Ana Sayfa » Kıbrıs » Başbakan Küçük Strazburg Temaslarını Değerlendirdi

Başbakan Küçük Strazburg Temaslarını Değerlendirdi

"çok Olumlu Görüşmeler Olmuştur" .

 
 
Başbakan Küçük Strazburg Temaslarını Değerlendirdi

"BİZE VERİLMESİ GEREKEN HAKLARI ALINCAYA KADAR HEP BİRLİKTE BU MÜCADELEYİ SÜRDÜRMEMİZ GEREKİR"

"BURADA BAZI TEMASLAR YAPTIK. NOKTALAYARAK MEMLEKETİMİZE GİDELİM, ARKASINI GETİRMEYELİM (TEMASLARIMIZ) ÜÇ GÜNDE UNUTULUR. BİZİM EKSİKLİĞİMİZ BU"

"TEMAS GURUBUNUN YENİDEN ŞEKİLLENDİRİLMESİ VE ÜYELERİNİN BİRÇOĞUNUN DEĞİŞTİRİLMESİNE GİDİLECEK"

Strazburg, 14 Haziran 12 (T.A.K. - İbrahim Diran): Başbakan İrsen Küçük, Avrupa Parlamentosu'nda çok olumlu görüşmeler gerçekleştirildiğini ve AP'taki temasların sonuç alıncaya kadar sürdürülmesi gerektiğini söyledi.

Başbakan Küçük, Avrupa Parlamentosu Genel Kurul oturumu ile AB Türkiye Karma Parlamento Komitesi toplantısının yer aldığı Avrupa parlamentosu binasında iki gündür sürdürmekte olduğu AP Gurup Başkan ve yetkilileri ile temaslarını TAK ve BRT'ye değerlendirdi.

Güney Kıbrıs Rum Yönetiminin Avrupa Birliği Dönem Başkanlığının 1 Temmuz'dan itibaren başlayacağına işaret eden Küçük, AP Genel Kurulu oturumu ile Birleşmiş Milletler Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer'in Kıbrıs müzakereleri ile ilgili konuşma yapacağı Türkiye AP Karma Parlamenter Komitesi toplantısının yer almakta olduğu Strazburg'a, Kıbrıs Rum Yönetiminin haksız bir şekilde elde ettiği AB üyeliğiyle AB dönem başkanlığını devralmadan önce, Kıbrıslı Türklere izolasyonların hafifletilmesi yönünde "verilen sözlerin hatırlatılması ve Kıbrıs Türk halkının beklentilerini AP yetkililerine iletmek  için geldiğini anlatı.

Küçük, "Kuzey Kıbrıs'ın Avrupa'daki temsiliyeti, verilip de yerine getirilemeyen sözler, bu konuda çalışmaların sürdürülmesi, özellikler spora uygulanan ambargoları yorumlamada zorluk çektiğimizin üzerinde durduk" dedi.

"AP KIBRILI TÜRKLERLE TEMAS GURUBUNDA DEĞİŞİKLİĞE GİDİLECEK"

AP yetkilileri ile temaslarında, Kıbrıs Türk tarafının, Kıbrıslı Türklerle AB arasında temasların geliştirilmesi amacı ile kurulan "AP Kıbrıslı Türklerle Yüksek Temas Gurubu" hakkındaki görüşlerin aktardıklarını belirten Küçük, Liberal ve Demokratlar İttifakı Gurubu yetkilisinin kendilerine Temas Gurubunun mevcut  yapısından memnun olmadıklarını, "Temas Gurubunun yeniden şekillendirilmesi ve üyelerinin birçoğunun değiştirilmesine gidileceğini" belirttiklerini söyledi.

Küçük, AB yetkililerinin Kuzey Kıbrıs'a gelmeden, Kuzey Kıbrıs'ın sorunlarını ve AB ile ilişkilerini çözmesinin mümkün olmayacağını anlattığını ve bu görüşlerin destek gördüğünü belirtti.

KIBRISLI TÜRKLERE AYRILAN İKİ KOLTUĞUN GERİ VERİLMESİ TALEP EDİLDİ

Avrupa Parlamentosu'nda Kıbrıs'a verilen 6 koltuktan Kıbrıslı Türklere ayrılan iki koltuğu da gündeme getirdiğini  belirten Küçük, temaslarında Kıbrıslı Rumların Kıbrıs'a ayrılan tüm koltukları doldurduğunu ve Kıbrıslı Türklere ayrılan iki koltuğun geri verilmesini istediklerini söyledi.

Liberallerle, iki koltuğun Kıbrıslı Türklere verilmesiyle AB ile ilişkilerle ilerleme kaydedilebileceği konusunda görüş birliğinde olduklarını da kaydeden Küçük, UBP olarak Liberal Gurup'a üyelik konusunun yeniden canlanması üzerinde durduğunu ve büyük bir anlayış gördüğünü anlattı.

"ÇOK OLUMLU GÖRÜŞMELER OLMUŞTUR"

Sosyalist ve Demokratlar İttifakı Gurubu yetkilisi ile ticari konularda nihai bir çözüm buluncaya kadar, Kıbrıslı Türklere bir rahatlatma getirilebileceği üzerinde de durduklarını ifade eden Küçük, "bunlarla çok olumlu görüşmeler olmuştur. Bu temasları sürdürmek istiyoruz" dedi.

Tüm gurupları KKTC'ye davet ettiklerini ifade eden Küçük, ilişkileri geliştirebilmek için Kuzey Kıbrıs'ı görmelerinin önemli olduğunu aktardığını kaydetti.

SOSYALİST GURUPTA BÜYÜK DESTEK

Kıbrıs müzakerelerinde Kıbrıs Rum Yönetiminin AB Dönem Başkanlığı ve akabinde Güney Kıbrıs'ta yer alacak başkanlık seçimlerinden dolayı 9 aylık bir zaman kaybı yaşanacağını ve "Kıbrıs müzakerelerinin etkin bir şekilde sürdürülmesinin mümkün görülmediğini" belirten Küçük, "Gerek ticaret tüzüğü gerekse izolasyonlar ve bazı ambargoların gevşetilmesi ve kaldırılmasıyla Kıbrıslı Türklerin ekonomik olarak rahatlatılması üzerinde durduk. Sosyalist Guruptan bu konuda büyük bir destek aldığımızı gördük" dedi.

"GELİŞİMİZ ÇOK YARARLI OLDU"

Küçük, "Bu gelişimiz, çok yararlı olmuştur. Bu düzeydeki temasların yapılmasında büyük yarar görüyorum. Ülkemiz konularını Avrupa parlamentosunda görüşmemiz ve bilgiler vermemiz önemlidir" dedi.

DOWNER'İN KONUŞMASI ENGELLENMEYE ÇALIŞILDI

Başbakan İrsen Küçük, Downer'in Türkiye AB Karma Parlamentolar Komitesinde yapacağı konuşmanın "protesto" edildiğini ve "ertelenmesi için girişimlerin" yapıldığını ancak "başarılamadığını" belirtti.

AP'taki Gurup ve parti liderleri ile temaslarında görüşmeleri bire bir takip eden Downer'in Genel Kurul'da da konuşturulmasının yararlı olacağını aktardıklarını kaydeden Küçük, "Avrupa parlamenterlerin bu bilgileri direkt almasında fayda gördüğümüzü söyledim" dedi.

"BURADA BIRAKILMAMASI GEREKİR"

Küçük, "Pek çok konuda görüş birliğinde olduğumuzu gördüm tabii ki bu çalışmaların burada bırakılmaması gerekir... Bu konulardaki kararları, bize verilmesi gereken hakları alıncaya kadar hep birlikte bu mücadeleyi sürdürmemiz gerekir" dedi. 

Küçük, AP Genel Kurul çalışmalarını takip eden ve temaslar yürüten UBP Milletvekili Hasan Taçoy ve CTP-BG Milletvekili Teberüken Uluçay'ın çalışmalarının, Strazburg temaslarında büyük yarar sağladığını da belirtti.

"1 TEMMUZ'A YÖNELİK ÇALIŞMALARIMIZ VARDIR"

KKTC'nin AB'deki lobicilik faaliyetleri ile ilgili olarak Küçük, "Kıbrıs Rum tarafının AB Dönem Başkanlığını devralacağı 1 Temmuz'a yönelik çalışmalarımız vardır. Sivil toplum örgütlerimizin de bu konuda çalışmaları vardır" dedi.

"BU GELİŞİMDEN SONRA OLAYI ÇOK FARKLI GÖRMEYE BAŞLADIM"

AP'daki tüm guruplarla iki milletvekilinin ve dış misyonların temaslarının sürdürülmesi gerektiğini vurgulayan Küçük, "Bu gelişimden sonra olayı çok farklı görmeye başladım. Avrupa'nın hiç ihmale gelmemsi lazım. Bizim ve Türkiye'den gelen delegasyonların birlikte hareket etmesi gerekir" diye konuştu.

AP'ten alınan olumlu tepkilere rağmen fiiliyatta herhangi bir şeyin yaşanmamasının nedeninin sorulması üzerine Küçük, "Olumlu görüşleri fiiliyata geçirebilmek için uğraş vermek çalışmak lazım. Burada bazı temaslar yaptık. Noktalayarak memleketimize gidelim, arkasını getirmeyelim, (temaslarımız) üç günde unutulur. Bizim eksikliğimiz bu.... Bu konuların üzerine ısrarla gitmek lazım. Sizi haklı bulan çevreleri tespit ettikçe onlarla temasları artırmanız gerekir. Çünkü onların sadece Kıbrıs'ı düşünecek halleri yok, dünya kadar meseleleri var. Bu temasları ta ki sonuç alalım, budan sonra da sürdürmek gerekir. Kademeli olarak bazı sorunları çözmeye başlasak bile bu da toplum için yararlı olur" dedi.

TÜMSİAD EYLÜLDE

Türkiye Tüm Sanayi ve İşadamları Derneği Fransa'nın bina açılışına katılan Türkiye AB Bakanı Egemen Bağış ve TÜMSİAD yetkilileri ile yaptığı görüşmeye değinen Küçük, görüşmede muhtemelen Eylül ayında TÜMSİAD'ın yurt dışındaki 11'inci şubesinin KKTC'de açılmasının kararının verildiğini söyledi.

(ID/HA)

 
14 Haziran 2012 Perşembe 18:07
Okunma: 727
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu