Ana Sayfa » Kıbrıs » Basın - Sen, Tak İle İlgili Açıklama Yaptı

Basın - Sen, Tak İle İlgili Açıklama Yaptı

Basın - Sen: "tak Yasası'nın Bir Bütün Ve Tam Olarak Uygulanması, Tüm Geçici, Sözleşmeli Ve/veya Hizmetlinin Süratle Kadrolanması Hayati Öneme Sahip".

 
 
Basın - Sen, Tak İle İlgili Açıklama Yaptı

Lefkoşa, 16 Ekim 12 (T.A.K): Basın Emekçileri Sendikası (Basın-Sen), Kıbrıs Türk basınının ana haber kaynaklarından biri olan Türk Ajansı Kıbrıs'ta (TAK) sorunların sürdüğünü ve TAK Yasası'nın kendi içinde amir hükmüne aykırı olarak hala tam anlamıyla uygulanmadığını öne sürerek, bunu kınadı.

Basın - Sen, TAK Yasası'nın bir bütün ve tam olarak uygulanması, bu yasanın çıkarılmasına neden olan tüm geçici, sözleşmeli ve/veya hizmetlinin süratle kadrolanmasının hayati öneme sahip olduğunu kaydetti.

Basın - Sen, Meclis'te oybirliği ile geçen TAK Yasası ile, ajansta yıllarca iş güvencesi bekleyen, 15 - 20 yıldır yapılmayan terfiler nedeniyle tıkanan, kıdem karmaşası yaşayan TAK çalışanlarının rahata ermesi beklenirken, terfi eden bazı çalışanların "yasaya aykırı" olarak çalıştırıldığını, "editör olarak görev yapması yasa ile düzenlenen çalışanlara bu haklarının teslim edilmediğini" savundu.

Yasanın amir hükmüne göre, en azı iki, en uzunu 20 yıldır geçici çalışan ve yaptıkları işte uzmanlaşmış olan geçici ile sözleşmeli çalışanları mülakata çağırıp kadrolamak yerine baskı ile "ekmeğin silah olarak kullanıldığını" iddia eden Basın-Sen, çalışanların tehdit edildiğini de öne sürdü.

Basın-Sen Başkanı Kemal Darbaz bugün TAK binası önünde basın açıklaması yaparak, haber ajansında son dönemde yaşanan süreci anlattı. Darbaz'a, basın açıklaması sırasında Basın-Sen üyesi bazı TAK çalışanları da eşlik etti.

TAK'ta yaşananların kendileri açısından "çok büyük" bir anlam ve önem içerdiğini söyleyen Darbaz, yaşananların TAK tarihinde bu şekliyle hiç yaşanmadığını savundu.

Darbaz, ilk olarak, 2011 yılında Meclis'ten oybirliğiyle geçen TAK Yasası'nın görüşme süreci ve Basın-Sen'in yaptığı çalışmaları anlatarak, TAK'ta yetkili sendika olarak Basın-Sen'in TAK Yasası'nın yasallaşma sürecinde yaptığı çalışmaları ve görüşmeleri anımsattı.

Büyük uğraşlar sonucu geçirilen TAK Yasası'nın; "hazırlanması ve tartışılması aşamasında hiçbir şekilde katkı koymadığını" iddia ettiği, ajansın eski müdürü ve bugünkü Yönetim Kurulu Başkanı Emir Ersoy'un tutumu nedeniyle yasanın tam olarak uygulanamadığını öne süren Darbaz, Ersoy'u, ajansta kadrolanmayı bekleyen çalışanlara, Basın-Sen'den istifa ederek Kamu-İş'e üye olmaları için "baskı ve tehdit yaptığını" iddia etti.

Basın-Sen'in, yasa ile kadrolanması gereken kişileri tartışma konusu yapmanın önüne geçmek ve tüm geçicilerin kadrolanmasını sağlamak amacıyla Yüksek İdare Mahkemesi'nde dava açtığını kaydeden Darbaz, bunun üzerine "Basın-Sen'i TAK Yönetim Kurulu'ndan atma planının uygulamaya konulduğunu" ileri sürdü.

Başbakan İrsen Küçük'ün bu olaydan haberi olduğunu, çünkü yönetim kurulunda hükümet olarak 2 temsilcisi bulunduğunu öne süren Darbaz, Küçük'e bu konuda ne yapmayı düşündüğünü sordu.

Darbaz, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'na da seslenerek, "TAK Yönetim Kurulu'na atadığı Emir Ersoy'un icraatlarından haberi olup olmadığını" sordu.

TAK Yasası'nın amir hükmüne göre, yasa gereği tüm kadrolanmaların çoktan tamamlanmış ve yeni terfi ile münhallarla kurum kadrosunun güçlendirilmiş olması gerektiğini dile getiren Darbaz, TAK münhallarına İletişim Fakültesi ve/veya ilgili uzmanlık alanlarından başvuru kabul edilmesini isterken, uzmanlaşmaya, uzmanlaşma eğitimine de sahip çıktıklarını kaydetti.

Darbaz, TAK özelinde yaşanan süreçte buna taraf olduğunu iddia ettiği Kamu-İş'i de bu noktada haklı bulmadıklarını ifade ederek, "Kamu-İş yöneticilerine sadece bu tür konularda daha dikkatli olması, işveren konumundaki bir yöneticinin sendikamıza karşı başlattığı böyle bir kavgada taraf olmamasını isterdik. Ne yazık ki Kamu-İş, tüm bunları bile bile tarafı olmuştur" iddiasında bulundu.

(EMR/SEL) FOTOĞRAFLI

 
16 Ekim 2012 Salı 13:54
Okunma: 715
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu