Ana Sayfa » Kıbrıs » Başbakan Küçük: "gkry'nin Açtığı İhaleye Katılmayı Düşünen Şirketlere, Ada'nın Hukuki Ve Fiili Gerçekleri Çerçevesinde Halkımızın Haklarının Takipçisi Olacağımızı Hatırlatır, Bu İhaleye Katılmamaları Yönündeki Çağrımızı Tekrarlarız"

Başbakan Küçük: "gkry'nin Açtığı İhaleye Katılmayı Düşünen Şirketlere, Ada'nın Hukuki Ve Fiili Gerçekleri Çerçevesinde Halkımızın Haklarının Takipçisi Olacağımızı Hatırlatır, Bu İhaleye Katılmamaları Yönündeki Çağrımızı Tekrarlarız"

"haklarımızın Rumlar Tarafından Gasp Edilmesine Seyirci Kalamayız".

 
 
Başbakan Küçük:

"BUNUN İÇİN HAKLARIMIZI ANAVATANIMIZ TÜRKİYE'NİN DE DESTEĞİYLE KORUMAK KONUSUNDAKİ KARARLILIĞIMIZ TAMDIR"

"İLGİLİ ÜLKELER VE ŞİRKETLERİN İHALEYE KATILMALARI TARAFIMIZDAN KABUL EDİLEMEZ BİR GELİŞME OLARAK DEĞERLENDİRİLECEKTİR"

Lefkoşa, 15 Şubat 12 (T.A.K): Başbakan İrsen Küçük, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin (GKRY) Doğu Akdeniz'de uluslararası hukuka aykırı olarak belirlediği sözde "münhasır ekonomik bölge"de yer alan sözde 13 parselden, halihazırda ruhsat verilen 12. parsel hariç, geriye kalan parseller için açtığı ikinci tur hidrokarbon arama ruhsat ihalesine katılmayı düşünen uluslararası şirketlere, Ada'nın hukuki ve fiili gerçekleri çerçevesinde Kıbrıs Türk halkının haklarının takipçisi olacağını kaydederek, "Bu ihaleye katılmamaları yönündeki çağrımızı tekrarlarız" dedi.

Ada'nın iki eşit ortağından biri olan Kıbrıs Türk halkının, her konuda olduğu gibi, adanın deniz yetki alanlarında bulunan doğal kaynakların araştırılması, çıkarılması ve işletilmesinde eşit ve tabii haklara sahip olduğunun altını çizen Başbakan, "Bu haklarımızın Rumlar tarafından gasp edilmesine seyirci kalamayız. Bunun için haklarımızı Anavatanımız Türkiye'nin de desteğiyle korumak konusundaki kararlılığımız tamdır. İlgili ülkelerin ve petrol şirketlerinin, bizim onayımız ve rızamız alınmadan yapacağı tüm petrol/doğalgaz faaliyetleri tartışmalı ve gayri meşru kalmaya devam edecektir. Bu çerçevede, ihaleye katılmaları da tarafımızdan kabul edilemez bir gelişme olarak değerlendirilecektir" dedi

"Bu nedenle, KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Dr. Derviş Eroğlu, Kıbrıs Türk tarafının iyi niyet ve uzlaşıcı tavrının bir göstergesi olarak 24 Eylül 2011 tarihinde New York'ta doğal kaynakların hakça paylaşımına ilişkin dört maddeden oluşan somut bir öneri sunmuş, ancak sözkonusu önerimiz Rum tarafınca geri çevrilmiştir.

Kıbrıs Türk tarafının bahsekonu önerisi halen geçerlidir. Rum tarafının bu öneriye olumlu cevap vermesi durumunda bölgede tansiyonun artmasına sebep olan önemli bir sorun, adil bir şekilde halledilmiş olacağı gibi, Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik müzakere sürecinde de olumlu ve yapıcı bir ortam yaratılmış olacaktır.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin ihaleye açtığı parsellerden birçoğunun, Kıbrıs Türk halkının Ada'nın kıta sahanlığının tümü üzerinde varolan meşru, eşit ve tabii hakları çerçevesinde KKTC Hükümeti'nin Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'na verdiği ruhsat sahalarıyla çakışıyor olduğu gerçeğinin, Rum tarafının bu yeni girişiminin Ada'daki tansiyonu artırmaya yönelik bilinçli bir menfi adım olduğu şüphesini güçlendirmekte olduğuna işaret eden Küçük, "GKRY'nin çözüm çabalarına ciddi olumsuz etkileri bulunan bu girişimi karşısında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Anavatan Türkiye ile bilistişare, Kıbrıs Türk halkının hak ve menfaatlerine halel getirilmemesi için her türlü tedbiri almaya devam etmekte kararlıdır" dedi.

Başbakan İrsen Küçük yaptığı yazılı açıklamada, GKRY'nin Doğu Akdeniz'de uluslararası hukuka aykırı olarak belirlediği sözde "münhasır ekonomik bölge"de yer alan sözde 13 parselden, halihazırda ruhsat verilen 12. parsel hariç, geriye kalan parseller için ikinci tur hidrokarbon arama ruhsat ihalesine çıkmasını değerlendirdi

Küçük, ikinci Greentree Zirvesi'nin tamamlanmasını müteakip, BM Genel Sekreteri'nin 25 Ocak 2012 tarihinde yapmış olduğu açıklamada ortaya koyduğu zaman çizelgesi doğrultusunda Ada'daki iki tarafın tüm çabalarını müzakerelerde ilerleme sağlanmasına yoğunlaştırması beklenirken, Rum tarafının Doğu Akdeniz'deki gayriyasal ve tek yanlı eylemlerini ileriye götürerek ikinci tur hidrokarbon ihalesi açmasının gayri samimi tutumunu bir kez daha ortaya koymakta olduğunu vurguladı.

İki tarafın eşitliğine dayalı bir ortaklık devleti olan 1960 Kıbrıs Cumhuriyeti'nin, 1963 yılında Rum tarafınca gayrıyasal olarak gaspedildiğini ve Kıbrıslı Türkler'in silah zoruyla tüm devlet organlarından atıldığını kaydeden Başbakan Küçük, "Dolayısıyla, sözde Kıbrıs Cumhuriyeti sıfatıyla Rum tarafının hiçbir koşulda Ada'nın tümünü temsil etme veya Kıbrıs Türk tarafı adına hareket etme hakkı bulunmamaktadır" dedi.

Ada'nın iki eşit ortağından biri olan Kıbrıs Türk halkının, her konuda olduğu gibi, adanın deniz yetki alanlarında bulunan doğal kaynakların araştırılması, çıkarılması ve işletilmesinde eşit ve tabii haklara sahip olduğunun altını çizen Başbakan, "Bu haklarımızın Rumlar tarafından gasp edilmesine seyirci kalamayız. Bunun için haklarımızı Anavatanımız Türkiye'nin de desteğiyle korumak konusundaki kararlılığımız tamdır. İlgili ülkelerin ve petrol şirketlerinin, bizim onayımız ve rızamız alınmadan yapacağı tüm petrol/doğalgaz faaliyetleri tartışmalı ve gayri meşru kalmaya devam edecektir. Bu çerçevede, ihaleye katılmaları da tarafımızdan kabul edilemez bir gelişme olarak değerlendirilecektir" dedi. Başbakan Küçük açıklamasına şöyle devam etti:

"ÖNERİ HALA GEÇERLİDİR..."

"Bu nedenle, KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Dr. Derviş Eroğlu, Kıbrıs Türk tarafının iyi niyet ve uzlaşıcı tavrının bir göstergesi olarak 24 Eylül 2011 tarihinde New York'ta doğal kaynakların hakça paylaşımına ilişkin dört maddeden oluşan somut bir öneri sunmuş, ancak sözkonusu önerimiz Rum tarafınca geri çevrilmiştir.

Kıbrıs Türk tarafının bahsekonu önerisi halen geçerlidir. Rum tarafının bu öneriye olumlu cevap vermesi durumunda bölgede tansiyonun artmasına sebep olan önemli bir sorun, adil bir şekilde halledilmiş olacağı gibi, Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik müzakere sürecinde de olumlu ve yapıcı bir ortam yaratılmış olacaktır.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin ihaleye açtığı parsellerden birçoğunun Ada'nın kıta sahanlığının tümü üzerinde varolan meşru, eşit ve tabii haklarımız çerçevesinde Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'na verdiğimiz ruhsat sahalarıyla çakışıyor olduğu gerçeği, Rum tarafının bu yeni girişiminin Ada'daki tansiyonu artırmaya yönelik bilinçli bir menfi adım olduğu şüphesini güçlendirmektedir. GKRY'nin çözüm çabalarına ciddi olumsuz etkileri bulunan bu girişimi karşısında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Anavatan Türkiye ile bilistişare, Kıbrıs Türk halkının hak ve menfaatlerine halel getirilmemesi için her türlü tedbiri almaya devam etmekte kararlıdır.

Rum tarafının müzakere sürecinde gelinen bu kritik aşamada, Ada'da tansiyonu artıran ve müzakere sürecine zarar veren tek taraflı girişimlerine itibar edilmemesi, adada kalıcı bir uzlaşıya varılması çabalarının başarıya ulaşması açısından büyük önem arz etmektedir. Bu bağlamda, Rum tarafının açtığı ihaleye katılmayı düşünen uluslararası şirketlere, Ada'nın hukuki ve fiili gerçekleri çerçevesinde halkımızın haklarının takipçisi olacağımızı hatırlatır, bu ihaleye katılmamaları yönündeki çağrımızı tekrarlarız."

(SEL)

 
15 Şubat 2012 Çarşamba 19:17
Okunma: 564
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu