Ana Sayfa » Kıbrıs » Başbakan Küçük Ltb'deki Son Gelişmeleri Değerlendirdi

Başbakan Küçük Ltb'deki Son Gelişmeleri Değerlendirdi

Küçük: "mart Ve Nisan Ayı Maaşları Ödendi. Bundan Sonra İş Çalışanlar Ve Belediye Meclis Üyelerine Kaldı".

 
 
Başbakan Küçük Ltb'deki Son Gelişmeleri Değerlendirdi
"TEDBİR PAKETİNİN UYGULANMAMASI, KRİZİN DEVAMI HALİNDE HÜKÜMET TEKRAR YARDIM YAPMA LÜKSÜNE SAHİP DEĞİL"


"13 MADDELİK TEDBİRLER PAKETİ BİR BÜTÜN OLARAK UYGULANMALI"


"ÇALIŞANLAR SÜRATLE GÖREVLERİNİN BAŞINA GEÇİP DOSYA İŞLEMLERİNİ YAPMALI, VEZNE AÇILMALI. ALACAKLAR TOPLANMALI "


Lefkoşa, 22 Mayıs 12 (T.A.K.): Başbakan İrsen Küçük, Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) çalışanlarının Mart ve Nisan ayları maaşlarının aile yardımlarıyla birlikte ödendiğini belirterek, bundan sonra işin çalışanlar ile Belediye Meclis Üyelerine kaldığını, 13 maddelik tedbir paketinin hayata geçirilmesi gerektiğini ifade etti.


Başbakan İrsen Küçük Başbakanlıkta düzenlediği basın toplantısında, sorunun devamı halinde hükümetin tekrar yardım yapma lüksüne sahip olmadığını vurgulayarak, 13 Maddelik tedbir paketinin süratle hayata geçirilmemesi halinde LTB'nin tekrar krizle karşı karşıya kalacağı konusunda uyardı.


Küçük, "Gerekli tedbirler alınırsa, LTB taahhütlerini yerine getirip borçlarını ödeyecek güçlü bir belediyedir" dedi.


Çalışanların maaşlarını kesintisiz aldığını da ifade eden Küçük, dün ödeneceği açıklanan maaşlardaki gecikmeyi, belediye çalışanlarının ricası üzerine grev kesintilerinin başka bir aya ertelenmesi ve bu nedenle 900 bin TL ek ödenek gereksinimi doğması olarak açıkladı.


ALINMASI GEREKLİ TEDBİRLER


Başbakan Küçük, LTB'nin içine sokulduğu mali krizden dolayı çalışanların iki ayı aşkın süredir ödenmeyen Mart ve Nisan ayı maaşlarının aile yardımları da dahil olarak hesaplarına yattığını kaydetti.


Hükümet olarak krizin ilk gününden itibaren tarafları uzlaşıya çağırırken, "sorunun aşılmasına yönelik belediye bütçesinde tasarrufa gidebilecek kalemlerin asgari seviyeye çekilmesi  ve giderlerin azaltılması; personel sayısının yasaya uygun hale getirilmesi; borçların vadeleri bağlamında yeniden yapılandırılması; mali işler ve ihale tüzüğünün yeniden hazırlanması; araç sayısının asgariye indirilmesi; belediye alacaklarının tahsili yönünde girişim başlatılması; sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı mükellefiyetlerinin yapılandırılarak ödenmesini içeren görüş ve önerilerde" bulunduklarını anımsatan  Başbakan Küçük, "Hakkında çok spekülasyon yapılmasına rağmen alternatifi bulunmayan bu tedbirleri sorumluluk taşıyanların uygulamaya koymasının kaçınılmazlığına dikkat çekilmiştir" ifadesini kullandı.


BELEDİYE ÇALIŞANLARI VE MECLİS ÜYELERİNE ÇAĞRI


LTB'nin sunulan önerilerin hayata geçirilmesi zorunluluğu ile karşı karşıya olduğunu kaydeden Küçük şöyle devam etti:


"Bu noktada belirtmek isterim ki üzüntüm, yaklaşık bir aydır yoğunlaştığım sorunun çözümüne ilişkin iyi niyetle çalışmalarımı istismar edenlerin haksız saldırılarına değil, doğruluğuna inandığım ve kaçınılmaz olan önerilerin gününde hayata geçirilmeyerek sorunun bugünlere taşınmasıdır.


Bilinmelidir ki hükümetimizin LTB'de yasal imkanlarını zorlayarak yaptığı katkı nihaidir ve belediyeden krizden kurtarılmasına, ekmek kapıları olması nedeniyle en fazla çalışanların ihtiyacı olduğundan gerçeği ile belediye çalışanlarından Lefkoşa halkının hak ettiği hizmeti vermesi gerektiğini hatırlatmak isterim."


Belediye çalışanlarının belediyenin alacaklarının süratle toplanmasında sorumlu davranmasını beklediğini ifade eden Başbakan Küçük, Belediye meclis üyelerini de bu aşamada biran önce görevlerinin başına çağırdı.


Küçük, herkesi ve her kesimi sorunun tekrarlanmaması adına siyasi çıkar hesaplarından uzak ortak akla davet etti.


400 KAMYONA 80 BİN TL


Basın toplantısında soruları da yanıtlayan Başbakan İrsen Küçük, çöplerin toplanması konusundaki bir soru üzerine, çöplerin toplanmasının bedelinin nakit olarak ödeneceğini ve Maliye Bakanlığı'ndan çıkacağını söyledi.


Küçük, yaklaşık 400 kamyonun özel sektör tarafından taşındığını ve bedelinin 80 bin TL olduğunu ve Maliye tarafından uygun görülecek bir kalemden ödeneceğini kaydetti.


"TEKRAR YARDIM YAPMA LÜKSÜ YOK"


Başbakan İrsen Küçük, LTB çalışanlarının işbaşı yapmaması halinde hükümetin politikasının ne olacağının sorulması üzerine de, sorunun devamı halinde hükümetin tekrar yardım yapma lüksü olmadığını, bunu çalışanlar ve Belediye Meclis üyelerince bilinmesini istedi.


Parti ve hükümet olarak yaptıkları çalışmalarda öngördükleri 13 maddelik tedbir paketinin süratle uygulanması gerektiğini vurgulayan Küçük, uygulanmaması halinde LTB'nin tekrar bir krizle karşı karşıya kalacağını, belediyeye hükümetin devamlı para aktarmasının mümkün olmadığını, bütçe uygulamasının dışına çıkılamayacağını söyledi.


Küçük, "Gerekli tedbirler alınırsa LTB hem borç ödeyebilecek, hem de taahhütlerini yerine getirebilecek güçlü bir belediyedir" dedi.


Başbakan Küçük, Belediye Meclisi'nin süratle çalışmaya başlaması gerektiğini, aylardır belediye meclisinin görev yapamadığını da hatırlattı.


GREV KESİNTİSİ KONUSU VE ÖDEMEDE GECİKME


Çalışanların maaşlarını kesintisiz aldığını da ifade eden Küçük, ikinci ayın da kesinti ile beraber ödenmesi kararı bulunduğunu ve dün bunu yapabilecekken belediye çalışanlarının ricası üzerine grev kesintilerinin başka bir aya ertelenmesi üzerine 900 bin TL ek ödenek gerektiğini belirten Küçük, bu nedenle ödemelerde bir günlük gecikme olduğuna da işaret etti.


ÇAĞRI


"Şimdi iş çalışanlar ile belediye meclis üyelerine kalıyor. Görevlerini yapmalılar" diyen Başbakan Küçük, görev yapmamaları ve tedbirleri almamaları durumunda belediyenin karşı karşıya kalacağı yeni bir krizde hükümeti yanlarında bulamayacaklarını, ne kadar iyi niyetli olunursa olunsun tekrar bir yardımın söz konusu olamayacağını vurguladı.


Çalışanları ve Belediye Meclis üyelerini uyaran Başbakan Küçük, tedbirler alınmazsa doğacak krizi görüşmeye dahi yanaşmayacağını belirtti.


Küçük, hangi partiden olursa olsun belediye meclis üyelerinin oturup LTB'yi düze çıkarabilmek için gerekli tedbirleri alması, Lefkoşa halkına gereken hizmeti vermesi gerektiğini ifade etti.


BAŞKANIN İSTİFASI VEYA GÖREVE DEVAMI


Bir başka soru üzerine LTB Başkanının göreve seçimle geldiğini istifa etmek veya göreve devam etmenin kendi insiyatifinde olduğunu da belirten İrsen Küçük, "Başkanın istifası bizim olayımızın dışında. Bizim beklentimiz ve isteğimiz belediye meclisinin çalışması ve gerekli tedbirleri almasıdır" dedi.


Sendikanın çeşitli ifadelerle bu tedbirlerin alınmasını istediğini belirten Küçük, UBP MYK ve Bakanlar Kurulu'nun onayladığı 13 Maddelik tedbirler paketi uygulandığı zaman hem sendikanın isteklerinin olacağını hem de belediyenin düze çıkacağını söyledi.


Küçük, benzer tedbirlerin DP ve CTP-BG tarafından da açıklandığını, aklın yolunun bir olduğunu kaydetti.


 
"BELEDİYE ÇALIŞMALI PARA TOPLANMALI"


Başbakan Küçük, bir hafta sonra çalışanların tekrar maaş alması gerektiğinin hatırlatılması üzerine de şöyle konuştu:


"Çalışanlar yarından itibaren göreve başlasınlar, para toplasınlar. Bizim de belediyeye yatıracaklarımız var ama vezneyi bulamıyoruz. İş yapsınlar dosyaları değerlendirsinler, çünkü sadece vezneyi açmakla iş bitmiyor, belediye bölümlerinde işlemleri yapmalılar ki dosyalar vezneye düşsün. Bunu yaparlarsa paraları toplarlar. LTB'nin bazı iddialara  göre 40 bazı iddialara göre ise 20 milyon alacağı var. Bunları toplasınlar. Sadece emlak vergisinden 2 milyon alacağı var."


Başbakan Küçük başka bir soru üzerine İhtiyat Sandığı konusunda da bir yapılandırma çalışması bulunduğunu sözlerine ekledi.


(ŞEB/KAR)


 
22 Mayıs 2012 Salı 17:59
Okunma: 830
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu