Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Başkanlık Seçimleri İçin Ortak Aday Belirleme Çabaları

Başkanlık Seçimleri İçin Ortak Aday Belirleme Çabaları

Lefkoşa, 6 Mayıs 12 (T.a.k): Rum Tarafında Şubat 2013'te Yapılacak Başkanlık Seçimlerinde Ortak Aday Belirleme Çabası Çerçevesinde Bir Araya Gelen Dört Parti Diko, Edek, Evroko Ve Çevreciler Ve Ekologlar Hareketi'nin; Oy Birliğiyle Ortak Bir Beyanatta Karar Kılmasının Ardından, Merkez Alan Partilerinin Başkanlık Yarışıyla İlgili Yapacağı Nihai Seçimler İçin Geriye Sayımın Başladığı Belirtildi..

 
 
Başkanlık Seçimleri İçin Ortak Aday Belirleme Çabaları

Fileleftheros gazetesi "Ortak Aday İçin Derinlerde" başlığıyla manşetten verdiği haberinde, DİKO Başkanı Marios Karoyan'ın nihai düzenlemeleri yapmasının ardından ortak beyanatın 24 saat içerisinde yayımlanmasının beklendiğini belirtti.

Metnin yayımlanmasından sonra, işbirliğinin AKEL'in de katılımıyla genişletilmesi konusunda perspektifin açık bırakılıp bırakılmadığının ortaya çıkacağını kaydeden gazete, önümüzdeki haftaların işbirliğinin genişliği ve geleceği açısından belirleyici olacağını, çünkü bu sürede, işbirliği yapan partilerin 2013 Şubat aşındaki hesaplaşmaya gideceğini ve başkanlık adayının seçilmesine ilişkin çerçevenin belirleneceğini vurguladı.

Habere göre tartışılan isimler arasında eski bakanlar, devlet yetkilileri, 2004 referandumunda Annan Planı'nın reddedilmesi yönünde tavır koyan şahsiyetler bulunuyor. Gazete kriterlerin kodlanmasının; seçim kurulunun bir sonraki Rum Yönetimi Başkanıyla ilgili istediği nitelikler yönünde bilimsel bir araştırmaya da götüreceğinden bahsetti.

Haberde ayrıca AKEL'e doğru açılımın, DİKO'nun partisel zemininin yoğun bir şekilde endişelendirdiğine dikkat çekildi.

Haftalık olarak yayımlanan Kathimerini gazetesi ise "Merkez Şimdi İse Zorda" başlıklı haberinde, merkez alan partilerinin ortak beyanatında, iki kesimli iki toplumlu federasyon tanımı konusundaki meselenin aşılmış olabileceğini, ancak zor olanın daha şimdi başladığını belirtti. Gazete dört partinin,  "yakıcı" bir sorunla, (2013 yılında Rum Başkanlık seçimlerinde desteklenecek) adayın ismiyle karşı kaşıya gelmelerinin gereceğini kaydetti.

Habere göre merkez alan partileri liderlerinin, Salı günü ortak beyanatın açıklanması beklendiği için bu hafta yapılması beklenen bir sonraki toplantıda adaylarıyla ilgili tartışmaya başlaması bekleniyor. Önümüzdeki hafta dört partiyle görüşme ayarlanması konusunda AKEL tarafından da hareketlerin olması bekleniyor. Öte yandan bunu diğer partiler EDEK, EVROKO ve Çevreciler ve Ekologlar Hareketi, DİKO Başkanı Karoyan'ın aksine bu durumu coşkuyla karşılamıyor.

Gazete, EDEK'e göre bir sonraki adımın, sosyalistlerin (EDEK) dile getirdiği üzere "AKEL ile görüşme yapılması değil", ortak adayın belirlenmesinin olması gerektiğinin düşünüldüğün kaydetti.

Aday kriterlerinin belirlenmesi konusunun bir sonraki liderler toplantısında ele alınmasının beklendiğini yazan gazete, partilerin yetkilileri arasındaki görüşlerin, "siyasi düzeyde Kıbrıs sorununu bilen" bir şahsiyette buluştuğunu ki böyle bir şeyin "safkan bir teknokrat" olasılığını dışarında bıraktığını belirtti.

Gazeteye göre dört parti liderinin, akıllarında, en kısa zamanda ortaya koyacağı bazı isimler var. Ancak bazı yetkililere göre bunlardan hiçbiri oy birliğini toplayamıyor. Böyle bir durumda, liderlerin, dört liderden birinin gelmesi olasılığını inceleme seçeneğinden başka bir şeylerinin kalmayacak. Bu senaryo karşısında da (EDEK Başkanı) Yannakis Omiru'nun isminin, en büyük olasılığı topluyor. EVROKO ve Çevrecilerin böyle bir olasılığa olumsuz bakmıyor.

Öte yandan gazete, DİKO Başkanı Karoyan'ın, liderlerden hiçbirinin aday olmayacağı yönümdeki görüşünden bahsederek, elde ettiği bilgilere göre diğer partilerin, Karoyan'ın bu önerisini kabul ettiğini belirtti.

Haberde DİKO'nun değerlendirmelerine göre tüm sürecin partinin koyduğu bir zaman takviminin içerisine gireceği ve Mayıs sonlarına doğru Başkanlık seçimlerinde hak talep edecek adayın ortaya çıkacağı aktarıldı.

AKEL'İN PLANLARINDA GENİŞ KABUL GÖREN ŞAHSİYET

Gazete öte yandan Mayıs ayının, AKEL'in başkanlık seçimlerinde takip edeceği süreçle ilgili, kararlar ayı olacağını, zamanın, hükümet partisinin liderliği ve üyelerini ilgilendiren önemli meselelere yanıt verilmesi konusunda baskı yaptığını kaydetti.

Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın adaylığının planların dışında kalmasıyla (ki bu konu Hristofyas'ın ayrılma niyetini dile getirmesi resmileşmemesi durumunda kapanmış sayılmadan),  sol parti liderliğinin, seçim mücadelesi vereceği olumsuz ortam göz önünde bulundurulduğunda asla kolay olmayacak seçimleri konusunda çeşitli senaryolar üzerinde çalıştığını kaydeden gazete, parti liderliğinin, AKEL alanının ötesinde toplumda dayanakları olan ve solun Kıbrıs sorunu ve iç yönetimle ilgili tezlerini benimseyecek bir aday çözümü yönünde araştırmalar yapmakta olduğunu aktardı.

Öte yandan Politis gazetesi "Andros, Katsuridis, Stefanos ya da Karoyan mı?" başlığıyla verdiği haberinde, Karoyan'ın, ortak beyanata iki kesimli iki toplumlu federasyon hedefinin dahil olmasına ilişkin ısrarlarının AKEL liderliğinde olumlu olarak karşılandığından bahsederek, Karoyan'ın bu hareketinin, DİKO ile daha dinamik bir tartışmaya girilmesi konusunda bazı kişileri cesaretlendirdiğini belirtti.

Haberde bu durumun DİKO ile diyaloga girmesi için yeterli olup olmadığı da sorgulandı.

Gazete ayrıca Başkanlık adayları konusunda AKEL Genel Sekreteri Andros AKEL Kiprianu, Milletvekili Nikos Katsuridis ve Rum Hükümet Sözcüsü Stefanos Stefanu'nun isimlerinin geçtiğinden bahsetti.

KAROYAN'IN TAKTİKLERİ

Politis gazetesi bir başka haberinde DİKO'nun, Başkanı Marios Karoyan aracılığıyla aylar öncesinden seçim öncesi sürece girdiğini kaydetti.

Herkes tarafından desteklenecek bir adayın olması yönündeki açıklamaları ve tek tur seçimlerde ısrar etmesinin DİKO Başkanı için zemini iyi hazırladığını kaydeden gazete, DİKO'nun yaptıklarına yer verdi. Haberde Karoyan'ın her türlü alanda işbirliği yapmak için olasılıkları açık bıraktığından söz edildi.

Buna göre DİKO, AKEL ile temas halindedir, merkez alan partileri içerisinde yer alıyor ve DİSİ ile ilk turda işbirliği yapma ihtimalini açık tutuyor.

EDEK B PLANINA SAHİP

Alithia gazetesine demeç veren EDEK Başkanı Yannakis Omiru, merkez alan partilerinin 2013 yılındaki Başkanlık seçimleri için belirleyeceği adayın saygın siyasi yaşamı olmasını istediklerini, bu kişinin illaki politikacı olmasının gerekmediğini, teknokrat ya da bir başka kişinin de olabileceğini belirtti.

Aday arayışları çerçevesinde partilerin liderlerinin de isimlerinin bulunacağından söz eden Omiru, merkez alan partilerinin çabalarının başarısızlığa uğraması durumunda bir B planına sahip olduklarını belirtti.

Omiru, ayrıca başkanlık seçilerinin tek tur değil, iki tur olmasını beklediğini söyledi.

ANTİGONİ PAPADOPULU ADAY OLMAYA HAZIR

Fileleftheros gazetesi ise DİKO'nun Avrupa Parlamentosundaki Milletvekili Antigoni Papadopulu'nun, merkez alanının (Rum Başkanlık seçimleri için destekleyeceği) adayı olmaya hazır olduğunu ifade etti.

Gazeteye konuşan Papadopulu, kendisinin merkez alanın adayı olmaya hazır olup olmadığı sorusuna, eğer masaya konacak olan seçimler arasında  DİKO'dan da dikkate değer kişiler olacaksa, kendi isminin de tartışılmasının kendisi için onur olacağını, seçilmesi durumunda vatan için çalışmaya hazır olacağını belirtti.

MARKOS KİPRİANU AKEL'LE İŞBİRLİĞİ KONUSUNDA UYARIDA BULUNDU

Rum eski Dışişleri Bakanı, DİKO'lu Markos Kiprianu ise Fileleftheros gazetesine verdiği röportajda, DİKO'nun AKEL ile olası işbirliğine değindi.

Gazete geçmişte Hristofyas hükümetiyle yapılan işbirliği deneyiminden dolayı, DİKO seçmenleri için, başkanlık seçimlerinde AKEL yetkililerinin desteklenmesinin sorun olacağı uyarısında bulunan Kiprianu'nun, uzlaşmazlıkların Hristofyas'la sınırlı olmadığını, hükümet partisine de yayıldığını belirttiğini aktardı.

Habere göre Kirpianu, DİKO'cular için esas istenenin, kendilerinden birinin gelmesi olduğunu ifade etti.

Mari patlamasına da değinen Kiprianu, burada Hristofyas'ın da sorumluluğunun olduğuna işaret etti.

(HC/ŞEB)

 
6 Mayıs 2012 Pazar 14:21
Okunma: 610
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu