Ana Sayfa » Kıbrıs » Bazı Okullarda Öğretmen Eksikliği Ve Altyapı Sorunları Yaşanıyor

Bazı Okullarda Öğretmen Eksikliği Ve Altyapı Sorunları Yaşanıyor

Khk'daki Sorunlardan Dolayı Öğretmen Atama Yetkileri Verilmedi.

 
 
Bazı Okullarda Öğretmen Eksikliği Ve Altyapı Sorunları Yaşanıyor

MÜSTEŞAR YÖNEL: "BİR FORMÜL BULUP ÇÖZMEYE ÇALIŞIYORUZ"

GÖKÇEBEL: "KAOSU DERİNLEŞTİRMEMEK İÇİN DİRENYORUZ AMA ARTIK EYLEM NOKTASINA GELDİK, BIÇAK KEMİĞE DAYANDI"

MAVİŞ: "KARPAZ'DA 41 ÖĞRETMEN EKSİK... PAZARTESİNE KADAR ÇÖZÜLMEZSE GREVE GİDECEĞİZ"

Lefkoşa, 4 Ekim 12 (T.A.K.): İlk ve orta dereceli okullarda eğitim yılının başlamasının ardından üçüncü haftaya girilirken, hem öğretmen, hem de altyapı eksiklikleri yüzünden bazı okullarda sıkıntılar yaşanıyor.

Bazı okullarda öğretmen eksikliği, bazılarında ise tadilat işlemleri bulunduğu; birçok okulda ise artan öğrenci sayısı karşısında hem öğretmen, hem de sınıf sayısının, yetersiz kaldığı belirtiliyor.

Öğrencilerin sağlıklı eğitim görebileceği şartların sağlanabilmesi için Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı yanında öğretmen sendikaları da çalışmalar yapıyor.

YÖNEL: "ATAMA YETKİLERİ VERİLMEDİ"

Okullardaki öğretmen eksiklikleriyle ilgili TAK muhabirinin sorusunu yanıtlayan Bakanlık Müsteşarı Ali Yönel, Kamu Hizmeti Komisyonu'nda yaşanan olay yüzünden öğretmen atamalarının yapılamadığını söyledi.

Yönel, öğrencilerin öğretmensiz kalmaması için sorunu bir formül bulup çözmeye çalıştıklarını ifade etti.

Ali Yönel, 41 ilköğretim, 35 mesleki teknik ve 5 de genel orta öğretim dalında öğretmen münhali için sınav yapıldığını ancak komisyondaki sıkıntı yüzünden atama yetkilerinin verilemediğini kaydetti.

GÖKÇEBEL: "KAOSU DERİNLEŞTİRMEMEK İÇİN DİRENİYORUZ AMA..."

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) Genel Başkanı Tahir Gökçebel, kaosu derinleştirmemek için direndiklerini ancak artık eylem noktasına geldiklerini söyledi.

TAK muhabirinin sorularını yanıtlayan Gökçebel, fiziki eksiklikler yüzünden açılamayan okullar yanında açıldığı halde öğrenci, öğretmen ve diğer çalışanlar için tehlike arz eden okullar bulunduğunu kaydetti.

Bazı okulların şantiye alanı gibi olduğunu ifade eden Tahir Gökçebel, Namık Kemal Lisesi ile Geçitkale Cumhuriyet Lisesi'nin geç açılabildiğini; Gülenyüzler Anaokulu'nun hala açılamadığını, Sedat Simavi Endüstri Meslek Lisesi'nin sorunlara rağmen açıldığını ancak inşaatın sürdüğünü anlattı.

"BIÇAK KEMİĞE DAYANDI"

Gökçebel, müdür, müdür muavini, öğretmen, hademe, sekreter eksiklikleri yaşandığını; su ve tuvalet olmayan okullar bulunduğunu ifade ederek, kaosu artırmamak için eylem yapmamakta direndiklerini ancak artık bıçağın kemiğe dayandığını söyledi.

HAFTADA 1500 SAAT DERS KAYBI

Kamu Hizmeti Komisyonu'nda yaşanan olay yüzünden öğretmen atamalarının yapılamamasının orta öğretimde hafta 1500 saat ders kaybına yol açtığını belirten Tahir Gökçebel, YGS ve LGS sınavlarına hazırlanan öğrencilerin de kayıplarının telafisinin mümkün olamayacağını kaydetti. Gökçebel, "Bir ayda 300 öğretmen derse girmemiş gibi bir durum olacak" diye konuştu.

Öğrenci, öğretmen ve velilerin büyük moral bozukluğu yaşadığını; KTOEÖS'ün bazı sıkıntıları aşmak için canla başla çalıştığını dile getiren Genel Başkan Tahir Gökçebel, hem kadro hem de fiziksel eksikliklerin artık kendilerini eylem noktasına getirdiğini açıkladı.

Gökçebel, bakanlıkla sürekli diyalog kurmaya çalıştıklarını ancak "UBP kurultayı çekişmelerinin de direkt okullara yansıdığını" savunarak, bakanlık bürokratlarını kurultay hesaplarıyla hareket etmekle suçladı.

Sıkıntıların sorumluluğunun öğretmen, öğrenci ve velilere yüklenmesine müsaade etmeyeceklerini belirten Tahir Gökçebel, KHK sınavına giren öğretmen adaylarının da mağduriyet yaşadığını, temiz toplum için partizanlığa sebep vermeyecek bir yapılanma gerektiğini söyledi.

MAVİŞ: "GÜLENYÜZLER AÇILAMADI"

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Örgütlenme Sekreteri Burak Maviş de tadilat yüzünden Gülenyüzler Anaokulu'nun ve bina sorunu yüzünden Güzelyurt'taki 4 yaş anaokulunda eğitimin başlayamadığını belirtti.

Maviş, Güzelyurt'taki anaokuluna resmi bir isim bile verilmediğini; 5 öğretmen ve bir müdürün KHK tarafından nakillerinin gönderilmediğini ancak sendikanın aldığı kararla görev yerlerine gittiklerini anlattı.

Burak Maviş, bina sorunu yaşanan bu okula 64 öğrenci bulunduğunu ancak tam anlamıyla eğitim yapılamadığını kaydetti.

Cihangir-Düzova Anaokulu'nda 4 yaş grubu sınıfına kayıt yaptıran 25 öğrencinin şu anda öğretmen olmadığı için okula gidemediğini; Gönyeli İlkokulu'nda 2. sınıflarda 4 şubede 132 öğrenci bulunduğunu ve bir şube daha açılmasını istediklerini söyleyen Burak Maviş, bir öğretmen ihtiyacı bulunan Gazimağusa Şht. Mustafa Kurtuluş İlkokulu'nda geçici olarak bir özel eğitim öğretmeninin görev yaptığını bildirdi.

Yeniboğaziçi İlkokulu'nun 4 yaş grubunda tek şubede 29 öğrenci bulunduğunu oysa Eğitim Şurası kararına göre 4 yaşta en fazla 16 çocuğun bir sınıfta öğrenim görebileceğini kaydeden Burak Maviş, Çatalköy İlkokulu'nun ana sınıfında 2 şubede 69 öğrenci bulunduğunu; oysa en fazla 24 öğrenci olması gerektiğini; kalabalık sınıflar sorununa karşı bu okulda yakın zamanda çadır eylemi planladıklarını hatırlattı.

4 YAŞTA VE ANA SINIFTA 1 ÖĞRETMEN, 46 ÖĞRENCİ

KTÖS Örgütlenme Sekreteri Burak Maviş, Dikmen İlkokulu'na da ciddi bir öğrenci akışı bulunduğunu; hem 4 yaş grubunda hem de ana sınıfta tek öğretmen ve 46 öğrenci bulunduğunu; bu sınıfların ikiye bölünmesi gerektiğini vurguladı.

Yine sınıf sorunu yaşanan Gönyeli Fazıl Plümer Anaokulu'nda ana sınıfta 28 öğrencinin, 4 yaşta ise 12 öğrencinin kayıt için yedek listede beklediğini; bu okula yeni bina yapımının gündemde olduğunu ancak bu ders yılına yetişemeyeceğini anlatan Maviş, Gazimağusa Vakıf Anaokulu'nda da benzer bir durum yaşandığını; kalabalık öğrenci sayısına karşılık öğretmen sayısının yetmediğini söyledi.

Maviş, 350 öğrenciye ulaşan Alsancak İlkokulu'nda bölgede devam eden otel inşaatlarında çalışan işçilerin çocuklarının başvuruları nedeniyle kayıtların sürdüğünü ve öğrenci sayısının sürekli arttığını bildirerek, birçok sınıfta sağlıklı ders yapılamayacak kadar çok öğrenci olduğunu; öğretmen ihtiyacı giderilirse branş odaları düzenlenerek sınıf sağlanabileceğini kaydetti.

Minareliköy Şht. Mehmet Eray İlkokulu'nun ana sınıfında 2 şubede 54 öğrenci; Taşkınköy Necati Taşkın İlkokulu'nda 1. sınıflarda 2 şubede 72 öğrenci bulunduğunu; hem bu okulda hem de 9 Eylül İlkokulu'nda yaş haddinden ders sayısı azalması gereken öğretmenler bulunduğunu ve öğretmen ihtiyacı baş gösterdiğini anlattı.

Burak Maviş, Akdoğan Dr. Fazıl Küçük İlkokulu anasınıfının 48, 4 yaş grubunun 45 öğrencisi bulunduğunu; okul kapasitesinin bu kadar öğrenciyi kaldırmadığını belirterek, "Hamitköy İlkokulu'nda da ana sınıflar tek şubede 32 öğrenciye ulaştı" dedi.

Kamu Hizmeti Komisyonu'ndaki belirsizlik yüzünden öğretmen atamalarının yapılamadığını; 100 öğretmenin görev yapması gereken Karpaz bölgesinde 41 öğretmene ihtiyaç duyulduğunu; bunun da okulların hemen hemen yarısının boş kaldığı anlamına geldiğini ifade eden Maviş, önceki gün Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Mutlu Atasayan'la görüştüklerini; Bakanlar Kurulu kararıyla geçici veya sözleşmeli öğretmen istihdamını sağlayıp sorunu çözeceğini belirten Bakan Atasayan'a, Pazartesi gününe dek süre tanıdıklarını aksi halde Karpaz bölgesi okullarında grev ilan edeceklerini açıkladı.

KTÖS Örgütlenme Sekreteri Burak Maviş, öğretmenlik sınavına girip KHK'daki sorun yüzünden atanamayan öğretmenler sorununun aşılmasının zaman alacağını, bu belirsizliği bakanlığın aşması gerektiğini söyledi.

Maviş, sınava giren 650 öğretmen adayının bugünlerde polise ifade vermeye çağrıldığını ve tümüne tek tek "Emir Emirkanı'yı tanıyor musunuz? Sınav sorularını önceden aldınız mı?" gibi sorular yöneltildiğini de savundu.

(GÜL/HA)

 
4 Ekim 2012 Perşembe 15:29
Okunma: 1016
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu