Ana Sayfa » Kıbrıs » Başbakan İddialara Cevap Verdi

Başbakan İddialara Cevap Verdi

Başbakan İrsen Küçük, Bayrak Haber'de Yayınlanan Gazetecinin Not Defteri'ne Konuk Oldu, Ülke gündemine İlişkin Önemli Açıklamalarda Bulundu..

 
 
Başbakan İddialara Cevap Verdi

Başbakan Küçük, Anamur'da yapılacak tören ve su projesinin önemine işaret ederek, suyun düzenli ve sağlıklı bir şekilde KKTC'ye ulaşacak olmasının heyecan verici olduğunu belirtti.

Kısa süreli yapılan programlama ve projelerin yerini suyun gelmesiyle birlikte uzun vadeli programlara bırakacağını da vurgulayan Başbakan, Cumartesi günü Anamur'da deniz altından geçirilecek ilk borunun temellerinin atılacağını kaydetti.

Kurultaya ilişkin açıklama yapan Başbakan Küçük, kurultayın çok sert geçtiği yönündeki haberleri yorumlayarak, bu kurultayın öncekilerden bir farkı olmadığını, diğer kurultayların üzerinden zaman geçmesi nedeniyle yaşananların zamanla unutulduğunu söyledi.

Küçük, UBP'de seçimli kurultayların her zaman iddialı geçtiğini kaydederek, "Daha önce Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Enver Emin'in yarıştığı kurultayda yer yerinden oynamıştır. Ben o zaman milletvekiliydim ve taraf olmam için ne kadar girişimler yapıldığını hatırlıyorum" dedi.

Eroğlu - Hasipoğlu kurultayının da olaylı geçtiğini söyleyen Küçük, kurultayın birkaç olay dışında normal seyrinde devam ettiğini, olayların gerçekleştiği bölgeye bakıldığında kendilerinden kaynaklı olaylar değil, özellikle Gazimağusa'da münferit birkaç olay yaşandığını belirtti.

Lefkoşa, Güzelyurt, Girne, İskele ve Karpaz'da hiçbir olay olmadığını ifade eden Başbakan, sadece Gazimağusa'da kongrenin olaylı geçtiğini, diğer dört seçim bölgesinde kongrelerin sorunsuz yapıldığını, böylelikle bugünlere gelindiğini anlattı.

Küçük, Kurultayın ülke gündemine erken düşürüldüğünü, geçmiş seçimlerdeki kurultaylara bakıldığında çok daha ılımlı bir seyir içinde olunduğunu da belirtti.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun 'partinin küçüldüğüne' yönelik açıklamalarını da değerlendiren Küçük, Cumhurbaşkanı'na her zaman destek belirtiklerini, Cumhurbaşkanı'nın bu mevki için daha önce 4 kez seçime katıldığını, kendilerinin de her seçimde Cumhurbaşkanı'na destek verdiklerini söyledi.

Küçük, son Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Cumhurbaşkanı'nın en büyük destekçisinin kendisi olduğunu da ifade ederek, Cumhurbaşkanı'nın partili olmadığını söylemenin mümkün olmadığını, ancak Anayasa'nın sınırlarının da unutulmaması gerektiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı ile kişisel hiçbir sıkıntısı olmadığını da vurgulayan Küçük, partinin küçülüp - büyüdüğüne ilişkin en büyük göstergenin sandıklar olduğunu, bunun da 2014 seçimlerinde net olarak ortaya çıkacağını söyledi.

Kurultay çalışmalarına bakıldığında, kendisinin 1976'dan bu yana kurultayları takip ettiğini anımsatan Başbakan Küçük, partinin küçüldüğünü değil, büyüdüğünü, büyük Ulusal Birlik Partisi'nin kitle partisi olması için çalışıldığını kaydetti.

Küçük, geçen süre içinde diğer partilerden UBP'ye çok sayıda katılım olduğunu ve partinin devamlı olarak büyüdüğünü dile getirerek, Cumhurbaşkanı'nın farkı görüşlerine rağmen UBP'de iki örgüt dışında diğer tüm örgütlerin de yenilendiğini anlattı.

Cumhurbaşkanı Eroğlu'na 2004 yılında parti tarafından verilen belgeye ilişkin de görüşlerini aktaran Başbakan Küçük, "Cumhurbaşkanı UBP'lidir ve arzu ettiği sürece de bu devam edecektir. Kendisi aktif politikayı bıraktığını defaatle söylemiştir. Bu düşünceyle 2004'te kendisine onursal başkanlık verilmiştir. Bu aktif politikaya dönmeyeceği düşüncesiyle yapılmıştır ama Sayın Cumhurbaşkanı sonra seçimle parti başkalığına gelmiş, Başbakan olmuş akabinde de Cumhurbaşkanı olmuştur. Partinin o günkü Derviş Eroğlu'na verdiği onursal başkanlık aktif politikayı bıraktığı için verilmiştir. Tekrar aktif politikaya dönülmesi halinde bu gibi özelliklerden yararlanmanın mümkün olmaması gerekir ama bu Cumhurbaşkanı'nın takdiridir" dedi.

Devlete yapılan 1000 kişilik istihdamlara ilişkin olarak da açıklama yapan Küçük, Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun bu isimlerin listesinin elinde bulunduğunu söylediğini, programı yapan kişinin böylesi önemli bir iddiaya karşılık listeyi neden talep etmediğini sordu.

Kendilerinin 4 ay inde 72 istihdam yaptıklarını, 2009-2010'da Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun Başbakanlığı döneminde ise 69 geçici,17 sözleşmeli, 340'ın üzerinde de kamu hizmeti komisyonunca istihdam yapıldığını belirtti.

2004 mağdurları olarak tabir edilen bin 600 kişinin CTP-DP iktidarında durdurulduğunu da anımsatan Küçük, Ahmet Kaşif'in bakanlığı döneminde 96 istihdam yaptığını, bunlardan sadece 3'ünün 2004'te işten çıkarılanların arasında yer aldığını kaydetti.

Kamu Hizmeti Komisyonu'ndaki sahte imza olayına ilişkin görüşlerini de ortaya koyan Başbakan, bir ülkenin Başbakanı'nın imzasının resmedilerek başka bir evrağa taşınmasının ciddi bir olay olduğunu, bunun sıradan bir vatandaşa bile yapılmaması gerektiğini söyledi.

Küçük, Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun UBP milletvekili Hasan Taçoy'un söylemine sığınarak, bu konuyu katıldığı programda gündeme getirmesini tasvip etmediğini vurguladı.

Olayda adı geçen isimlerin tutuksuz yargılandıklarını ve bu konuda fazla yorum yapmak istemediğini kaydeden Başbakan, "Mustafa Tokay'ın son liman olmadığını söyleme nedenim, bu tip bir evrakı hazırlayacak kabiliyette biri olmamasındandır" dedi.

UBP kurultayında şu anda iki aday olduğunu, ancak tüzüğe göre 48 saat kalana kadar başvuru yapılabileceğini anımsatan Küçük, adaylık koymak isteyenler varsa başvuruda bulunabileceğini söyledi.

Hükümet olarak Türkiye hükümeti ile ilişkilerin en iyi düzeyde olduğunu ve kendilerinden önceki dönemde ilişkilerin kötüleştiğini vurgulayarak, Türkiye'de birçok yöreyi ziyaret ettiklerini, insanlara Kıbrıs'ı Kıbrıs davasını anlattıklarını anımsattı.

Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun bundan önceki kurultaylarda kendi yanında bu kez ise rakibi Ahmet Kaşif'in yanında yer aldığını anlatan Başbakan, Cumhurbaşkanı'nın bazı parti yetkililerini saraya çağırdığını, bunun nedenini sorduğunda ise Cumhurbaşkanı'nın kendisine 'gelenlerin randevu talep etmeleri nedeniyle' görüşmelerin yapıldığı cevabı verdiğini belirtti.

Hiçbir yerden destek arayışı olmadığını, hiçbir şekilde gocunmasının da söz konusu olmadığını belirten Küçük, herkesin istediği kişiyi destekleme hakkı olduğunu söyledi.

Küçük, "Birbirimizi kucaklayarak partimizi daha ileriye taşıma gayretindeyim, bütün arkadaşlar da aynı gayret inde olursa 21'inde sonra da yine tüm arkadaşlarımı kucaklamaya hazırım" dedi.

Küçük, kurultayın kendisi için bittiğini, esas hedefinin 2014 olduğunu da dile getirerek, Cumhurbaşkanı ve bazı siyasi partilerin erken seçimi dile getirdiklerini, ancak ülkede erken seçime gerek olmadığını söyledi.

Halka da seslenen Başbakan, büyük ve köklü projelerin yapılmasını hedeflediklerini ve bu yolda çalışmaya devam ettiklerini dile getirerek, belli tedbirleri gerekli olduğu için aldıklarını, son bir yıldan bu yana yatırım projeleri ile halkı güçlendirmeye çalıştıklarını belirtti.

 
11 Ekim 2012 Perşembe 09:45
Okunma: 953
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu