Ana Sayfa » Kıbrıs » Başbakan Küçük, Yüksek Mahkeme Kararını Değerlendirdi... (2-son)

Başbakan Küçük, Yüksek Mahkeme Kararını Değerlendirdi... (2-son)

Küçük: "şimdi Görev UBP Yetkili Kurullarında".

 
 
Başbakan Küçük, Yüksek Mahkeme Kararını Değerlendirdi... (2-son)
"BUNDAN SONRA PARTİNİN BEKASI, BİRLİK VE BÜTÜNLÜĞÜ İÇİN HASSASİYET GÖSTERİLMELİ"


"KURULTAYA, UBP GENEL BAŞKANI VE YENİDEN GENEL BAŞKANLIĞA ADAY  OLARAK KATILDIM... II. TUR SEÇİMİNE KADAR UBP GENEL BAŞKANSIZ DEĞİLDİR"


"10 GÜNLÜK SÜRE İPTAL EDİLDİ... KURULTAYA GİDİLECEKSE, YENİ BİR DİVAN OLUŞTURULACAKTIR. AYRICA SON DELEGE YAPISINA GÖRE KURULTAY TOPLANACAK"


Lefkoşa, 23 Ocak 13 (T.A.K.): Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı, Başbakan İrsen Küçük, Yüksek Mahkeme'nin kararından sonra görevin UBP yetkili kurullarında olduğunu söyledi. Küçük, bundan sonra bugüne kadar sergilenen eylem ve söylenen sözlerin geçmişte kalması,  bundan sonra partinin bekası, birlik ve bütünlüğü için gerekli hassasiyetin gösterilmesi gerektiğini belirtti.


21 Ekim'deki kurultaya, UBP Genel Başkanı ve yeniden Genel Başkanlığa aday  olarak katıldığına işaret ederek, "Partimizin yeni Genel Başkanı seçileceği II. Tur seçimine kadar UBP genel başkansız değildir. Yani mahkememiz, 'UBP'de Genel Başkan yoktur' dememiştir. İddia edildiği gibi UBP Genel Başkansız değildir" dedi.


Başbakan İrsen Küçük, bugün saat 16.30 sıralarında Başbakanlık'ta düzenlediği basın toplantısında Yüksek Mahkeme'nin UBP Kurultayı ile ilgili kararını değerlendirdi. Toplantıda UBP Genel Sekreteri Fuat Namsoy da hazır bulundu.


Başbakan Küçük, üç aya varan ama öncesinde başlayan ve yaklaşık 8 ayı aşkın bir süredir kamuoyun gündemini meşgul eden UBP Kurultayı ile ilgili Yüksek Mahkeme'nin, öncelikle UBP'de ve iktidar partisi olmaları hasebiyle ülkede daha fazla gerginlik yaşanmaması adına, son noktayı koyduğunu söyledi. Küçük, "Kararla ilgili farklı değerlendirmeler olsa da, bilgi kirliliğine tevessül edilse de ülkemizde, partimizde istikrarsızlık beklentileri olanlar kaybetmiştir" dedi.


"GÖREV UBP YETKİLİ KURULLARINDA"


Başbakan İrsen Küçük, Yüksek Mahkeme kararıyla ülkenin ve partinin kaosa sürüklenmekten kurtarıldığını ve siyasi huzura yol açıldığını söyledi.


Küçük, "Şimdi görev UBP Yetkili kurullarındadır. Partimizle ilgili konular,  Mahkeme koridorlarından kendi evimize taşınmıştır.  Kurullarımız mahkeme kararını parti tüzüğümüz çerçevesinde değerlendirerek gerekli kararları üretecektir. Bundan kimsenin şüphesi olmasın" dedi.


"EYLEM VE SÖZLER GEÇMİŞTE KALMALI"


Başbakan Küçük, bugüne kadar sergilenen eylemler ve söylenen sözlerin geçmişte kalması gerektiğini belirterek, " Bu saatten sonra UBP'li herkes, hep önem verdiğim, partimizin bekası, birlik ve bütünlüğü için sorumluluklarının bilincinde gerekli hassasiyeti göstermelidir" şeklinde devam etti.


Küçük, "Hükümetimiz, devraldığımız azınlık hükümeti olarak değil, 30 milletvekilli Meclis desteğiyle ekonomik ve siyasal istikrar içinde ülkemize, halkımıza hizmete yönelerek, yarınlarımıza olan güveni pekiştirmelidir" dedi.


Başbakan Küçük, şöyle devam etti:


"Partimizle ilgili kararları da, partimizde tartışarak, ortak aklı üreterek, yetkili kurullarımıza bırakmamız gerekmektedir. Bir konuya daha açıklık getireyim. Ben 21 Ekim Kurultayı'na, UBP Genel Başkanı ve yeniden Genel Başkanlığa aday  olarak katılmıştım.  Kurultayda beni Yüce Divan, yeni UBP Genel Başkanı ilan etmişti. Mahkeme bu kararı geçersiz saymıştır. Partimizin yeni Genel Başkanı seçileceği II. Tur seçimine kadar UBP Genel Başkansız değildir. Yani mahkememiz, 'UBP de Genel Başkan yoktur' dememiştir. İddia edildiği gibi UBP Genel Başkansız değildir"


KAŞİF'İN ÖNERİSİ


Başbakan İrsen Küçük, UBP Gazimağusa Milletvekili Ahmet Kaşif ile kurultay tarihiyle ilgili önerisini görüşmeyi düşünüp, düşünmediğine ilişkin soruyu yanıtında, bugün üretilen kararı yarın tatil olmasından dolayı en erken cuma günü detaylı bir şekilde ele alabileceklerini söyledi.


Küçük, "Partimizin yetkili organlarında bu kararın müzakeresi mutlaka yapılacaktır. Genel sekreterimiz gelecek salı günü genel yönetim kurulunu toplantıya çağırma çalışması içindedir. Bu çalışmalar bu şekilde sürdürülecektir" dedi.


"10 GÜNLÜK SÜRE İPTAL EDİLDİ"


Başbakan İrsen Küçük, alt mahkemenin aldığı kararlara saygı duymalarına rağmen katılmadıkları için bir üst mahkemeye gittiklerine dikkat çekerek, şöyle devam etti:


"Lefkoşa Kaza Mahkemesi, UBP Kurultayı'nın ikinci turunun 10 gün içinde yapılmasını emretmişti. Biz buna itiraz ettik. Yüksek Mahkeme, bu 10 günlük süreyi haklı olarak iptal etti. İkinci kurultaya gidilmesi halinde, kurultay tarih, yer ve saatini, bizim partimizin yetkili kurullarının karar vereceği açıkça bu kararda vardır"


"SON DELEGE YAPISINA GÖRE KURULTAY TOPLANACAK"


Başbakan Küçük, alt mahkemenin "ikinci tur olması halinde, o günkü delege yapısı ve o günkü divanla gidilmesini" öngören kararının da bozulduğuna işaret etti.


Küçük, "Yüksek Mahkeme net olarak ortaya koymuştur ki, kurultaya gidilecekse, yeni bir divan oluşturulacaktır. Ayrıca son delege yapısına göre kurultay toplanacak" dedi


KURULTAY KARARI ÇIKMAMASI HALİNDE


Başbakan İrsen Küçük, parti yetkili organlarından kurultay kararı çıkmaması halinde ne olacağının sorulması üzerine; "Bunu şimdi yorumlamak mümkün değildir. Evvela karar detaylı değerlendirilecek. Yetkili kurullarımızdaki arkadaşlarımızı bunları yorumlayacak ve ondan sonra da kararları vermiş olacak. Onların vereceği kararın yorumunu yapmak istemiyorum" yanıtını verdi.


(FEZ/HÖ)


 
23 Ocak 2013 Çarşamba 17:54
Okunma: 691
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu