Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Başkan Adayı Arayışları...

Başkan Adayı Arayışları...

Merkez Partiler "keravnos" Dedi...  Ama Keravnos Kabul Etmezse Uygulanacak B Planına Herkes Farklı Bakıyor.

 
 
Başkan Adayı Arayışları...

"İŞBİRLİĞİ UĞRUNA KÖŞEYE SIKIŞMAYACAĞIZ" DİYEN AKEL "KAZAMİAS" DİYOR, HRİSTOFYAS DA DESTEKLİYOR

Lefkoşa, 27 Mayıs 12 (T.A.K.): Rum tarafında yapılacak başkanlık seçimlerinde ortak aday çıkarmak için çalışan merkez sağ ve sol partilerin, perşembe günkü kritik toplantılarından sonra ortaya çıkan sonucu birbirlerinden farklı okudukları bildirildi. Rum basını "bu nikâh  zor olacak" yorumu yaptı.

Fileleftheros haberi "Ortaklardan Farklı Tercihlerle B Planı... Marios Karoyan Farklı, Diğer Merkez Liderleri Farklı Bakıyor... Makis Keravnos Reddederse Hristos Mavrellis veya Yorgos Lillikas" başlığıyla yansıttı.

Gazete geçen hafta salı günü için planlanmasına karşın perşembe gün gerçekleştirilen kritik görüşmede, Maliye eski Bakanı Makis Keravnos isminde karar kılındığını, toplantının salıdan perşembeye alınmasının ana nedeninin Keravnos'un niyetini anlamak olduğunu yazdı.

Habere göre Makis Keravnos, bu konjonktürde Rum Yönetimi Başkanlığı'na aday olmaya oldukça temkinli yaklaştı. DİKO Başkanı Marios Karoyan, bir süredir merkez partilerin bürolarında ve basında dolaşan listedeki aday adaylarından biri olan Keravnos'u ikna görevini üstlendi.

Partilerin perşembe günkü toplantısında, bir sonraki adımla ilgili çıkan sonuç müdahil taraflarca birbirinden tamamen farklı yorumlandığına işaret eden gazete, bunun da seçimlerde birbirlerinden farklı hedefleri ve farklı yönelişleri olduğu gerçeğini ortaya çıkardığına dikkat çekti.

Habere göre Karoyan seçilecek adayın ortak beyanname ilkeleri temelinde siyasi güçler, hareketler, siyasi kişiler, sivil toplum örgütleri ile işbirlikleri oluşturma özgürlüğü, olanağı ve takdirine sahip olacağını vurguladı.

Karoyan şunları söyledi:

"Aday, yarın ülkeyi de yönetmesi gerekeceğinden, vesayet altında olmayacak. Siyasi parti başkanları bu çerçeveyi çizdi ve elbette aday kendi tabanını, itibarını, güvenilirliğini ve elbette işbirliği yapan partiler ve kendisini destekleyen diğer oluşumlarla istişare içinde bir hükümet programı geliştirme yönünde hareket edecektir. Makis Keravnos'le önümüzdeki istişare yapılacak nasıl ilerleyeceğimize ondan sonra bakacağız."

EDEK istişareye tamamen farklı zeminde algıladı. Başkan Vekili Marinos Sizopulos RİK'e yaptığı açıklamada, Karoyan'ın AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu'yla görüşmesinin ardından yaptığı açıklamalar nedeniyle rotasından sapan merkez çalışmalarının perşembe günkü toplantıda yeniden doğru rotasına girdiğini söyledi. Doğru rotaya giriş konusunda varılan üç görüş birliğini ise şöyle açıkladı:

"1-Aday, hükümet programını şekillendirmede kendisini destekleyecek partilerle birlikte hareket etmek için ilkeler beyannamesini kabul etmeyi taahhüt edecek.

2-Aday, seçilmesiyle birlikte kendisini destekleyen partilerle saygı çerçevesinde işbirliği yapacağını taahhüt edecek. Marinos Sizopulos, adayın, kendisini destekleyecek partilere sırtını dönmemesi gerektiğini ima etti.

3- Aday partilerde ve örgütlerde halka seslenebilir ancak tek başına değil, partilerin temsilcilerinin eşliğinde.

Gazete Karoyan'ın Keravnos'un adaylık önerisini kabul etmemesi durumunda başka tercihlere ilerleme ihtimalini göz ardı etmediğini belirterek "üç liderin yaptığı görüşmeler (kendisi, Yannakis Omiru ve Dimitris Şilluris) sırasında egzersizler yapıldığını söylediğini yazdı.

Habere göre Karoyan "fazla gürültü koparmadan ve fazla zorluk yaşamadan bir öneride bulundum ve ilk tercih olarak M. Keravnos isminde karar kıldık. Olguların nasıl gelişeceğine bakacağız.  Çarşamba günkü görüşmede bir sonuca varabilmemizi diliyorum çünkü Keravnos aranan bütün vasıflara haizdir."

Gazete Keravnos'un teklifi kabul etmemesi halinde uygulanacak B planına Karoyan ile diğer parti başkanlarının farklı yaklaştıklarını belirterek özetle şunları yazdı:

"Diğer partilerin Yorgos Lillikas'ı ayrı bir yere koydukları ortadadır ancak DİKO Başkanı masaya, daha çok tercih ettiği Maliye eski Bakanı Hristos Mavrellis'in ve Sayıştay Başkanı Hristalla Yorgacis'in adını koymaya hazırdır. DİKO üst kademelerinde Mavrelli'nin adaylığı ile AKEL'in de dahil olacağı geniş bir işbirliği oluşturulmasını halen mümkün görülüyor.  Tercihleri Lillikas'tan yana olan diğer liderlerin buna nasıl yaklaşacağı ise önceden kestirilemiyor"

AKEL: İŞBİRLİĞİ UĞRUNA KÖŞEYE SIKIŞMAYACAĞIZ

Gazete "İşbirliği İçin Köşeye Sıkışmayacağız" başlıklı haberinde ise AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu'nun; patisinin Güney Kıbrıs'ı ve çalışanları maceralara sürükleyecek tezleri destekleyecek ilkelere dayanan bir işbirliğine katılmak için kendini köşeye sıkıştırmasının söz konusu olmadığını söylediğini yazdı.

Habere göre Kiprianu AKEL'in "Nikos Anastasiadis'in Rum Yönetimi Başkanlığı'na muhtemel seçilmesinden çok endişe duyduğunu bu nedenle Anastasiadais'in adaylığıyla mücadele edeceğini" söyledi. Kiprianu "Anastasiadis'in seçilmesi bizi ne kadar endişelendiriyorsa, Kıbrıs'ın ve halkının çıkarlarına hizmet edecek net siyasi tezleri olmayan bir işbirliğine iştirakimiz de o kadar endişelendirir" ifadesini kullandı.

AKEL KAZAMİAS DİYOR, HRİSTOFYAS DA DESTEKLİYOR

Alithia "AKEL Kikis Kazamias'a Oynuyor" başlıklı haberinde AKEL yetkililerinin, başkanlık seçimlerine katılması için Kikis Kazamias'a toplu çağrı yaptıklarını yazdı.

Kazamias'ı aday göstermek isteyen AKEL'liler arasında Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın da olduğunu belirten gazete bu bilgiyi; Hristofyas'ın yakın çevresinden bir kaynağa dayandırdı.

Gazete merkez sağ ve sol partilerin DİKO hariç diğer üyelerinin Lillikas'ın adaylığını ihtimal dışı görmediğini, DİKO'nun ise seçimlerden galip çıkabilecek bir aday seçilmesi konusunda mantık ve gerçekçilik olmaması halinde merkez ittifakı terk etmeye hazır olduğunu vurguladı.

ANASTASİADİS HRİSTOFYAS'IN ADAY OLMAMASINA ÜZÜLDÜ

Aynı gazete DİSİ Başkanı Nikos Anastasiadis'in bu gazeteye verdiği özel röportajda, başkan seçilmesi halinde yapacağı ilk işin Ulusal Konseyi yeniden şekillendirmek, ülkeyi içinde bulunduğu krizden çıkarmak için diğer partilerin işbirliğinde ekonomi konusunda yeni bir strateji belirlemek olduğunu söylediğini yazdı.

Gazeteye göre söyleşide, Başkan Dimitris Hristofyas'ın aday olmamasının kendisini üzdüğünü söyleyen Anastasiadis, Kıbrıs sorununda Kıbrıs aidiyetli müzakerelerin iflas ettiğini söyledi.

Anastasiadis şu görüşleri ortaya koydu:

"Müzakereci atanması olmazsa olmazdır. BM himayesindeki bir prosedürde BM Genel Sekreteri'nin, Avrupa Konseyi Başkanı'nın, Türkiye veya Yunanistan Başbakanı'nın olmadığı bir prosedürde diğerleri temsilci düzeyinde katılırken bütün Kıbrıslıların başkanı olan Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı'nın da olmaması gerekir. Kıbrıs sorunu hukuki değil, öncelikle siyasi bir sorundur."

(ŞA/GÜR)         

 ************

 
27 Mayıs 2012 Pazar 13:43
Okunma: 681
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu