Ana Sayfa » Kıbrıs » Başbakan Gözünü Açmalı

Başbakan Gözünü Açmalı

UBP Milletvekili Taçoy, Küçük'ü uyaran açıklamalar yaptı ve yapılan icraatların doğru olmadığını kaydetti

 
 
Başbakan Gözünü Açmalı
Ulusal Birlik Partisi (UBP) Milletvekili Hasan Taçoy, muhalefet milletvekilini aratmayacak sözler söyledi. Star Kıbrıs'a konuşan Taçoy, Başbakan İrsen Küçük'e göndermelerde bulundu. Taçoy, ülkede bazı ekonomik tedbirlerin alındığını ancak bazı kesimlerin prim uğruna tedbirleri devam ettirdiğini savundu. Taçoy, mali önlemler alındığını ancak yersiz ve zamansız işler yapıldığını da ileri sürdü. Çevremizde yaşanılan sorunların göz ardı edildiğini söyleyen Taçoy, her konuda bir veri tabanının şart olduğunu ortaya koydu. Taçoy, Başbakan İrsen Küçük için Başbakan gözünü açmalıdır değerlendirmesinde bulundu. Halkta büyük endişe olduğunu ileri süren Taçoy, Dar çerçevede alınmış kararlar geniş çerçevede paylaşılırsa geleceğe yatırım yapılmış olur dedi. Taçoy, bu dönemde çok büyük yanlışlıkların yapıldığını savunarak Başbakan olsaydım bu yapılanların hiçbirini yapmazdım dedi. Taçoyla gerçekleştirdiğimiz röportajın tam metni ise şu şekilde:

PRİM UĞRUNA TEDBİRLER DEVAM EDİYOR: Kin gütmeden siyasi arena çerçevesinde her şeyi konuşuruz. Bunu UBP muhalefet olduğu dönemde yaşattık. Şu anda bazı yasaların değiştirilmesi gündeme geliyor. Halkımızın geleceği için UBP bazı kararlar almıştır. Hiçbir siyasi parti şu anda bu gömleği giyemez. Halkın tepkilerine rağmen UBP hükümeti bazı tedbirleri almakla mükelleftir. Bu siyasi konjektörde bazıları sırf prim yapmak adına bu tedbirleri devam ettiriyor. Başbakan yenidir. Onlar da kendi taraftarlarını artırmak için bazı olaylar yapmıştır veya bazı olaylara imza atmıştır. Bu sıkışık dönemde bu hareketler daha fazla hizmet yaptığını gösterme hareketleridir. Birçoğu da zamansız ve yersiz hareketlerdir. Örneğin bir yandan sosyal sigortalarda ve emekliler üzerinde maaşlarında bazı oynamalar oldu. Ve bu kişilere maaşlarının ödenmediği veya geciktiği gibi olaylar yaşatıldı.

YERSİZ ZAMANSIZ İŞLER YAPILDI: Mali bütçeyi rahatlatabilmek için bir çok tedbir alındı. Maddi tedbirler devam ederken diğer taraftan da masraflar arttı. Ekonomik sıkışıklığın var olduğu diğer ülkeler de tedbir alıyor. İnsanlar olaya ciddi baktılar ve bu şekilde bir tavır koydular. Bizde ise bir taraftan tedbir alınırken diğer taraftan yersiz ve zamansız işler yapıldı. Bu da inandırıcılığımızı yitirdi. Çevremizde yaşanılan gelişmeleri göz ardı ettik. Biz Meclis ve hükümet olarak, sadece iç politikaya oynanıp ve bu ufak sorunları gündeme getirip kendi kendimizi tatmin ettik. Ekonomi devam ediyor ancak ekonomik tedbir ve sıkışıklığın gündeme geldiği bir dönemde ekonomik çarkın dönüşümü de bir o kadar zorlaşacak. Sıkışan bu çark içerisinde bir çok insan da maalesef zor durumda kalıyor. İnsanlar iflas ya da kötü günler yaşıyor. KKTC nüfusu belli ve bu nüfus içerisinde yapılabilecek işler bellidir. KKTCye güney ve kuzeyin kapıları açıktır. Piyasa içerisindeki yeniliklerin gelişmesi gerekirken bunlar gecikmeli olarak ülkemize gelirse insanlar bu ihtiyaçlarını bir şekilde giderir. O zaman da bu ekonomik çark dönmez. Ülkede veri tabanı çıkmalı. Yani çalışma hayatındaki bir dataya ihtiyaç vardır. İçerisinde işçilerin istatistiki verilerinin olduğu bir dataya ihtiyaç vardır.

BAŞBAKAN GÖZÜNÜ AÇMALIDIR: Halkımızda büyük bir endişe vardır. Bu endişeleri görmemek elde değildir. Halkın ekonomik ve sosyal taleplerine yanıt verilmelidir. Veremezsek bu yanlışlara devam edeceğiz. Halkımızın sadece kamu sektöründe değil istedikleri mesleklerde de önlerini açmamız gerekiyor. Eğer bu konuda da bir veri tabanı çıkarmazsak önümüzdeki yıllarda çok büyük sıkışıklıklar yaşanacak ve büyük göçler yaşanacak. UBP her zaman için çok hareketli bir partidir. Yapılan icraatlar vatandaşlarla paylaşılmalıdır. Bu konuda da hükümetin başını çeken arkadaşlar örneğin Başbakan gibi arkadaşlarımız da biraz daha gözünü açması gerekiyor. Bu konuların tabanla paylaşılması gerekiyor. Dar çerçevede alınmış kararlar geniş çerçevede paylaşılırsa geleceğe yatırım yapılmış olur. Bunun da olacağına inanıyoruz.

BAKANLAR KURULUNDA KONUŞULMUŞ: Sayın Cumhurbaşkanı hükümeti eleştirdi. Cumhurbaşkanı yaklaşık 1 hafta öncesinde bakanlar kuruluna başkanlık etti. Medya önündeki eleştirilerini bakanlar kurulu toplantısında da söylemiş olsa gerek. Sayın cumhurbaşkanının yüzüne söylemediğimi arkasından söylemem diye bir dersi vardır.

ASİ TAKIMIZ: UBP tüzüğü maalesef denge değişikliğine izin vermiyor. Genel başkanın değişmesi içim tüzük izin vermeli. Tüzüğün izin vermesi için de Allah korusun ama başkanın ölmesi lazım veya istifa etmesi gerekir ya da bu işi yapamayacak hale gelmesi gerekir. 2012 yılının Aralık ayına kadar bir başkanlık değişimi yok çünkü tüzük izin vermiyor. Ama bunun o rahatlığı getirmemesi lazım. Yani beklenen hizmetin de bir şekilde verilmesi gerekiyor. Ancak şu anda erken seçim söylemleri var. Erken genel seçim olduğu zaman şunu bilmeliyiz ki anayasa devreye girer. Yani bir tarafta anayasa diğer tarafta parti tüzüğü var. Bizler UBP içerisindeki asi takımız. Parti içerisinde kendimi asi olarak görmüyorum ancak parti içerisinde doğru değerlendirmeleri yapmak asilikse evet asiyim. Ancak Sayın genel başkanımız da ne görev verirse onu da yerine getirmeye çalışıyoruz. Parti içerisinde konuşulan konuların dışarıda derinden konuşulması pek doğru değildir ancak o noktaya da gidiyoruz.

BAŞBAKAN OLSAYDIM BU YAPILANLARIN HİÇBİRİNİ YAPMAZDIM:
Halkın konuştuğu olayları değerlendirmek kişiye bağlıdır. İstifa kişiye bağlıdır. Ben bir vekilim ve bu görev bana vekaleten verilmiştir. Benden sonra gelen bir jenerasyon var. Bunun içinde yasalar yapılırken sesimi yükseltme ya da karşılığını verme hakkına da sahibim. Ben eğer Başbakan olsaydım şu anda yapılan hiçbir şeyi yapmazdım. Sayın Başbakanın şu anda eleştiriye açık ve eleştiriye sebebiyet verecek hareketleri vardır. Ve eleştiriye sebebiyet verecek davranışlarda bulunmaması gerekir. Kimse yanlış anlamasın ama halkımız adına görev yaptığımız için belli şeyleri ortaya koyarak hareket etmeliyiz. Bizler bazen söyleyebileceklerimizi kısa cümlelerle söylüyoruz ya da cümlenin sonunu getirmeden konuşuyoruz. Halkımıza daha fazla hizmet edebileceğimiz konumları yaratmamız gerekir. Halkımız huzurlu olsun. Bu dönemler geçici dönemlerdir. Herkes eteğindeki taşları dökecektir.

Star Kıbrıs
 
19 Eylül 2011 Pazartesi 12:59
Okunma: 550
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu