Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Başpiskopos Iı. Hrisostomos: "halkı Ayaklanmaya Teşvik Edeceğim"

Başpiskopos Iı. Hrisostomos: "halkı Ayaklanmaya Teşvik Edeceğim"

"doğalgaz Herşeyi Yerle Bir Edecek Büyük Bir Bomba Olabilir".

 
 
Başpiskopos Iı. Hrisostomos:
Lefkoşa, 1 Eylül 13 (T.A.K): Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu II. Hrisostomos, Güney Kıbrıs'ın ekonomisinin "boğulduğunu" ve açlıkla karşı karşıya kalındığını görmesi halinde, halkı ayaklanmaya teşvik edeceğini söyledi.


Fileleftheros gazetesinde yer alan röportajında II. Hrisostomos, Rum Hükümeti'ne bir çözüm planı hazırlaması ve bunu Kıbrıs sorunu müzakerelerinde gündeme getirmesi çağrısında bulundu.


II. Hrisostomos, doğalgazın Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik katalizör rol oynayabileceğini veya her şeyi yerle bir edecek büyük bir bomba olabileceğini de ifade etti.


Kıbrıs sorununa çözüm bulunmadan da doğalgazın değerlendirilebileceğini belirten II. Hrisostomos, doğalgaz konusunun hem olumlu, hem de olumsuz yanları bulunduğunu ve eğer dikkatli bir biçimde yönetilmezse, bumerang olabileceğini söyledi.


Röportajında Kıbrıs sorununa da değinen II. Hrisostomos, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'i Kıbrıs sorunuyla ilgili gerek seçim öncesinde, gerekse seçim sonrasında dikkatli olması konusunda uyardığını kaydederken, federasyonun kendisini ifade etmediğini, fakat Hükümet'in federasyonu kabul ettiği andan itibaren, halkı bölmemek adına Kilise'nin de federasyonu kabul ettiğini anlattı.


(GE/HA)