Ana Sayfa » Kıbrıs » Başbakan Küçük: "ltb 5 Aydan Sonra İlk Kez Kendi Kaynaklarıyla Maaş Ödeyecek Duruma Geldi"

Başbakan Küçük: "ltb 5 Aydan Sonra İlk Kez Kendi Kaynaklarıyla Maaş Ödeyecek Duruma Geldi"

"ltb'de 1 Ayda Çok Başarılı İcraatlar Yapıldı".

 
 
Başbakan Küçük:

"LEFKOŞA BELEDİYE TİYATROSUNUN KAPATILMASI MÜMKÜN DEĞİL"

Lefkoşa, 31 Temmuz 12 (T.A.K): Başbakan İrsen Küçük, hükümetin, Lefkoşa Türk Belediyesi'ndeki (LTB) son bir aylık olumlu gelişmelerden memnun olduğunu belirterek, sıkıntılarla geçen 5 aylık sürenin ardından ilk kez ve gününden bir gün önce, Belediyenin, kendi kaynaklarıyla maaş ödeyecek ve yatırımlarını yapabilecek duruma geldiğini, bunun da sevindirici bir olay olduğunu vurguladı.

İrsen Küçük, LTB'de yaşanan gelişmelere bakıldığında, hükümetin, LTB ile ilgili aldığı kararın olumlu bir karar olduğunun görüldüğünü, ayrıca bu gelişmelere bakıldığında LTB'nin sorunlarını büyük ölçüde aştığını belirterek, 1 aylık sürede LTB'de çok başarılı icraatlar yapıldığını, öncelikle halka hizmet götürüldüğünü, çöplerin toplatıldığını, bütçenin geçirildiğini, yasal eksikliklerin giderildiğini, ödemeler, temizlik ve ilaçlamaların başladığını kaydetti.

Başbakan Küçük, ayrıca LTB 2012 Bütçesinin geçirildiğini, Mali İşler Tüzüğü, İhale Tüzüğü ile Belediye Meclis Çalışma Usulleri Tüzüğü'nün de hazırlanarak Bakanlar Kuruluna sevk edildiğini kaydetti.

Küçük, Lefkoşa Belediye Tiyatrosu'nun kapatılmasının da söz konusu bile olmadığını belirterek, "Tiyatro, sanat, kültür bölümünün kapatılması mümkün değildir. Ancak orda da bazı sıkıntılar varsa tedbirler alınması gerekir, bizim de önerimiz bu oldu, hiçbir zaman kapatılması düşünülmedi" dedi.

Başbakan İrsen Küçük, hükümetin, Bakanlar Kurulu kararıyla aldığı kanun gücündeki kararname ile LTB'nin yönetimini Lefkoşa Kaymakamı Kemal Deniz Dana ve ekibine devretmesinin üzerinden geçen bir aylık süreci TAK ve BRT'ye değerlendirdi.

Başbakan Küçük, LTB'de son 4 ayda istenmeyen olayların yaşandığını, belediyenin maaş veremeyecek duruma geldiğini, sıkıntıların Lefkoşa halkına hizmet verilememsini getirdiğini, Belediye Meclisinin 36 kez çağrılara rağmen toplanmadığını, çöp sorunu, maaş sorunu ve eylemleri beraberinde getirdiğini anımsatarak, 4 aylık sürede yaşanan sıkıntıları anlattı.

"MOTİVASYON SAĞLANDI"

Hükümetin desteğiyle ödenen 4 aylık maaşların ardından hükümetin aldığı kanun gücünde kararname ile göreve getirilen Lefkoşa Kaymakamı ve heyetinin, hükümet ve İçişleri Bakanlığı ile istişare içerisinde, LTB'nin çalışmalarını yeniden başlattığını ifade eden Küçük, özellikle çalışanlar arasında iş barışının sağlandığını, motivasyon geldiğini, çalışanların da süratle işlerinin başına döndüğünü kaydetti.

Küçük, aradan geçen 5 aylık sürenin ardından ilk kez ve gününden bir gün önce belediyenin kendi kaynaklarıyla maaş ödeyecek duruma geldiğini, bunun da sevindirici bir olay olduğunu vurguladı.

"OLUMLU BİR KARAR ALDIK"

İrsen Küçük, bu gelişmelere bakıldığında hükümetin LTB ile ilgili aldığı kararın olumlu bir karar olduğunun görüldüğünü, ayrıca bu gelişmelere bakıldığında LTB'nin sorunlarını büyük ölçüde aştığının ortada olduğunu kaydetti.

Lefkoşa'ya temizlik, ilaçlama ve beledi hizmetlerin verilmeye başlandığını, çalışanların görevlerini yaptığını, Surlariçinde temizlik yapıldığını, İhtiyat  Sandığı ve Sosyal Sigorta yatırımlarının yapılmaya başlandığını ifade eden Küçük, LTB'deki "olumlu gelişmelere" şöyle devam etti:

"LTB'de 2012 Bütçesi geçirilmemişti, ancak bu süre içerisinde bütçe çalışmaları tamamlandı ve Bakanlar Kurulunun onayından geçirildi.

Bazı tüzük çalışmaları da yapıldı. Bu çerçevede 3 ana tüzük olan Mali İşler Tüzüğü, İhale Tüzüğü ile Belediye Meclis Çalışma Usulleri Tüzüğü, yeni yönetim tarafından hazırlanarak Bakanlar Kuruluna sevk edildi ve gündeme alındı.

Ayrıca güncel işlere devam edildi, borçlu bulunan bankalarla görüşüldü ve borçlu hesaplarda 2 banka ile yeniden yapılandırmalara gidildi.

Uzun zamandır yatırımlar yapılamıyordu, bu kapsamda Sosyal Sigortalar ile LTB'nin yaptığı bir taahhüt sonucunda aylık 375 bin 522 TL ödeme gerçekleşti. Yani belediyemiz, yapılan çalışmalar sonrasında Sosyal Sigortalara da yatırım yapacak duruma gelmiştir."

"BELEDİYE TAAHHÜTLERİNİ YERİNE GETİRMEYE BAŞLADI"

Başbakan İrsen Küçük, bu çalışmalarla, belediyenin durumunu yeniden düzeltme yoluna gittiğini, ayrıca belediyenin, taahhütlerini yerine getirebilecek bir belediye yoluna gitmeye başladığını ifade etti.

Küçük, Elektrik Kurumuna ödeyemeyeceği taahhütlerini de yerine getirmeye başladığını ve taksitlerini ödemeye başladığını anlatarak, şöyle devam etti:

"ÇOK BAŞARILI İCRAATLAR YAPILDI"

"Yani 1 aylık sürede LTB'de çok başarılı icraatlar yapılmıştır. Öncelikle halka hizmet götürüldü, çöpler toplatıldı, halka sıkıntı vermeyecek duruma getirildi, Surlariçindeki temizlik ihalesi iptal edildi ve temizlik yapıldı.

Bütçe geçirildi, yasal eksiklikler giderildi. Ödemeler, temizlik ve ilaçlamalar başladı ve Lefkoşa halkına beklediği hizmetler verilmeye başlamıştır."

ÇALIŞANLARA TEŞEKKÜR

Küçük, bu çalışmalarda büyük gayret gösteren özellikle Lefkoşa Kaymakamı ve ekibine teşekkür ederek, ayrıca LTB çalışanlarının da büyük bir özveri ortaya koyduğuna vurgu yaptı ve teşekkür etti.

Küçük, halka hizmet için hükümet olarak her zaman çalışanların yanında olduklarını ve destek vereceklerini kaydetti.

Lefkoşa halkının layık olduğu hizmeti her zaman alması için çalıştıklarını ifade eden Küçük, LTB'de bir daha böyle bir sıkıntıya düşülmemesini temenni etti ve özellikle sendika ile belediye yönetiminin birlikte çalışmasını diledi.

"90 GÜN SONUNDA YÖNETİMİ SEÇİLMİŞLER ALACAK"

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Başbakan İrsen Küçük, hükümetin aldığı kararın 90 günlük olduğunu, ancak Belediye Meclisinde üyeleri bulunan iki muhalefet partisi CTP-BG ile TDP'nin hükümetin aldığı kanun gücündeki kararnamenin iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurduğunu anımsattı.

Küçük, Anayasa Mahkemesinin kararı bozması veya 90 günlük süre sonunda yönetimi seçilmiş yönetimin devralacağını ifade ederek, şöyle devam etti:

HEDEF VE AMAÇ

"Zaten bizim aldığımız tedbir 90 gündür. Bunu yasaya çevirmezseniz zaten haliyle ortadan kalkar. Bizim hükümet olarak hedefimiz; sistemi yeniden çalışır duruma getirmek, geç kalan tedbirleri almak, 2012 Bütçesini geçirmek, çünkü bütçesi eksik bir belediyenin hizmeti de eksik olur. Aycıca tüzüklerin geçirilmesiydi...

Amacımız da, eksik kalan yasal mevzuatı yerine getirmek, duran çarkı çevirme, belediye alacaklarının takibini yapmak, izinsiz inşaatlarda normal prosedürün yerine getirilmesi için denetimler yapılıyor. Belediye gelirlerini almamız gerekiyor. Borçların ödenebilmesi için her şey takvimleşmeli.

Dolayısıyla ciddi bir çalışmayla LTB bu sorunlarını süratle çözebilecek." 

"MECLİS ÜYELERİ GÖREVİNİN BAŞINA DÖNMELİ"

Başbakan Küçük, bu sürecin tamamlanmasının ardından seçilmiş Belediye Meclis üyelerinin görevinin başına dönmesi gerektiğini ifade ederek, belediyenin yeniden çalışır duruma gelmesi gerektiğini kaydetti.

Bu konuda da Anayasa Mahkemesine başvuran CTP ile TDP'ye büyük görev düştüğünü ifade eden Küçük, belediye meclis üyelerinin görevine dönmesi gerektiğini, mecliste sadece UBP'nin değil, CTP, TDP ve DP'nin üyeleri bulunduğunu söyledi.

ANAYASA MAHKEMESİ 3 AĞUSTOS'TA GÖRÜŞECEK

Anayasa Mahkemesinin 3 Ağustos'ta konuyu yeniden görüşeceğini ifade eden Küçük, bu yasal sürecin devam ettiğini, ancak belediyede de hayatın durmadığını vurguladı.

"Beklentim Belediye Meclis üyelerinin görevinin başına gitmesi ve kendilerini seçen Lefkoşa halkına gerekli olan hizmeti vermesidir" diyen Başbakan Küçük, Lefkoşa Belediyesi Kültür Şubesi veya Lefkoşa Belediye Tiyatrosunun ise kapatılmasının mümkün olmadığını vurguladı.

BELEDİYE TİYATROSU

Küçük, LTB'nin Lefkoşa'ya tiyatro binası yaptığını, bu çerçevede tiyatronun kapatılmasının söz konusu bile olmadığını belirterek, "Tiyatro, sanat, kültür bölümünün kapatılması mümkün değildir. Ancak orda da bazı sıkıntılar varsa tedbirler alınması gerekir, bizim de önerimiz bu oldu, hiçbir zaman kapatılması düşünülmedi" dedi.

(EMR/HA)   FOTOĞRAFLI     

 

 
31 Temmuz 2012 Salı 19:30
Okunma: 650
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu