Ana Sayfa » Kıbrıs » Başbakan İrsen Küçük'ün 1 Ağustos Toplumsal Direniş Bayramı Mesajı

Başbakan İrsen Küçük'ün 1 Ağustos Toplumsal Direniş Bayramı Mesajı

"büyük Zorluklar Ve Mücadelelerle Kurulan Kktc Devletini İlelebet Yaşatmak Ve Yüceltmek Hepimizin Görevidir".

 
 
Başbakan İrsen Küçük'ün 1 Ağustos Toplumsal Direniş Bayramı Mesajı

Lefkoşa, 31 Temmuz 12 (T.A.K.): Başbakan İrsen Küçük "Kıbrıs Türk halkı ve Devleti, geleceğe korkusuz, inançlı ve emin adımlarla ilerlemektedir. Büyük zorluklar ve mücadelelerle kurulan KKTC Devletini ilelebet yaşatmak ve yüceltmek hepimizin görevidir" dedi.

Başbakan İrsen Küçük, 1 Ağustos Toplumsal Direniş Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajda, Kıbrıs Türk halkının, 3 önemli onur gününün  yıldönümünü aynı günde kutlamanın haklı  gururunu yaşamakta olduğuna işaret etti.

Kıbrıs Türkü için tarihi dönümün buluşma noktası olan bu günün, Kıbrıs  tarihindeki yeri ve öneminin çok büyük olduğunu; Kıbrıs'ın Osmanlılar tarafından fethinin 441'inci; Kıbrıs Türkünün varoluş mücadelesi ile mukavemetinde öncü olan TMT'nin 54'üncü; ve bu topraklardaki varlığının ve sınırlarının teminatı GKK'nın 36'ncı kuruluş yıldönümü olarak kutlanan 1 Ağustos'un, Kıbrıs Türklerinin adadaki varlığının ne kadar köklü bir geçmişe dayandığı; geçmişte bu topraklarda ne kadar güçlü mücadeleler verildiği ve Kıbrıs Türklerinin bu adadaki varlığını her koşulda sürdürme azminin  en büyük  olduğunun ispatı olduğunu vurgulayan Başbakan Küçük, yaşanan tarihi süreci şu ifadelerle anlattı:

"KIBRIS TÜRK HALKI BUGÜNLERE PEK KOLAY GELMEMİŞTİR"

"Ülkelerin tarihi zenginliği köklerinin barındığı tarihi olaylardan oluşmaktadır. Tarihi süreçte yaşadıklarımıza bakarak bugünümüze ve yarınımıza bir yön çizebiliriz. Geçmişte yaşadığımız acı tecrübelerden dersler çıkarmamız gerekmektedir. Çıkardığımız bu  derslerden ve tecrübelerinden yola çıkarak geleceğimize yön vermeliyiz. Kıbrıs Türk halkı bugünlere pek kolay gelmemiştir. 1 Ağustos 1571 tarihinde Kıbrıs'ın Osmanlı İmparatorluğu tarafından fethedilmesinden itibaren bu topraklarda başlayan bir varoluş ve bu varoluşu ortadan kaldırmak isteyen müdahalelere karşı verilmiş büyük ve azimli bir mücadele vardır.

Osmanlı Devleti'nin Adadaki 300 yılı aşkın hakimiyeti boyunca ada halkı huzur ve güven içerisinde yaşamını sürdürmüş ancak daha sonra Adanın İngilizlere kiralanması kararıyla başlayan,  adanın tek sahibi olma  hedefindeki Rum "Megali İdea" sıyla devam eden zorlu, barış ortamının tümden  çökertildiği, Kıbrıs Türklerini imhaya yönelik acılı ve mücadeleyle dolu bir döneme girilmiştir. Enosisi gerçekleştirmeye yönelik Rum-Yunan ikilisinin Kıbrıs Türklerine yönelik baskı ve şiddetini günden güne artırması Kıbrıs Türkleri için karanlık yılların yaşanmasına  neden olmuştur. Adadaki varlığına yöneltilen bu tehditler karşısında boyun eğmeyen Kıbrıs Türkleri, haklarımızı ve varlığımızı korumak, yeniden barış ve huzur ortamına kavuşmak için savunmaya zorlanmış ve  donanımlı Rum saldırı örgütüne karşı örgütlü bir mücadeleye girişilmiştir. 1 Ağustos 1958 tarihinde kurmuş olduğumuz TMT örgütü haklı mücadelemizde en önemli rolü üstlenmiştir. TMT'nin kuruluşuyla Kıbrıs Türkleri özgürlük ve bağımsızlık mücadelesi için ilk kez örgütlenme yolunda bir adım atmıştır.

Tüm zorluklara ve haksızlıklara karşın o yıllarda vatan uğruna TMT'ciler tarafından verilen mücadele sonucu bu topraklarda  varlığımızın devamı sağlanmıştır. 1974 Mutlu Barış Harekatı ile mücadelenin başarıyla bir noktaya taşınması sürecinde ve TMT önderliğinde verilen varoluş ve özgürlük mücadelesinin 1974 Harekatının yarattığı koşullarda ve  çizilmiş olan sınırlarında devamı bir gereklilik olmuş ve TMT'nin düzenli bir orduya dönüştürülerek devamı kararı ile 1 Ağustos 1976 da GKK kurulmuştur. GKK'nın kuruluşundan bu yana, topyekün bizleri ortadan kaldırmak isteyenlerin ve onların yandaşları karşısında korkusuzca dimdik durmaktayız. GKK'nin sağladığı barış ortamı sayesinde Kıbrıs Türkü her türlü tehdit ve tehlikeden uzak, huzur ve güven içerisinde yaşamını sürdürmektedir. Sağlanan bu barış ve huzur ortamı bulunduğumuz coğrafyaya da güven vermektedir."

"BÜYÜK İRADE VE KARARLILIK"

Kıbrıs Türk halkının, 1974 Mutlu Barış Harekatına kadar yaşanan süreçte insanlık dışı muamelelere maruz kalmasına rağmen, büyük bir irade ve kararlılık sergileyerek Anavatan Türkiye'den aldığı destekle özgür ve egemen devlet çatısı altında refah ve aydınlık günlere kavuştuğunu vurgulayan Başbakan İrsen Küçük, "Halkımızın geçmişte ortaya koyduğu direniş, takdire şayandır. Bu şanlı direnişin kahramanları Dr Fazıl Küçük önderliğinde bir çok inanılmazı inanç ve  kararlılıkla başarmıştır. Onların yaktığı ışıktan yürüyerek ve onlardan aldığımız ilhamla  bizler de halkımızı daha müreffeh, aydınlık, huzur dolu  günlere taşıyacağız" dedi.

"Bugünden yola çıkarak bizlere düşen, daha sağlam temellere dayanan bir gelecek için geçmişte yaşananlar asla unutmadan yeni nesilleri dünü bilerek, yarınlara hazırlamaktır" şeklinde  devam eden Küçük, mesajını şöyle tamamladı:

"Bu anlamlı gün vesilesiyle, öncelikle canı ve kanı pahasına mücadele ederek bugünlere gelmemizi sağlayan aziz şehitlerimizi rahmetle, milli mücadeleye emek veren tüm mukavemetçi, mehmetçik, mücahit ve gazilerimizi minnet ve saygı ile anar, desteğiyle daima Kıbrıs Türkünün yanında olan Anavatan Türkiye'ye, tüm TSK ve GKK mensuplarına teşekkürlerimi sunar, halkımızın 1 Ağustos Toplumsal Direniş Bayramını en içten duygularla kutlarım."

(KAR/HA)

 
31 Temmuz 2012 Salı 15:18
Okunma: 572
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu