Ana Sayfa » Kıbrıs » Başkan da istifa etmeli

Başkan da istifa etmeli

AKBİL: “İSTİFA ÇIKIŞ YOLU”… “İstifa kaçınılmaz. Biz istifa ederek, Lefkoşa’ya hizmet ettiğimizi düşünüyorum. Başkan Bulutoğluları’nın da istifa etmesi gerektiğini her ortamda avaz avaz bağırdım. Başaramadık. Bu şekilde hizmet etmek mümkün değil”

 
 
Başkan da istifa etmeli


LTB Asbaşkanı Özel Kadıoğlu ve belediye meclis üyesi Ahmet Akbil, Havadis’e konuştu.

Çok haksız karamalara maruz kaldığını dile getiren UBP’li asbaşkan Özel Kadıoğlu, “Başkan Bulutoğluları arkamdan gazeteleri aradı, başkanlığa vekalet ettiğim süreçteki adımlarımı karaladı. Tek çare istifa. Başkan da daha fazla kalmamalı” dedi. Kadıoğlu, “Lefkoşa’ya tek hizmet istifa olacak” şeklinde konuştu.

UBP’li meclis üyesi Ahmet Akbil ise, istifanın kaçınılmaz olduğunu kaydederek, istifa ederek Lefkoşa’ya hizmet ettiklerini savundu.

Akbil, “Başkan Bulutoğluları’nın da istifa etmesi gerektiğini her ortamda avaz avaz bağırdım. Başaramadık. Bu şekilde hizmet etmek mümkün değil” dedi.


Akbil: “Yetkimiz sadece parmakçılıktan ibaret”


Belediye meclis üyesi Ahmet Akbil, büyük bir hevesle seçime aday olduğunu söyleyerek, “Lefkoşalıya hizmet için, kendi işimden çok özveri göstermeye hazırdım. Gerek çalışan, gerekse Lefkoşa halkına hizmet için büyük bir hevesim vardı. Ancak yetkimizin sadece parmakçılıktan ibaret olduğunu gördüm” dedi.

İstifasının ardından Havadis’e konuşan Akbil şöyle dedi: “2010 yılı yerel seçimlerinde kişiliğime yakışır şekilde, birtakım hizmetleri de yapabileceğimizi düşünerek aday oldum. Hatırı sayılır bir şekilde de Lefkoşalı bana destek verdi. Seçilmemizin ardından, LTB binasına ilk girişimizi dün gibi hatırlarım. Lefkoşalıya hizmet için, kendi işimden çok özveri göstermeye hazırdım. Gerek çalışan, gerekse Lefkoşa halkına hizmet için büyük bir hevesim vardı. Yapılan ilk toplantıda, yasa gereği meclis üyeliğinin tamamen parmakçı sıfatıyla olduğunu ve belediye başkanının yetkilerinin dışında, yetkimizin olmadığı ile de yüzleştim. Belediyenin komitelerinin birçoğunda hevesle çalışmaya başladım. Kira İhale Komisyonu’na seçilmem benim için onurdu.”


“Mali bilgi dahi alamadım”


Bütçe Komisyonu’nda da yer aldığını belirten belediye meclis üyesi Ahmet Akbil, belediyenin gelir ve giderlerini hesaplarını öğrenmek için her türlü merciye başvurduğunu ancak gerekli ve doğru yanıtları alamadığını söyledi. “İlk şoka burada uğradım” diyen Akbil, “Daha sonraları, gerek ilgili amirler, gerekse avukatlar ile defalarca görüşmeme rağmen, maalesef bir meclis üyesinin yetkilerinin çok kısıtlı olmasından dolayı, hiçbir bilgiye ulaşamadım. Bunu bilerek, ısrarla faydalı olmaya çalıştım. Lefkoşalıdan oy aldık, sorumluluğumuz vardı” şeklinde konuştu.


“İstanbul’da imzadan döndük”


Daha iyi Lefkoşa için çok çalıştıklarını ifade eden Ahmet Akbil, şöyle devam etti: “Özellikle dış temaslarda başkanımızın uçak fobisi nedeniyle iki önemli ziyarete katıldık. En önemlisi İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile imzalayacağımız kardeş kentler protokolüydü.

Sayın Kadir Topbaş ile imza aşamasına geldik. Ben oraya kafile başkanı olarak gitmiştim. Yapılan son görüşmede, kendisi Kıbrıs’ı ziyaret edeceğini söyledi ve bu protokol imzalanmadı. Sonuçta bu olayların ardından da Topbaş gibi önemli bir başkanı da Lefkoşa ağırlayamadı.

Orada birtakım tecrübeler edindik. Kıbrıs Türkü nasıl yararlanabilir diye düşündük ve daha iyi Lefkoşa için çalıştık. Bu iyi bilinmeli.”


“İstikrar sağlanamadı”


Ahmet Akbil, belediyede istenilen seviyede hizmet verilemediğini dile getirerek bunun sebebinin, belediye içerisindeki düzen, istikrar, çalışanlarla başkan arasındaki kopukluk olduğunu söyledi.

Akbil, tüm sorunlara rağmen Lefkoşa Türk Belediyesi’nin yaklaşık beş aydan beri içine düştüğü zor durumdan çıkabilmesi açısından çaba harcadıklarını ancak ortaya koydukları tüm çabaların sonuçsuz kaldığını belirtti.


“İşçi sayısı az, memur sayısı fazla”


Belediyedeki işçi ve memur sayısı ile ilgili de açıklamada bulunan Ahmet Akbil, “2010 yılı sonunda kadrolar belirlendi. Ben intibak komisyonunda üyeydim. Yeterli tecrübem olmadığı için, memur sayısının fazla olmasına müdahale edemedim. Ama yasa dışı bir adım da atmadık. Belediyenin yapısını düşündük” şeklinde konuştu.

Akbil, “Bugün için düşünürsek, işçinin daha fazla olması gerektiği muhakkaktır. Tıpkı memur sayısının daha az olması gerektiği gibi” dedi.


“Kadıoğlu’na bir komplo oynandı”


Görev süresince, LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları’na yardımcı olmaya çalıştıklarını kaydeden Ahmet Akbil, “Görevimiz süresince Cemal başkana yardımcı olmak istedik. Bunu da kendisine ilettik. Sorun varsa çözebileceğimizi anlattık. Ne yazık ki, asbaşkanımıza seçildiğinden bir ay sonra yapılanlar var. Altı arkadaş olarak biz, Sayın Özel Kadıoğlu’nun asbaşkanlığı bırakmasını istedik. Buna çok üzülüyorum geriye bakınca” dedi.

Belediye içerisindeki huzur ve düzeni bozan bir başka konunun da Kadıoğlu’na oynanan komplo olduğunu ileri süren Ahmet Akbil sözlerine şöyle devam etti: “Belediye içerisindeki huzurun sağlanmaya başladığı günlerde, Sayın Kadıoğlu’na bir komplo oynandı. Bu da belediye içerisindeki huzur ve düzeni bozdu. Bunu güvensizlik ve huzur ortamının sağlanması için Cemal Bulutoğluları çaba göstermedi.”

Belediyede bugün halen daha krizin devam ettiğini gördüklerini dile getiren Akbil, “Bunun sorumlusu belediye meclis üyeleri olamaz. Biz dört arkadaş, yeni hizmet şeması oluşturulması için son beş ayda çok çaba ortaya koyduk” dedi.


“İstifa etmeliydi”


Ahmet Akbil, Cemal Bulutoğluları’nın istifa etmesi konusunda şahsi görüşünü bizzat kendisine ilettiğini ancak Bulutoğluları’nın ikna edilemediğini kaydetti.

Akbil, “Parti toplantısında Cemal başkanın izne çıkması ya da istifa etmesi konusunda görüşümü ilettim. Cemal Bey bu konuda da ikna olmadı. Bazı arkadaşlarımız da bu konuda bize destek vermedi” dedi.

Surlariçi Temizlik İhalesi hususunda da açıklamada bulunan Ahmet Akbil şöyle dedi: “Özellikle Surlariçi Temizlik İhalesi’nde bize sunulan mali ve güzel tablo hiç gerçekleşmedi. Surlariçi’nden başlayacak proje, tüm Lefkoşa’ya yayılacaktı. Ben buna evet dedim. Zaten borçlanmalar konusundaki tereddütlerimize rağmen, evet dedik, belediyenin önünün açılacağını varsaydık. Sayıştay raporuna göre 6 milyon TL’nin borçlanma amacına kullanılmadığını öğrendik. Bunu Sayıştay raporundan öğrendik. Zira, meclis üyesi olarak paranın nasıl harcandığını takip etme şansımız yok. Sadece Şubat 2012’de 2.5 milyon TL borçlanmaya imza atarken rahattım, zira bu personel ödemesi için kullanılacaktı.”


“Krizden çıkış yolu belli”


Mevcut krizin aşılması için yapılabilecek işlerin belli olduğunu söyleyen Ahmet Akbil, “Şu anda düşülen pozisyon ancak, yeniden yapılanma ile aşılabilir. Ya da 10 milyon TL kaynak aktarılarak bu krizden çıkılır” dedi.

“Daha önce yapılan borçlanmalarda, ki CTP’li meclis üyeleri de vardı, evet ya da hayır demişler ama sonuçta oradaydılar” diyen Akbil sözlerine şöyle devam etti: “Bugün belediyenin geleceğinin ipotek altına alındığını söyleyenler arasında bizle seçilen Meriç Erülkü de var. Ne yazık ki, Dayın Erülkü toplum önünde kendisini temize çıkarma çabası ortaya koyarken, diğer 11 UBP’li meclis üyesini nasıl kötülediğinin de farkına varamıyor.”


“Hep dedikodularla karalandık”


Ayrıca adının asılsız birçok konuda karalandığını söyleyen Ahmet Akbil, aleyhindeki iddiaları yalanladı. Akbil, “Benle ilgili türlü dedikodular var. Örneğin belediyeden kıyafet ihalesi aldığım söylenir. Almadım. Zaten ve İhale Komisyonu Üyesiyim. Mümkün değil. Ya da belediyenin sanayi bölgesinde dağıttığı arsalardan dört adet aldığım belirtiliyor. O da yalan” dedi.

Sayın başkana düne kadar yardımcı olmaya çalıştık. Ben avazımın çıktığı kadar başkanının istifa etmesi ellerinde bugün itibarı ile istifadan başka kullanacakları bir yetki olmadığını savunan Ahmet Akbil, “Bu istifanın belediyenin önünü açacağını düşünüyoruz. Ben iki yıldır gerekli özveriyi ortaya koydum. Korkup kaçmıyorum. Mücadelem sürecek. UBP çatısı altında, Lefkoşa’ya hizmet etmeyi sürdüreceğim. İstifayı bir çözüm görüyorum” dedi.


“Görevden atmayı kabul edemem”


Son olarak toplantılara katılmama nedeni ile ilgili açıklamada bulunan Ahmet Akbil, “Son yapılan toplanma çağrıları tamamen kişilerin atılmasına yönelik çağrılardı. Bunu da yapamam. Doğru olmadığını düşünüyorum ve toplantılara da gitmedim” dedi.


Kadığlu: “Başkan daha fazla kalmamalı”
KADIOĞLU: “HAKSIZ KARALAMALAR OLDU”… Özel Kadıoğlu: “Çok haksız karalamalara maruz kaldım. Başkan Bulutoğluları arkamdan gazeteleri aradı, başkanlığa vekalet ettiğim süreçteki adımlarımı karaladı. Tek çare istifa. Başkan da daha fazla kalmamalı. Lefkoşa’ya tek hizmet istifa olacak

Çok haksız karalamalara maruz kaldığını dile getiren UBP’li asbaşkan Özel Kadıoğlu, “Başkan Bulutoğluları arkamdan gazeteleri aradı, başkanlığa vekalet ettiğim süreçteki adımlarımı karaladı. Tek çare istifa. Başkan da daha fazla kalmamalı” dedi. Kadıoğlu, “Lefkoşa’ya tek hizmet istifa olacak” şeklinde konuştu.

Öte yandan belediye meclis üyelerinin alınan kararlarda son derece yetkisiz olduğunu söyleyen Özel Kadıoğlu şöyle dedi, “Biz belediye meclis üyeliğine, Lefkoşalıya hizmet verebilmek için aday olduk. İlerleyen süreçte gördük ki belediye meclis üyeleri aslında son derece yetkisiz ve etkisiz. 51/95 sayılı Belediyeler Yasası’nı okumadık. Bu yasalara göre, belediye başkanları kral, üyeler ise ancak yaver. Yasayı inceledikçe, görevimizin sadece toplantılara gidip de belediye başkanının getirdiği gündemi onaylamak olduğunu gördük. Ya da onaylamamak.”

Asbaşkanlık dışında hiçbir zaman farklı bir konumunun olmadığını da dile getiren Özel Kadıoğlu, asbaşkanlık dışında farklı bir konumum olmadı hiçbir zaman. Belediye başkanı tarafından sık sık belediyeye dahi gitmemizin istenmediği yüzümüze söylendi” dedi.

Seçilirken, bir takım ideallerinin olduğunu kaydeden Kadıoğlu, “Bu teklif bize yapıldığı zaman, Göçmenköy ve tüm Lefkoşa’ya hizmet aşkım vardı. Örneğin Göçmenköy’ün yaşadığı sel felaketi… Kısa sürede ihalesini çıktık, sorunu ortadan kaldırdık. Örneğin trafik sorunu için yapılması gerekenler vardı… Aday olurken, bunlara gücümüzün yeteceğini düşünüyorduk. Olmadı” şeklinde konuştu.

Göreve başladığı andan itibaren yüklü bir borç ile karşı karşıya kaldıklarını kaydeden Özel Kadıoğlu, “Haziran 2010’da göreve başladık. Kucağımızda yüklü bir borç bulduk. 5 Mayıs 2010’da 10 milyon sterlin gibi bir borç alındığını gördük. Biz göreve başladığımızda sadece son alınan borç 30 milyon TL idi” dedi.


“Borç dağı bulduk”


İhtiyat Sandığı ve Sosyal Sigorta yatırımlarının Temmuz 2007’den beri yatırılmadığı ifade eden Özel Kadıoğlu, “Zamanın da bu paranın peşine hiç kimse düşmezken şimdi herkes konuşuyor” dedi.

Kadıoğlu, “Cemal Bulutoğluları Temmuz 2010’da izine çıktığında belediye başkanlığına asbaşkan sıfatımla 1 ay ben vekalet ettim. İhtiyat Sandığı ve Sosyal Sigorta yatırımlarının Temmuz 2007’den beri yatırılmadığını gördük. Bu borç da 12 milyon TL civarındaydı. Çalışma Bakanı da CTP’li Sonay Adem’di. Bu paranın peşine CTP de düşmedi. Şimdi herkes konuşuyor” şeklinde konuştu.

Daha sonra Cemal Bulutoğluları ile bu konuyu görüştüğünü söyleyen Kadıoğlu, “Başkanla bu konuyu görüştüm. Çalışanımızın kaçak işçi pozisyonunda olduğunu belirttim. Başkan bana, Maliye Bakanı Ersin Tatar ile konuşarak, borcu taksitlendireceğini söyledi. Bunu da başaramadık. Benim için en önemli sorunlardan birisi buydu” dedi.


“Yeşil Lefkoşa hayal oldu”


Asbaşkanlığa seçildiği dönemde başkent için büyük hayalleri olduğunu söyleyen Özel Kadıoğlu, en büyük hayalinden birinin de “Yeşil Lefkoşa” olduğunu söyledi.

Kadıoğlu, “Yeşil bir Lefkoşa hayalimiz vardı. Başkanlığa vekalet ederken, Park Bahçeler Birimi’nin başına yeni bir isim atadım. 22 kişi ile Haspolat çemberinden, Metehan Sınır Kapısı’na kadar her noktaya ulaşmaya çalıştık. Personel kaydırmak istedik. İşçi sayımız düşük, memur sayımız ise çok fazlaydı. Maalesef yeşil Lefkoşa’yı da yaratamadık” dedi.


“Bilerek pislik atıldı”


Görevi süresince herhangi birinden tehdit almadığını söyleyen Özel Kadıoğlu, “Ben asbaşkan olduğum sürece tehdit almadım hiçbir zaman. Ben güçsüz bir adam değilim. Tehditlere de gelmem… Ama bize, başka türlü pislikler atıldı” dedi.

Kadıoğlu, şöyle devam etti, “Örneğin dış ilişkiler komitesi kurulmasını ve belediye meclis üyelerinin burada yer almasını istedim. Oluşturduk da… İlk ziyaretimizi de yedi arkadaşımla 22 Eylül 2010’da Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne yaptık. Anıtkabir’e çelenk koyan ekip olduk. Askeri tören eşliğinde… Bunları yaparken, güzel neticeler de aldık. TOKİ ile dahi temas kurduk. Sosyal konut yapımı için…

Bandabuliya bugün yapılmışsa, açılmışsa, başkanlığa vekalet ettiğim süreçte ortaya koyduğum çaba da hafızalardadır. Bitmek üzere olan bir süreç vardı. AB çekiliyordu. Bunu engelledik.

Birileri attığımız bu tür adımlardan rahatsız oldu. Temasımızın son gününde öğrendik ki gazeteler bana saldıracak. Ben anlam veremedim. Suçum ne anlamadım. 25 gün başkanlığa vekalet ettim, güzel işler yaptığımıza inanıyorum. Örneğin bin kilo kokuşmuş eti yakalattık. Hemen müsadere ettik. Yatı evlerini denetledik. Kirliliğe savaş açtık. Bu ve bunun gibi icraatlarımızdan rahatsız oldular.

Cemal başkanla da ilk kırılmayı burada yaşadım. Önce altı UBP’li meclis üyesi istifamı istedi, ardından da gazetelerde olmadık türde bana saldırdılar. Ben belediye meclis üyesi olduktan sonra kimsenin istihdamı için başkana baskı yapmadım.”


“Hurda hikayesi”


Hurda arabaların Lefkoşa’dan kaldırılmasının da aleyhinde saldırı olarak kullanıldığını öne süren Özel Kadıoğlu, hakkındaki iddiaların asılsız olduğunu savundu.

Özel Kadıoğlu, konu ile ilgili Havadis’e yaptığı açıklamada şöyle konuştu, “Başkent Lefkoşa’da her sokakta hurda arabalar vardı. Hurdalıktaki yerimiz de araç doluydu. Meclis kararı ile bunların satışına karar verdik. Bu olay da iki gazetede asbaşkan olarak bana saldırı olarak kullanıldı. Araçları ihalesiz birilerine verildiğimi iddia ettiler. Halbuki meclis kararı ile ilgili olan kısmı belediye müdürüne emir vererek, yasal çerçevede işlem yapılmasını istedim. Arkamdan Cemal başkan bizzat kendisi gazeteleri arayarak beni ihbar etti. Daha sonra da odam boşaltıldı. Asbaşkana sağlanan aracın teslimi istendi. Yasayı inceledim ve hepsini geri iade ettim. Cemal başkanla husumetim bundan başladı.”


“Faydam olmayacaktı, anladım”


Birçok kez haksızlığa uğradığını dile getiren Özel Kadıoğlu, bundan ötürü birçok daveti reddederek gitmediğini belirtti.

Henüz seçildiği ilk aylarda mevcut yapıda Lefkoşalıya faydalı olamayacaklarını anladığını kaydeden Kadıoğlu, “Ekim 2010’da İspanya Zaragoza Belediye Başkanı’ndan davet aldık. Ben gitmeyi reddettim. Daha sonra Kasım 2010’da İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile yapacağımız kardeşlik protokolünü imzaya gitmem istendi, reddettim. Reddetme nedenim de uğradığım bu haksızlıklardı. Daha seçilmemizin ilk aylarında Lefkoşalıya bu yapıda faydamız olmayacağını anladım” şeklinde konuştu.


“Yöneticiler de suçlu”


Lefkoşa Türk Belediyesi’nin bugünkü durumunda belediye üst düzey yöneticilerinin de sorumlu olduğunu savunan Özel Kadıoğlu, şöyle konuştu, “Belediye bugün bu durumdaysa, başkanın, meclis üyelerin ne kadar suçu varsa, belediyede üst düzey görev alan memurların da o kadar suçu vardır. Zira herkes, başkanın söylediği yanlış şeyleri dahi doğru kabul ederek itiraz etmedi, makamını kaybetme korkusu ile her söyleneni yaptı.”


Borçlanmalar


Lefkoşa Türk Belediyesi’nin borçları konusunda açıklamada bulunan Özel Kadıoğlu, borçlanmaların gündeme geldiği dönemde 4 milyon sterlin borçlanma talebinin başkan Cemal Bulutoğluları’ndan geldiğini söyledi.

Bugün bu karara karşı çıkan Meriç Erülkü’nün de zamanında onay verdiğini ileri süren Kadıoğlu, “2 milyon sterlin Çangar Finans, 2 milyon sterlin de Universal Bank. 2011 bütçesinde de Sayın Meriç Erülkü komitede yer alarak borçlanma gereken rakamlara onay verdi” dedi.

Özel Kadıoğlu, “Belediye meclis üyelerine onay için gelen miktarlar, talep olarak gelir. Bunu ilgili birimler yapar. Bunu biz önce Lefkoşa’ya hizmet olarak algıladık. Çünkü kalem kalem ne yapılacağı yazıyor. Ya onay vereceğiz Lefkoşa’ya hizmet için, ya da başkanın suçlamasını kabul edeceğiz. Başkan sık sık kendisine oy kaybettirmek için çalıştığımızı söylerdi” şeklinde konuştu.

Özel Kadıoğlu, 6 milyon TL’lik borcun nasıl gerçekleştirildiği konusunda şöyle açıklamada bulundu, “Bizden borç için destek istedi. Mümkün görmedik. Biz bu kararları alırken, belediyemizin hukukçusu da toplantılara katılır, yasal olmayan konularda bizi uyarırdı. Ya da sorularımıza yanıt verirdi.

Biz 6 milyon TL borçlanacağımız zaman, hukukçumuzdan ve hukukçu olan belediye meclis üyesi Boysan Boyra’dan görüş istedik. Yasa gereği borçlanmalar da proje karşılığı olacaktı…

Boysan Boyra bunu araştırdı. 1 hafta sonra Boyra geldi ve borçlanabileceğimizi söyledi. Oylamada TDP’nin iki üyesi de çekimser oy kullandı. 6 milyon TL de böyle borçlanıldı.”


“Temizlik ihalesinde belediye zarar etti”


LTB’nin temizlik ihalelerinde zarar ettiğini dile getiren Özel Kadıoğlu, bu ihalelere ret oyu verdiğini kaydetti.

Kadıoğlu, şöyle dedi, “İhalelerde örneğin Temizlik ihalesine ben ret oyu verdim. İlaçlamaya da başkan dedi ki 5 milyon TL masrafımız var. Bize 750 bin TL’ye vererek belediyeyi kara sokacağımızı söyledi. Şubeler de bunları bize böyle iletti. Biz raporlara baktık. Özelleştirmeler de bir yıllık deneme sürecinden geçirilip, verimliliğine bakılacaktı. Bu süreçte de baskı görmedik. Son temizlik ihalesinde Surlariçi’nin ret oyu verdim. 11- 11 çıktı. Başkanın ayırt edici oyu ile bu ihale verildi. Özellikle temizlik ihalesinden de belediye yılda 2 milyon 750 bin TL zarara uğratıldı. Orada belediyenin 20 çalışanı vardı. Bu göz ardı edildi. Temizlik bizim aracımızla yapıldı. Bu sözleşme de bir değil iki yıllığına yapıldı.”


“Beş aydır iş yapamadık”


Sorunların aşılması ve krizin aşılması hususunda büyük çaba sarf ettiklerini söyleyen Özel Kadıoğlu, “Biz olumlu yönde çaba harcarken hep suçlu ilan edildik” dedi.

Kadıoğlu, sözlerine şu şekilde devam etti, “Son beş ayda, özellikle Ahmet Akbil arkadaşım ile çok çaba harcadık. Muhalefet kanadından da görüştüğümüz arkadaşlar oldu. Hep birlikte sorunun aşılması için çaba istedik. Cemal başkan her şeyi kabul etti ve belediye meclisinin alacağı kararlara sadece imza atacağını söyledi. Muhalefet belediye meclisinin toplantısın toplanmasına yanaşmadı. Israrla Cemal başkanın istifasını istediler. Lefkoşalı’ya hizmet vermek isteyen ve ısrarla belediye meclisinin toplanmasını isteyenler yani bizler suçlu ilan edildik. Katılmayanlar ise kahraman edasında geziyor. 10 milyon sterlin borçlanma olurken de, CTP’li bir üyenin nisabı sağladığını da unutmayalım. Bu borç. Tartışılırken, CTP de bunun hesabını vermelidir.”


“Borçlar yeniden yapılandırılmalı”


Özel Kadıoğlu, borçların yeniden yapılandırılmasıyla LTB’nin düzlüğe çıkabileceğini ifade etti.

Kadıoğlu, “Öncelikle borç yeniden yapılandırılmalı ve uzun vadeye yayılmalı. Üç aylık katkı payımız boşa çıkarken, eylül ayına kadar taksitlendirme başlayacaktı. Eylül ayından sonra da belediye borcunu ödeyebilecekti. Öngörümüz buydu. Olmadı. Belediye olarak gelirlerimiz iyi bir noktada. Doğru ekonomik tedbirlerle belediye düzlüğe çıkabilirdi. 28 bin su sayacı, 40 bin emlak vergisi ödeyen vatandaşımız var. Yüzde 30 oranında da hizmetin parası belediyeye gelmiyor. Bunları da toplayabilirdik. Bu yapılandırma ile ihtiyat sandığı ve sosyal sigorta ödemeleri de başlayabilirdi” şeklinde konuştu.


“İstifamız bir hizmettir”


Doğru ekonomi politikaları ile LTB’nin batmayacağı gibi geleceğini de kurtarmasının mümkün olduğunu savunan Özel Kadıoğlu, şöyle konuştu, “Bu şartlarda, hizmet etme şansımız ortadan kalktı. Ne yaptıksa olmadı. Hizmet için çıktığımız yolda, maalesef çeşitli engellemelerle karşılaştık.

Hizmet etme şartları da ortadan kalktı. İstifamızı da Lefkoşa halkına bir hizmet olarak görüyoruz. Herkes bilsin ki doğru ekonomi politikaları ile Lefkoşa Türk Belediyesi batmaz, geleceği kurtarmak mümkündür.”

HAVADİS

 
27 Haziran 2012 Çarşamba 11:49
Okunma: 1100
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu