Ana Sayfa » Kıbrıs » Başbakan Küçük, Trt'de Konuştu...

Başbakan Küçük, Trt'de Konuştu...

"öneri Bile Yapmayan Hristofyas Nasıl Taviz Verir?".

 
 
Başbakan Küçük, Trt'de Konuştu...
"CUMHURBAŞKANI EROĞLU'NA HEMEN HEMEN TÜM PARTİLERİN DESTEĞİ VAR"


"PETROL VE DOĞALGAZ ARAMA KONUSUNDA TÜRKİYE'YLE ANLAŞMAMIZ MİSİLLEME OLSUN DİYE DEĞİL...TPAO PETROL ARAMA ÇALIŞMALARINA BAŞLIYOR"


"GÜNEY'İN İSRAİL VE RUSYA'YLA ANLAŞMALARI İLİŞKİLERİMİZİ OLUMSUZ ETKİLER... GÜNEY'İ BİR KEZ DAHA SAĞDUYA DAVET ETMEK İSTERİM"


"GÜNEY'DE ÜS VERİLMESİ ADADA DENGELERİ BOZAR... KOLAY BİR KARAR DEĞİL"


Lefkoşa, 1 Mart 12 (T.A.K.): Başbakan İrsen Küçük, müzakerelerde öneri bile yapmayan Rum Yönetimi Başkanı Dimirtis Hristofyas'ın, Güney Kıbrıs'taki bazı çevrelerce taviz vermekle suçlanmasının gelecek yıl yapılacak başkanlık seçimleri nedeniyle suni bir gündem olduğunu söyledi.


Başbakan Küçük, diğer iki cumhurbaşkanından farklı olarak "Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'na parlamentodaki hemen hemen tüm partilerin desteği bulunduğunu" belirtti.


Başbakan İrsen Küçük, Güney Kıbrıs'ın İsrail ve Rusya'yla anlaşmalarının müzakereleri ve Kuzey-Güney ilişkilerini olumsuz etkileyecek girişimler olduğunu belirterek, Güney Kıbrıs'a yeniden sağduyu çağrısı yaptı.


İstanbul'da bulunan Başbakan İrsen Küçük, Çırağan Sarayı'nda, TRT Haber kanalında canlı yayına katıldı ve soruları yanıtladı.


"ÖNERİ BİLE YAPMAYAN HRİSTOFYAS NASIL TAVİZ VERİR?"


Başbakan Küçük, Rum lider Hristofyas'ın taviz vermekle suçlanması konusundaki soruya karşılık, "Güney Kıbrıs'ta 2013'te yapılacak başkanlık seçimi nedeniyle Kıbrıs sorununda suni gündemler yaratıldığını, müzakerelerin iç politikaya alet edildiğini" belirterek, müzakerelerdeki tüm tutanakları okuduğunu; Greentree zirvesinde de Güney Kıbrıs'ın doğru dürüst öneri dahi yapmadığını söyledi.


Küçük, "öneri bile yapmayan Hristofyas'ın", taviz verdiği yönünde kamuoyuna nasıl demeç verildiğini sorarak, "Belli ki tamamen seçimlere yönelik bir çalışmadır. Biz müzakerelerin seyri ile Güney Kıbrıs'taki demeçlerin paralelliğini göremiyoruz" dedi.


Kıbrıs Türk tarafının bugüne dek müzakerelere üç cumhurbaşkanı ile katıldığını, değerlendirme yaparken bu kişilerin kendi bölgelerinde aldıkları desteğe bakmak gerektiğini kaydeden Başbakan Küçük, Anavatan Türkiye ile müzakerelerde her zaman diyalog içinde olunduğunu söyledi.


"EROĞLU'NA HEMEN HEMEN TÜM PARTİLERİN DESTEĞİ VAR"


Küçük, "Geçmişe baktığımızda Sayın Denktaş'ın, döneminde KKTC'deki siyasi partilerin süreç içinde tümünün desteğini aldığını söylemek mümkün değil. Özellikle sol partiler Denktaş'ın politikalarına muhalefet etti. Sayın Talat'ın döneminde de bazı merkez sağ partilerin uyuşmadığını görüyoruz. Sayın Eroğlu döneminde, parlamentodaki tüm partiler çözümden yana tavır koymuşlardır. Bu ortamda Sayın Eroğlu'na hemen hemen parlamentodaki tüm partilerin desteği vardır. Konu böyle değerlendirilmelidir" diye konuştu.


Başbakan Küçük, Güney Kıbrıs'ta kilisenin politikada etkili bir faktör olduğuna işaret ederek, Hristofyas'ın kiliseden güçlü bir destek aldığını söylemenin mümkün olmadığını kaydetti.


Kıbrıs Türk halkının davasına hizmet eden liderleri unutmadığını belirten Başbakan İrsen Küçük, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın ölümünün, siyasal yelpazenin neresinde olursa olsun herkesi üzdüğünü ve kendisine yaraşır bir cenaze töreni düzenlendiğini; Denktaş'ın vefatının Kıbrıs Türk toplumundaki birlik ve beraberliğin güçlenmesini getirdiğini anlattı.


"MİSİLLEME OLSUN DİYE DEĞİL"


Güney Kıbrıs'ın doğalgaz arama çabalarıyla ilgili soruyu yanıtlarken, Türkiye ve KKTC'nin buna misilleme olsun diye hareket etmediğini belirten Başbakan Küçük, karada ve denizde sismik araştırmaların pek çok kez yapıldığını; TPAO'yla imzalanan ve iki ülkenin meclislerinde de onaylanan anlaşma sonrasında büyük bir hazırlık içine girildiğini ifade etti.


TPAO'nun petrol arama çalışmalarının başlamak üzere olduğunu kaydeden Başbakan İrsen Küçük, kararlı olduklarını söyledi.


Başbakan Küçük, müzakerelerin olumlu sonuçlanması için uğraş verilirken Güney Kıbrıs'ın bunu sabote ettiğini ifade etti.


Deniz üssündeki elektrik santralini de bozan patlama ve Yunanistan'daki ekonomik krizin Güney Kıbrıs'ı da olumsuz etkilediğini, Hristofyas'ı istifaya davet eden büyük protestolar yapıldığını anlatan Başbakan İrsen Küçük, 2013'teki seçim öncesi bu kez de doğalgaz arama gündeminin ortaya çıkarıldığını; hem kendilerinin hem de Türkiye'nin buna itiraz ettiğini kaydetti.


"YER ALTI KAYNAKLARI ORTAK MAL"


1960 anlaşmalarına göre yeraltı kaynaklarının her iki toplumun ortak malı olduğunu vurgulayan Başbakan Küçük, Hristofyas'ın, tam da Türkiye-İsrail ilişkilerinin gergin olduğu bir dönemde doğalgaz konusunda İsrail'le anlaşma yaparak araştırmalar başlattığını ifade etti.


"Bu hassas bir konu. Bir tarafta müzakereler var. İki halkın karşı karşıya getirecek, hatta Türkiye-Yunanistan'ı karşı karşıya getirecek hareketler içine girilmemesi lazım ama görüyoruz ki Hristofyas ve Güney Kıbrıs kendi politikasını yürütmekte ve bu araştırmaları sürdürmektedirler. Nasıl bir sonuç alacaklar bilinmez ama masada görüşmelerden bir sonuç almak istiyorsanız bu gibi olaylardan uzak durmanız gerekir. Aksi halde samimiyetsizliğiniz ortaya konur" diyen Başbakan Küçük, Güney Kıbrıs'ın benzer tutumlarının geçmişte de görüldüğüne dikkat çekti.


GÜNEY'E SAĞDUYU ÇAĞRISI


Başbakan Küçük, bir başka soruyu yanıtlarken, Yunan ekonomisinin çıkmaza girmesinin Rum bankalarını da 1 milyon Euro'luk zarara soktuğunu belirterek, "Bu zor bir olay. Bu durumun müzakerelere olumlu yansıması gerekir şayet Güney'deki komşularımız art düşünceli olmazlarsa... Ama bakıyoruz ki bu olaylarla başka yollarla kendi emellerine ulaşmak için bazı girişimlere girmektedirler. Örneğin İsrail ve Rusya'yla olan temasları... Bunlar Kuzey ve Güney Kıbrıs arasındaki ilişkileri olumsuz etkileyecek girişimlerdir ve bir kez daha Güney'i sağduyuya davet etmek isterim" diye konuştu.


NÜFUS


Nüfus olayının son zirvede gündeme geldiğini kaydeden Başbakan Küçük, Güney Kıbrıs'ın nüfusta 4'e 1 oranını muhafaza etmesi iddialarının geçerli olmadığını ve buna katılmadıklarını belirtti.


Hem Kuzey, hem Güney Kıbrıs'ta yakın geçmişte nüfus sayımı yapıldığını ve güneyde 600 bin, kuzeyde ise 294 bin civarında bulunduğunu kaydeden Küçük, bu dengenin bozulmaması ve Güney Kıbrıs'ta Ruslara verilen vatandaşlıkların da bunu bozmaması gerektiğini söyledi.


"ÜS VERİLMESİ DENGELERİ BOZAR"


Başbakan İrsen Küçük, İsrail'in ve Kanada'nın Güney'de askeri üs talebiyle ilgili değerlendirmesinin sorulması üzerine, "Kolay bir karar değil Güney için çünkü birçok dengeleri bozar. 1960 anlaşmaları vardır, 3 ülkenin garantörlüğü var. İki ülkenin askeri vardır. Yunan askeri vardır, Türk askeri vardır. Olayın ikinci yönü de Türkiye ve Yunanistan'ın NATO'da olması ve NATO dışı bir ülkeye Kıbrıs topraklarından üs verilmesi pek mümkün olaylar görülmüyor" karşılığını verdi.


"DOWNER'LA GÖRÜŞMEMDE YENİ ARGÜMAN YOKTU"


BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer'ın hazırlayacağı rapordan beklentisiyle ilgili soruyu da yanıtlayan Başbakan Küçük, Salı günü Downer'ın talebiyle görüştüklerini, daha çok bildik konuları konuştuklarını kaydetti.


Küçük, "Downer'la görüşmem bana yeni argüman olarak gelmedi. Bildiğim konulardı" dedi ve tutanakları zaten okuduğunu belirtti. Küçük, raporunu mart ayı sonunda sunacak Downer'ı, Güney Kıbrıs'ta baskı altına alma girişimi bulunduğunu da ifade ederek, bu ay içinde Avustralyalı diplomatla bir görüşme daha yapacaklarını ekledi.


(GÜL/HÖ) FOTOĞRAFLI


 
1 Mart 2012 Perşembe 19:20
Okunma: 703
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu