Ana Sayfa » Kıbrıs » Başbakan Küçük, Mali Konularda Açıklama Yaptı

Başbakan Küçük, Mali Konularda Açıklama Yaptı

"borçlular Mutlaka Mahkemede Hazır Olmalı Ve Ödeme Güçleri Hakkında Mahkemeyi Bilgilendirmeli".

 
 
Başbakan Küçük, Mali Konularda Açıklama Yaptı

"TASFİYE HALİNDEKİ BANKALARA BORÇLARIN ÖDENEBİLİR KILINMASI AMACIYLA TASARI HAZIRLADIK. ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE BAKANLAR KURULU GÜNDEMİNE GELECEK"

"KAMUNUN BANKALARA BORÇLARI İÇİN 2013 BÜTÇESİNE KAYNAK KOYDUK"

"KREDİ KARTLARIYLA İLGİLİ MEVZUAT HAZIRLANIYOR"

Lefkoşa, 7 Kasım 12 (T.A.K.): Başbakan İrsen Küçük, tahsili geciken borçlar, tasfiye halindeki bankalara borçlar, tefeciliğin önlenmesi, kredi kartlarıyla ilgili yasal mevzuat oluşturulması, Poliçeler Yasası'nda değişiklikler, Bankalar Yasası'nın AB kriterlerine bağlanması ve kamunun bankalara borçlarının ödenmesi gibi ekonomik/mali konularında çalışmalar yaptıklarını açıkladı.

Küçük, "borçluların hemen hapse gönderildiği" kanısının doğru olmadığını, o aşamaya gelinene kadar yasalarda borçluyu koruyan düzenlemeler bulunduğunu ifade ederek, "borçluların mutlaka mahkemede hazır olmaları ve ödeme güçleri olmadığı hakkında mahkemeyi bilgilendirmeleri gerektiğini" vurguladı.

Başbakan İrsen Küçük, tasfiye halindeki bankalara borçların ödenebilir kılınması amacıyla yakında Bakanlar Kurulu gündemine gelecek bir tasarı hazırladıklarını kaydetti.

Başbakan Küçük, kamunun bankalara borçlarının yarattığı baskıyı azaltmak ve en azından faizlerini ödemek için 2013 bütçesine kaynak koyduklarını da bildirdi.

"ÖTELENEN YARALARA EL ATTIK, ATMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

Başbakan Küçük, akşam saatlerinde yaptığı yazılı açıklamada, ekonominin güçlendirilmesinin yolunun sağlıklı bir mali sisteme sahip olmaktan geçtiğinin bilinciyle sadece ekonominin değil, vatandaşın da önüne engel olan ve hep ötelenen yaralara el attıklarını ve atmaya devam edeceklerini ifade etti.

Özellikle yüksek enflasyon dönemlerinde, yüksek faizlerle borçlanan vatandaşların rahatlatılması ve ekonominin iyileştirilmesi için yoğun çalışmalar sonunda "Tahsili Geciken ve/veya Tahsil Edilemez Hale Gelen Borçların Yeniden Yapılandırılması Yasası"nın hayata geçirildiğini hatırlatan Küçük, yasanın öngördüğü 6 aylık başvuru süresinin dolmasına rağmen çeşitli nedenlerle başvuru fırsatı bulamayanlara şans yaratmak ve yasadaki aksaklıkları gidermek için değişiklik tasarısının Meclis'e sevk edildiğini açıkladı.

TASFİYE HALİNDEKİ BANKALARA BORÇLARIN ÖDENMESİ İÇİN TASARI

Başbakan İrsen Küçük, tasfiye halindeki bankalara borcu olanların borçlarının ödenebilir kılınması amacıyla Tasarruf Mevduatı Sigortası ve Finansal İstikrar Fonu'nun uyguladığı kriterlere paralel bir tasarı hazırlandığını ifade ederek, tasarının önümüzdeki günlerde Bakanlar Kurulu'nun gündemine geleceğini bildirdi.

"Borç İlişkilerinde Uygulanacak Kurallar Düzenleyen Yasa Tasarısı" ve halk arasında "tefecilik" olarak bilinen Ödünç Para Veren Finans Şirketleri (Düzenleme ve Denetim) Yasa Tasarısı'nın da Bakanlar Kurulu'nca onaylanarak Cumhuriyet Meclisi gündemine getirildiğini kaydeden Küçük, şu bilgileri verdi:

"TEFECİLİĞİN ÖNLENMESİ HEDEFLENDİ"

"Bu tasarıların yasallaşması halinde, borç ilişkilerinde uygulanacak azami temerrüt faiz oranının belirlenmesi, yetkili kurumların şeffaflıkla ilgili yükümlülükleri, yetkileri, sözleşme ve sözleşmeye ilişkin hak ve kuralları bankalar ve kredi sağlayıcılar tarafından düzenlenen borç senedi, sözleşme ve akdolunmuş kredi içeren tüm borç alacak ilişkileri düzenlenecektir. Herhangi bir yasaya tabi olmadan faaliyet gösteren finans şirketleri için hazırlanan yasa taslağında, kurulacak finans şirketlerinde aranacak şartlar, ödünç para verirken uyulması gereken kurallar, denetimlerinin KKTC Merkez Bankası tarafından yapılacağı, finans şirketleri ile gerçek kişilerin hangi hallerde tefecilik yapmış sayılacağı ile ilgili kurallar düzenlenmiş olup, böylelikle tefeciliğin önlenmesi hedeflenmiştir."

KREDİ KARTLARIYLA İLGİLİ MEVZUAT HAZIRLANIYOR

Başbakan İrsen Küçük, ülkede kredi kartlarıyla ilgili yasal mevzuat bulunmaması yüzünden vatandaşların ve bankaların yaşadığı sıkıntıyı ortadan kaldırmak ve bu konuya disiplin getirmek için de bir yasa çalışması yürütüldüğünü açıkladı.

"BORÇLULARIN HEMEN HAPSE GÖNDERİLDİĞİ SANILIYOR OYSA..."

Poliçeler Yasası'nda ise birtakım değişikliklere gidilerek, çek hesabı açma koşulları, hangi koşullarda karşılıksız çek işlemi yapılacağı, müşteri risklerini takip için çek veri tabanı oluşturulması gibi bu alanda yaşanan sıkıntıları giderecek yasal düzenlemeler hedeflendiğini anlatan Başbakan Küçük, "borçluların hapse gönderildiği" şeklinde bir kanı oluştuğunu, yasal süreç bilinmediğinden kişilerin borçlarını ödememelerinden dolayı hemen hapse gönderildiklerinin sanıldığını, oysa bu aşamaya gelinene kadar yasalarda borçluyu koruyan düzenlemeler bulunduğunu bildirdi.

Başbakan Küçük, borçlularla ilgili düzenlemeler konusunda şu bilgileri verdi:

"Kamuoyunun doğru bilgilenmesi amacıyla konuyu biraz açarsak, öncelikle alacaklı alacağını alabilmek için mahkemede dava açmaktadır. Borçluya mahkemede kendini savunma hakkı verilmektedir. Ancak, borçlu kendisini savunmaz veya mahkemede hazır bulunmazsa mahkeme aleyhine karar verebilmektedir.

Borçlu mahkeme kararından sonra borcunu ödemezse, aleyhine icraya gidilebilmektedir. Malları varsa satılıp, borç ödenmektedir. Malı yoksa alacaklı borçlunun taksite bağlanması için mahkemeye başvurmaktadır. Taksite bağlanacağı rakam elzem giderleri karşılandıktan sonraki rakam üzerinden ve borçlunun mahkemede kabul etmesi şeklinde olmaktadır. Borçlu bu taksitleri kasten ödememesi halinde mahkeme emrine uymadığı nedeni ile hapse gönderilebilmektedir. Ancak yasalar, borçluya taksitini ödememesi halinde (hapislik aşamasında) mahkemede ödeme durumunun değiştiğini ileri sürme hakkı da tanımaktadır. Yani taksitini ödemeyen ve hapse giren kişi, ya mahkemeye gitmemekte ya da taksitini ödeme durumunu yitirdiğini beyan etmemektedir.

Böylece taksite bağlanmış bir borçlu, taksit borcunu ödeme güçlüğü nedeni ile ödeyemiyorsa mahkeme böyle bir borçluyu hapse göndermemektedir.

Tüm bu anlatılanlardan yola çıkarak borçluların mutlaka mahkemede hazır olmaları ve ödeme güçleri olmadığı hakkında mahkemeyi bilgilendirmeleri gerekmektedir."

AB KRİTERLERİNE UYGUN BANKALAR YASASI

Başbakan İrsen Küçük, bankacılık sistemini de gelişen AB kriterlerine uyarlamak için önümüzdeki dönem içinde hazırlanan yeni Bankalar Yasası'nı gündemlerine alarak yasallaştıracaklarını açıkladı.

KAMUNUN BANKALARA BORÇLARI İÇİN 2013 BÜTÇESİNE KAYNAK

Küçük, uzun yıllardır kamunun bankalardan borçlanması ve borçlarını ödeme alışkanlığı olmaması nedeniyle bankalar üzerinde oluşan baskıyı da hafifletmek, kamuya borç ödeme alışkanlığı kazandırmak amacıyla 2013 bütçesine kaynak koyarak en azından yıllık borç faizlerini ödeme yoluna gideceklerini kaydetti. Küçük, bu gelişmelerin de bankaların vatandaşlara daha iyi koşullarda kredi vermesine katkıda bulunacağını ekledi.

(GÜL/GUR)

 
7 Kasım 2012 Çarşamba 19:32
Okunma: 663
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu