Ana Sayfa » Kıbrıs » Belediye de çalışanlar da vahim durumda

Belediye de çalışanlar da vahim durumda

Lefke Belediyesi mali sıkıntılar nedeniyle çalışanların sosyal yatırımlarını yapmadığı gibi piyasaya olan borçlarını da ödeyemeyecek hale geldi

 
 
Belediye de çalışanlar da vahim durumda
ACİL TEDBİR GEREKLİ... Belediye meclis üyeleri, Lefke Belediyesi’nde acil tedbir alınmaması halinde durumun vahim olacağı uyarısında bulunurken, emekliliği gelen çalışanların bile belediyenin mali durumu nedeniyle emekli olamadığına dikkati çekiyorBORÇ BATAĞI... Belediye meclis üyeleri, Lefke Belediyesi’nin, İhtiyat Sandığı’na 7.5 milyon, Sosyal Sigortalar Dairesi’ne 1.7, Vergi Dairesi’ne 8.5 milyon, piyasaya 4, bankalara 9 milyon TL, BES’e 300 bin, Elektrik Kurumu’na 200 bin TL borcu bulunduğunu açıkladıGürsel KARAGÖZLÜ / HavadisKKTC’de kamuoyu aylardır Lefkoşa Belediyesi’nde yaşanan sorunları ve belediye çalışanlarının evine ekmek götürememesini tartışıyor. Bu tartışmalar içerisinde zaman zaman genel anlamıyla tüm yerel yönetimlerin sıkıntıları da gündeme geliyor ancak belediyelerin içinde bulunduğu sıkıntıların detayları kamuoyundan uzak. Lefke Belediyesi’nde çalışanlar maaşlarını düzenli olarak alsa da belediyenin içinde bulunduğu mali sıkıntılar nedeniyle sosyal yatırımları düzenli olarak yapılamıyor. Belediye meclis üyeleri, Lefke Belediyesi’nin çalışanların yatırımları nedeniyle devlete olan borçlarının yanı sıra piyasaya da borçları bulunduğuna işaret ederek, yeni bir belediye felaketinin işaretini veriyor. BES Temsilcisi Cengiz Küçük, Lefke Belediyesi çalışanlarının Sigorta primleri yatmadığı için 2009 yılından beri sağlık karnesi dahi alamadıklarına dikkati çekiyor.Kudret Şeker (UBP Meclis Üyesi): “Acil tedbir lazım”

2006 yılında, UBP’den Lefke Belediyesi Meclis Üyesi seçilen Kudret Şeker, belediye çalışanlarının durumunun 2006 öncesinde bugünden de kötü olduğuna dikkati çekti.

2006 yılından önceki dönemde, çalışanların hem İhtiyat Sandığı hem de Sosyal Sigorta primlerinin yatırılmadığını ifade eden Şeker, bugünkü durumu şu sözlerle anlattı: “2006 öncesi İhtiyat Sandığı yatırımları devletin belediyeye verdiği katkıdan kesilerek yatırılmaya başlandı. Sosyal Sigorta yatırımları ise halktan toplanan paralar ile 2009 yılına kadar yatırılmaya devam etti. Ancak Ağustos 2009 ayından beridir bu yatırımlar da yatırılmaz oldu. Çalışanların maaşlarını zaman zaman ödemede sıkıntı olmasına rağmen her ay ödenmektedir. Belediyenin devletten başka dışarıya borcu vardır. Belediyenin bildiğim kadarıyla toplam borcu 13-14 milyon civarındadır. Lefke Belediyesi araçlarına konan benzin ve mazot paraları 5-6 aydan beridir ödenmemektedir. Lefke Belediyesi’nin durumu içler acısı bir durumdadır. 4-5 çalışan yıl sonu itibarı ile emekliye ayrılacaklar. Ancak belediyede para olmadığı için beklemededirler. Bu çalışanlar emekliye ayrılacak olsalar halleri perişan olur. Lefke Belediyesi’nde acilen tedbir alınması gerekir. Yoksa sonuç kötüye gitmektedir. Allah belediyenin ve çalışanların yardımcısı olsun.”


Aziz Kaya, Ali Uskuri ve Uğur Solyalı

(CTP Meclis Üyeleri): “Belediyenin borcu 31 milyon TL”

Lefke Belediyesi’nde CTP Meclis Üyesi olarak görev yapan Aziz Kaya, Ali Uskuri ve Uğur Solyalı ortak açıklamalarında 22 yıldır belediyenin çalışandan kesmesine rağmen İhtiyat Sandığı yatırımlarını yapmadığını ve biriken borcun 7.5 milyon TL’ye ulaştığını anlattı. Çalışanların Sosyal Sigorta yatırımları ile ilgili geçmiş ve şimdiki hükümet tarafından 2 kez ödeme planı yapılmasına rağmen bu plana uyulmadığına da dikkati çeken CTP’li meclis üyeleri, Sigortalar’a olan borcun da 1.7 TL’yi aştığını anlattı. Belediyenin Vergi Dairesi’ne 8.5 milyon, piyasaya 4, bankalara 9 milyon TL, BES’e 300 bin, Elektrik Kurumu’na 200 bin TL borcu bulunduğunu da kaydeden CTP’li meclis üyeleri, durumun her geçen gün daha kötüye gittiğini şu cümlelerle anlattı: “Belediyenin 200 bin TL’lik elektrik gecikme zammı borcu vardır. Bu borç için Elektrik Dairesi %80 indirim ve 36 ay ödeme vadesi vermesine rağmen mart ayı sonuna kadar ilgili daireye müracaat edilmediğinden 160 bin TL belediye zarar etmiştir. Tüm bunları topladığımız zaman belediyenin 31 milyon borcu vardır. Lefke Belediyesi hudutlarında 10 bin 702 kişi yaşamaktadır. Bu da belediyenin toplam borcunu böldüğümüzde kişi başına 2 bin 900 TL borç düşmektedir. Lefkoşa Belediyesi ile kıyasladığımızda Lefkoşa’nın 54 bin 146 nüfusu vardır. 150 milyon civarında borcu olduğu söylenmektedir. Bunu da kişi başına böldüğümüzde 2 bin 670 TL borç düşmektedir. Lefke Belediyesi’nde bu rakam Lefkoşa Belediyesi’nden daha fazla gözükmektedir.‘Katkı payının 6 katı borç...’


Lefke Belediyesi devletten aldığı katkı payını borcuna bölünce 6 kat borcu olduğu gözükmektedir. Yani gelir tablosu, gider tablosundan çok çok fazladır. Lefkoşa Belediyesi devletten aldığı katkı payını borcuna bölünce 5 kat borcu olduğu gözükmektedir. Burada yaptığımız bu tabloda Lefke Belediyesi’nin borcu Lefkoşa Belediyesi’nden daha fazladır. Yani Lefke Belediyesi’nin durumu Lefkoşa Belediyesi’nden daha vahim bir durumdadır. Yukarıda verdiğimiz rakamlara bakıldığı zaman Lefke Belediyesi’nin mali durumu Lefkoşa Belediyesi’nden daha olumsuz bir durumdadır. Bölgede yaşayan ve bölgeyi ziyaret eden herkesin gördüğü gibi hiçbir yatırım bölgeye yapılmamaktadır. Belediyenin rutin görevleri bile aksamaktadır. Temizlik, sağlık, sosyal ve kültürel hizmetlere kadar her şey ağır ve aksak yürütülmektedir. En basit bir örnek verecek olursak Ağustos 2011 tarihinde emekliye çıkan bir çalışana tek kuruş bir ödeme yapılmamıştır. Çalışan da diğer emekliye çıkanlar gibi belediyeyi dava etmiş ve davayı kazanmıştır. Bu davalar belediyeyi mali yönden zarara uğratmıştır. Halbuki çalışanlara hakları verilmiş olsa idi belediye zarara uğramayacaktı. Halen çalışan ve emekliliği gelen 3-4 çalışan haklarını alamayacakları kaygısı ile emekliye çıkamamaktadırlar. TC Elçiliği acil ihtiyaç olarak 170 bin TL tutarında olan yeni bir çöp arabası alımı için vermeyi deruhte ettiği 150 bin TL’yi, belediyenin 20 bin TL’yi 8 ay zaman geçmesine rağmen bulamadığından TC Elçiliği’nden 150 bin TL alınamamıştır. Kısacası bu konumda olan belediyelerde bu kötü durumun sorumlusu kötü yöneticilerin görevini zamanında yapmayan anlayıştır.‘Borçlanmaya izin veren Bakanlar Kurulu sorumludur’

Belediyenin bu durumunu bilen Sayıştaylık, Başsavcılık bu belediyelerin durumlarını bile bile boylarını aşan borçlanmalara izin veren Bakanlar Kurulu sorumludur. Lefke Belediyesi örneğinde İhtiyat Sandığı ile ilgili üç kez mahkeme emri hükmü olmasına rağmen ödeme yapılmamıştır. Bu konuda Ombudsman kararı da vardır. Hiçbir konuda ilgililer yaptırım gücü uygulayamamıştır. 2006 yılından beridir Sayıştaylık, Lefke Belediyesi ile ilgili rapor yayımlamamaktadır. Belediye meclisinin tüm kararlarını ve belediyenin tüm uygulamalarından Yerel Yönetimler Dairesi haberdar olmasına rağmen herhangi bir olumsuzluk noktasında belediyeye ikaz ve müdahale yapmamaktadır. Bu durum da belediye başkanlarının keyfi ve sorumsuzca uygulamalarına devam etmelerine neden olmaktadır. Lefke Belediyesi, Yedidalga halk plajının hesapları incelendiğinde 53 bin TL zarar ettiği görülmektedir. Bunun 15 bin TL’si idare tarafından zarar gösterilmiştir. 13 bin TL’si park ve bahçe kaleminden alınmış et ve tavuk olarak gösterilmiştir. 10 bin TL de personel ödemesi için plaj bütçesinden değil, belediye bütçesinden gösterilmiştir. Bu plaj 15 bin TL’ye kiralanmak için teklif verilmesine rağmen kiraya verilmeyerek 53 bin TL zarar etmiştir. Bu yıl da burası belediye tarafından çalıştırılmak istenmektedir. Yine aynı şekilde çalıştırılırsa zarar olacaktır.”Cengiz Küçük (BES Lefke Temsilcisi): “Acil tedbir lazım...”


Lefke Belediyesi çalışanı ve Belediye Emekçileri Sendikası Lefke Temsilcisi Cengiz Küçük ise, tek tesellinin maaşlarını zaman zaman gecikmeli de olsa aldıkları olduğunu söyledi.

Cengiz Küçük, şöyle konuştu: “Çalışanların İhtiyat Sandığı primleri 1990 yılına kadar yatırıldı. O tarihten beridir yatırılmamaktadır. Sosyal Sigorta primleri de 2009 yılına kadar yatırıldı. 2009 yılından sonra yatırım yapılmamıştır. 2009 yılından bugüne kadar Sigorta yatırımları yatırılmadığından çalışanlara sağlık karnesi verilmemekte ve çalışanlar hastanelerden yararlanamamaktadırlar. Çalışanların 1 Mayıs ödeneği henüz ödenmedi.

Çalışanlar maaşlarını almaktadır. Ancak devlet katkısı bazı aylarda zamanında yatmadığından ödemelerde 2-3 gün gecikme yaşanmaktadır. Lefkoşa Belediyesi’nde çalışan arkadaşlara desteğimiz tamdır. 78 gündür maaş alamayan Lefkoşa Belediyesi çalışanları evlerine ekmek götüremez duruma geldiler. Hükümet, Lefkoşa Belediyesi Başkanı ve Meclis Üyeleri acilen karar üretmeli ve çalışan arkadaşlarımızın maaşlarını ödemelidirler. Aksi takdirde olacaklardan çalışanlar sorumlu değildirler. Lefkoşa Belediyesi çalışanlarının haklı mücadelelerinde kendilerine tam destek olduğumuzu sizlerin aracılığı ile duyururuz.”


 
20 Mayıs 2012 Pazar 11:19
Okunma: 1109
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu