Ana Sayfa » Kıbrıs » Belediye Başkanlığı boşalırsa ne olur?

Belediye Başkanlığı boşalırsa ne olur?

Haberkktc son dönemlerde en çok tartışılan olaylardan biri olan eğer bir Belediye Başkanı istifa eder veya herhangi bir sebepten dolayı görevden alınırsa hukuksal prosedür nasıl işler sorusunu araştırdı...

 
 
Belediye Başkanlığı boşalırsa ne olur?
haberkktc ülkede en çok merak edilen yasal bir konuyu masaya yatırdı ve halkı bilgilendirme görevini yerine getirdi.

Halkın ısrarla sorduğu soru şu;

Eğer bir belediye başkanı görevinden istifa ederse veya herhangi başka bir sebepten dolayı belediye başkanlığı koltuğu boş kalırsa ne olur?

İşte KKTC Seçim ve Halkoylaması yasasına göre son durum...


KKTC Seçim ve Halk Oylaması yasası;

13. Maddenin ( Boşalmalarda Seçim) 2. Fıkrası


Muhtarlık ve Belediye Başkanlığında seçim dönemi bitmeden önce, herhangi bir nedenle boşalma olması halinde bu yerler, ara seçimlere kadar, halen üyelik görevini sürdürenlerin salt çoğunluğu ile kendi aralarından seçecekleri bir üye ile vekaleten doldurulur.  Üçüncü tura kadar seçilememesi halinde en yaşlı üye vekalet eder. 14. Maddenin (Ara Seçimler ) 1. Fıkrası

Cumhuriyet Meclisi, belediye meclisi ile ihtiyar heyeti üyeliklerinde boşalma olması halinde, derhal seçim yapılmaz.  Bu gibi boşalmalar için yılda bir defa ara seçim yapılır.

Ancak, milletvekilliği genel seçimlerine bir yıl kala milletvekili ara seçimi yapılmaz.


14. Maddenin (Ara Seçimler ) 2. Fıkrası


(A)   Belediye    meclisi    üyeliklerinde    boşalma olması halinde, yeri boşalan üye hangi parti listesinden seçilmişse, boşalan üyeliğe, bağlı olduğu partiden aday olup seçilemeyenler arasından en çok oyu alan kişi seçilmiş olur.

(B) İhtiyar heyeti üyeliklerinde boşalma olması halinde,   boşalan   üyeliğe,  seçilemeyenler arasından en çok oyu alan kişi seçilmiş olur.

Bu durumda, yeni üyenin görev süresi, ihtiyar heyeti veya belediye meclisi

seçim dönemlerinin tamamlanması için geriye kalan süre kadardır 

---------------------------------------------------------

14. Maddenin (Ara Seçimler ) 3. Fıkrası

Herhangi bir belediye meclisi ile ihtiyar heyetinin üye tam sayısının en az yarıdan bir fazlasının boşalması halinde, boşalan üyelikler için derhal ara seçim yapılır.

Bu gibi ara seçimler için, boşalmanın ilan edildiği gün seçimin başlangıç günüdür ve altmışıncı günden önceki ilk Pazar günü oy verilir.

14. Maddenin (Ara Seçimler ) 4. Fıkrası

Aday olmaması nedeniyle, herhangi bir belediye meclisi ile ihtiyar heyetinin üye tam sayısının en az yarıdan bir fazlasının doldurulmaması halinde, boş kalan üyelikler için genel veya ara seçimi izleyen dört ay içinde, boş kalan yerlerin doldurulması için  ara seçimi yapılır. 

14. Maddenin (Ara Seçimler ) 5. Fıkrası

Boşalan  Belediye  Başkanlığı ve Muhtarlık için yapılan ara   seçimlerde seçilenler, yerlerine seçildikleri Belediye Başkanı ile Muhtarın seçim dönemlerinin tamamlanması için kalan süre kadar görev yaparlar. 


14. Maddenin (Ara Seçimler ) 6. Fıkrası

Ara seçimler her yılın Haziran ayı içerisinde Cumhuriyet Meclisince saptanan günde oy verilir; bu günden önceki altmışıncı gün seçimin başlangıç günüdür.

Ancak, ara seçimden üç ay önce veya sonra Cumhurbaşkanlığı seçimi veya milletvekilliği genel seçimi yapılacaksa, yalnızca o yıl için Belediye Meclisi veya İhtiyar Heyeti üyeliklerindeki boşalmalar nedeniyle ara seçim, diğer seçimlerle aynı gün yapılır.


Sonuç :

Durumu özetleyecek olursak ;

Eğer Belediye Başkanlığı makamı ;

1. Haziran Ayından önce boşalır ise   Haziran ayında ara seçim kararı alınır ve 60 gün içerisinde seçime gidilir. Belediye Meclisi tarafından Meclis Üyeleri arasından Salt çoğunlukla seçilen kişi Başkanlığını ara seçime kadar yürütür. 

Eğer Belediye Meclisi 3 tur seçim yapıldıktan sonra bir sonuç üretemezsse en yaşlı üye Belediye Başkanlığına vekalet eder. (Örneğin Oylamada salt çoğunluğa ulaşılamaması ve ya eşitlik hallerine)2. Haziran'dan sonra bu makam boşalırsa, bir sonraki Haziran'a kadar   Belediye Meclisi tarafından Meclis Üyeleri arasından Salt çoğunlukla seçilen kişi Başkanlığını ara seçime kadar yürütür.

Eğer Belediye Meclisi 3 tur seçim yapıldıktan sonra bir sonuç üretemezsse en yaşlı üye Belediye Başkanlığına vekalet eder. (Örneğin Oylamada salt çoğunluğa ulaşılamaması ve ya eşitlik hallerine)
3. Belediye Başkanlığı makamı herhangi bir Haziran ayından sonra boşalır ve normal seçim tarihi bir sonraki Haziran ayından önce ise ara seçim yapılmaz. O zaman  Belediye Meclisi tarafından Meclis Üyeleri arasından Salt çoğunlukla seçilen kişi Belediye Başkanlığını  yeni seçime kadar yürütür. 

Eğer Belediye Meclisi 3 tur seçim yapıldıktan sonra bir sonuç üretemezsse en yaşlı üye Belediye Başkanlığına vekalet eder. (Örneğin Oylamada salt çoğunluğa ulaşılamaması ve ya eşitlik hallerine)4. Belediye Meclis üyelikleri için ara seçim yapılmaz eksilen belediye meclis üyesinin yerine ayni partiden seçimi kaybeden ilk sıradaki aday meclise dahil olur.

5. Belediye meclis üyelerinin
 
29 Mayıs 2012 Salı 16:55
Okunma: 17634
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu