Ana Sayfa » Kıbrıs » Başbakan Küçük Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin Ab Dönem Başkanlığı'nı Devralmasına İlişkin Değerlendirme Yaptı

Başbakan Küçük Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin Ab Dönem Başkanlığı'nı Devralmasına İlişkin Değerlendirme Yaptı

"Kıbrıs'ta Kapsamlı Bir Çözüme Ulaşılamadığı Bir Dönemde Rum Yönetimi'nin Ab Dönem Başkanlığı'nı Devralması Kabul Edilemez".

 
 
Başbakan Küçük Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin Ab Dönem Başkanlığı'nı Devralmasına İlişkin Değerlendirme Yaptı

"BU AB'NİN KURULUŞ VE VAROLUŞ FELSEFESİNE AYKIRI BİR GELİŞMEDİR"

"AB'NİN 2004 YILINDA KIBRIS TÜRK HALKININ EKONOMİK KALKINMASININ SAĞLANMASI YÖNÜNDE VERDİĞİ SÖZLERİN YERİNE GETİRİLMESİ VE KIBRIS TÜRK HALKININ SOSYAL, KÜLTÜREL, SPORTİF VE TİCARİ BAĞLARLA AB'YE YAKINLAŞTIRILMIŞ OLMASI, MÜZAKERE SÜRECİNİN DAHA SAĞLIKLI BİR ZEMİNDE DEVAM ETMESİNİ SAĞLAYACAKTI" 

"BUNUN OLMAMASI, KIBRISLI RUMLARIN AB'NİN ŞIMARIK ÇOCUĞU GİBİ HAREKET ETMESİNE VE DAHA KENDİ İÇLERİNDEKİ SORUNU ÇÖZÜME KAVUŞTURAMAMIŞ BİR ÜLKE OLARAK AB'NİN DÖNEM BAŞKANLIĞINI ÜSTLENMESİNE YOL AÇMIŞTIR"

Lefkoşa, 4 Temmuz 12 (T.A.K.): Başbakan İrsen Küçük, Kıbrıs'ta kapsamlı bir çözüme ulaşılamadığı bir dönemde, Rum Yönetimi'nin AB Dönem Başkanlığı'nı devralmasının kabul edilemeyeceğini söyledi. Küçük, bunun, AB'nin kuruluş ve varoluş felsefesine aykırı bir gelişme olduğunu vurguladı.

Güney Kıbrıs'ın AB Dönem Başkanlığı'nı devralmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Başbakan, AB dönem başkanlığının halen önemli bir rolü olduğunu. Bu bağlamda, AB kurumlarının ve üye ülkelerinin, Kıbrıs Rum tarafını Kıbrıs Türk tarafı ile bir ortaklığa teşvik ve motive etmesi suretiyle kapsamlı bir çözüme ulaşılabilmiş olması ve birleşik Kıbrıs'ın AB Dönem Başkanlığını üstlenmesi halinde, yarın AB üst düzey yetkilileri ile gerçekleştirilecek olan resmi töreni daha anlamlı kılabilmiş olacağına dikkati çekti.

Başbakan açıklamasında şunları kaydetti:

"Kıbrıs'ta kapsamlı bir çözüme henüz daha ulaşılamadığı bir dönemde, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin Avrupa Birliği Dönem Başkanlığı'nı 1 Temmuz itibariyle devralmış olması kabul edilemez olmakla beraber, AB'nin kuruluş ve varoluş felsefesine aykırı bir gelişmedir. Her ne kadar Lizbon Antlaşması ile AB politikalarına yön vermek için ayrı bir başkan pozisyonu yaratılmış olsada,  AB dönem başkanlığının halen önemli bir rolü bulunmaktadır.

Bu bağlamda, AB kurumlarının ve üye ülkelerinin, Kıbrıs Rum tarafını Kıbrıs Türk tarafı ile bir ortaklığa teşvik ve motive etmesi suretiyle kapsamlı bir çözüme ulaşılmış olması ve birleşik Kıbrıs'ın AB Dönem Başkanlığını üstlenmesi, yarın AB üst düzey yetkilileri ile gerçekleştirilecek olan resmi töreni daha anlamlı kılabilirdi.

'RUMLAR ÖNCE AB DEĞERLERİNİ BENİMSESİN'

Kıbrıslı Rumlar, AB Dönem Başkanlığı süresince temel hedeflerinin Avrupa entegrasyonunu daha ileriye götürmek ve Avrupa'nın paylaştığı değerleri daha da güçlendirmek olarak ortaya koymuştur. Ne var ki, bu hedefleri yerine getirmeyi vaat eden bir yönetimin, önce kendisinin bu değerleri benimsemesi ve AB'nin temel dayanağını oluşturan farklı kültürlerin bir arada yaşaması ilkesini kendisinin hayata geçirmiş olması gerekmektedir.

Oysa, Kıbrıslı Rumlar bu ilke ve değerleri sadece sözde benimsediklerini, gerek 2004 yılında gerçekleştirilen referandumda, gerekse de 2008 yılından beridir devam eden müzakere sürecinde, Kıbrıs Türk tarafının göstermiş olduğu yapıcı tavıra karşılık vermemekle göstermiştir.

Bölünmüş bir ülkenin AB Dönem Başkanlığı'nı üstlenmesine AB üyesi ülkelerin göz yummuş olması da tarafımızda hayal kırıklığı yaratmıştır. Kıbrıs Türk Halkı, uluslararası toplum ile birlikte hareket ederek, kapsamlı bir çözüm planını desteklemiş ve karşılığında yegane beklentisi uluslararası toplum ve özellikle AB tarafından yalnız bırakılmamak olmuştur.

'AB'NİN SÖZLERİNİ YERİNE GETİRMEMESİ'

AB'nin 2004 yılında Kıbrıs Türk halkının ekonomik kalkınmasının sağlanması yönünde verdiği sözlerin yerine getirilmesi ve Kıbrıs Türk halkının sosyal, kültürel, sportif ve ticari bağlarla AB'ye yakınlaştırılmış olması, müzakere sürecinin daha sağlıklı bir zeminde devam etmesini sağlayacaktı.

Bunun olmaması, Kıbrıslı Rumların AB'nin şımarık çocuğu gibi hareket etmesine ve daha kendi içlerindeki sorunu çözüme kavuşturamamış bir ülke olarak AB'nin Dönem Başkanlığı'nı üstlenmesine yol açmıştır.

'TEMENNİMİZ HATALARIN DEVAM ETMEMESİ'

Temennimiz, bundan sonraki dönemde geçmişte yapılan hataların tekrarlanmaması ve AB'nin verdiği sözleri yerine getirerek ve adadaki durumun normal olmadığını hatırlatarak, Kıbrıslı Rumları özellikle Dönem Başkanlığı esnasında çözüme motive etmeleri ile Kıbrıs'taki duruma katkı sağlamasıdır."

(HÖ)

 
4 Temmuz 2012 Çarşamba 17:44
Okunma: 554
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu