Ana Sayfa » Kıbrıs » Başbakan Küçük Avrupa Parlamentosu Temaslarını Tamamlayarak Yurda Döndü

Başbakan Küçük Avrupa Parlamentosu Temaslarını Tamamlayarak Yurda Döndü

"yaptığımız Tüm Temaslarda, Kıbrıslı Türklerin Haklı Tezlerinin Ab Nezdinde Destek Bulmaya Başladığı Gözlemlenmiştir".

 
 
Başbakan Küçük Avrupa Parlamentosu Temaslarını Tamamlayarak Yurda Döndü

"KIBRISLI TÜRKLERİN DE AP'DEKİ SİYASİ TARTIŞMALARA KATILABİLECEĞİ YENİ BİR OLGUNUN YARATILMASININ ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKTİK VE LİBERAL GRUBUN BU YÖNDEKİ DESTEĞİNİ ALDIK"

"(AP)KOMİTE BAŞKANLARININ KIBRISLI TÜRKLERİN HAKLARINI KONUŞMAYA BAŞLADIĞINI GÖRDÜM. BU DA KIBRIS TÜRKÜ İÇİN ÖNEMLİ BİR GELİŞME"

"İZOLASYONLARIN HAFİFLETİLMESİ VE KALDIRILMASI İÇİN AB TARAFINDAN BAZI GİRİŞİMLERİN BAŞLATILMASI HUSUSLARINI GÖRÜŞTÜK. BU KONUDA SOSYALİST GRUP TEMSİLCİLERİNDEN BÜYÜK DESTEK GÖRDÜK"

"AP İLİŞKİLERİNDE İKİ MİLLETVEKİLİMİZİN BÜYÜK ETKİSİ OLDUĞUNU GÖRDÜM"

Ercan, 15 Haziran 12 (T.A.K.): Avrupa Parlamentosu'ndaki temaslarını tamamlayarak KKTC'ye dönen Başbakan İrsen Küçük, Kıbrıs Türk tarafının tezlerinin AB nezdinde destek bulmaya başladığını belirtti ve AB ile temasların sıkı tutulması gerektiğini söyledi.

Küçük, Strazburg'dan dönüşünde Ercan Havalimanında, Bakanlar, Güvenlik Kuvvetleri Komutan Yardımcısı Tuğgeneral Mehmet Soğancı ile diğer bazı yetkililer tarafından karşılandı.

Küçük, Ercan Havalimanında temaslarıyla ilgili yaptığı basın toplantısında, "Yaptığımız tüm temaslarda, Kıbrıslı Türklerin haklı tezlerinin AB nezdinde destek bulmaya başladığı gözlemlenmiştir. Bu açıdan, AB ile olan temasları sıkı tutmamız ve yakın ilişkiler içinde olmamızın gerekliliği bir kez daha ortaya çıkmıştır. AB'deki temasların yanı sıra, adayı ziyaret edecek olan AB yetkililerinin Kuzey Kıbrıs'a geçerek, gerek Kıbrıs Türk siyasi yetkilileri, gerekse de meslek örgütlerimiz ile temasa geçmelerinin, bizim görüş ve önerilerimizi ilk elden dinlemeleri açısından büyük öneme haizdir" dedi.

ZAMANLAMA ÖNEMLİ

Strazburg ziyaretinin zamanlaması ile ilgili olarak Küçük, "bu ziyaretin zamanlaması, Avrupa Parlamentosu Genel Kurul oturumu ile Birleşmiş Milletler Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer'in Kıbrıs müzakerelerine yönelik konuşma yapacağı Türkiye-AP Karma Parlamenterler Komitesi toplantısına denk gelmesi açısından yerinde olmuştur" dedi.

Parlamentonun siyasi ilişkilerini yönlendiren ve demokrasi, insan hakları ve AB'ın tesis edeceği ilişkilere yönelik önemli kararlarda önemli rol oynayan Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı ile görüşmesi hakkında Küçük, görüşmenin "çok yararlı" geçtiğini, Dış İlişkiler Komisyon Başkanının özellikle, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin Kıbrıs sorunu çözülmeden AB'ye alınmasının "hata" olduğunu vurguladığını belirtti.

Küçük bu görüşmede, aday ülkelerin sorunlarını çözdükten sonra AB'ye üye olabilmeleri için yeni kriterler getirilmesi yönünde Avrupa Parlamentosu tarafından bir raporun hazırlandığını öğrendiklerini de belirtti.

TALEPLER

Bazı Avrupa Parlamentosu siyasi gurup temsilcileri ile yapılan görüşmelere atıfta bulunan Küçük, görüşmelerde, genel hatları itibariyle, Kuzey Kıbrıs'a uygulanan haksız ambargolar, Avrupa Birliği'nin Kıbrıs Türk halkına yönelik verdiği sözler, Kıbrıs Türkü'nün AB'deki temsiliyetinin ele alındığını ve Doğrudan Ticaret Tüzüğü'nün bir an önce hayata geçirilmesini talep ettiğini belirtti.Liberal ve Demokratlar İttifakı Grubu temsilcilerinden Avrupa Parlamentosunda Kıbrıs adına ayrılan altı sandalyeden Kıbrıslı Türklere ait olan ancak Kıbrıslı Rumlar tarafından doldurulan iki sandalyenin geri verilmesini istediklerini belirten Küçük, "Liberal Grup yetkilileri de bu talebimizin değerlendirileceğini ve Kıbrıslı Türklerin AB ile ilişkilerinin geliştirilmesi yönünde olumlu bir adım olacağını belirtmiştir" dedi.

AP'de Kıbrıs Türk milletvekillerinin oy kullanma veya söz alma hakkı bulunmadığını belirten Küçük "Bir çözüme kadar iki arkadaşımızın kürüyse çıkıp davamızı savunabilmesi, sorular yönetilmesini savunduk çünkü AB'de tek yanlı konuşuluyor" dedi. Küçük, liberallerden bu konuda kendilerine destek geldiğini ifade etti.

"AP'DEKİ SİYASİ TARTIŞMALARA KATILIM YÖNÜNDE DESTEK ALDIK"

Liberal Grup üyeleri ile,  Kıbrıslı Türklerle AP arasındaki temasları geliştirmesi amacıyla oluşturulan "AP Kıbrıslı Türklerle Yüksek Temas Grubu"nu da ele aldıklarını ifade eden Küçük, "Toplantıda, temas grubunun mevcut yapısının etkin bir diyalog tesis etmede yeterli olmadığı ve ilişkilerin geliştirilmesine yarar sağlamadığı vurgulanmış ve yeniden şekillendirilmesi amacıyla üyelerinin değiştirilmesi konusunda, Liberal Grup yetkilileriyle ortak bir anlayış ortaya çıkmıştır. Bu bağlamda, Kıbrıslı Türklerin de AP'deki siyasi tartışmalara katılabileceği yeni bir olgunun yaratılmasının önemine dikkat çektik ve Liberal Grup'un bu yöndeki desteğini aldık" dedi.

"SOSYALİSTLERDEN BÜYÜK DESTEK"

Parlamentonun ikinci en büyük oluşumu Sosyalist ve Demokratlar İttifak Grubu ile gerçekleştirilen toplantılara da değinen Küçük, bu toplantıda, Rumların 1 Temmuz tarihinde AB Dönem Başkanlığı görevini üstleneceklerini,  akabinde Güney Kıbrıs'ta başkanlık seçimi sürecinin başlayacağına dikkat çekerek "Bu ortamda Kıbrıs müzakerelerinin etkin bir şekilde sürdürülmesinin mümkün olmadığını vurguladık. Gerek doğrudan ticaret tüzüğü, gerekse de izolasyonların hafifletilmesi ve kaldırılması için AB tarafından bazı girişimlerin başlatılması hususlarını görüştük. Bu konuda Sosyalist Grup temsilcilerinden büyük destek gördük" dedi.

AP'da olumlu bir gelişme daha gözlemlediğini kaydeden Küçük, "(AP)Komite başkanlarının Kıbrıslı Türklerin haklarını konuşmaya başladığını gördüm. Bu da Kıbrıs Türkü için önemli bir gelişme" dedi.

Yeşiller Gurubu ile görüşmesine de değinen Küçük, "Yeşiller Grubunun Temas Grubuna ilişkin görüşleri bilinmektedir. Temas Grubunun bu şekilde devam etmesine onlar da karşıdırlar ve etkin bir oluşumun yaratılması için çaba göstereceklerini vurguladılar. Keza, temsilcilerimizin AP çalışmalarına katılımı konusunda girişimlerimize destek verdiler" dedi.

Küçük, "Yaptığımız tüm temaslarda, Kıbrıslı Türklerin haklı tezlerinin AB nezdinde destek bulmaya başladığı gözlemlenmiştir. Bu açıdan, AB ile olan temasları sıkı tutmamız ve yakın ilişkiler içinde olmamız gerekliliği bir kez daha ortaya çıkmıştır. AB'deki temasların yanı sıra, adayı ziyaret edecek olan AB yetkililerinin Kuzey Kıbrıs'a geçerek, gerek Kıbrıs Türk siyasi yetkilileri gerekse de meslek örgütlerimiz ile temasa geçmelerinin, bizim görüş ve önerilerimizi ilk elden dinlemeleri açısından büyük öneme haizdir" dedi.

Avrupa Parlamento Genel Oturum çalışmalarını yerinde izlemek ve temaslar kurmak amacıyla Strazburg'ta bulunan iki milletvekilinin çalışmalarının önemine vurgu yapan Küçük, "(UBP Milletvekili)Hasan Taçoy ve (CTP Milletvekili) Teberüken Uluçay'ın (AP üyeleri ile ilişkilerin gelişmesinde ) büyük etkisi olduğunu gördüm. Büyük bir çevre yaptıklarını ve bu konuda (meclisin)parlamentonun ne kadar doğru bir karar aldığını gördük" dedi.

KIBRIS SORUNU 2004'DEN BU YANA İLK KEZ BU SEVİYEDE ELE ALINDI

Birleşmiş Milletler Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer'in dün Türkiye-AP Karma Parlamenterler Komitesinde yaptığı konuşmaya değinen Küçük, "Konuşmadan duyduğum memnuniyeti dile getirerek bitirmek istiyorum. Sayın Downer, tüm engellemeler ve protestolara rağmen Komite toplantısında sürece ilişkin bilgi vermiş ve Kıbrıs Sorunun 2004 tarihinden bu yana ilk kez bu seviyede ele alınmasına vesile olmuştur" dedi.  Downer'in AP genel kurulunda  parlamenterlere bilgi vermesine olanak sağlanmasını da istediklerini ifade eden Küçük, Rum tarafının Downer'in konuşmasını engellemek için büyük bir kampanyası olduğunu ancak engellenemediğini söyledi. Avrupa Parlamentosu Türk kökenli üyeleri ve Türkiye yetkilileriyle yaptığı görüşmeye de değinen Küçük, bu görüşmede Kıbrıs konusunu görüşme imkanı buluklarını kaydetti.

BAĞIŞ'A TEŞEKKÜR...

Türkiye AB Bakanı Egemen Bağış ile, Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği'nin 10'uncu yurt dışı şubesinin açılışına da katıldığını anımsatan Küçük, Bağış'ın davaya büyük katkı yapan bir siyasetçi olduğunu belirtti ve Strazburg'da verdiği katkılardan dolayı teşekkür etti.

TÜMSİAD'ın geniş bir işadamı üyesi olduğuna işaret eden Küçük, Eylül ayında KKTC'de de bir şube açılmasının karara bağlandığını, özellikle yaş meyve sebzenin ihracatında büyük yarar getireceğini kaydetti.

Küçük, Strazburg'da AP Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Elmar Brok, Sosyalist ve Demokratlar İttifakı Grup Başkanı Hannes Swobada, Kıbrıslı Türklerle Temas Grubu Eski Başkanı Libor Roucek, Avrupa Liberal Demokrat Partisi Başkanı Sir Graham Watson, Liberal ve Demokratlar İttifakı Grup Başkanı Guy Verhofsadt, Türkiye'nin Dostları Gurubu Başkanı Alojz Peterle , AP Başkan Yardımcısı Alejo Vidal-Quadras ve AB-Türkiye Karma Parlamento Komitesi Eşbaşkanı Helen Flautre ile görüştü.

(ID/ÖK)  FOTOĞRAFLI

 
15 Haziran 2012 Cuma 21:45
Okunma: 646
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu