Ana Sayfa » Kıbrıs » Başbakana takdim edilen yazılı metin

Başbakana takdim edilen yazılı metin

6 milletvekili tarafından hazırlanan ve Başbakana takdim edilen, UBP ile ülke sorunlarını içeren bir metin grup toplantısında ele alındı. Yazılı metne 6 milletvekili imza koydu. Metin, genel Başkan tarafından kabul edildi. Uyarıların dikkate alınacağı teyit edildi.

 
 
Başbakana takdim edilen yazılı metin
İşte Başbakan Küçük'e takdim edilen  tam metni!


Sayın İrsen Küçük,

Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı ve Başbakan

Uzun bir süredir; ekonomik, sosyal ve siyasal sorunların giderilmesinde, gerekli kararlılığın zamanında gösterilmemesi, tam aksine günü birlik alınan hatalı kararlarla sorunlara sorun eklenmesi ve bu sebeplerden ötürü partimizin giderek kan kaybına uğraması sadece bizleri değil tüm partililerimizi ve örgütlerimizi rahatsız etmektedir.

Gelinen bu noktada bir an önce mevcut sıkıntıların aşılması ve yürütülecek doğru politikalarla halkın güveninin yeniden kazanılması kaçınılmazdır.

Bu amaçla, hem bizlerin, hem partililerimizin hem de halkımızın büyük tepkisini çeken, aşağıda sıraladığımız ve doğru bulmadığımız bu uygulamaları bir kez daha dikkatinize getirmeyi uygun bulduk.


1. Her türlü toplumsal karşı duruşa rağmen, ülkeye hiçbir fayda sağlamayacak olan Petrol Dolum Tesisi projesinin uygulanması adına hükümetin anlamsız ısrarı kamuoyunda her gün hırpalanmamızdan başka hiçbir işe yaramamış nitekim geçtiğimiz gün bu projenin öngörülen bölgede yapılamayacağı şahsınız tarafından açıklanmıştır. Bu açıklamaya rağmen, hala daha gizliden gizliye yeni bir yer arama çalışmasının yapıldığına dair bilgilerin geliyor olması ufukta yeni bir kan kaybı süreci yaşanacağı yönündeki şüphelerimizi artırmaktadır.


2. Parti olarak defalarca söz verilmiş olmasına rağmen, 2004 yılında işten durdurulan pek çok gencimiz istihdam edilebilmeyi beklerken, siyasal gelecek kaygısı adına sadece Başbakanlığın bilgisinde gerçekleştirilen istihdamlar parti tabanını ciddi bir şekilde rahatsız etmektedir.


3. Yasal bir dayanağı olmadığı halde Bakanlar Kurulu kararı ile Başbakanlığa bağlı “YURT DIŞI KIBRISLI TÜRKLER BİRİMİ”nin kurulması, ülkeden çok birilerine fayda sağlamak için kurulduğu imajını doğurmuştur. Bu durum partinin günlerce muhalefet ve kamuoyu tarafından eleştirilmesine olanak sağlamış, parti bu gereksiz uygulama ile yıpratılmıştır.


4. Lefkoşa Türk Belediyesi’nde yaşanan sorunlara akılıcı tedbirler alınmaması işlerin içinden çıkılmaz bir hale gelmesine neden olmuştur. Hükümet iki bakanına imza attırmak sureti ile konunun içine adeta sokulmuştur. Arka arkaya şahsınız tarafından verilen sözlerin gününde yerine getirilmemesi ayrıca bu krizin çok kötü bir şekilde yönetimi neticesinde Ulusal Birlik Partisi’nin ve UBP’li Belediyelerin toplum önünde küçük duruma düşmesine, parti yöneticilerimizin ve Belediye Başkanlarımızın başarısız olarak algılanmasına sebep olmuştur.


5. Bazı gazetelerin mevzi, bazı gazetecilerin tetikçi olarak kullanılarak, parti milletvekillerine ve bakanlara karşı bizzat başbakanlıktan sızdırılan belge ve bilgilerle saldırılmasına devam edilmesi iç huzursuzluğu her geçen gün artırmaktadır.


6. ÇED raporlarının olumlu çıkıp çıkmayacağı henüz belli olmayan projelerin, sanki her şey tamammış gibi kamuoyu önünde önce savunulması, raporları olumsuz çıktıktan sonra iptal edilmesinin partimize ve hükümetimize verdiği zararlar aşikardır.


7. Yasaların gerekli temaslar yapılmadan hazırlanması, meclise götürülen her yasanın yeniden komitelere geri dönmesi, komiteden oylamaya gelen yasaların bir anda meclisten geri çekilmesi, mehter takımı gibi 1 ileri 2 geri gidilmesi UBP’ye duyulan güvenin her geçen gün erimesini sağlamaktadır.


8. Milletvekillerinin, mecliste sadece parmak kaldıracak bir insan olarak görülmesi, ben bilirim ben yaparım siz de onay verirsiniz mantığı ile partinin yönetilmesi, ciddi bir rahatsızlık yaratmaktadır.


9. Parti meclisinin senede bir toplanan önemsiz bir kurum haline getirilmesi, parti yetkili organlarına bilgi verilmeden partiyi bağlayıcı adımların atılması, ayrıca parti grubunda konuşulan ve alınan kararların konuşulduğu ve karara bağlandığı gibi uygulanmaması da parti içi demokrasinin her gün yara almasına yol açmaktadır.


10. Son bir yılda yapılan tüm anketlerde partinin bu yanlış yönetim anlayışı ile her geçen gün kan kaybetmeye başladığını gözler önüne sermektedir. Bu kötüye gidiş partilinin tüm moral motivasyonunu ciddi şekilde bozmaktadır.


11. Başbakanlıkta oluşturulan kadronun parti tabanımızda büyük rahatsızlığa ve tepkilere rağmen ısrarla değiştirilmemesi, ülkenin şahsınıza yakın ancak yetkisiz çevreler tarafından yönetildiği izlenimi, danışmanlarınızın partiyi ısrarla bir yıkıma sürükleyecek davranışlar içerisinde bulunması, ekibinizin ülke menfaatlerinden çok kişisel politik hesaplarla hareket etmesi, özelde size, genelde ise tüm partimize ciddi zararlar vermektedir.

Yukarıda madde madde açıkladığımız hususlar, partimizin geleceği adına duyduğumuz kaygıları içermektedir. Hükümette süregelen bu tutum, görüş ve icraatlar, ülkemizi siyasi, sosyal ve ekonomik huzursuzluklar içerisine itmiş, parti olarak hedeflemiş olduğumuz halkın toplumsal refah düzeyini artırma eylemini gerçekleşmesi fırsatının kaybedilmesine sebep olmaktadır.


Ülkenin bu şekilde yönetilmesi karşısında duyduğumuz kaygıları dile getirmek ve tüm arkadaşlarımızla bu gerçekleri paylaşmak bize üzüntü veriyor olsa bile, gelinen aşamada sorunlarımızın ortak bir akıl çerçevesinde üretilen çözümlerle aşılması için, bunları söylemek artık bir zaruret haline gelmiştir.

Gerek parti içerisinde gerekse ülkede giderek yükselen huzursuzluğun bir an önce son bulması, bu girişimi başlatmamızı zorunlu kılmıştır. Bu hususların süratle düzeltilmesi için bir an önce gerekli önlemlerin alınması kaçınılmazdır.

Tüm samimiyetimizle ortaya koyduğumuz uyarılarımızın dikkate alınacağını umar, konuların yakından takipçisi olacağımızı bildirir, saygılar sunarız.

 
25 Mayıs 2012 Cuma 16:13
Okunma: 1186
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu