akşamı gerçekleştirdiği yemekli toplantı Güney Kıbrıs'ın gündemindeki ağırlığını koruyor.

Komiteler Koleji ile görüşmek üzere Brüksel'e giden Anastasiadis ve heyetinin, AB'nin Ankara nezdinde nüfuzunu kullanmasını ve Brüksel'in müzakerelere daha aktif katılımını talep etmek için gayrı resmî yemekte ilerleme kaydedilememesini muhataplarına "kanıt" göstereceği haber veriliyor.

Gazeteler Rum tarafının müzakerecisi Andreas Mavroyannis ve adını belirtmedikleri "hükümet kaynakları"nın "durumun çok trajik olduğu, dış müdahale olmazsa prosedürün başarısızlığa uğrayacağı" ve Amerikalılardan hareket beklenmekte olduğu söylemlerine yer verdiler.

Politis "Müdahale Olmadan Batarız... Amerikalılardan Hareket Bekleniyor... Başkan Anastasiadis Çıkmazı Brüksel'e Götürüyor" başlıklı manşet haberinde "Eroğlu-Anastasiadis görüşmesinin hiçbir aşamasında gerçek hiçbir temas olmadı" ifadesini kullandı ve Anastasiadis'in, Rum tarafının hazırladığı "alternatif önerileri" sunma fırsatı bulamadığını yazdı.

Diplomatik bir kaynağın da toplantıyı değerlendirirken "Başarısızlığı ancak etkin bir Amerikan müdahalesi engelleyebilir" dediğini yazan gazete Anastasiadis'in de, AB'nin Kıbrıs prosedürüne AB'nin daha aktif katılımı talebini yeniden Avrupa Komisyonu'nun önüne koyacağını kaydetti.

Haberi "Avrupa'ya Gidiyoruz, ABD'ye Bakıyoruz... Eroğlu'nun Tavrı Nedeniyle AB'nin Aktif Katılımı Talebi Yeniden Gündeme Geliyor... 'Senin İçin Gelmedim Osman'" başlığıyla iç sayfasında detaylandıran gazete özetle şunları yazdı:

"Derviş Eroğlu ile gayrı resmî görüşmede hiç ilerleme kaydedilememesi Başkan Anastasiadis tarafından Brüksel'de, AB'den Ankara nezdinde nüfuz kullanmasını ve Brüksel'in prosedüre daha aktif katılımını istemek için 'kanıt' olarak kullanılması bekleniyor.

"BAŞARISIZLIĞI ANCAK ETKİN BİR AMERİKAN MÜDAHALESİ ENGELLEYEBİLİR"

Gazetemizin edildiği bilgilere göre Kıbrıs Rum tarafı, Başkan'ın ve Bakanlar Kurlu üyelerinin Brüksel ziyaretinden istifade ederek Jose Manouel Barroso ve Herman Van Rompuy'a AB'nin Kıbrıs sorununun çözümünde oynayacak rolü olduğunu ve bu rolü müzakerelerin yeniden başlaması için de oynaması gerektiğini vurgulayacak.

AB'nin muhtemel katılımı faydalı görülse de perde gerisi kulisler daha çok ABD'yle ilgili görünüyor. Amerika Büyükelçisi John Koenig dün Eroğlu ile 'Cumhurbaşkanlığında' görüştü. Görüşme sonrasında her iki taraf da konuşulanlarla ilgili açıklama yapmadı. Ancak diplomatik kaynaklar dün gazetemize 'başarısızlığı ancak etkin bir Amerikan müdahalesi engelleyebilir' dedi.

Çünkü Kıbrıs Türk tarafının Pazartesi günkü tavrı Kıbrıs Rum tarafının, hazırlamış olduğu alternatif önerileri sunmasına bile olanak tanımadı. Koenig'in Pazartesi akşamki yemekten birkaç saat önce Başkan Anastasiadis'le görüşmesi sırasında 'artık müzakerelerin başlamasından söz ediyoruz' diyerek Kıbrıs Rum tarafının alternatif önerilerine özellikle olumlu yaklaştığı vurgulanıyor.

Hükümet Sözcüsü Hristos Stilianidis'in Brüksel'deki açıklamasında ABD'nin ve uluslar arası unsurun nüfuz kullanmasının önemine atıfta bulunması da Kıbrıslı Rum müzakereci Andreas Mavroyannis'in dün BM Güvenlik Konseyi daimi üyesi ülkelerin büyükelçileriyle bilgilendirme toplantıları yapması da tesadüf değildir.

Buna paralel olarak İngiliz Yüksek Komiseri Mathew Kidd de Kıbrıs Üniversitesi'nde öğrencilerle görüşmesinin ardından RİK'e yaptığı açıklamada, görüşmenin (Eroğlu-Anastasiadis) olumlu sonuçlar vermemiş olabileceğini ancak çıkmaza sürüklendiğimiz sonucunu çıkarmanın da yazık olacağını söyleyerek çelişkili şekilde temkinli iyimser göründü.

Eroğlu da dünkü açıklamalarında daha ılımlı göründü. İki taraf müzakerelerin başlaması konusunda mutabakata varamasalar da bunların sabır gerektirdiğini söyledi. Eroğlu 'Cumhurbaşkanlığı'ndaki' görüşmede halkın gerçekleri bilmesi gerektiğini söyledi ve uzlaşı mesajı verdi."

ANASTASİADİS AB'Yİ DEVREYE SOKMAK İÇİN EROĞLU'YLA GÖRÜŞMEDEN SONUÇ ÇIKMAMASINI BRÜKSEL'DE KANIT OLARAK KULLANACAK

Gazete "Brüksel'de Mini Bakanlar Kurulu... Başkan Anastasiadis Bugün Komisyon'a Kıbrıs Sorunu ve Ekonomi Hakkında Bilgi Veriyor" başlıklı haberinde ise Rum Bakanlar Kurulu'nun bugün Komiteler Koleji ile yapacağı görüşmenin Brüksel'in Rum Yönetimi'ne ve Rum Yönetimi Başkanı'nın çabalarına "açık destek mesajı" olarak görüldüğünü yazdı.

Anastasiadis'in Avrupa Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ve Komisyon Başkanı Jose Manouel Barroso ile yapacağı görüşmelerin de önemli addedildiğini kaydeden gazete bugünkü görüşmelerin ana eksenini Kıbrıs sorunu ve ekonominin oluşturacağını, Anastasiadis'in de Komiteler Koleji'ne, Kıbrıs sorununun mevcut durumu ve müzakerelerin yeniden başlaması için harcanan çabalar hakkında "bilgi" vereceğini savundu.

Gazeteye göre Anastasiadis bugünkü temaslarında, geçen Ekim ayındaki AB Zirvesi çerçevesinde de gündeme getirmiş olduğu, AB'nin Kıbrıs sorununun çözümüne daha aktif katılımı konusu da ele alınacak.

Rum Yönetimi Sözcüsü Hristos Stilianidis yazılı açıklamasında Anastasiadis'in ve Rum Bakanlar Kurulu üyelerinin Komiteler Koleji ile yapacağı görüşmelerin Güney Kıbrıs'ın meşgul olduğu kritik konuların ileri götürülmesi fırsatı vereceğini kaydetti.

Simerini "Pazartesi Günkü Kahvenin Telvesinde Konfederasyon ve İki Devlet Çözümü... 'Durum Trajik'... Kıbrıs Rum Tarafının Müzakerecisine Göre Türkler İki Egemen Devletin Bazı Yetkilerini Birleştireceklerine ve Ardından Her Birinin Kendi Yoluna Gideceğine İnanıyor" başlıklı haberinde Rum tarafının müzakerecisi Andreas Mavroyannis'in müzakerelere hazırlık prosedürünün vardığı noktadan belirgin hayal kırıklığı yaşadığını yazdı.

Gazete Pazartesi akşamki yemekte Kıbrıs Türk tarafının ve özellikle Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun Özel Temsilcisi ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Osman Ertuğ'un en uzlaşmaz yüzünü gösterdiğini ve masaya, konfederasyona veya iki devlet çözümüne göndermede bulunan öneriler atarak, müzakerelerin Downer belgesi mantığında, kaldığı yerden başlamasından başka hiçbir şey kabul etmediğini yazdı.

MAVROYANNİS "DURUM TRAJİK... TÜRK TARAFI İKİ EGEMEN DEVLET VAR VE BUNLAR BİR GÜN OTURUP BAZI KÜÇÜK YETKİLERİNİ MERKEZİ YÖNETİME VERMEYE KARAR VERECEĞİNDE ISRAR EDİYOR"

Habere göre Rum siyasi partilerine durum hakkında bilgi veren Rum tarafının müzakerecisi Andreas Mavroyannis dün Sigmalive'a yaptığı açıklamada, görüşmenin sonuç vermemesinin kendisini "hayal kırıklığına uğrattığını" savundu.

Rum tarafının bir kez daha, iki egemen devlet tezinde ısrar eden Eroğlu'nun "uzlaşmaz tavrıyla" karşılaştığını öne süren Mavroyannis "Türk tarafı Perşembe akşamı dile getirdiği tezlerle, iki egemen devlet var ve bunlar bir gün oturup bazı küçük yetkilerini merkezi yönetime vermeye karar vereceğinde ısrar ediyor. Bu aşırı tezin arkasında, bir gün her biri kendi yolunu tutacak fikri var" dedi.

Mavroyannis "Egemen, uluslar arasında tanınmış Kıbrıs Cumhuriyeti'ni temsil eden Kıbrıs Rum tarafı masaya bu konumda değil bir varlık olarak gelirken Kıbrıs Türk toplumu, uluslar arası camia tarafından kınanmış sahte devleti temsil ettiğini göstermeye çalışıyor. Durum trajiktir" ifadelerini kullandı.

Gazete Osman Ertuğ ile görüşmeleri sırasında kısmî meselelerde bir miktar yol aldıklarını ancak ortak açıklamanın temel meselelerindeki Türk tezleri değişmeden ilerleyemeyeceklerini savunan Mavroyannis'in, Ertuğ ile beklenen görüşmede biraz olsun ilerleme kaydetme umudunu dile getirdiğini ancak "her şeyin şimdi netleşmesi gerek, aksi halde kısır bir müzakereye girmemizin manası yok" dediğini yazdı.

(ŞA/ŞEB)

 
27 Kasım 2013 Çarşamba 11:31
Okunma: 805
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu