Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Başkanlık Seçimlerine Yönelik İttifak Arayışları

Başkanlık Seçimlerine Yönelik İttifak Arayışları

Akel Diko İle Görüşüyor....

 
 
Başkanlık Seçimlerine Yönelik İttifak Arayışları

KİPRİANU DİKO'DAN PAPADOPULOS'U "HİZAYA GETİRMESİNİ" İSTEDİ

KİPRİANU "MÜZAKERE MASASINA KONULAN ÖNERİLER GERİ ÇEKİLEBİLİR"

BAZI SAĞ VE SOL PARTİLERİN GİZLİCE TOPLANIP KERAVNOS İSMİNDE KARAR KILDIĞI HABER VERİLDİ

Lefkoşa, 16 Mayıs 12 (T.A.K.): Rum tarafında Şubat 2013'te yapılacak başkanlık seçimlerine yönelik ittifak arayışları çerçevesinde bugün AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, DİKO Başkanı Marios Karoyan'la görüşecek. Rum basınında "kritik" diye yorumlanan görüşme saat 10.00'da DİKO merkez binasında gerçekleşecek. 

Politis haberi "Karoyan-Kiprianu Görüşmesi Başkanlık Seçimleri Açısından Belirleyici... AKEL İşbirliği İçin, İlkeler Çerçevesi Detaylarında Uzlaşmayı Şart Koşuyor... Bugünkü Görüşme Beklenirken Merkez Çalışmaları Da Hararetle Devam Ediyor" başlık ve spotlarıyla yansıttı.

Gazete AKEL Genel Sekreteri Kiprianu'nun dün DİKO Başkan Yardımcısı Nikolas Papadopulos'a saldırdığını, DİKO liderliğinin buna sinirlenmesine karşın, Basın Sözcüsü Fotis Fotiu'nun AKEL'e; merkez sağ ve sol partilerle muhtemel işbirliğinin zafer işbirliği olacağı mesajını verdiğini yazdı.

Habere göre AKEL ile işbirliği perspektifine olumlu bakan DİKO liderliği, Kiprianu'nun bugünkü görüşme arifesinde yaptığı sert uyarılardan hoşnutsuzluğunu gizlemedi.  Kiprianu elektronik medyaya yansıyan açıklamasında; AKEL'in DİKO ile daha önceki dönemde yaptığı işbirliğini bozan fenomenlere tahammül etmesinin söz konusu olmadığını söyledi. 

Nikolas Papadopulos'un muhalif tavrına özellikle vurgu yaparak AKEL-DİKO işbirliğindeki "diken" diye nitelediği Papadopulos'un bu tavrına tolerans göstermeyeceklerini belirten Andros Kiprianu muhtemel adayların isimlerini görüşmeye başlamadan, işbirliğinin siyasi zemininin netleştirilmesi talebini ortaya koydu.

Kiprianu'nun Kıbrıs sorunu, iç yönetim, karar alma prosedürü, koordinasyon ve karşılıklı saygı gibi pratik konuların netleştirilmesini talep etti. Bunun üzerine DİKO Basın Sözcüsü'nün de bir karşı açıklama yaparak; AKEL'in de DİKO ile 3,5 yıllık işbirliğine saygı göstermediğini belirterek, Kiprianu'nun; Karoyan'la görüşmesine 24 saat kala yaptığı bu açıklama ile ne elde etmeye çalıştığını sordu. Fotiu AKEL'in merkez partilerle muhtemel işbirliğinin, zafer işbirliği olacağına da vurgu yaptı.

KİPRİANU: "MÜZAKERE MASASINA KONULAN ÖNERİLER GERİ ÇEKİLEBİLİR"

Gazete haberinin "Şartlar" başlığıyla ayırdığı bölümünde ise Andros Kiprianu'nun, bugün DİKO Başkanı Karoyan'la yapacağı görüşme öncesinde sabır tavsiyesinde bulunmasına karşın, merkez sağ ve sol partilerin istediği gibi, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın müzakere masasına koyduğu önerilerin geri çekilebileceğini söylediğine vurgu yaptı.

Gazeteye göre, AKEL'in birleşik merkez cephesi ile değil siyasi partilerle temas ettiğine dikkat çeken Kiprianu Hristofyas'ın icraatlarını savundu ve Hristofyas'ın Rum Yönetimi Başkanlığı'na yeniden aday olmama kararının, başarısızlık itirafı olduğu görüşünü reddetti.

AKEL dün, Merkez Komitesi'nin, partinin planıyla ilgili bildirisini yayınladığını ancak bildiride; işbirliği arayışlarının sonuç vermemesi halinde merkez-sol aday veya parti adayı gibi alternatif senaryolardan söz edilmedi. Bildiride AKEL'in seçimler öncesinde siyasi partilerin geniş ölçekli işbirliği olabilmesi için çalışacağı belirtilen açıklamada işbirliği yapılabilmesi için, işbirliğinin tabi olacağı ilkeler çerçevesi üzerinde anlaşma sağlanmasının şart olduğu vurgulandı.

BAZI PARTİLERİN GİZLİCE TOPLANIP KERAVNOS İSMİNDE KARAR KILDIĞI HABER VERİLDİ

Gazete SİGMA'nın dün gece DİKO, EDEK, EURO.KO ve Ekologlar ve Çevreciler Hareketi'nin gizli bir toplantı yaparak, sağ ve sol bazı partilerin muhtemel başkan adayı olarak Maliye eski Bakanı Makis Keravnos isminde mutabakata vardıkları haberini verdiğini yazdı.

Dört partinin, büyük bir rahatsızlık içerisinde, bu haberi kesin bir dille yalanladığını belirten gazete Hristofyas'ın yeniden aday olmayacağını açıklamasının ardından Marios Karoyan'la Yannakis Omiru arasında temaslar yapıldığını, her iki parti başkanının Dimitris Şilluris ile de görüştüğünü yazdı.

EDEK Başkanı Yannakis Omiru'nun dün akşam üzeri Ekologlar ve Çevreciler Hareketi ile görüştüğüne de işaret eden gazete edindiği bilgilere dayanarak; bütün bu görüşmelerin, 4 partinin son toplantılarında uzlaşılan çerçeve dâhilinde gerçekleştiği ve partilerin; aday konusunu karara bağlamadan önce AKEL'in temas turunu tamamlamasını bekleme kararı aldıklarına dikkat çekti.

Gazete pazartesi günü EDEK liderliğiyle görüşecek olan AKEL'in Merkezin Yeniden Yapılandırılması Cephesi'nden de randevu aldığını, diğer merkez partilerden de randevu almasının beklendiğine dikkat çekti.

Gazete, "Andros'a Söylediler Ki Marios Anlasın" başlıklı haberinde ise AKEL Genel Sekreteri Kiprianu'nun AKEL-DİKO işbirliğinin yeniden oluşturulması halinde Nikolas Papadopulos gibi fenomenlere tolerans göstermeyeceği uyarısının Papadopulos'a; DİKO'nun neden AKEL'le yeniden aynı kefede olmaması gerektiğini açıklaması için bulunmaz bir fırsat verdiğini yazdı.

Habere göre, Papadopulos DİKO'lulara ve parti başkanı Marios Karoyan'a hitap ettiği yazılı açıklamasında AKEL mensubu olsaydı Kiprianu'nun uyarılarından korkup paniğe kapılarak, hayatının geri kalanını Sibirya'da geçirmek için hazırlanacağını ironik bir üslupla belirtti.

Andros Kiprianu'yu, DİKO-AKEL işbirliğindeki dikenin AKEL'in ve Dimitris Hristofyas'ın izlediği politika olduğunu anlamaya çağıran Papadopulos, Hristofyas'ın politikasını; "kötü icraatlar, tehlikeli tavizler, yanlış değerlendirmeler, modası geçmiş doktrinler, bezeri görülmemiş küstahlık,  aşırı partizanlık, sürekli tek yanlı hareketler" ifadesiyle değerlendirdi.

Papadopulos bu politikanın Kıbrıs sorununu tam bir çıkmaza soktuğunu ve Rum tarafını tehlikeli şekilde kapana kıstırdığını, ekonomiyi AB destek mekanizmasının eşiğine getirdiğini, ülkenin en büyük enerji altyapısını tahrip ettiğini, 13 kişinin ölümüne neden olduğunu ve Rumları 1974'tekinden çok daha kötü bir duruma soktuğunu belirtti.

DİKO Genel Sekreteri Kiriakos Kenevezos da yine partisine ve parti başkanına hitap ettiği açıklamasında, AKEL'in DİKO'luları iyi ve kötü çocuklar olarak ayırdığını, AKEL'in şu anda politikalarının ülkeyi getirdiği çıkmazlara bahane aramaya başladığını belirtti.

Fileleftheros, "AKEL'den Havuç ve Kırbaç... Andros'tan Nikola'ya Sert Eleştiri, Karoyan'a Yaklaşma" başlıklı manşet haberinde Andros Kiprianu'nun Marios Karoyan'la kritik görüşmesine saatler kala AKEL'in uyguladığı havuç-kırbaç taktiğiyle Rum siyaset sahnesinin alev aldığını yazdı

Gazete Kiprianu'nun bir yandan Nikolas Papadopulos'u AKEL-DİKO işbirliğindeki diken olarak niteleyip, "DİKO'dan Papadopulos'u hizaya sokmasını isterken" bir yandan da AKEL'in; aday isimlerini görüşmeye başlamadan önce Kıbrıs sorunu, ekonomi, enerji gibi ana konularda görüş birliği sağlanmasını talep etmesine karşın Karoyan'a; aday isimlerini işitmeye hazır olduğu mesajını verdiğini belirtti.

(ŞA/HÖ)

                                                               ********************

 
16 Mayıs 2012 Çarşamba 13:16
Okunma: 546
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu