Ana Sayfa » Kıbrıs » Başbakan Küçük gazetecilerin sorularını yanıtladı

Başbakan Küçük gazetecilerin sorularını yanıtladı

Küçük: "verimli çalışan kuruluşlarda özelleştirmeyi düşünmedik ancak sıkıntıya düşenleri öylece bırakamayız"

 
 
Başbakan Küçük gazetecilerin sorularını yanıtladı
"DAÜ'DE YASAL ÇERÇEVEDEKİ ÇALIŞMALAR BİZİM TARAFIMIZDAN DESTEK BULACAKTIR"

"49 YAŞINDAN GÜN ALANLARIN SAĞLIK KURULU KARARIYLA ASKERLİKTEN MUAFİYETİ İÇİN TÜZÜK HAZIRLANIYOR"

İÇİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU: "VATANDAŞLIK YASASINDA TEK KRİTER, KKTC HALKININ HASSASİYETLERİ OLACAKTIR"

Başbakan İrsen Küçük, verimli çalışan kuruluşlarda özelleştirmeyi hiçbir zaman gündeme getirmeyi düşünmediklerini, ancak ekonomik sıkıntıya düşenlerin de öylece bırakılamayacağını söyledi.

Başbakan Küçük, Doğu Akdeniz Üniversitesi'nde (DAÜ) üniversite öncesi kurumların özelleştirilmesi konusunda henüz kesinleşmiş bir durum olmadığını ancak arayış bulunduğunu ifade ederek, "Yasal çerçevede yapılacak çalışmalar bizim tarafımızdan destek bulacaktır" dedi.

49 yaşın üzerindeki erkeklerin sağlık kuruluyla askerlikten muafiyeti için tüzük hazırlığı yapıldığını açıklayan Başbakan Küçük, AB uyum çalışmaları çerçevesinde hazırladıkları 40 civarındaki yasanın halkın yaşamını kolaylaştıracak yasalar olduğunu kaydetti.

Başbakan İrsen Küçük, 2014'e kadar her yıl ekonomide yüzde 5 büyüme hedeflediklerini de ifade etti.

Başbakan Küçük, bakanlarla birlikte düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

DAÜ

DAÜ'de üniversite öncesi kurumların özelleştirilmesi konusundaki sorulara karşılık, bir süre önce DAÜ Yönetim Kurulu'nun kendisini ziyaret ederek, öğrenci sayısını artırmak için TC'den bazı kolejlerle görüşme planladığını söylediklerini kaydetti.

İyi bir proje gözüken bu çalışma sonrasında geçici bir mutabakat sağlandığını ifade eden Küçük, Milli Eğitim Bakanlığı'nın ön sözleşmeyi incelemeye aldığını söyledi. Küçük,"Henüz sonuçlanmış bir olay yoktur ancak bir arayış vardır. Yasal çerçevede yapılacak çalışmalar bizim tarafımızdan destek bulacaktır" dedi.

Başbakan Küçük, bir başka gazetecinin DAÜ'yle ilgili sorusuna ise "DAÜ konusunda evraklar incelemeye alınmıştır, inceleme bitmeden bir şey söylemem mümkün değil" karşılığını verdi.

"ÇEVRE DAİRESİ MÜDÜRÜ'NÜN GÖREVDEN ALINMASI DOĞAL KARŞILANMALI"

Başbakan Küçük, Çevre Koruma Dairesi Müdürü'nün görevden alınmasında Alsancak Belediyesi'ne kesilen cezanın etkili olup olmadığı sorusuna karşılık, "Bazı bakanlar yer değiştirebiliyorsa bürokratların değişmesi de doğal karşılanmalı, başka anlam aranmamalı" dedi.

Küçük, bu yılın "Çevre Yılı" ilan edildiğini, birçok bakanlığın çalışma yaptığını, yaz aylarında çalışmaların süreceğini ifade etti.

ÇAVUŞOĞLU: "VATANDAŞLIKTA TEK KRİTER HALKIN HASSASİYETLERİ"

Vatandaşlık ve kayıt dışılık konularındaki "Vatandaşlıklarda ne gibi kriterler dikkate alınacaktır?" sorusunu yanıtlayan İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Vatandaşlık Yasası'nda tek kriterin KKTC halkının hassasiyetleri olacağını söyledi.

İçişleri Bakanı Çavuşoğlu, bir soru üzerine beyaz kimlik kartının vatandaş olmadan KKTC'de yaşamayı kolaylaştıran bir uygulama olacağını, bu konudaki çalışmaların devam ettiğini söyledi. Çavuşoğlu, beyaz kimlik kartına verilecekler hakkında da halkın hassasiyetlerinin dikkate alınacağını belirti.

"Başta İngiltere olmak üzere Kıbrıslı Türklerin bulunduğu ülkelerde askerlik sorununa karşılık dış temsilciliklerde aydınlatma eksikliği mi vardır?" sorusuna karşılık Başbakan İrsen Küçük, bir süre önce Londra'ya gittiğini hatırlatarak, askerlik konusunda var olan düzenlemelere ek olarak başka beklentiler de bulunduğunu söyledi.

49 YAŞ ÜZERİNDEKİLERE ASKERLİK MUAFİYETİ

49 yaşından gün alan vatandaşların sağlık kurulu kararıyla askerlikten muafiyeti için tüzük çalışmasının Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı'yla (GKK) birlikte sürdüğünü açıklayan Başbakan Küçük, bunun Londra'daki Kıbrıslı Türkler tarafından çok olumlu karşılandığını ifade etti.

"TÜMÜ HALKIN YAŞAMINI KOLAYLAŞTIRACAK"

"Hedef 2014 dediniz. 2014'e kadar Kıbrıs Türk halkının ne kadar öz varlığı elinde kalacak, ne kadarı özelleşecek? Yapacağınız 20 yasadan hangisi vatandaş için olacak?" sorularına karşılık Başbakan Küçük, AB uyum çalışmaları çerçevesinde 40 civarında yasa hedeflediklerini ve bunların 20'sini Meclis'e sunduklarını belirterek, tümünün halkın yaşamını kolaylaştıracak yasalar olduğunu kaydetti.

İhale, muhasebe, hayvan hastalıkları konularındaki yasa tasarılarına değinen Başbakan Küçük, en önemlisinin ise Kamu Görevlileri (Değişiklik) Yasa Tasarısı olduğunu vurguladı. Yasa çalışmalarında AB birimiyle birlikte çalıştıklarını kaydeden Başbakan, "Bu yasa tasarıları vatandaşın hayatını kolaylaştırıcı ve hükümetin çalışmalarını şeffaflaştırıcı çalışmalardır. İhale yasası başlı başına bir olaydır. Şeffaf ihale yasasıyla dedikodu ve ithamların önüne geçeceğiz" dedi.

VERİMLİ HİZMET VEREMEYEN KURUMLAR ÖZELLEŞTİRİLECEK

Başbakan Küçük, verimli çalışan kuruluşlarda özelleştirmeyi hiçbir zaman gündeme getirmeyi düşünmediklerini ama etkin olmayan, verimli hizmet veremeyen, ekonomik sıkıntıya düşmüş kuruluşların böyle bırakılamayacağını ifade ederek, KTHY örneğini verdi.

KTHY'ye birçok hükümet döneminde maddi yardım yapıldığını kaydeden Başbakan İrsen Küçük, Ercan'ın modern bir yapıya kavuşturulması ve kapasitesinin artırılması, bir yılda 8 milyon yolcuya hizmet için özelleştirmeye gidileceğini, ama durup dururken "birimleri özelleştirelim, satalım" diye bir düşünceleri olmadığını söyledi.

KTHY'YE 2004'TEN BU YANA 100 TRİLYON

Başbakan Küçük, KTHY'nin iflasıyla ilgili sorulara ve mali krizdeki kuruluşların özelleştirilmeden önce alınacak önlemlerle düzeltilmeye çalışılması gerekip gerekmediği sorusuna karşılık, KTHY'ye 2004'ten bu yana 100 trilyon liralık katkı yapıldığını ancak ekonomik krizden çıkamadığını belirtti. Başbakan Küçük, sigorta yatırımları yapılmadığı için işsizlik parası alamayan çalışanların sorunlarının aşılması için karar aldıklarını hatırlattı.

Yeni hava yollarının kurulmasını bir an önce beklediklerini, çalışmaların devam ettiğini ifade eden Küçük, özel sektör ağırlıklı, devletin hisselerinin az olacağı bir yapı öngördüklerini kaydetti.

Küçük, KTHY çalışanlarının bir kısmının yeni hava yolu şirketinde istihdam edileceğini, geri kalanları da kendilerinin istihdam edileceğini söyledi.

TC HASTANELERİNE BORÇLARIN BAĞIŞLANMASI

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, Kıbrıslı hastaların Türkiye hastanelerine olan borçlarının bağışlanması ve Genel Sağlık Sigortası çalışmalarının hangi aşamada olduğu sorusuna karşılık, bunun yeni bir karar olmadığını belirtti. Kaşif, Türkiye'nin kendi vatandaşlarına 250 TL altındaki sağlık borçlarının silindiğini, üstündekilerin de taksitlendirildiğini bildirdi.

Bu çerçevede 2005'ten itibaren KKTC'nin sağlık borçlarının silindiğini; özel hastanelere borçların da taksitlerle kapatıldığını, çok büyük borç bulunmadığını söyleyen Kaşif, amaçlarının; vatandaşların ülkede sağlık hizmeti almasını sağlamak olduğunu vurguladı. İnsanların sağlığına kavuşması için her türlü imkanı yaratmaya çalıştıklarını ifade eden Bakan Kaşif, Genel Sağlık Sigortası Yasası konusundaki çalışmaların sürdüğünü, özel sağlık sigortasını geliştirmek için de girişimleri olduğunu belirtti.

Başbakan Küçük ise bu konudaki sorulara karşılık, Sosyal Sigortalar'ın her ay 20 milyon TL açığı bulunduğunu ve bunun bütçeden karşılandığını ifade etti.

"TÜRKİYE'DE SEÇİM GÜNDEMİNDE KIBRIS KONUŞULMAMASI OLUMLU"

Küçük, "Türkiye'de hafta sonu yapılacak seçim öncesinde hiçbir siyasi partinin Kıbrıs konusunu ağızlarına almamasını nasıl yorumladığı" sorusunu da yanıtladı. Bunu olumlu karşıladığını kaydeden Başbakan Küçük, "Bizi devlet olarak görmelerini istiyoruz. İç politikalarına bizi katmamalarını olumlu değerlendiriyorum" diye konuştu.

"KAMUOYU ARAŞTIRMALARI YAPTIRANIN YORUMUNA GÖRE..."

Bir kamuoyu araştırmasında en az sevilen siyasi lider çıkmasıyla ilgili soruya karşılık, "Kamuoyu araştırmaları yaptıranın yorumuna göre verilir. Biz de çok anket yaptırdık. Zaman zaman bu tür yönlendirmeleri hep yaparız. Yüzde 36 halk desteği olan bir partinin liderinin bu şekilde değerlendirilmesi tezattır. Biz de anket yaptırıyoruz ve gördüğümüz hala UBP'nin büyük bir halk desteği olduğudur" dedi.

Türkiye AB'ye girmeden Kıbrıs'ın da giremeyeceği gibi düşünceleri olmadığını kaydeden Küçük, Güney Kıbrıs üye alınırken Kuzey'in dışta bırakılmasının büyük haksızlık olduğunu söyledi. Başbakan Küçük, "40'a yakın AB uyum yasası yapan bir hükümetin AB'yle ilgili görüş ve icraatı zaten belli" diye konuştu.

Kriminal olayların azaltılmasıyla ilgili bir birim olup olmadığı sorusuna karşılık Küçük, emniyet güçlerinin iyi çalıştığını, birçok olayın faillerinin süratle ortaya çıktığını söyledi. İşkence konusunda hem Başbakanlık'ta hem Meclis'te birer komite kurulduğunu belirten Başbakan Küçük, polisle yakın işbirliğinde temasların sürdüğünü ifade etti.

2014'E KADAR HER YIL YÜZDE 5 BÜYÜME HEDEFLENİYOR

Küçük, "2014'te nasıl bir KKTC bizi bekliyor?" sorusunu yanıtlarken, 2014'ün seçim yılı olacağını, o zamana dek yılda yüzde 5 büyüme hedeflediklerini, o güne kadar yüzde 15 - 20'lik büyüme olacağını kaydetti.

"KEŞKE SENDİKACILAR DA OTURSAYDI..."

Başbakan Küçük, basın toplantısının sonunda, basın mensuplarına teşekkür ederken, sendikacıların toplantının başındaki eylemine değinerek, "Keşke sendikacılar da otursaydı. Ama bizi unutmayıp ziyaret ettikleri için teşekkür ederim" dedi.

 
8 Haziran 2011 Çarşamba 17:13
Okunma: 686
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu