Ana Sayfa » Kıbrıs » Başarısızlık!

Başarısızlık!

Akademisyenler, çözümsüzlüğü meşruiyet kazandığını ifade etti

 
 
Başarısızlık!

 

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban’ın “Kıbrıs müzakerelerinde esas konularda, çok taraflı konferans düzenlenmesi için yeterli ilerlemenin bulunmadığı” açıklaması Birleşik Bir Kıbrıs amacıyla Ada’da yürütülen müzakerelerin bundan sonraki gidişatını nasıl etkileyeceğine yönelik ilk mesajı oluşturdu. Haberdar, Genel Sekreter’in sözcüsü aracılığıyla duyurduğu bu “Kritik” açıklamasını Uluslar arası İlişkiler uzmanlarına yorumlattı.

Kıbrıs Üniversitesi Öğretim Üyelerinden Dr. İsmail Kemal, Eylül 2008’de başlayan müzakerelerin başarısızlıkla sonuçlandığı saptamasında bulunarak, Genel Sekter’in bu kararının Kıbrıs Rum tarafını rahatlattığını söyledi.

Akadamisyen Doç. Dr. Mehmet Hasgüler de, kararın Kıbrıs sorununun çözümsüzlüğüne meşruiyet sağladığını kaydederek, bunun BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs’ta çözümü zorlamak istemediği anlamına geldiğini söyledi.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban, Ocak ayında düzenlenen ikinci Greentree zirvesinin ardından yaptığı açıklamada, özel danışmanı Alexander Downer’dan Kıbrıs müzakere sürecine ilişkin değerlendirme alacağını, raporunun olumlu ve BM Güvenlik Konseyi kararlarına uyumlu olması halinde, Nisan sonunda veya Mayıs başında çok taraflı konferans düzenleme niyetinde olduğunu açıklamıştı.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon’un, önceki gün Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Rum yönetimi Lideri Dimitris Hristofyas ile yaptığı telefon görüşmesinde ise, ''Şu an için çok taraflı konferans düzenlenmesine temel oluşturacak şekilde, Kıbrıs müzakerelerinde esas konularda yeterli ilerlemenin bulunmadığını iletti.

 

Kıbrıs Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. İsmail Kemal:

 

“Bu sonuç sürpriz olmadı”

Kıbrıs Rum tarafının uluslararası bir konferansa katılmayacağını defalarca Genel Sekreter’e iletmesi ve Güvenlik Konseyi daimi üyesi olan Rusya, Çin ve Fransa’nın buna açık destek vermesi karşısında Genel Sekreter’in böylesi bir karar almasının beklendiğini kaydeden Akademisyen İsmail Kemal; “Genel Sekreter’in tersi bir karar alması sürpriz olurdu” dedi.

“Böylelikle Genel Sekreter’in 20 Nisan’da Alexander Downer ile yaptığı görüşmenin esas sonucunu öğrenmiş olduk” diyen Akademisyen Dr. İsmail Kemal, bu sonucun sürpriz olmadığını belirtti.

 

“Karar Rum tarafını rahatlattı”

Barış Gücü’nün görev süresini uzatan son Güvenlik Konseyi kararında müzakerelerde yeterli ilerleme sağlanmadan uluslararası konferans toplanamayacağı görüşünün yer aldığının unutulmaması gerektiğini işaret eden İsmail Kemal; “Genel Sekreter’in bu kararı Kıbrıs Rum tarafını rahatlattı. Hristofyas bunu bir başarı olarak değerlendirecek” dedi.

Kemal, çok taraflı konferans talebini sık sık dile getiren tarafın Türk tarafı olduğunu anımsatarak, Türk tarafının ise bu karardan memnun olmasının mümkün olmadığını söyledi.

 

 

“BM’nin bir formül bulması gerekecek”

Genel Sekreter’in bu kararından sonra müzakerelerin kaderinin ne olacağı sorusuna karşılık ise İsmail Kemal; “Rum tarafı müzakerelerin devamını istiyor. Türk tarafı 1 Temmuz’dan sonra müzakerelerin devam edemeyeceğini söylüyor. New York dönüşünde Downer’in taraflarla yapacağı temaslarda bu konu ele alınacak. 1 Temmuz’a kadar çözüme ulaşılması mümkün değil. Kıbrıslı Rumlar seçim havasına girmiş durumda. Seçimlere kadar ciddi müzakereler yapılması zor. Bu noktada BM’nin tarafları tatmin edecek bir formül bulması gerekecek” dedi. Eylül 2008’de başlayan müzakerelerin başarısızlıkla sonuçlandığını vurgulayan İsmail Kemal, 2013 yılı Şubat ayına kadarki süre için nasıl bir formül bulunacağının bilinemediğini ancak esaslı müzakerelerin seçimlerden sonra mümkün olabileceğini kaydetti.

 

 

Akademisyen Doç. Dr. Mehmet Hasgüler:

 

“Çözüm zorlanmak istenmiyor”

Çok taraflı konferansın yeterli ilerleme sağlanamaması nedeniyle toplanamayacak olmasıyla ilgili çarpıcı tespitlerde bulunan Akademisyen Yazar Doç. Dr. Mehmet Hasgüler ise, BM Genel Sekreteri’nin almış olduğu bu kararla, Kıbrıs sorununun çözümsüzlüğüne meşruiyet kazandırmasının yanında sorunun genel sekreterlerin mezarlığı haline geldiğini vurguladı.

Hasgüler, Ban’ın bu saptamasının BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs’ta çözümü zorlamak istemediği anlamına geldiğini söyledi.

 

“BM en ciddi işi yapmış olacaktı”

Uluslar arası bu konferansın, Kıbrıs Türk tarafı ve Türkiye’nin birlikte yaptığı ve kabul görmüş bir öneri olduğunu işaret eden Mehmet Hasgüler; “BM Genel Sekreteri Kıbrıs’ta çözümü gerçekten zorlamak istemiş olsaydı, uluslar arası konferans 2013 Mayıs ayında yapılacak diyebilirdi” dedi. Böylelikle, AB Dönem Başkanlığı’nı devralacak olan Güney Kıbrıs, toplumundan alacağı desteği bu hedefle almış olacaktı. Dolayısıyla BM bir hedef koyarken ciddi işini yapmış olacaktı.

 

“Çözümsüzlüğe meşruiyet sağlanıyor”

BM’nin içinde bulunduğu bu sorunun çözümsüzlüğüne meşruiyet sağlayan bir doktrin haline geldiğini vurgulayan Mehmet Hasgüler, BM’nin almış olduğu kararlarla birlikte, Kıbrıs sorununun çözümsüzlüğüne meşruiyet sağladığı ve genel sekreterlerin mezarlığı haline geldiği yorumunda bulundu.

 

“Kıbrıs dosyasında boğulan genel sekreterler”

Hasgüler, 70’li yılların sonundan itibaren, birçok genel sekreterin birbiri ardına Kıbrıs’la ilgili bir takım çözüm önerileri ortaya attığını ancak Kıbrıs sorununun aşamayan genel sekreterler durumuna düştüklerini söyleyerek; “Kıbrıs sorununda, genel sekreterler ortaya plan atan ama Kıbrıs dosyasında boğulan genel sekreterler haline geliyor” dedi.

 

“BM Kıbrıs’ı dönüştürme aracı haline geliyor”

BM genel sekreterlerinin, Kıbrıs’ta sorunu çözmek için değil yeniden yapılandırmak için kararlar aldıklarını kaydeden Hasgüler; “Böylelikle, BM Kıbrıs’ı transforme etme yani dönüştürme aracı haline geliyor” dedi.

 

“Kıbrıs dosyasıyla ilgili doktrinini sorgulamalı”

Hâlbuki BM’nin kararlı bir şekilde çözüm istediğini vurgulayan Hasgüler; “BM Kıbrıs dosyasıyla ilgili doktrinini sorgulamadığı sürece ve taraflara eşit ve adil muamele etmediği sürece, soruna yanlış yaklaşması sürecektir” diye konuştu.Rana SARRO / HABERDAR
 
23 Nisan 2012 Pazartesi 10:11
Okunma: 977
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu