Ana Sayfa » Kıbrıs » Başbakan'dan Eylem yorumu...

Başbakan'dan Eylem yorumu...

Küçük: "bir Maaş Konusunda Verdiğimiz Söz Yerine Getirildi... Meblağ Lefkoşa Belediyesi'ne Aktarıldı Ancak Bordrolar Hazırlanmadığı İçin Maaşlar Ödenemedi".

 
 
Başbakan'dan Eylem yorumu...
"EYLEM, SİYASİ PARTİLERİN PARTİSEL AMAÇLI ÇALIŞMALARINDAN ÖTEYE GİTMEDİ... MAKSADINI SAPTIRAN BU GİBİ EYLEMLERE DEVLET ÇALIŞANLARININ İTİBAR ETMEMESİ GAYET DOĞAL"


"BENZİNCİLERİNE EYLEMİ KALKTI... HALKIMIZ ENDİŞE DUYMASIN, ADA GENELİNDEKİ BÜTÜN BENZİN İSTASYONLARI, YENİDEN BENZİN VEREBİLMEK İÇİN TEDBİR ALIYOR"


Lefkoşa, 16 Mayıs 12 (T.A.K.) Başbakan İrsen Küçük, 2 aydır maaşlarını alamayan Lefkoşa Belediyesi çalışanlarının ödenebilmesi için yürütülen çalışmaların sürdüğünü ve bir maaş ödemesi için söz verdikleri kaynağın belediyeye aktarıldığını ancak bordroların hazırlanmamasından dolayı ödemelerin gerçekleşemediğini söyledi.


Bir maaş konusunda verdikleri sözü yerine getirdiklerini ancak 2. maaşla ilgili hiçbir tarih vermediklerini belirten Küçük, Sayıştay raporuna dayandırılarak belediyeden 487 çalışanın işine son verileceği yönündeki haberlerin doğru olmadığını kaydetti.


Başbakan İrsen Küçük, saat 15.00 sıralarında toplanan Bakanlar Kurulu toplantısına girmeden önce, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Küçük, haftalık mutat toplantıyı, kendisinin ve bazı bakanların etkinliklerinden dolayı, daha önceden planlandığı şekilde öğleden sonra yaptıklarını söyledi.


"BENZİNCİLER EYLEMİ KALDIRDI"


Toplumun gündemine gelen Lefkoşa Türk Belediyesi çalışanlarının eylemi ve benzin istasyonlarının eylemi gibi iki ciddi konuyla ilgili gelişmeleri aktaran Küçük, Benzinciler Birliği yönetimi ve ilgili bakanın katılımıyla gerçekleştirdiği toplantıda, benzincilerin eylemlerini kaldırma kararının çıktığını belirtti.


Küçük, "1 saate kadar benzin vermek için istasyonlarda gerekli tedbirleri almaya başlıyorlar. Halkımız endişe duymasın, 1 saat içinde ada genelindeki bütün benzin istasyonların yeniden benzin verebilmek için tedbir alıyorlar" dedi.


Başbakan Küçük, benzin ihtiyacını Güney Kıbrıs'tan karşılamaya çalışan halkın, şu andan itibaren bunu yapmasına gerek kalmadığını ve bütün benzin istasyonlarının kısa sürede devreye girmiş olacağını belirtti.


İrsen Küçük, gazetecilerin sorusu üzerine, benzinciler eylemi konusunda varılan mutabakatla ilgili gerekli açıklamanın Ekonomi ve Enerji Bakanı ve Benzinciler Birliği tarafından yapılacağını belirtti.


BELEDİYE ÇALIŞANLARINA TEŞEKKÜR


Başbakan İrsen Küçük, Lefkoşa Belediyesi çalışanlarının bir süre önce grev kararını kaldırıp, eylem kararı aldığını ancak hiçbir hizmet vermediğini söyledi.


Çöp sorunu ve diğer konulardaki sıkıntıların devam ettiğini kaydeden Küçük, biri telefon, diğer yüz yüze olmak üzere gerçekleştirdiği 2 görüşme sonrasında selin neden olduğu tahribatın giderilmesi ve dıştan gelen destekle, okullarla hastane çöplerinin büyük oranda toplanmasına katkı koyan belediye çalışanlarına teşekkür etti.


"KATILIM OLMADI"


Küçük, belediye çalışanlarının eyleminin bugün de devam ettiğini ve Sendikal Platform'un kararıyla resmi daire ve kurumlarda da grev kararı alındığını söyledi.


Çalışanların bu çağrıya itibar etmemesinden dolayı greve katılımın olmadığını kaydeden Küçük, Lefkoşa genelinde 468 kişinin katıldığı eyleme katılımın yüzde 3.4 oranında kaldığını belirtti.


Başbakan Küçük, eylemin, daha çok siyasi partilerin partisel amaçlı çalışmalarından öteye gitmediğini söyledi. Küçük, "maksadını saptıran bu gibi eylemlere devlet çalışanlarının itibar etmemesi gayet doğaldır" dedi.


"BİR MAAŞ KONUSUNDA VERDİĞİMİZ SÖZ YERİNE GETİRİLDİ"


Başbakan İrsen Küçük,  başka bir soruyu yanıtında, 2 aydır maaşlarını alamayan belediye çalışanlarının ödenebilmesi için yürütülen çalışmaların sürdüğünü söyledi.


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile bugün gerçekleştirdikleri toplantıda çalışanların 2. maaşlarının ödenebilmesi konusunu görüştüklerini kaydeden Küçük, sendikanın yanı sıra belediye başkanıyla da görüşerek çözmeye çalıştığı maaş ödeme konusunda, belediye meclisinin gerekli kararı üretememesinden dolayı olayın gerçekleşemediğini belirtti.


Küçük, şöyle devam etti:


"Pazar günü sendika başkanıyla yaptığımız görüşmede, bir maaşın ödenebilmesi için hükümet olarak yardımcı olabileceğimizi ve pazartesi günü de ödemenin yapılabileceğini söylemiştim. Onlar 2 maaşın ödenmesi koşuluyla eylemlerine son vereceklerini söylemişlerdi. Ben de 2. maaş konusunda çalışmakta olduğumuzu ve bu çalışmanın devam edeceğini dolayısıyla bir tarih veremeyeceğimi ancak bir maaşı da geçtiğimiz pazartesi günü da verebileceğimizi söyledim. Maliyemiz pazartesi bu meblağı Lefkoşa Belediyesi hesabına aktarmıştır. Bugün çarşamba olmasına rağmen, çalışanlar birinci maaşı alamadı. Alamamalarının nedeni de bordroların belediye maliye tarafından hazırlanıp, ilgili bankalara gönderilememesinden dolayıdır. Yoksa para orada duruyor. Bir maaş konusunda verdiğimiz söz yerine getirilmiştir"


Başbakan Küçük, sendika başkanının 'çarşamba günü 2. maaşın verileceği sözü verildiği' yönündeki açıklamasının tamamıyla gerçek dışı olduğunu söyledi. Küçük, "2. maaşla ilgili hiçbir tarih vermediğini ancak çalışmalarını sürdürdüklerini ve erken zamanda çözmeyi ümit ettiği" yönünde açıklamalarda bulunduğunu belirtti.


"SPEKÜLATİF HABERLER DEVAM ETMEKTE"


Belediye çalışanlarıyla ilgili spekülatif haberler yapıldığını ve son olarak da Sayıştay raporuna dayandırılarak 487 çalışanın işine son verileceği yönünde bir haberin yayıldığını kaydeden Küçük, "Böyle bir şey yoktur. Sayıştay başkanıyla bizzat konuştum... Abartılmış bir haber ya da farklı yorumlanmış bir haberdir... Lefkoşa Belediyesi çalışanları bu konuda telaşlanmasın" dedi.


Küçük, raporun üretildiğini ancak henüz okumadığına işaret ederek, Lefkoşa Belediyesi çalışanlarında fazlalık bulunduğu gerçeğini sendikanın da kabul ettiğini ancak 487 kişinin işten durmasının mümkün olmadığını söyledi.


Başbakan Küçük, UBP'de görüş ayrılığı olduğu yönündeki haberlerin hatırlatılması üzerine, pazartesi günkü meclis oturumuna 5 milletvekilinin katılmamasını, kitlesel bir hareket olarak yorumlanmasının gerçekleri yansıtmadığını söyledi. Zaman zaman bazı milletvekillerinin çeşitli gerekçelerle meclis çalışmalarına katılmayabileceğine dikkat çeken Küçük, "Güzelyurt'ta dün gece gerçekleştirdiğimiz toplantıya söz konusu 5 milletvekilinden 2 tanesi de katıldı. Türkay Tokel ve Zorlu Töre toplantının sonuna kadar oradaydı. En güzel yanıt bu toplantıdır" dedi.


"50 ENGELLİ İSTİHDAM EDİLECEK"


Başbakan Küçük, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın girişimiyle,  içinde bulunulan engelliler haftası vesilesiyle bugün öğlen bir araya geldiği engellilere müjdeli haber verdiğini kaydetti. Küçük, hükümetin, geçen hafta aldığı bir kararla, önümüzdeki günlerde engelli vatandaşlardan 50 tanesinin istihdam edileceğini belirtti.


Küçük, "Bu yıl bu kardeşlerimizi devlet dairelerinin çeşitli branşlarına istihdam etmek için gerekli tedbirleri aldık" dedi.


Başbakan İrsen Küçük, 17 Mayıs 2010'da iktidara gelen UBP'nin yarın hükümet olarak 2 yılını dolduracağını söyledi.

 
16 Mayıs 2012 Çarşamba 18:25
Okunma: 1181
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu