Ana Sayfa » Kıbrıs » Belediye Meclis Üyelerinin istifaları durumunda ne olur?

Belediye Meclis Üyelerinin istifaları durumunda ne olur?

Belediye Meclis Üyelerinin istifaları durumunda ne olur?

 
 
Belediye Meclis Üyelerinin istifaları durumunda ne olur?
İşte Belediye Meclis üyelerinin istifa etmeleri durumunda izlenmesi gereken hukuki işlemler ve konu ile ilgili yasalar;

Belediyeler Yasası'na göre ilgili maddeler;


41.

Belediye Meclis üyeleri kendi istekleri ile üyelikten çekilebilirler. Bu şekilde çekilme, yazılı olarak Belediye Başkanlığına yapılmakla olur.42.

Meclis üyeleri, Meclis toplantılarına özürsüz olarak, birbirini izleyen üç toplantıya veya bir yılda toplam altı toplantıya katılmamaları halinde, çekilmiş sayılırlar.


43.

 (2)

Bu Yasanın 41'inci ve 42'nci maddeleri uyarınca  üyelikten  çekilme ve çekilmiş sayılma da üyeliği  sona erdirir.

Ancak üyelikten çekilme ve çekilmiş sayılma  hallerinde, üyeliğin sona ermesi için Meclis kararı  gerekir.

(3)

Üyelikten çekilme ve üyelikten çekilmiş sayılma hallerinde üyeliğin sona ermesi için yapılacak olan Belediye Meclis toplantılarında, toplantı yeter sayısı, üyelikten çekilen veya çekilmiş sayılan üyeler dikkate alınmaksızın hesaplanır.

(4)

Belediye Başkanı, üyelikten çekilmiş sayılan Belediye Meclis üyelerini üç gün içerisinde Bakanlığa bildirmek zorundadır.


Seçimve Halkoylaması Yasası'na göre yasal mevzuat ;


Seçimve Halkoylaması Yasası Madde 13

Fıkra (2) Muhtarlık ve Belediye Başkanlığında seçim dönemi bitmeden önce, herhangi bir nedenle boşalma olması halinde bu yerler, ara seçimlere kadar, halen üyelik görevini sürdürenlerin salt çoğunluğu ile kendi aralarından seçecekleri bir üye ile vekaleten doldurulur.  Üçüncü tura kadar seçilememesi halinde en yaşlı üye vekalet eder. Bu fıkra amaçları bakımından üye, hale göre İhtiyar Heyeti ve Belediye Meclisi üyeliğini anlatır.

Ara Seçimler 9.12/1994

Seçimve Halkoylaması Yasası Madde 14

Fıkra (2) (A)   Belediye    meclisi    üyeliklerinde    boşalma olması halinde, yeri boşalan üye hangi parti listesinden seçilmişse, boşalan üyeliğe, bağlı olduğu partiden aday olup seçilemeyenler arasından en çok oyu alan kişi seçilmiş olur.

Bu durumda, yeni üyenin görev süresi, ihtiyar heyeti veya belediye meclisi seçim dönemlerinin tamamlanması için geriye kalan süre kadardır

Fıkra (3) Herhangi bir belediye meclisi ile ihtiyar heyetinin üye tam sayısının en az yarıdan bir fazlasının boşalması halinde, boşalan üyelikler için derhal ara seçim yapılır.

Bu gibi ara seçimler için, boşalmanın ilan edildiği gün seçimin başlangıç günüdür ve altmışıncı günden önceki ilk Pazar günü oy verilir.

Fıkra (4) Aday olmaması nedeniyle, herhangi bir belediye meclisi ile ihtiyar heyetinin üye tam sayısının en az yarıdan bir fazlasının doldurulmaması halinde, boş kalan üyelikler için genel veya ara seçimi izleyen dört ay içinde, boş kalan yerlerin doldurulması için  ara seçimi yapılır.

Fıkra (5) Boşalan  Belediye  Başkanlığı ve Muhtarlık için yapılan ara   seçimlerde seçilenler, yerlerine seçildikleri Belediye Başkanı ile Muhtarın seçim dönemlerinin tamamlanması için kalan süre kadar görev yaparlar.

Fıkra (6) Ara seçimlerde her yılın Haziran ayı içerisinde Cumhuriyet Meclisince saptanan günde oy verilir; bu günden önceki altmışıncı gün seçimin başlangıç günüdür.

Ancak, ara seçimden üç ay önce veya sonra Cumhurbaşkanlığı seçimi veya milletvekilliği genel seçimi yapılacaksa, yalnızca o yıl için Belediye Meclisi veya İhtiyar Heyeti üyeliklerindeki boşalmalar nedeniyle ara seçim, diğer seçimlerle aynı gün yapılır. 
4 Kasım 2012 Pazar 23:59
Okunma: 2271
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu