Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Başkanlık Seçimleriyle İlgili Bugüne Kadarki Tüm Anketler Anastasiadis'i İşaret Ediyor

Başkanlık Seçimleriyle İlgili Bugüne Kadarki Tüm Anketler Anastasiadis'i İşaret Ediyor

Anastasiadis Oy Oranını Giderek Artırırken, Lillikas Ve Malas Başa Baş Yarışıyor.

 
 
Başkanlık Seçimleriyle İlgili Bugüne Kadarki Tüm Anketler Anastasiadis'i İşaret Ediyor

Lefkoşa, 7 Ekim 12 (T.A.K): Güney Kıbrıs'ta Şubat ayında yapılacak olan Başkanlık seçimleriyle ilgili kamuoyunun nabzını tutan anketler yayımlanmaya devam ediyor. Son zamanlarda yapılan anketlerden, DİSİ Başkanı ve Başkan adayı Nikos Anastasiadis'in, seçimden zaferle çıkacağı sonucu çıkarken, AKEL'in Başkan adayı Stavros Malas ile KS EDEK tarafından desteklenen bağımsız aday Yorgos Lillikas'ın, ikinci tur için başa baş yarıştığı gözlemleniyor.

Simerini gazetesi, "Bir Favori ve Bir Derbi" başlığıyla yer alan haberinde, "LS Prime Market Research&Consulting LTD" adlı şirket tarafından, Sigma kanalı ve Simerini gazetesi hesabına, 29 Eylül - 4 Ekim tarihleri arasında, Güney Kıbrıs genelinde oy kullanma hakkı bulunan 18 yaş ve üstü 985 kişiyle, rastgele telefon görüşmeleri aracılığıyla gerçekleştirilen anketten, Anastasiadis'in oy miktarını yüzde 2 oranında artırdığı ve Lillikas ile Malas'ın başa baş gittiği sonucunun çıktığını yazdı.

Ankete katılan vatandaşlar, seçimin ilk turunda kime oy verecekleri sorusuna yüzde 34,7 oranında Anastasiadis, yüzde 18,5 oranında Malas, yüzde 17,4 oranında da Lillikas yanıtını verdi. Yüzde 10,9'luk kesim, sandığa gitmeyeceğini belirtirken, yüzde 13,8'lik kesim bu soruya "bilmiyorum/yanıtlamıyorum", yüzde 4,1 oranında "boş oy atacağım", yüzde 0,6 oranında da "diğer" cevabını verdi.

Seçimin ikinci turuyla ilgili olarak ise katılımcılar, ikinci turda Anastasiadis ile Malas'ın yarışması durumunda, yüzde 43,4 oranında Anastasiadis'e, yüzde 25,6 oranında Malas'a oy vereceklerini beyan ettiler. Yüzde 13,3'lük kesim sandığa gitmeyeceği, yüzde 10,1'lik kesim de boş oy atacağı yönünde görüş belirtirken, yüzde 7,6'lık kesim bu soruyu "bilmiyorum/yanıtlamıyorum" şeklinde yanıtladı.

Katılımcılar, ikinci turda Anastasiadis ile Lillikas'ın yarışması halinde ise, yüzde 38,8 oranında Anastasiadis'e, yüzde 28,7 oranında da Lillikas'a oy vereceklerini beyan ettiler. Yüzde 14,5'lik kesim sandığa gitmeyeceği, yüzde 8,3'lük kesim de boş oy atacağı yönünde görüş belirtirken, yüzde 9,7'lik kesim, bu soruyu "bilmiyorum/yanıtlamıyorum" şeklinde yanıtladı.

Gazete, Anastasiadis'in oy miktarını, Haziran ayında yapılan Başkanlık seçimi anketiyle kıyaslandığında, yüzde 2,2 oranında artırdığının gözlemlendiğini kaydederken, Lillikas'ın oy oranında yüzde 0,1 oranında, Malas'ın oy oranında da yüzde 0,4 oranında artış kaydedildiğini yazdı. Sandığa gitmeyecek olanların oranında da yüzde 3,2'lik düşüş gözlemlendi.

Ankette, partili seçmenlerin hangi adaya oy vereceği de ele alındı. DİSİ'li seçmenler, yüzde 85,7 oranında Anastasiadis'e, yüzde 4 oranında Lillikas'a, yüzde 1,1 oranında Malas'a, yüzde 0,4 oranında da diğer adaylara oy verecekleri yönünde görüş belirtti. Yüzde 4,8'lik kesim bu soruyu "bilmiyorum/yanıtlamıyorum", yüzde 3,3'lük kesim "hiçbirine" yanıtını verirken, yüzde 0,7'lik kesim de boş oy atacağını beyan etti.

AKEL'li seçmenlere bakıldığında ise, yüzde 61,6'lık kesim Malas'a oy vereceğini belirtti. Yüzde 9,3'lük kesim Lillikas'a, yüzde 7,3'lük kesim de Anastasiadis'e oy vereceğini kaydederken, yüzde 11,1'lik kesim "bilmiyorum/yanıtlamıyorum", yüzde 7,9'luk kesim "hiçbirine", yüzde 2,3'ü "boş oy", yüzde 0,5'i de "diğer adaylara" şıkkını seçti.

DİKO'ya bakıldığında ise, farklı bir durum gözlemleniyor. DİKO Merkez Komitesi'nin, Başkanlık seçiminde Anastasiadis'i destekleme kararına rağmen, DİKO'lu seçmenler, yüzde 36,6 oranında Lillikas'a oy verecekleri yönünde görüş belirttiler. Anastasiadis ise, seçmenlerden yüzde 27,5 oranında oy aldı. Yüzde 9,9'luk kesim Malas'ı destekleyeceğini belirtirken, yüzde 11,5'lik kesim "bilmiyorum/yanıtlamıyorum", yüzde 9,2'lik kesim "hiçbirine", yüzde 3,8'lik kesim "sandığa gitmeyeceğim/boş oy atacağım", yüzde 1,5'lik kesim de "diğer adaylara oy vereceğim" dedi.

Lillikas'ı destekleyeceğini açıklayan KS EDEK'in seçmenlerinin de, partileriyle hemfikir oldukları anlaşılıyor. KS EDEK'li seçmenler, yüzde 61,2 oranında Lillikas'ı destekleyeceklerini belirtirken, yüzde 8,2 oranında Anastasiadis'i ve yine yüzde 8,2 oranında Malas'ı destekleyeceklerini beyan ettiler. Yüzde 10,2'lik kesim de bu soruyla ilgili "bilmiyorum/yanıtlamıyorum", yüzde 6,1'lik kesim "hiçbirini", yine yüzde 6,1'lik kesim de "sandığa gitmeyeceği" yanıtını verdi.

Ankette, 2008 yılındaki Başkanlık seçimlerinde, Dimitris Hristofyas, Tasos Papadopulos ve Yoannis Kasulidis'e oy verenlerin, bugün kime oy verecekleri de irdelendi. Hristofyas'a oy verenler Malas'ı, Papadopulos'a oy verenler Lillikas'ı, Kasulidis'e oy verenler de Anastasiadis'i destekleyeceklerini belirttiler.

ANASTASİADİS BAF İLÇESİ DIŞINDAKİ TÜM İLÇELERDE FAVORİ

Katılımcılara, destekleyecekleri Başkan adayından bağımsız olarak, seçimden hangi adayın zaferle çıkacağı sorusu da yöneltildi. Vatandaşlar, bu soruya da yüzde 72,8 oranında Anastasiadis, yüzde 7,4 oranında Lillikas, yüzde 4,2 oranında Malas, yüzde 0,1 oranında da diğer adaylar yanıtını verdi. Yüzde 15,4'lük kesim ise bu soruyu yanıtsız bıraktı.

Ankette, oylarının ilçelere göre dağılımı incelendiğinde, Baf ilçesi dışındaki tüm ilçelerde Anastasiadis'in lider olduğu gözlemlendi. Baf kazasındaki liderlik ise Lillikas'a ait.

(GE/HÖ)

 
7 Ekim 2012 Pazar 11:53
Okunma: 630
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu